אם אשכחך אלכסנדריה / ז'רמי דראס / התאחדות עולי מצרים

אם אשכחך אלכסנדריה

ז'רמי דראס / התאחדות עולי מצרים

דוקו-רומן גרפי המגולל את מסעו האישי, המסקרן והמרתק של המחבר ז'רמי דראס לקהיר ואלכסנדריה בחיפוש אחר שורשיו. בד בבד הוא שופך אור על הקהילה היהודית במצרים, עברה המפואר, מה שנותר ממנה והלך הרוחות של הדור הצעיר במצרים. כל זה מוגש לקורא בסגנון קליל ומושך לקריאה.

ז'רמי דראס , יליד פריז 1982, המתגורר ועובד בה, מחברם של רומנים גראפיים ועיתונאי שטח בעל מוניטין בצרפת, יוצא למסעו במצרים בניסיון להתחקות אחרי סיפורו של סבו מוריס גיני יליד אלכסנדריה, המסרב בכל תוקף לשוחח עם נכדו על עברו. מוריס גיני נעצר ב-1948 (ביום בו הכריז בן-גוריון על הקמת המדינה) ונכלא בכלא אבוקיר שליד אלכסנדריה  למשך כשנה וחצי על לא עוול בכפו. יחד איתו נכלאו כ-1300 יהודים נוספים. מאות מתוך העצורים גורשו ממצרים יחד עם משפחותיהם, הישר מבית הסוהר לאוניה, בהותירם מאחור את כל רכושם, עברם וזהותם.

בתקווה לדלות מידע על קורות סבו באותה תקופה, ז'רמי דראס משלב בספר ראיונות עם היהודים הבודדים שנותרו במצרים, נשיאת הקהילה היהודית הזעירה בקהיר, (5 אלמנות שהיו נשואות ללא יהודים), ראש הקהילה היהודית באלכסנדריה (הגבר היהודי האחרון במצרים), היסטוריונים  מצרים, ישראלים ופלסטינים, סטודנטים ועיתונאים מצרים, מפיק סרטים מצרי ועוד. הוא מביא את קולם של צעירי האביב הערבי במצרים ואת הלך הרוח ברחוב המצרי היום.

לצד הסיפור האישי של המחבר, מובא גם סיפורם האישי של חלק מהמרואיינים וכן מידע היסטורי על 2000 שנות יהדות במצרים העתיקה והמודרנית, בסגנון קליל ומרתק.

248 עמודים, 79 ₪.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.