דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> אברהם אילת: יוצר לכל הכיוונים
 

 

אברהם אילת: יוצר לכל הכיוונים


 

האמן אברהם אילת התאושש מסדרת ניתוחים שהצילו את חייו, וכעת הוא חוזר במלוא המרץ ליצור ולהציג...


 

יורם מארק-רייך /

אתר כדאי לדעת


 
אברהם אילת, קיץ, 2013. אסאמבלאז' משאריות אריזות קרטון. צילום: על ידי האמן

לפני כמה חודשים עבר האמן אברהם אילת סדרת ניתוחים קשה ברמב"ם. המאבק על חייו היה מורכב והתנהל על ידי צוות רב-מערכתי בניהולו של פרופ' זיו גיל, ראש מחלקת א.א.ג. ולצידו ד"ר לירון אלדור, מנתח בכיר מהמחלקה לכירורגיה פלסטית. ה'מקרה' של אילת היה מיוחד והוקדש לו מאמר בעיתון בית החולים. על כך הוא אומר: "יצאתי מכל זה בזכות המיומנות והמסירות של אנשי הרפואה משתי המחלקות, אבל לא פחות מכך בזכות בת זוגי מרגול שלא עזבה אותי לרגע. היא ממש גרה אתי בבית החולים לאורך כל התקופה ודאגה שהכל יתנהל על הצד הטוב ביותר."

לאחר תקופת התאוששות הוא חזר במלוא המרץ ליצור ולהציג כאילו לא היו דברים מעולם. תערוכת יחיד שלו מוצגת בגלריה העירונית בכפר סבא, ובמקביל הוא ישתתף בתערוכת צילום בגלריה "שער 3" בעיר התחתית. אפשר גם לראות ארבע מעבודותיו במוזיאון ינקו-דאדא בעין הוד המוצגות בתערוכה המוקדשת למלאת מאה שנים לתנועת הדאדא.

 
מכרה, 2015. שאריות קרטון ודמויות חתוכות. צילום: על ידי האמן

אברהם אילת, נראה שאתה לא נח לרגע...

אילת: "אני מזן האמנים שלא מחכה להשראה ומאמין בעבודה מתמדת. מלבד האמונה הזו יש כאן גם דחף ותשוקה ליצור שמלווים אותי מאז תחילת דרכי."

השימוש במדיות שונות רווח מאוד, אבל אצלך התופעה הזאת היא מאפיין קבוע...

"תמיד ליוותה אותי סקרנות ורצון להתנסויות חדשות, ומצד שני היה בי רצון להעמיק ולהעשיר את התכנים שאני מבטא. למדתי שכאשר העיסוק במדיות אחדות אינו לשם חדשנות או ראווה אלא נובע מצרכי היצירה – הוא ללא ספק מוסיף עניין ותמיד עוזר לגלות עולמות חבויים ורעיונות שלא חשבתי עליהם מקודם. בתערוכות היחיד שלי אני נוהג לשלב עבודות שמקיימות ביניהן שיח לא צפוי. למשל, בתערוכה בכפר סבא מוצג סרט וידאו לצד רישום דיו גדול שהיווה את המקור לדמויות המופיעות בסרט, אך רוב התערוכה מורכבת מאסאמבלאז'ים שאני יוצר מאריזות קרטון שאני אוסף מאחורי חנויות או מוצא ברחוב."

גם העיסוק בחומרים ממוחזרים הוא לא חדש אצלך...

"חומרים ישנים תמיד גירו את דמיוני. אני ממש אוהב להשתמש בדברים ששימשו בעבר לכל מיני צרכים ולהפיח בהם חיים מחודשים על ידי צירופים מפתיעים. לפני שנים החלטתי לקרוע רישומים שלא נראו לי יותר. לא זרקתי את הקרעים כי אני מאלה שמתקשים לזרוק, ואז, יום אחד גיליתי שבקרעי הרישום יש קטעים מעניינים. מחקתי חלקים והוספתי קטעי צבע וקולאז', ונוצרה סידרה חדשה של עבודות שהן בעצם רישומים ממוחזרים."

 
אברהם אילת 2016.  צילום: רן ארדה
 
איזה מקום יש לצילום בעבודתך ?

"התחלתי לעסוק בצילום באמצע שנות השבעים של המאה הקודמת כהמשך טבעי לרישומי עפרון שעסקו ביחסי כוחות, ונראו כמו שדות מגנטיים. הצילומים האלה, בשחור-לבן, היו סימטריים וממוקדים, חלקם תיעדו מצבים בטבע וחלקם תיעדו מערכים שיצרתי כדי לצלם."

"מוזר לי שדווקא אני, צייר במקור, יזמתי ב-1985 את הביינאלה הישראלית הראשונה לצילום בעין חרוד. חלק חשוב בהקמת האירוע המכונן הזה היה לזוגתי מרגול גוטמן, ויחד עם מנהלת המשכן לאמנות גליה בר-אור וצוות של צלמים ישראליים חשובים הצלחנו להרים מפעל מרשים שהיה לאבן דרך בתולדות הצילום בארץ."

למרות זאת, אתה ידוע בעיקר כאמן פלסטי...

"יש כאלה שבשבילם אני רשם, יש שמכירים אותי כאמן צילום, אחרים גילו אותי במוזיאון תל אביב כיוצר סדרות מלאות דמויות אדם בהשראת אמנויות של המזרח הקדום. ובקרוב כנראה תיקבע דמותי כיוצר אסאמבלאז'ים משאריות קרטון..."  

 
 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב