ככה בדיוק קרה? / שאול אריאלי / ידיעות ספרים

ככה בדיוק קרה?

שאול אריאלי / ידיעות ספרים


שאול אריאלי החליט לעשות את זה 'פשוט': הוא לוקח 12 מיתוסים ישראליים על הסכסוך הישראלי-פלסטיני, מיתוסים "מכוננים", ומפרק אותם אחד אחד. המבט שלו מפוכח ומעורב כאחד.

לא מדובר ב"ניפוץ" מיתוסים: "בכל מיתוס יש גרעין אמת שבגללו אי-אפשר להפריך אותו כשקר גמור", אומר אריאלי, "אבל את הגרעין הזה עוטפת הילה מעצימה של בדיה, שיוצרת מעטפת של טיעונים ופרשנויות מוּטוֹת".

אריאלי מקלף באופן שיטתי, מוסמך והוגן את שכבות הבדיה מעל המיתוסים, ומראה לאיזו מטרה הן שימשו (ומשמשות עד היום). מי לא יודע שעַם ישראל המפוזר בגולה, "עַם ללא ארץ", חזר לארץ ישראל שהייתה כמעט ריקה מאדם? כל תלמיד בית-ספר יודע לומר שבכל המלחמות היינו תמיד "מעטים מול רבים" ובכלל, לֵךְ תתווכח עם אמונות.

אבל האם באמת "ככה בדיוק קרה"? האם באמת אין עם פלסטיני? האם באמת ההתיישבות היהודית קבעה את גבולות ישראל? האם באמת המופתי ומדינות ערב אמרו להם לברוח? האם באמת היהודים רצו לעלות לארץ ישראל והבריטים מנעו זאת מהם? ועוד ועוד. כל פרק בספר נפתח בסיפור קצר, מעין "מיתוֹסיפּוּר", שעלילתו היא אומנם בדיונית אבל מבוססת על עובדות היסטוריות. 

הסיפור מאפשר כביכול להרגיש "איך מיתוס עובד", אבל המשכו ועיקרו של כל פרק מוקדש לניתוח היסטורי, מדעי, הנסמך אך ורק על עובדות מבוררות. זהו ספר המשלב חוויית קריאה עם הרחבת ידע, ספר שמאפשר ראייה חדשה של ההיסטוריה שלנו. כמו שאמרנו: מבט מפוכח ומעורב. 

ד"ר שאול אריאלי שירת כקצין בכיר במערך הלוחם של צה"ל, בין היתר כמפקד החטיבה הצפונית ברצועת עזה, וכן מילא תפקידי מפתח בתהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים, כראש פרויקט הסכם הביניים בתקופת כהונתם של רבין, פרס ונתניהו, כסגן מזכיר צבאי לשר הביטחון, וכראש מנהלת השלום בתקופתו של אהוד ברק. הוא מרצה במרכז הבינתחומי בהרצליה ובאוניברסיטה העברית בירושלים, עמית מחקר במכון טרומן לשלום, חוקר בכיר בקרן לשיתוף פעולה כלכלי (ECF), וחבר ועדת ההיגוי של 'מפקדים למען ביטחון ישראל'.

אריאלי נחשב היום לאחד המומחים המובילים לנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני, גבולות ישראל ומכשול הביטחון. פירסם עשרות מחקרים – בספרים ובמאמרים בכתבי-עת ובעיתונות – על הסכסוך הישראלי-ערבי.

440 עמ', 112 ש"ח.