ספר האקסיות / יאיר אגמון / הקיבוץ המאוחד

ספר האקסיות 

יאיר אגמון / הקיבוץ המאוחד


"ספר האקסיות" הוא גם ספר האקסים, ובו חמישה סיפורי אהבה כושלים, על גברים ונשים שרצו להתאהב, לאהוב ולחיות באושר ובעושר עד עצם היום הזה, אבל משהו לא הלך. הם כבר חיפשו, ומצאו, והשתוקקו, ואהבו, הם כבר הרגישו שזה זה, שעכשיו זה אמיתי, ואז באה הכלימה המרה של הפרידה.

בחמשת סיפורי האהבה שבספר אין "הפי אנד" הוליוודי, רחוק מזה: ישנם החיים עצמם, עלובים ומפוארים, מחוספסים וסדוקים, בוערים ואפורים, עגומים ומלאי נדיבות.

המסַפר כאן הוא מעין אקס מיתולוגי של המספר העממי היהודי. כמוהו הוא מכיר מקרוב את הדמויות, מרכל עליהן מאחורי גבן עם הקוראים והקוראות, כמוהו הוא מתמצא, לכאורה, בדרך העולם ובהליכותיו יותר טוב מגיבורי הסיפורים, אבל פעם אחר פעם הוא מתגלה כאדם שבור, ושבור לב, שאין לו מושג על כלום. בטח שלא על אהבה.

וכמו המספר היהודי, גם כאן, בספר האקסיות, יש לקח ומוסר - לא, לא להיזהר מאהבה! להיפך, לחגוג אותה, להתפלש בה, להתרסק איתה, ולהסניף דרכה את החיים האלה, על עליבותם ועל תפארתם. 

יאיר אגמון בן 34  נשוי ואב לשני ילדים קטנים, הוא אושיית פייסבוק, סלב רשת. יוצר סדרת הרשת המצליחה "הטרמפיסטים" ששודרה ב"כאן".

הוא נולד בירושלים לאם חד־הורית, רחל, עליה ביים את סרטו התעודי הראשון, שהוקרן בפסטיבל ירושלים וזכה לשבחי המבקרים. הוא אמנם לא מאמין במיסטיקה, אך מחייך כשהוא מספר שאמו הכירה את אביו, שהיה גבר נשוי, בטרמפ. לאחר רומן קצר, במסגרתו נכנסה להריון, האב עזב אותה וחתם על הסכם: הוא יכיר בילד ולא יתנכר לו, והיא לא תדרוש ממנו תשלום מזונות. וכך היה.

הוא גדל בירושלים בסביבה דתית־ליברלית. את האמונה, לדבריו, איבד איפשהו בסוף תקופת התיכון. עד היום הוא שומר שבת, חובב טקסים דתיים ושונא תפילות. הוא כותב טור שבועי ב"מקור ראשון".

240 עמ', 88 ש"ח.