שיר הוא לא רק מילים / דוד אסף / עם עובד

שיר הוא לא רק מילים

דוד אסף / עם עובד

פרקי מסע בזמר העברי.

האם יהודי יכול להיות שיכור? תל אביב "הקטנה" – האם באמת הייתה כזו, ואיך נראה הרחוב במסחה? מה הקשר בין אבירי השולחן העגול ליקבי ראשון לציון ובין הדרך לאילת לקולחוז יהודי בדרום אוקראינה? היכן נמצא הגן הקטון שבו גדל היקינתון? מיהו "התוכי יוסי" ומהי "תוגת המאירי"?

אלו רק כמה מן השאלות המסקרנות שספר זה מבקש לענות עליהן בי"ח פרקיו, באמצעות מעקב, בלשי כמעט, אחר גלגוליהם המרתקים והמפתיעים, לעיתים גם מסחררים, של שירים ידועים ואהובים בזמר העברי והיהודי.

המעקב המדוקדק אחר השירים אינו רק דרך להעשיר ולהעמיק את הבנתם אלא גם חלון הצצה מקורי להכרת אישים, תקופות ומאורעות בתולדות עם ישראל ודיון בשאלות עקרוניות על מקורותיהם של שירי עם, על יחסי גומלין בין עברית ובין שפות אחרות ועל סדנאות היצירה של סופרים, של משוררים, של מלחינים ושל מבצעים.

הספר הוא שילוב בין מחקר מדעי ביקורתי וסמכותי, שופע מידע ותובנות, ובין כתיבה פופולרית, והוא מיועד לכל אוהבי הזמר העברי. בפרקי הספר אצורים חומרים היסטוריים וארכיוניים לא ידועים, לצד איורים רבים, קוריוזים וממצאים משעשעים; כולם יחד יוצרים סיפור שובה לב ומושך עין. לספר צורף מבוא מיוחד שחיבר אליהו הכהן, גדול חוקרי הזמר העברי וחתן פרס ישראל.


פרופסור דוד אסף מרצה בחוג להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת תל-אביב ומתמחה בתולדות יהודי מזרח אירופה ותרבותם. הוא גם בעל הבלוג "עונג שבת".

448 עמודים, 98 ₪.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.