משקפיים ועוד שניים / הנרי ג'יימס / אפרסמון

משקפיים ועוד שניים / הנרי ג'יימס / אפרסמון

3 סיפורים: משקפיים, גון הזמן, כנפיים שבורות.

מה כבר יכול להיות העניין עם משקפיים, ומשקפיים על פני אישה צעירה ויפה כגיבורת הסיפור, פלורה סונט? הייתכן שמשקפיים אינם כורח בל יגונה אלא דבר מביש ומבזה שיש להסתירו מעיני כול? דבר שעשוי לעורר בנפש הצייר המספר את הסיפור סקרנות אין קץ? על מה תישא פלורה היפה בעונש קשה יותר, על הרכבת המשקפיים או על הסירוב להרכיבם?

אישה מטופחת ואמידה בגיל העמידה המתקראת גב׳ ברידג׳נורת׳ רוצה להזמין דיוקן לא של אדם מסוים אלא של ג'נטלמן מושלם ויפה תואר במיטב שנותיו. מה יקרה כשתימסר ההזמנה לידי ציירת (ממושקפת) המתמחה בציור בעל "גוון של זמן", אף היא כבר לא באביב עלומיה, שאכזבה מרה בעברה ממשיכה להעיב על חייה? הקורא המנוסה בסיפורת רומנטית יוכל אולי לנחש, אבל רק פרוזאיקון כמו הנרי ג'יימס יכול היה להעניק לפרשה התמוהה עיצוב ושיא עלילתי כה מדויק.

סופרת מהוללת וצייר מוכשר, שהיה ביניהם פעם קשר שלא הבשיל, נפגשים מקץ שנים בנסיבות חברתיות. שניהם סובלים מתחושה של דשדוש וכישלון, אך כל אחד בטוח שהאחר ממשיך ליהנות מהצלחה כבירה. האם יש תקנה לבעלי כנפיים שבורות שכמותם?

הנרי ג׳יימס נולד בניו יורק ב-1843, ומת ב-1916 בלונדון. חיבר ופרסם 110 סיפורים ונובלות, וכן חצי תריסר מחזות, שני ממוארים, ספרי מסע, מסות ורשימות ביקורת רבות על ספרות, תיאטרון ואמנות.

בין הרומנים הבולטים שלו אפשר למנות את "האמריקאי", את "דיוקנה של גברת" ואת "השגרירים", ובין סיפוריו את "הדמות בשטיח", את "החיה שבג'ונגל" ואת "פיתול כפול" – כולם, ועוד אחרים, תורגמו לעברית.

הערות ואחרית דבר: משה רון.

145 עמ', 89 ש"ח.