דף הבית >> אמנות >> חדשות מעולם האמנות >> גרשון קניספל: עד 2015, ומשם והלאה
 

 

גרשון קניספל: עד 2015, ומשם והלאה


 

האמן גרשון קניספל חוזר לקבוע בגיל 85 את ביתו בחיפה, חובק ספר רטרוספקטיבי עב כרס שמסכם את פועלו, ומציג תערוכה במוזיאון הכט ## רשימה קצרה על אמן גדול


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
קניספל בביתו, 2017. צילומים: אתר כדאי לדעת
 
באגף האמנות של מוזיאון הכט מוצגת בימים אלה תערוכה המוקדשת לעבודות על נייר של האמן החיפאי הוותיק גרשון קניספל. מרבית העבודות בתערוכה הינן הדפסים, חלקן איורים ליצירותיהם של סופרים ומשוררים וחלקן נוצרו כמתווה הכנה לציורי קיר, לתבליטים ולפסלים. התערוכה חושפת פן פחות מוכר ביצירתו, שכן קניספל ידוע בעיקר בזכות תבליטיו הפיסוליים המעטרים מבני ציבור ברחבי חיפה, בין היתר בגשר פז, על חזית היכל הספורט ברוממה ועוד. אחת מעבודותיו הייתה תבליט על קיר בית הספר עירוני ה'. בשנת 2012, לאחר שמספר אריחים מהתבליט נפלו, הסירה העירייה את העבודה. בעקבות זאת תבע קניספל את העירייה. בית המשפט המחוזי פסק לו פיצוי של 533,000 ש"ח ועוד הוצאות משפט. העירייה ערערה, ובית המשפט העליון פסק פיצוי של 460,000 ש"ח.

קניספל נולד ב-1932 בקלן שבגרמניה. בשל עליית הנאצים לשלטון היגרה משפחתו ארצה ב-1935. בגיל 14 הוא נתקל לראשונה בחייו ברפרודוקציה של הגרניקה של פיקאסו. את הרפרודוקציה הביא מרדכי ארדון, שניהל אז את בצלאל החדש, בעת ביקור שערך בקיבוץ שריד, לשם עבר קניספל הצעיר. היצירה השפיעה עליו מאוד, והוא עבר ללמוד אמנות בבצלאל. את לימודיו סיים בהצטיינות. בפרויקט הסיום הוא הציג איורים לשירי מחאה של משוררים. לאחר מכן אייר ליטוגרפיות ותחריטים לספרי שירה. באותן שנים גם התהוו עקרונות חייו ורצונו לתקן את עוולות העולם הזה.
 

עם סיום לימודיו שב קניספל לחיפה, ולימד ציור בבתי ספר בנשר ובמעברה של כפר אתא, כיאה לתפיסה החברתית שלו. 'ריאליזם חברתי', כך קראו לסגנון שצייר, ואשר היווה סוג של קונטרה להפשטה ולמגמות האוניברסליות של קבוצת 'אופקים חדשים'.

העולם הגדול קרא לו, ובשנת 1956 מצא את עצמו בברלין, שם פגש את אלמנתו של ברטולט ברכט, ממנה קיבל את הפואמה 'מסע הצלב של ילדים'. שנה מאוחר יותר פגש את יחיאל דינור, הלא הוא סופר השואה ק. צטניק. ממפגש זה נולדו 18 הדפסים בשחור-לבן, שיש הרואים בהם את אחת מפסגות היצירה הגרפית שלו. ההדפסים מתייחסים ל-18 השלבים המופיעים בספרו של ק. צטניק – 'כוכב האפר'.  

מתוך אתר האינטרנט של מק"י, המפלגה הקומוניסטית הישראלית, מתאריך 23 ביוני 2016, אנו למדים כי קניספל הצטרף למק"י עוד בתחילת שנות ה-50, עם הפילוג במפ"ם שהביא להקמת מפלגת השמאל הסוציאליסטי, שמאוחר יותר התאחדה עם מק"י. באתר הוא מצוטט כדלקמן: "לא התכוונתי להיות אמן, לפחות לא בעל שם בינלאומי. בשנת 1957, שנתיים אחרי שסיימתי את הלימודים בבצלאל, הייתי אמור לאצור תערוכה של 50 אמנים במסגרת הביתן הישראלי של פסטיבל הנוער והסטודנטים הבינלאומי במוסקבה. ניגשנו יחד עם המשוררת חיה קדמון אל הביתן הריק. לפתע הופיע הנציג הסובייטי האחראי על התערוכה והודיע לנו כי בשל תקלה, העבודות נתקעו בווינה ערב לפני הפתיחה, והביתן הישראלי – שהוקם בין זה הסורי לזה המצרי – נותר ריק, מה שהיה עלול היה להתדרדר למשבר פוליטי חסר תקדים".

לקניספל, כך על פי האתר של מק"י, היו שני עותקים של הדפסים פרי יצירתו, שלקח איתו לתערוכה אחרת באמסטרדם, מתוך אנתולוגיה מאוירת לשירי משוררים. הוא היסס לתלות אותם, פן ייגידו שהוא מעדיף לתלות את עבודותיו שלו בתערוכה שהוא אוצר. ההדפסים ניתלו, והביתן הישראלי קיבל את מדליית הזהב של הפסטיבל, ואיגוד המוזיאונים הסובייטי החליט לרכוש את העבודות בתעריף שהיה אז הון עתק. לאחר הנסיעה לאמסטרדם, קיבל קניספל משרת הוראה בדרזדן שבגרמניה המזרחית, ומשם המשיך לחצי שנה נוספת במינכן שבגרמניה המערבית, המדינה שמשפחתו נמלטה ממנה רק חצי יובל קודם לכן, בגיל שלוש. משפחתו, יש לדעת, נפגעה קשות בשואה. חמישה מתשעת אחיו של אביו, יליד גרמניה, נספו במחנות.

 
 
בשנת 1959 הוא עבר לגור בברזיל בעקבות זכייה בתחרות לעיצוב חזית למגדל הטלוויזיה בסאו פאולו. הוא נשאר לגור בברזיל ושיתף פעולה עם האדריכל אוסקר נימאייר. ב-1964 הוא נמלט משם בעקבות ההפיכה הצבאית שהתחוללה שם, והפיכתו למבוקש על ידי המשטר החדש עקב היותו חבר המפלגה הקומוניסטית. אל שגרירות ישראל בריו דה ז'נרו הוא הגיע בתא מטען של מכונית.

במהלך שהותו בישראל התגורר בחיפה, ושימש כיועץ האמנותי של העירייה בין השנים 1964-1989. במהלך תקופה זו הציב יצירות רבות שלו במרחב הציבורי של העיר.
 
בשנת 1995, לאחר נפילת המשטר הצבאי, שב קניספל לברזיל, והגיע ארצה בתדירות של פעם בשנה למשך חודש-חודשיים. לפני כשנה, במהלך 2016, הגיע שוב לישראל, והפעם התארכה שהותו עד עצם ימים אלה, גם מסיבות רפואיות. כעת הוא שוקל שינוי מהותי בחייו, כך שחיפה תחזור לשמש אותו כמקום מגוריו הקבוע, ומכאן ייסע מדי פעם לברזיל לתקופות של כמה חודשים. לצורך זה הוא משפץ כעת את דירתו שברחוב פבזנר בשכונת הדר.
 

קצרה היריעה מלהקיף את קורות חייו ואת מכלול עבודותיו ואמנותו של גרשון קניספל. מי שמעוניין לקבל מושג רחב על קניספל ועולמו האמנותי, ימצא עניין בספר אלבומי עב-כרס בן מאות עמודים, שראה אור ב-2016 בהוצאת הקיבוץ המאוחד / ספריית פועלים בשיתוף הוצאת היד לאמריקה הלטינית וגופים נוספים. מדובר באלבום רטרוספקטיבי בשלוש שפות – עברית, אנגלית ופורטוגלית, הכולל מאות תצלומי עבודות, ציונים ביוגרפיים, קטלוג, מאמרים מאת נתן זך, פאביו מגלנס, רון ברטוש, גדעון עפרת, ז'ואאו בטיסטה דה אנדרדה, הרב דוד ויטמן, קניספל עצמו, וגם ראיון שערכה עמו בתיה דונר. על העריכה הופקדה פרופ' גילה בלס, ועל העיצוב – דוד טרטקובר. תמונת העטיפה היא של עבודתו המפורסמת 'לשכת העבודה' משנת 1956.

האלבום הרטרוספקטיבי – 'קניספל 1950-2015' ליווה תערוכה מקיפה של האמן במוזיאון לאמנות ישראלית, רמת גן, ומחירו 240 ₪.

נתן זך, במאמרו 'מחווה לאמן' שבתחילת האלבום הרטרוספקטיבי, מגדיר את קניספל כאחד מבכירי אמני ישראל במחציתה השנייה של המאה ה-20, וכותב כי: "בין השנים 1956-1948, היה קניספל אחד האמנים הבודדים שפנו לציור תנאי חייהם וקליטתם הבעייתית של עשרות אלפי ניצולי השואה ובני עדות המזרח להם נשקפה סכנה בארצותיהם. ביחד עם חמישה-שישה אמנים אחרים, ובהם מרסל ינקו, יוסף הירש, שמעון צבר ורות שלוס, ביקש קניספל לעורר את דעת הקהל - ולוּ רק באמצעות ציוריו - למצוקתם של העולים קשי היום במעברות העוני, באוהלים ובפחונים שבהם ניתן להם בקושי המינימום הדרוש לקיומם היום יומי. וכל זאת במדינת ישראל הצעירה חסרת האמצעים."

 

עוד הוא כותב כי: "בהמשך דרכו עזב האמן את ישראל ברצותו ללמוד מהישגיהם של אמניה הגדולים של אמריקה הלטינית בציורי פרסקו ובאמנות חוצות המקורבת לאידיאולוגיה הסוציאליסטית שלו. ונזכיר כאן בעיקר את האמנים דוד אלפרו סיקיירוס המקסיקני, קנדידו פורטינרי הברזילאי והאדריכל הברזילאי אוסקר נימאייר, ממנו למד רבות ועמו שיתף פעולה עשרות שנים. בעת פרוץ ההפיכה הצבאית הברוטאלית בברזיל, שהיתה מנוגדת תכלית ניגוד לכל מה שהאמין בו, נאלץ קניספל לעזוב את ארץ הגירתו, שבה נשקפה לו סכנת חיים ופגיעה ביצירתו. במנוסתו זו הותיר אחריו עשרות יצירות אמנות על גבי חזיתות מבני ציבור, פסלי חוצות וציורי קיר בהיכלי ציבור בעריה השונות של ברזיל, אותם יצר במשך שנות שהותו שם. ביצירות אלה שברשות הרבים נחשף לראשונה כישרונו המונומנטלי שעלה בקנה אחד עם אמנותם של גדולי יוצריה של אמריקה הלטינית."

פאביו מגאלנס כותב בספר: "קניספל, דעתן ובעל עקרונות ברזל, דגל במשך שנים בעמדות פוליטיות וחברתיות, ונחישות זו גבתה ממנו מחיר אישי יקר. למרות זאת, המשיך ללא לאות בפעילותו האמנותית, לא חדל להיאבק למען צדק חברתי ולא פסק מיצירת אמנות מעורבת, המגיבה לאירועי הזמן. שפתו האמנותית – כהומניסט וכפציפיסט – התנסחה כדרך פעולה נגד אמצעי הדיכוי הכוחניים ונגד ההישענות המופרזת על כוח צבאי כדרך לפתרון סכסוכים."

 

גרשון קניספל, אתה מרוצה מהתוצאה, הספר?
 
"אני אף פעם לא מרוצה משום תוצאה. אבל לפי התגובות שאני מקבל, הרי שזכיתי במשהו שלא חשבתי שאזכה בו. הספר מנציח את המכלול שהוא מרובה: תחריטים, ציור, פיסול חוצות, עבודות מונומנטליות. זהו סוג של מבחן, כי בדרך כלל מי שמתפרס על שטחים רבים עלול לעלות על מוקש. אם אני מסכם את דבריהם של האנשים שאני לא מטיל ספק ביושרם המקצועי, אני חושב שהספר משקף את דיעותיהם, ולא אני צריך לשבח את עצמי. אני מאוד מרוצה מהעריכה הנפלאה של טרטקובר. הספר מכיל את כל התקופות של העבודות שלי. מצוטטים כאן מבקרי אמנות חשובים, והם טוענים דברים שאני לא צריך להתבייש בהם. עם עצמי אני מחמיר מאוד. אני תמיד מטיל ספק, ומתקשה להאמין שצלחה בידי העבודה."
 
הספר הזה מסכם אומנם את פועלו הרב של קניספל, אבל הסיכום הינו עד שנת 2015. הוא לא מתכוון לעצור, אלא להמשיך ולתרום לעיר חיפה ולעולם האמנות עוד ועוד. בגיל 85 יש לו עוד הרבה תוכניות להספיק ולבצע. והוא יבצע!
 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב