כשאבן נעשית מולדת / חאתם עיד ח'ורי / פרדס

כשאבן נעשית מולדת 

חאתם עיד ח'ורי / פרדס

 

קובץ בן חמישה–עשר סיפורים ורשימות, מבחר קטן בתרגום עברי מתוך פרסומיו הרבים של ד"ר חאתם עיד ח'ורי בעיתונות הערבית בישראל, שרובם כלולים בספרו מאסִיַּאת ("פנינים", 2017). הספר יצא במסגרת פרויקט "חיפה" - תרגום מערבית לסיפורים אודות חיי היום-יום של פליטים פלסטינים בישראל ובחיפה.

כתיבתו של חאתם ח'ורי נמצאת על הגבול שבין סיפור ורשימה עיתונאית. בקטעי השערים "סיפורים מהחיים" ו"הרהורים על המצב", היא מבוססת בעיקר על מציאות חיה, על אפיזודות מחיי היום–יום של הציבור הפלסטיני בישראל. ואילו בקטעים הכלולים בשערים "נכּבּה וגלות" ו"גלות ושיבה" היא מפליגה אל העבר וכוללת יסודות דוקומנטריים ומדומיינים כאחד ובעלי מאפיינים ספרותיים מובהקים: לשון עשירה ומסוגננת לפי מיטב המסורת של הספרות הערבית, מתובלת פה ושם בערבית מדוברת, בהומור, באנקדוטות ובקטעי שירה, מעוררת בקוראים סקרנות ואף מתח ולעתים טווה עלילות בלתי גמורות המותירות מרחב מספיק לדימיון. 

המחבר מאיר את הטרגדיה הפלסטינית מנקודת ראותם האישית של הקורבנות, את סבלם הנורא אך גם את כוחות הנפש שהביאו פליטים אומללים לפתוח דף חדש בגלות ולהשתקם בה או להיאחז באדמתם כאן כנגד ניסיונות עקירה ונישול.

הקובץ כולל סיפורים ותמונות של מבנים ובניינים בחיפה ומאפשר לקוראים לטייל בה דרך המילים ולשרטט גם את סיפורה של העיר חיפה, העומדת במרכזה של סדרה חדשה. הסדרה  תכלול תרגום מערבית של ספרים נוספים של סופרים ישראליים.

חאתם ח'ורי נולד בכפר פסוטה בשנת 1938 ומאז שנת 1964 הוא תושב חיפה. למד באוניברסיטה העברית בירושלים, בטכניון בחיפה ובאוניברסיטת לונדון. שימש כמרצה במכללה הערבית לחינוך ובשלוחת אוניברסיטת חיפה במכללת אורנים, וכן בתפקיד מפקח ארצי במשרד החינוך. לאחר פרישתו המוקדמת כיהן במשך עשור כסמנכ"ל עיריית חיפה. מפרסם רשימות עיתונאיות וסיפורים קצרים בעיתונות הערבית בישראל.

179 עמודים, 77 ₪.