האיש שלא שרף את קפקא / יצחק רובין / הקיבוץ המאוחד

האיש שלא שרף את קפקא

יצחק רובין / הקיבוץ המאוחד

 


בשנות השישים, בהן פרצה אל תודעת העולם להקת הביטלס, מתחקה פטר קליין, צעיר תל אביבי יליד פראג, עיתונאי בראשית דרכו, אחר קורות חייו של הסופר הצ'כי הנערץ עליו פרנץ קפקא, ואחר הדמויות המאכלסות את סיפוריו, עמן הוא מזדהה. 

 

תוך כדי עבודת התחקיר מגלה פטר שבעצם הסיפור הגדול בחייו של קפקא הוא אדם המתגורר בשכנות לו ולמשפחתו, ברחוב הירדן בתל אביב – ישיש כבן שמונים, סופר נשכח בשם מקס ברוד, שהיה כוכב מטאורי בשמי הספרות בפראג ובברלין של תחילת המאה העשרים, אשר כונה על ידי מעריציו 'נביא האקספרסיוניזם', ובעבר חברו הטוב ביותר של קפקא.

 

פטר מגלה שברוד הוא זה שחשף בפני העולם את קפקא, אז סופר לא ידוע, חסר בטחון והיפוכונדר, וברוד הוא שדחף והמריץ את קפקא לכתוב ולפרסם את סיפוריו, למרות התנגדותו העקשנית של הסופר האנונימי, שהסתייג מיצירותיו שלו-עצמו.

 

לאחר מותו של קפקא בגיל צעיר, סירב ברוד לקיים את הצוואה שהותיר לו חברו – לשרוף את כתביו. ברגע האחרון אף הצליח להבריח אותם מידי הנאצים, ובתחבולות מזהירות גרם לכך שקפקא האלמוני יהפוך לאחד מגדולי הסופרים של המאה העשרים, במחיר תהילתו שלו-עצמו.

 

פטר הצעיר מתוודע אל עצמיותו מתוך התוודעותו אל שני גיבוריו הספרותיים. הוא מנסה לתקן את העוול שחוללה ההיסטוריה למקס ברוד, ובתוך כך נרקמת עלילה מרתקת ונפתלת בין תל אביב הקטנה לפראג הקסומה, כשבין גיבורי העלילה הראשיים נשזרות דמויות ידועות-שם, כמו פרופסור אלברט איינשטיין, המשוררים והסופרים ריינר רילקה, פרנץ ורפל, סטפן צווייג, תומס מאן, הרמן הסה, הוגו ברגמן, וגם יוצרים צ'כים, כמו הסופר לדיסלב האשק ('החייל האמיץ שווייק') והמלחין לאון ינאצ'ק.

 

***

יצחק רובין, יליד קריית ים 1950,  סופר, תסריטאי, במאי ומפיק סרטים, מבקר סרטים ומרצה בכיר באקדמיה. מספריו: 'ההיפוכונדר-גלגולה של חרדה''שלג בחולות''אהבות לא שלמות' ו'מדריך למשחק בקולנוע עם גדולי שחקני הקולנוע'.

 

רובין הוא פעיל אקטיביסט לזכויות אדם. כקולנוען, הוא בעד פירוק קרנות הקולנוע ויצירת קריטריונים חדשים כולל ועדה ציבורית שתדון באחריות ערוץ 2 וערוץ 10 (בזמנו) להריסת הקולנוע הישראלי.

 

304 עמודים, 92 ₪

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.