מלחמת האמוניה / אהוד קינן / ידיעות ספרים

מלחמת האמוניה 

אהוד קינן / ידיעות ספרים


בגיל 70 ועם שלל עיסוקים ותפקידים בכירים בארץ ובעולם, עזב פרופ' אהוד קינן את סדר יומו העמוס ויצא לשנות עולם ולהציל את חייהם של מאות אלפי אנשים שהיו עלולים למות ולהיפגע מדליפת אמוניה.

ביום ראשון, 29 בינואר 2017, הניח פרופ' קינן, מבכירי הכימאים בישראל, פצצה על שולחנו של ראש עיריית חיפה. היה זה דוח מומחים שקבע כי מְכל האמוניה של חברת "חיפה כימיקלים", ובמיוחד ספינת האמוניה שפקדה את נמל חיפה פעם בחודש, עלולים ברגע אחד ליפול קורבן לפיגוע טרור שיהפוך את צפון המדינה לתפאורה מזעזעת של סרט אסונות הוליוודי.

בתגובה החלה "חיפה כימיקלים", בגיבוי עורכי דין יקרים, לוביסטים, פוליטיקאים, שרי ממשלה ואף ראש הממשלה עצמו, לעשות כל שביכולתה כדי למנוע מהדוח הזה להשפיע על הציבור ועל בתי המשפט, כשהמטרה העיקרית המניעה אותה היא להמשיך להרוויח מיליארדים.

קינן מצדו הבין כי עליו להתגייס להצלת תושבי הצפון, גם במחיר אישי גבוה, והחל לפלס את דרכו בתוך ג'ונגל של השמצות אישיות, איומים, כזבים וישיבות מופרכות שהזכירו יותר קרקס תקשורתי מאשר דיונים רציניים. את כל אלה ורגעים מכריעים אחרים, המגובים בפרוטוקולים מפורטים, הוא ממפה בספרו, "מלחמת האמוניה".

זהו סיפור שמחד מדגים כיצד מדינת ישראל מתנהלת באמת ומהי משמעות הביטוי "הון-שלטון-ביטחון", ומאידך מוכיח שאפילו אדם יחיד, שהאמת והדאגה לשלום הציבור הן נר לרגליו, מסוגל נגד כל הסיכויים לשנות את המציאות ולהציל את חייהם של רבבות בני אדם.

דו”ח המומחים שחיבר עם מומחים בעלי שם עולמי, ובהם זוכה פרס נובל פרופ’ דן שכטמן, חשף את האיום המיידי על חייהם של חיי חצי מיליון תושבי מפרץ חיפה: אחת לארבעה שבועות מגיעה אוניית ענק עמוסה בכמויות עצומות של אמוניה, גז מסוכן וקטלני, ופורקת את המטען במכל מיושן שפועל קרוב לשלושה עשורים ללא היתרים ועלול להתבקע בכל יום. אם יקרוס המכל או תופצץ האונייה בתוך דקות יומתו מאות אלפים מהרעלה. גם בתל־אביב. 

"זה כמו שתי פצצות אטום ביחד. כמו כל הצונאמי שפקד את אינדונזיה. בטכניון לא היה נשאר אפילו חתול לא יכולתי לשאת את המחשבה שאהיה ביום השנה לחללי הטכניון. זוכרים את האסון הנורא שפקד את ביירות?"

המידע שהציג לציבור היה חבית נפץ המאיימת על תעשייה המגלגלת מיליארדי דולרים. קינן מצא את עצמו במלחמה בלתי סימטרית כשמולו קואליציה שכללה את המערכת הפוליטית ובראשה ראש הממשלה בנימין נתניהו, התאחדות התעשיינים, חברת חיפה כימיקלים שעד אותה תקופה הרוויחה מיליון דולר ביום, הממסד הצבאי, המל"ל, שלושה משרד יחצנים, שני משרדי לוביסטים, עורכי דין מהיקרים בארץ – והוא דון קישוט יחיד מולם.

הסערה הציבורית שקמה הגיעה מהר מאוד אל בתי המשפט ואל המערכת הפוליטית. התוצאה: מיכל האמוניה מרוקן לחלוטין, וכבר לא מסכן את חייהם של מאות אלפי נשים, גברים וילדים.

אהוד קינן הוא כימאי ישראלי, פרופ' אמריטוס לכימיה בטכניון, נשיא החברה הישראלית לכימיה (קדנציה חמישית ברצף), חבר הועד המנהל של הארגון האירופאי של חברות הכימיה באירופה, חבר בארגון העולמי של הכימיה I UPAC ואף מתכנן להציג את מועמדותו להיות הנשיא הבא שלהם, חבר ההנהלה של הארגון האסיאתי של הכימיה, חבר מועצת קרן וולף שמעניקה את פרסי וולף בתחום הכימיה, יו"ר ועדת הכימיה במשרד החינוך. 

352 עמודים, 98 ש"ח.