דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> יאיר רוטשילד: מצינורות ליצירות
 

 

יאיר רוטשילד: מצינורות ליצירות


 

לא בכדי קרא יאיר רוטשילד לתערוכת הבכורה שלו 'מצינורות ליצירות' ## שם התערוכה, המוצגת בפואייה של אולם רפפורט במרכז הכרמל, מתאר את המטמורפוזה שעבר בין מקצועו הקודם לבין האמן שהוא היום


 

יורם מארק-רייך /

אתר כדאי לדעת


 
השולחן של סבא אנשל הרצל 81

בפואיה המשותפת של אולמות הסינמטק ורפפורט במרכז הכרמל מוצגת תערוכת ציוריו של יאיר רוטשילד – 'מצינורות ליצירות'. בתערוכה מוצגות תמונות על קנבס וגם על עץ-דיקט, חלקן בשמן וחלקן באקריליק. התמונות נוצרו בהשראת חוייות שעבר הצייר. זוהי תערוכת הבכורה שלו.
 
יאיר רוטשילד החל לצייר בשנות החמישים של חייו. וזה קרה כך: לפני כ-13 שנה הזמין ציורים בהזמנה אישית אצל הצייר אריאל ברגר. כאשר רצה להזמין ציור נוסף, אמר לו ברגר שהוא נוסע להודו ולכן לא יוכל לספק את הציור. יאיר החליט לנסות ולצייר בעצמו. את התוצאות ניתן לראות בתערוכה...
 
על מנת לשפר את יכולותיו וכישרונו הטבעי, למד בשנים הראשונות אצל אמנים, ביניהם ורדה שמאי, מיכאל חאלק, מתן בן כנען, יצחק דה לנגה, דורון וולף ומוטי שמש.
 
יאיר נולד בחיפה, בשנת 1955. בית מסורתי. למד בבית ספר דתי בקריית אליעזר. תיכון בבסמ"ת במגמת בנייה. יצא משם עם תעודת בגרות ותעודת שרטט בניין. ב-75 התגייס לצבא, יחידת חרמ"ש בשיריון. אחרי השחרור למד בטכניון, במגמת הפיזיקה, המקצוע שאהב במיוחד, אבל לא סיים. בחופשים מהתיכון וגם הלאה נהג לסייע לאביו בעבודות אינסטלציה.

 
יום ספורט חטיבה 460 בסיני 1976. שמן על קנבס 70 על 50 סמ

בשנת 1978 התחתן עם נעמי גלבר, כיום אחות בכירה בקופ"ח מאוחדת, ואז עדיין סטודנטית לרנטגן. נעמי התגוררה אז בקריית ים, והעירייה ארגנה הסעות ליום הסטודנט בטכניון, ובנות רבות עלו על ההסעה בתקווה  לתפוס חתן מוצלח... יאיר: "בטכניון גם נהגו להקרין אז סרטים כחולים. לפי הסיפור שלה, היא התיישבה לא רחוק ממני באולם הקולנוע, ולידי התיישבה מישהו שהכרתי מהצבא. נעמי ביקשה ממנה להתחלף בכיסאות, ובעצם התחילה איתי. אני הייתי בחור ביישן. לא חשבתי שיהיה לזה המשך. אבל נעמי קלטה את השם שלי, ועברה על השמות בספר הטלפונים עד שאיתרה אותי והציעה לי להיפגש". כיום הם הורים לשלושה בנים ובת.

בהמשך, סיים מקצוע הנדסאי מחשבים בטכניון. במקום לחפש עבודה בתחום, העדיף להצטרף לאביו, ואחרי שאביו פרש מהמקצוע המשיך כעצמאי. יש לו כישרון טכני רב, והוא מוצא פתרונות לבעיות שאחרים לא מוצאים. בתיכון קיווה להיות ממציא, אבל מחשש לפרנסתו, לא הלך על זה. עם השנים, המצאות שהוא חשב עליהן, פותחו על ידי אחרים.
 
במקצועו, היה קבלן אינסטלציה. דור שני במקצוע. "אבא שלי היה קבלן גדול, אני קצת פחות. לי אין כושר ניהול, יש לי ידיים טובות, אבל לא כושר ניהול. עבדתי הרבה בתחום הפרטי, וגם עבור מקומות מוסדיים. הייתי טוב בעבודה הזו, אבל הרגשתי שבמשך כל השנים האלה עבדתי במשהו שלא רציתי לעבוד בו, רק בשביל הפרנסה... ירשתי את המקצוע מאבא, וזרמתי אותו."

מחשבות לעזוב את המקצוע ניקרו במוחו בשנים האחרונות, ובנובמבר של השנה שעברה הגיע הטריגר – ארוע רפואי, שגרם לו לחשוב קצת אחרת על החיים, ולהקדיש את זמנו לאמנות שלו. מה גם, שבעקבות הארוע הלבבי שעבר, אינו כשיר עוד למאמץ פיזי. גם כך, הוא לא היה קבלן ששיווק את עצמו. מעולם לא חילק כרטיסי ביקור או חיפש לעצמו עבודות. הזמינו אותו מפה לאוזן. ואם לא הזמינו אותו, זה דווקא שימח אותו כי היה לו זמן פנוי להקדיש לתחביבים כמו קריאה וציור. וגם נסיעות לחו"ל. עשרות גיחות קצרות וחסכוניות עם האישה. חו"ל זה תחביב של אשתי, הוא מדגיש, לא שלי. דווקא במלונות קטנים והוסטלים נהנינו יותר, כי שם יש אפשרות לפגוש את האנשים האחרים, את בעלי המקום, ליצור קשר אישי ולשמוע את סיפוריהם. כל מיני הפתעות שלא ציפינו להן. יצירת קשים זו המומחיות של אשתי, אני די סגור, הוא מעיד על עצמו.

 
עגלות ברומניה. אקריל על קנבס 70 על 50 סמ     

שם התערוכה מתאר את המטמורפוזה שעבר בין מקצועו הקודם לבין האמן שהוא היום. נושאי הציורים הם לרוב בעקבות חוויות שראה או חווה בעצמו. לרוב הציורים העניק שמות. בניגוד ללא מעט אמנים אחרים, הוא שמח לענות על שאלות ולתת הסברים על ציוריו. הוא גם סקרן לשמוע פרשנויות של הצופים, דברים שהוא לא חשב עליהם בעצמו.
 
התערוכה תוצג עד 3 באפריל. שעות פתיחה: מ-11:00 בבוקר עד 21:00 בערב.
 
אפשר לרכוש את הציורים המקוריים, אפשר לרכוש הדפס מעובד אישית, ואפשר להזמין ציור חדש בהזמנה אישית, לפי חווית/רצון המזמין.


 
יאיר רוטשילד. צילום: אתר כדאי לדעת

לרכישה ניתן לפנות ליאיר כאשר הוא נמצא באולם התערוכה,

או בטלפון: 052-2612020 או במייל: 
art@ryair.co.il

 
אתר אינטרנט:
   www.ryair.co.il
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב