דף הבית >> מוזיקה >> מה חדש >> ביג בנד חיפה תארח סטודנטים ירושלמים למוזיקה
 

 

הביג בנד של חיפה תארח סטודנטים ירושלמים למוזיקה 


 

ביום ראשון, 10.9, יתקיים באולם קריגר מפגש מוזיקלי בו תארח הביג בנד החיפאית סטודנטים למוזיקה מירושלים, תלמידיו של ד"ר ארנון פלטי 


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
ארנון פלטי. צילום: איוונה שטרובנשטרייס
 
ביום ראשון, 10 בספטמבר, בשעה 10 בבוקר, יתקיים באולם קריגר שבכרמל הצרפתי מפגש מוזיקלי מיוחד, במסגרתו תארח קבוצת הביג בנד החיפאית סטודנטים למוזיקה מירושלים. הסטודנטים הירושלמים לומדים בקורסים של ביג בנד שמלמד איש האקדמיה והמוזיקה החיפאי, ד"ר ארנון פלטי, באקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים. באופן מסורתי נערך פעם בשנה מפגש מרתק שגם תועלת בצדו בין הסטודנטים מירושלים, כשלושים במספר, לבין תזמורת הביג בנד החיפאית שמבצעת את הפרויקטים עליהם שקדו הסטודנטים במהלך השנה החולפת, המיוחד עבור התזמורת החיפאית. הארוע פתוח לקהל הרחב.

היצירות הן עיבודים לסטנדרטים ידועים של ג'ז במבנה נוח. המקורות הם מחזות זמר אמריקאיים וסרטים מוזיקליים, והם בעצם שירים שבנויים על פי רוב במתכונת של בית, בית, פזמון, בית.

 
תזמורת הביג בנד חיפה נמצאת איתנו כבר משנת 2008, והיא פרי יוזמתו של ראש העירייה יונה יהב. היא יחידה מסוגה בארץ והיא בעלת סדרת מנויים משלה. רוב חברי הביג בנד הם גם חברים בתזמורת הסימפונית חיפה, שמפוקחת על ידי הטרומבוניסט הראשי דניס וול ומנוהלת על ידי מוטי איינס. ראוי לציין שהופעותיה של הביג בנד הן לא קלאסיות ו"מעונבות", אלא מדובר בהופעות ג'אז אנרגטיות, קצביות ומסוגננות.

התזמורת מורכבת מקבוצה בת 17 חברים, המנגנים בכלי נשיפה וחטיבת קצב שיחד הם חוברים לנגני הג'אז המובילים בישראל. את הביג בנד מנהל מוזיקלית ג'ף הווארד, נגן הקלרנית הראשון של התזמורת. טרם עלייתו ארצה מארה"ב ניגן ג'ף בכמה הרכבי ג'אז ובביג בנדים כסקסופוניסט וכנגן מוביל. הרפרטואר של התזמורת כולל יצירות מופת וקלאסיקות ג'אז ידועות והיא מבצעת יצירות של מלחיני ג'אז גדולים כדיוק אלינגטון, ורנון דיוק, הואגי קרמייקל והנרי מנצ'יני במגוון סגנונות בהם סווינג, בלוז, רוק, לטיני ועד לג'אז המודרני של ימינו, בשיתוף זמרים וסולנים אורחים.

 
תזמורת הביג בנד בניצוחו של ג'ף הוארד. צילום: יחצ
 
ארנון פלטי הוא אולי איש המוזיקה החיפאי הבולט ביותר, ובטח שהעסוק ביותר. הוא מרבה להרצות ברחבי העולם, ובין היתר הוזמן להרצות בטקסס, בוויסקונטין, בניו יורק ובברקלי סקול אוף מיוזיק בבוסטון. נושאי ההרצאות הן בדרך כלל אודות הרמוניה של ג'ז, טכניקות מתקדמות בפיתוח שמיעה וסדנאות אומן כנגן בס. עבודת הדוקטורט שלו קיבלה מהסנאט של אוניברסיטת בר אילן ציון מעולה, ובימים אלה היא מעובדת לספר שבקרוב תוציא לאור הקריה האקדמית אונו.  

קצרה היריעה מלפרט את רשימת הפקות הבמה, הקלטות האולפן ומופעי הרדיו בהן נטל חלק, בעיקר כנגן בס, אבל נציין אחדים מהם: הוא ניגן והקליט עם רביעיית מל קלר, חמישיית דני גוטפריד וזקיר חוסיין, רביעיית רומן קונצמן, רביעיית אלברט פיאמנטה, להקת פלוטוניום לה כתב את כל החומר, להקת דובדבן, אריק איינשטיין, "הכבש השישה עשר" , יוני רכטר, יהודית רביץ, גידי גוב, שלמה יידוב, שלמה ארצי, יוסי בנאי, שמעון ישראלי, ה"גולדן גייט", הסופר-גרופ של ה"גרייטפול דד" והבלוז פרוג´קט.
 
את הקריירה שלו התחיל ארנון כנגן בס בלהקת חיל הים, ומאז לא הפסיק להלחין, לעבד, לתמלל, לנגן ולהופיע. הוא מלמד באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים, ובבית הספר רימון למוסיקה, שם שימש בעבר כסגן מנהל וכראש מחלקת הבס במשך שנים רבות. נזכיר גם כי הוא זה שנתן את בעיטת ההזנק לסגנון הג'אז בחיפה, כשפתח את מועדון הג'אז החיפאי בסוף הסבנטיז, ובהמשך – את פעילויות הג'ז בבית אבא חושי, ובמקביל הפיק עשרות הופעות ג'ז בפאב המיתולוגי האוכף.

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב