הבלחות / ספי בקל / מטר

הבלחות

ספי בקל / מטר 

ד"ר ספי בקל, פיזיקאי, איש עסקים שעבד בעבר עם מועצת יועצי המדע של הנשיא ברק אובמה.

הספר נבחר לספר העסקים הטוב של השנה על ידי אמזון, בלומברג, פורבס, וושינגטון פוסט ורבים אחרים. ביל גייטס המליץ עליו וגם מלקולם גלדוול. ספרו של ד"ר בקל מציע צורת חשיבה חדשה ומפתיעה על ההתנהגות המסתורית של קבוצות גדולות, שקוראת תיגר על כל מה שחשבנו שאנחנו יודעים בנוגע לדרך הרצויה לטפח פריצות דרך חדשניות.

בהסתמך על העקרונות המדעיים של מעברי פאזה בין מצבי צבירה שונים מסביר ד"ר בקל את נטייתם של צוותים, חברות ושאר קבוצות עם משימה משותפת לשנות גישה בבת אחת, להפסיק לאמץ רעיונות חדשים ופרועים ובמקום זאת לדחות אותם מתוך קיבעון נוקשה - ממש כמו מים זורמים שהופכים בבת אחת לקרח. ובמילים אחרות, מדוע גם צוותים טובים יכולים להרוג רעיונות גדולים?

בספרו מדבר ד"ר בקל  על הבלחות ועל האפשרות שיתקיימו בתוך ארגונים. הבלחות הן אותם פיתוחים/רעיונות חדשניים ופורצי דרך שמתחילים לרוב אצל ממציאים בודדים. אך על מנת שלא ייקברו במעבדות או על שולחנם של מנהלים, יש צורך בקבוצות גדולות של אנשים כדי לתרגם את הרעיונות למוצרים שעובדים. 

הממצאים של ד"ר בקל מלווים בעשרות סיפורים ודוגמאות מדיסיפלינות שונות: עסקים, פיזיקה והיסטוריה. ביניהם תוכלו לקרוא על חברת נוקיה שבשנת 2000 מכרה טלפונים חכמים ונסקה בענק. כשהמהנדסים של נוקיה הציעו מודל חדש שנראה כמו האייפון, הצוות המנהל החליט לגנוז את הרעיון כפרוייקט חדשני מדי. תוך 6 שנים נוקיה יצאה מהמשחק. השווי שלה ירד ברבע טריליון דולר מהשווי שלה בשיאה. והיא התרסקה. 

380 עמודים, 118 ש"ח.