דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> בית שאגאל: תמר גרצ'וק - סיפורים ואגדות / הלן בר-לב - יופיה של איטליה היהודית
 

 

 

בית שאגאל:
תמר גרצ'וק – סיפורים ואגדות הלן בר-לב – יופיה של איטליה היהודית

 23.6.18 – 14.7.18

 


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
הזמנה לתערוכה

בבית האמנים ע"ש שאגאל תיפתח בשבת, 23 ביוני, בשעה 11:30, תערוכת ציורים של שתי אמניות – הלן בר-לב תציג את 'יופיה של איטליה היהודית', ותמר גרצ'וק תציג את 'סיפורים ואגדות'.

התערוכה של תמר גרצ'וק, מכילה מגוון יצירות וכשמה כן היא – איורים לסיפורים מכל צבעי הקשת הקלאסית ואגדות עם ידועות משחר ההיסטוריה הספרותית. היא מספרת: "אמי המנוחה נחמה גרצ'וק ז"ל מחברת הספר 'שד משחת' (ספרות מופת בהוצאת "מסדה") הייתה מקריאה באוזניי מסיפורי התנ"ך ועד מעשיות האחים גרים, עוד לפני שידעתי קרוא וכתוב. אינני יודעת אם משום קולה הדרמטי, או התוכן המרתק, או שניהם יחדיו, אבל ציירתי בדמיוני את האיור הראשון שהתממש בשנות נעוריי, ולאחר מכן בבגרותי, בתערוכת יחיד ראשונה."
יצירה של תמר גרצ'וק. צילום: אריאל ורהפטיג

"החברה האנושית נוטה לעשות שימוש בספרות, ובפרט זו המיועדת לילדים, ככלי להעברת מסרים חברתיים - תרבותיים, אמונות והשקפות עולם. אין ספק כי היה זה כלי רב חשיבות שעיצב את יצירתי אם בכתיבת סיפורים קצרצרים לילדים ואם בציור שהינו עיסוקי העיקרי."
 
תמר, ילידת 1954, חיפה, מקום מגוריה גם כיום. מושכת במכחולה מגיל רך בהדרכת אמה, שמלבד היותה סופרת, גם ציירה ופיסלה. "החינוך המוסרי והיצירתי שהעניקה לי אמי המנוחה מלווה את חיי האישיים והמקצועיים", היא אומרת, "קרוב לוודאי שבלא הכוונתה לא הייתי מודעת כלל לאפשרויות הביטוי היצירתי הטמונות בעולמי הפנימי". 

 
פינוקיו בימינו. יצירה של תמר גרצ'וק. צילום: אריאל ורהפטיג

תמר למדה בטכניון לימודי חוץ - עיצוב גרפי, תולדות האמנות באוניברסיטה, וסיימה שלוש שנות לימוד במכון לאמנות בסמינר הקיבוצים אורנים. היא בעלת תעודה מוסמכת להוראת הציור. חברה באגודת הציירים והפסלים בישראל ובאגודת המאיירים. הציגה תערוכות יחיד והשתתפה בתערוכות קבוצתיות ארציות רבות. מאיירת סיפורים לילדים מפרי עטה. ב 2012 כתבה ספר אמנות שמומן ע"י קרן תרבות חיפה: "תמר גרצ'וק – 40 שנות יצירה".
 
יצירה של הלן בר-לב

הלן בר-לב, ילידת 1942, ניו יורק, עלתה ארצה ב-1973, אבל כבר בתחילת שנות השישים, עם סיום לימודיה בתיכון, התגוררה בישראל במשך שנתיים. היא בעלת תואר ראשון באנתרופולוגיה, וזוהי בערך התערוכה ה-100 במספר בה היא מציגה את ציורי הנופים שלה. עד כה היא הציגה יותר מ-30 תערוכות יחיד והשתתפה בלמעלה מ-60 תערוכות קבוצתיות. היא פרסמה 6 אוספי שירה באנגלית, אותם גם איירה. היא חברה באגודת הציירים והפסלים הישראלית סניף חיפה והצפון, ועוזרת הנשיא של "קולות ישראל', קבוצה של משוררים בשפה האנגלית בישראל. 
 
יצירה של הלן בר-לב

הלן מציירת מגיל הילדות, כשהכיוון הוא ריאליזם. את עולם האמנות היא זנחה למשך עשר שנים, אך עם עלייתה ארצה חזרה לצייר בזכות נופי ארץ ישראל שהקסימו אותה. בתערוכה הנוכחית היא תציג כ-30 יצירות, עבודות קטנות ממדים יחסית, ובהן נופים של איטליה היהודית.

"אני ותמר מכירות כבר שנים," היא מספרת, "אהבתי את העבודות שלה, והיא אהבה את שלי. זו פריווילגיה להציג יחד. היא ציירת נהדרת."

 
יצירה של הלן בר-לב
במשך שנים רבות ציירה הלן את נופי ישראל. ב-2013 נסעה לאיטליה לטיול והתאהבה בה, ומאז היא מציירת את נופי איטליה בלבד. "הרגשתי שמיציתי את הנופים הנפלאים שנהגתי לצייר, בעיקר של צפת, ירושלים, מקומות שיש בהם היסטוריה. בניית אבן מעניינת. לפני שנה וחצי הצגתי בבית שאגאל את תערוכתי 'לאיטליה באהבה'. התערוכה הנוכחית מוקדשת לאיטליה היהודית. בזמן שהצגתי אז את איטליה, כבר ציירתי את נופי הגטאות היהודיים באיטליה. בעיקר את ונציה, כי התאהבתי בה, וגם את רומא ואת פיטיגליאנו, שמכונה ירושלים הקטנה. זו עיר בטוסקנה שהיו בה הרבה יהודים, ובמלחמת העולם השנייה תושביה הצילו את היהודים. בשבילי, זוהי מעין סגירת מעגל."
 
יצירה של תמר גרצ'וק

אחרי שנים רבות בהן התגוררה בירושלים ועוד 12 שנים בקריית האמנים בצפת, היא עברה ב-2007 אל מטולה, שם היא גרה עם בן זוגה, הסופר והמשורר ברנרד מן. על מטולה היא מספרת: "יש כאן שלווה נהדרת, נופים נהדרים, ואני לא מרגישה את הסכנות והמתח עליהם מדברים בחדשות."

במהלך טקס נעילת התערוכה, ב-14 ביולי, יחנוך
ברנרד מן את ספרו החדש על דויד המלך, 'דויד ואבשלום חיים ומוות ביער המלאכים'. לטובת שומרי השבת, יתקיים מפגש עם הסופר גם ביום שלישי, 3 ביולי.
 
יצירה של תמר גרצ'וק
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב