דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> גלריית קריית האמנים טבעון: נוף משתנה
 

 

גלריית קריית האמנים טבעון: נוף משתנה


 

התערוכה הקבוצתית 'נוף משתנה' שמוצגת בגלריית קריית האמנים בטבעון מארחת עבודות קרמיקה, ציור, וידיאו וצילום ## ביום שישי, 6.5 בשעה 11:00, יתקיים שיח גלריה בנוכחות האוצרת נורית וולפה והאמנים


 

יורם מארק-רייך /

אתר כדאי לדעת


 
מבט כללי על התערוכה. צילום: אלון אבני

במסגרת שבת אמנים שהתקיימה בקריית טבעון בחודש אפריל, נפתחה התערוכה "נוף משתנה" שאצרה נורית וולפה בגלריית קריית האמנים שברחוב הדגניות 12 בטבעון. התערוכה תוצג במהלך חודש מאי ותינעל ב-26 בחודש.  היום, שישי, בשעה 11:00,  יתקיים שם שיח גלריה בהנחייתה של נורית וולפה, ובמסגרתו יוכלו המבקרים בתערוכה לשוחח עם האמנים המשתתפים בה. כל אמן יספר על עבודותיו, ויענה על שאלות.

'נוף משתנה' היא תערוכה קבוצתית של  קרמיקה, ציור, צילום ווידיאו. משתתפים בה 13 אמנים, והיא מגוונת מאוד. האמנים המציגים בתערוכה התייחסו בעבודתם לשינויים שחלים בנוף על ידי כוחות טבע או כתוצאה ממעשה ידי אדם. לעיתים השינוי הוא דרמטי, לעיתים איטי, ולעיתים הוא שינוי בתודעתו של האמן.

להמחשת השינוי, יצר ערן גרטבול שתי עבודות וידיאו. אחת מהן צולמה מחלון מכונית, תוך כדי נסיעה בגשם בהר הכרמל. טיפות הגשם המצליפות על חלון המכונית מוסיפות מימד נוסף לנוף המשתנה תוך כדי נסיעה. לעומת זאת, בעבודת הוידיאו השנייה, המדמה נוף מדברי, אין ביטחון שמשהו זז באמת או בדמיונו של המתבונן.

האמנית לידה שרת-מסד מצמיחה חלודה, ובטכניקה ייחודית לה היא 'שותלת' ברזל ומגדלת אותו על בדים עד לרגע שהיא מחליטה להפסיק את הצמיחה.


 
עבודה של עמיאלה רונקן. צילום: על ידי האמנית

בתערוכה יש גם עבודות צילום מרשימות של יהושע לנדאו המצלם ברחבי ישראל, של דורון אדר בצילומים גדולים וחדים מאוד, של פרי אפרתי-טרייסטמן בצילומים מיסתוריים, וגם עיבוד  דיגיטאלי קסום של צילומים שיצרה מיכל עלמה מרכוס.

שתי ציירות משתתפות בתערוכה: רוני ענבר עם ציורי גיר ועפרון גדולים, ורחל אבני עם שני ציורים של ים המצויר בקווים רגישים ומרמזים.

בתערוכה יש ייצוג נכבד לקרמיקאים, שכן הגלריה צמודה לחלל של 'המבשלה לאמנויות הקרמיקה'. בפתח התערוכה מוצגת עבודת קרמיקה של רינה פלג, עמיאלה רונקין מצלמת גרפיטי ברחבי תל אביב  ומשלבת  אותו על בתי הבאוהאוס העשויים מחימר. גם עדי טורצקי, רותי רז וגליה קומבה הם קרמיקאים המביעים את השינוי הקורה בנוף, בצבעי הגלזורות והשריפות המיוחדות מהם עשויות העבודות שלהם.

'המבשלה לאומנויות הקרמיקה' הוקמה על ידי שלושה קרמיקאים מקצועיים – אילן בק, שי אבידן ואנה מרקוביץ', בשיתוף פעולה עם רשת המתנ"סים של טבעון, כמרכז למידה ויצירה לאנשי מקצוע וחובבי קרמיקה, במטרה לקדם את התרבות הקרמית בצפון. המרכז מתמחה בהעברת קורסים, סדנאות, הכשרה מקצועית לעובדים בחומר, וימי עיון בתחום התרבות הקרמית. המקום פועל בהצלחה כבר שנה חמישית, ומפעיל את הגלריה הצמודה לחלל העבודה של המבשלה. הגלריה הציגה עבודות אמנות במשך למעלה מעשרים שנים, והוסבה להציג אמנות קרמית תוך יצירת דיאלוג עם מדיות אחרות. זהו פרויקט משותף של רשת המתנ"סים של טבעון וקבוצת מורים לקרמיקה בוגרים ומרצים בבצלאל.


 
עבודה של רינה פלג. צילום: על ידי האמנית

התערוכה קיבלה חסות מטעם עמותת 'במחשבה שנייה', שהיא עמותה אקולוגית וחברתית המקדמת בין השאר אמנות בקהילה, ואשר סייעה גם בהפקת התערוכה הקבוצתית הקודמת שהתקיימה שם עם האוצרת נורית וולפה.  מנהלת העמותה היא חגית רוזנברג. לצוות המבשלה חשוב ליצור קשר עם גופים שונים לקידום פרויקטים אמנותיים, קהילתיים אקולוגיים וכיו"ב.

לפני כשנה התקיים פרויקט אמנותי במבשלה במסגרתו הוזמן האמן שוקי עזרא, המוכר מתחום הציור, לעבוד בסדנה שבמהלכה יצר פסלים מחומר בליווי צמוד ומקצועי של צוות המקום. בסוף התהליך העבודות הוצגו יחד עם  ציוריו בתערוכה בגלריה. המרכז מזמין אמנים מתחומים שונים לבוא ליצור עבודות בחומר למטרת הצגתן שם.
 כדאי לדעת:

מרכז 'במחשבה שנייה' - מרכז לצרכנות אקולוגית בקרית טבעון - פועל מתוך רצון לקשר בין הרגלי חיינו לבין שמירת איכות הסביבה. בין היתר, זהו מרכז תרומות ומכירות של חפצי נוי, כלים, ספרים, ועתיד הדורות הבאים. צעצועים, בגדים, מכשירי חשמל וחפצי בית בכלל.

במרכז 'במחשבה שנייה' עושים שימוש חוזר בחפצים כדי לצמצם ייצור ושינוע נוספים המזהמים את הסביבה.

למרכז ישנו מאגר תכניות לימודים בנושאי סביבה המועברים בבתי ספר ובקהילה, והוא מקיים תערוכה שנתית בנושאי שימוש חוזר בחומר.

המרכז תורם ותומך בארגונים ומוסדות כמקלטי נשים, פנימיות נוער, גני ילדים, סטודנטים ועוד. 

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב