מקרנבל לתיאטרון / אהובה בלקין / מאגנס

מקרנבל לתיאטרון: תבניות וכאוס בקומדיה דל'ארטה 

אהובה בלקין / מאגנס

הקומדיה דל'ארטה נחשבת כיום לאחת התופעות המשמעותיות ביותר בתולדות התיאטרון בזכות הצורות התיאטרליות המקוריות שהתגבשו בה.

מקרנבל לתיאטרון: תבניות וכאוס בקומדיה דל'ארטה הוא חיבור אקדמי, ראשון בעברית, על עלייתה של הסוגה, על איכויותיה התיאטרליות והשינויים שחלו בה בזמן ובמרחב. לפנינו מחקר עדכני ומקורי, משוחרר מההילה המיתית שדבקה בקומדיה דל'ארטה.

הספר דן בטבעה הייחודי כיונקת משני עולמות: העולם הלמדני – מורשת התיאטרון הקלאסי – ועולם המקורות העממיים.

הפרשנות המקיפה של זיקת הקומדיה דל'ארטה לשורשיה הדואליים, ובעיקר לקרנבל, מסבירה את הסגנון החד-פעמי של המופע המאולתר, את חללי ההצגה, התבניות הדרמטיות, הדמויות, המשחק, התנועה ועיצוב התלבושות והבמה.

הדיון בהיבטים המאתגרים של התפתחות הניסיון התיאטרוני המקצועי על הרקע ההיסטורי והתרבותי של התקופה מבהיר את שיטת ההתארגנות של הלהקות, את עלייתן של הנשים כשחקניות ואת התקבלותה של הסוגה על ידי קהל הצופים המגוון. הספר תורם לראייה רחבה ולהבנה מעמיקה של הסוגה בפרט ושל אמנות התיאטרון ככלל.

פרופ' (אמריטה) אהובה בלקין היא היסטוריונית של האמנויות וחוקרת תיאטרון בפקולטה לאמנויות באוניברסיטת תל אביב. מחקרה עניינו הגילויים התיאטרוניים של התרבות העממית באירופה של ימי הביניים הרנסנס והבארוק, תיאטרון יהודי ותיאטרון והאמנויות החזותיות. אלה שימשו נושא לספריה, להרצאותיה ולמאמריה שפורסמו בכתבי עת אקדמיים בארץ וברחבי העולם.

389 עמ', 110 ש"ח.