ממזרת / מיכל פנקל / סביונים

ממזרת

מיכל פנקל / סביונים


אל משרדי המועצה הדתית ברחוב חבצלת, לא רחוק ממגרש הרוסים, מגיעה נעמי עם ארוסה להירשם לנישואים. לתדהמתה, היא מסורבת.

 

"תשאלי את אמא שלך – היא תגיד לך מה הבעיה" מפטיר לעברה הרב ומאלץ אותה לחזור אחורה בזמן. בירושלים של תחילת שנות השבעים נקראת גברת רות לדירתו של אדון אברום, שהטלפון שברשותו משמש את כל תושבי השכונה, ומקבלת את הבשורה שתשנה את חייה. אגב כך פוגש בה בועז השכן. הוא אינו יודע דבר על עברה הפצוע,  שתחילתו בעיר הולדתה בודפשט, עבר המטיל צל כבד על הקשר העז שנרקם ביניהם. גיבורות הרומן, נעמי ורות, מספרות את סיפורן הפרטי הנוגע ללב .אט־אט מתגלים החוטים המקשרים בין הדמויות -  קורבנות של תפיסות חברתיות נוקשות,  שהחמורה שבהן היא הממזרות.


המון דברים אנחנו לא יודעים על ממזרים. על משפטים אפלים שמתנהלים בחדרי חדרים, אינם רשומים באף מערכת. (התיקים הם כל כך רגישים שהם אינם מתנהלים במערכת הממוחשבת. הכול ביד – ממש כמו פעם. ממש כמו בתקופה שלא ניתן היה לעשות בדיקת דיאנאיי כדי להסיר את הקללה). על הורים שעומדים בבתי משפט ממררים בבכי. על נשים שהתגרשו כבר אך מסתבר שאם ילדו בתוך 300 הימים מהגרושין   – מוטלת על הילד ועל כל צאצאיו – עשרה דורות קדימה - קללת הממזרות. 

 

אז מדוע היום, כשכל כך קל לעשות בדיקת דיאנאיי פשוטה עדיין לא מבצעים אותה? מדוע המלחמה הזו על כל קייס וקייס לוקחת שנים? מיכל יכולה לספר סיפורים קורעי לב למשל - אבא שבנו דומה לו שתי טיפות מים (בהיר וכחול עיניים) שעומד בפני השופט וממרר בבכי. גם הגבר לו היתה נשואה האם וממנו התגרשה עומד שם ורוצה להסיר את הקללה – והוא כהה עור ושחור עיניים. הילד בלונדיני . האבא הביולוגי ממרר בבכי. מיכל יכולה לספר לכם על ילדים נוספים. על משפחות קרועות. לאדם חילוני זה אולי נשמע מטופש אבל יש פה השלכות של הכרה, זהות בסיסית וכן, אפילו ענייני ירושה. על כל זה הספר היפה שהיא כתבה. הסיפור אמנם הרשה לעצמו חופש ספרותי אך בבסיסו אמת מרה ומרתקת. 

 

'ממזרת' הוא סיפור על אהבה בלתי אפשרית השזור בהיסטוריה הרחוקה והקרובה,  שמנהגים דתיים מימים ימימה שולטים בה ועושים בה כבשלהם. ובכל זאת שורות על הרומן כולו תקווה ואמונה בכוחה של האהבה, במעשי חסד ובקירוב לבבות. בלשון עשירה וביכולת תיאור מסעירה מחיה פנקל דמויות, מקומות ואירועים, ולרגע אנו מתפתים להאמין כי היא הייתה עדה להם בזמן אמת, ואך זה שבה מהם כדי לספר.

 

מיכל פנקל,  עורכת דין, נשואה ואם לשניים.  זהו ספר הביכורים שלה.

 

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.