דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> בית שאגאל - היא כבר בת 70
 

 

בית שאגאל - היא כבר בת 70


 

אוצרת: שקד שפירא

פתיחה: שבת, 3.3.2018 בשעה 11:00

נעילה: 24.3.2018


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
הזמנה לתערוכה
 
מדינת ישראל חוגגת יומולדת 70, ובבית האמנים ע"ש שאגאל שאגאל עולה תערוכה שמשלבת את חגיגות העצמאות עם יום האישה הבינלאומי, תחת השם "היא כבר בת 70". התערוכה תתפרש על פני שתי קומות המבנה, ותכלול עשרות עבודות אמנות של ציור, רישום, פיסול, הדפס, צילום, ברונזה ועץ.
 
30 אמנים לוקחים חלק בתערוכה, חלקם מציגים עבודה אחת, וחלקם – יותר. היות והתערוכה משלבת בין יום האישה הבינלאומי ויום ההולדת של מדינת ישראל, הרי שבארוע הפתיחה יוקראו כמה שירים הנוגעים לנושא, וברקע יושמעו שירי א"י הישנה והטובה. את גולת הכותרת של הפתיחה תהווה תצוגת אופנה ססגונית בכיכובה של דבורה קמינר בת השבעים פלוס, שתחליף תלבושות מאחורי פרגוד ותופיע לאורך מסלול לעיני הקהל.
 
עבודה של מירה זיימן. צילום: אלבום פרטי

קול קורא להשתתפות בתערוכה יצא בתפוצה לחברי אגודת הציירים והפסלים, והאוצרת שקד דלילה שפירא הפיצה אותו גם לאמנים מוערכים לתפוצה ארצית במדיית הפייסבוק ובפנייה אישית לאמנים שאיתם השתתפה בתערוכות בארץ, מפגשים בשיח גלריות, ומפגשים יזומים ולא וירטואליים לשיח אחר הנקראים "פנים אל פנים".
 
גברים, נשים, ילדים, ותרנגולים מוצאים את דרכם להתקרב אל האישה המוצגת בתערוכה. מעמדה של האישה בימינו, פועלת מודרנית. אימא, רעיה וסבתא רבא, האישה המקדמת טכנולוגיה, האישה השרירית, שוויונית, פוליטית, מביעה דעתה בחברה. הרחם הנשית והעולם הגברי המקבל את האישה החדשה.

 
עבודה של ראניה לאלא. צילום: Studio Amal Digital LTd

בתערוכה תמצאו סמלים וגם הקשרים כמו: מדינה, דגל, נעלי לוחמים וסמלים, פורטרטים בעלי הבעות וקמטי חיים. וכן האישה השופעת בחן, יופי ועוצמה, מביעה דעה וחזקה, מובילה ומקדמת, והיא גם אימא, בת, אחות, וסבתא רבתא. מראות אורבניים, ימים ואגמים - בכל חמוקי הנוף. התערוכה מציגה את הרך והקשה, את הכאב והמרפא, את הצעקה העולה להתקיים במלוא כוח אדמתה ונשמתה.
 
יצירת אמנות היא הזדמנות להביע דמיון, אותנטיות וספונטאניות של האדם היוצר, אומרת האוצרת. כאשר בחרתי את היצירות לתערוכה יכולתי להרגיש את תחושת הסיפוק, התיקון והשינוי של היוצר. יצירה בועטת, גועשת העושה תיקון לנשמה, יצירות שאי אפשר להתעלם מהן, הצופה יעמוד מולן יחוש את עומק החיים ואת מהותם.

 
עבודה של בתיה גזית. צילום: אלבום פרטי
 
שקד שפירא, איך בחרת את היצירות לתערוכה?
 
"אכן, נשאלת השאלה - איך יודעים האם יצירה היא טובה ופחות טובה העומדת לשיפוט? בראייתי, מניסיון שנצבר ב-15 שנות אוצרות, האדם היוצר הוא במקום הראשון, והיצירה היא חלק מאישיותו. השיח האמנותי בין אוצר ליוצר, החיבור והכמיהה, היא מתנה, וההזדמנות המתרחשת לפחות לי כאוצרת וכאדם, כי היצירה מדברת אלי ויש לי הערכה לאמן, ואין כאן שאלה של יצירה טובה או לא מספיק טובה, יפה או מכוערת, זה הרבה מעבר לשיפוט. לדעתי, אף אדם לא יכול לשפוט אם יצירה טובה או לא. שיח מול היצירה מאזן את הרגשות כאשר אמן בוחר לשלוח את יצירתו לעולם."
 
"כאוצרת, כאשר אני בוחרת יצירה לתערוכה, הדבר האמיתי קורה ברגע בחירת מיקומה והעמדתה  של  היצירה בחלל הגלריה ומיקומה בין יצירות. אז היצירה לבדה בעולם ומייצגת את עצמה במיקומה. שיח היצירה  מתנתק מיוצרו.


 
עבודה של דבורה אזולאי. צילום: שקד שפירא

ברגע הניתוק, רגע הפרידה -  היוצר צריך להבין שיצירתו יצאה לאוויר העולם, והיא מייצגת את עצמה ואת מי שהיא. עכשיו האמן עובר שיעור פנימי כשיצירתו חשופה, עירומה מול עיניהם של עשרות  ומאות אנשים המתבוננים בה."
 
האוצרת שקד שפירא היא ציירת, אוצרת תערוכות ותיקה, מזואולוגית, הקימה בחברת חשמל בחיפה מוזיאון למחשוב וקשר. הציגה בתערוכות קבוצתיות רבות בארץ ותערוכות יחיד.

 
שורשים. עבודה של שגית ביסקר-רום. צילום: אלבום פרטי

האמנים המשתתפים:

 
אפשטיין נורית, אזולאי דבורה, איגר-דרייפוס ליאורה, אלעזר-צור מיכל, ביסקר-רום שגית, בן סימון רפי, בלום דבורה, בנס עדנה, גברון אילנה, גזית בתיה, גרץ אהובה, גרצ'וק תמר, דיאב סלאח אלדין, זיימן מירה, טל פול, יחזקאלי יהודית, כהן בן דב אופירה, לבני דן, לב לוקץ' מירלה, לב נירה, לנגר עליזה, מגדל תמר, מרבך איה, נוימן שושנה, סגיב אורית, סגל רותי, פלץ-ויינברג אורית, פרידלנדר רחל, קורן-לוז רונית, קוסטיצקי רחל, רוקר הלן, רובינצ'יק יורי, רובינוביץ' אריה, שבצ'נקו-פרידמן טטיאנה, רושינה מריו, רייכמן ליאון, שורק אילה, שני גדעון, שפירא שקד, שרף אווה.

פעילות הבית:

ימים ב'-ה': 10:00-16:00, ימי ו'-שבת: 10:00-14:00. יום א' סגור.

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב