דף הבית >> מוזיקה >> מה חדש >> פינק פלויד לא מתה
 

 

פינק פלויד לא מתה 


 

להקת פינק פלויד התפרקה, אבל בכל זאת חיה ובועטת ## כך, לפחות, הערב, על המסך הענק בסינמטק ## אורי ברייטמן, מנחה הארוע, מסביר למה שונאים את רוג'ר ווטרס ומה צפוי למי שיגיע
 

אתר כדאי לדעת 


 


האיוונט בפייסבוק: https://www.facebook.com/events/1104442632901837/

ביום שישי, יוקרנו בסינמטק חיפה קטעים מתוך הסרט התיעודי החדש "החומה" של מנהיג להקת פינק פלויד לשעבר, רוג'ר ווטרס. האיש שהפך לאחד מאמני הרוק המושמצים ביותר בישראל של השנים האחרונות, סיים לאחרונה סיבוב הופעות בינלאומי ענק שהכניס לא פחות מ-460 מיליון דולר.

 

אורי ברייטמן, אחד המומחים הגדולים בארץ בנושא הרוק המתקדם, ומי שייסד ומתפעל את האתר הפופולארי של הפרוג-רוק, mitkadem.co.il, הוא האיש שיגיע בשישי, בשעה 22:00, אל הסינמטק, שם הוא ינחה ערב רוקולנוע מיוחד בשם "פינק פלויד בועטת בחומה".

 

אורי, איך הצליח רוג'ר ווטרס להשניא את עצמו על עם ישראל?

 

"בעיקר בגלל נאיביות, מסרים לא מוצלחים וסירוב מיותר להופיע כאן. רוג'ר ווטרס אמנם הופיע כאן ב-2006 אבל לאחר מכן החליט להחרים את ישראל, וכך יצר לעצמו גדודים של אויבים מרים. ווטרס באמת מאמין שאפשר להפיל את חומת ההפרדה בין ישראל והגדה המערבית. זו תפיסה נאיבית שלקוחה מן המלחמה הקרה, כאשר חומת ברלין הפרידה בין גרמנים לגרמנים. לא זה המצב בישראל. למרות שהכוונות שלו היו טובות, התוצאה הסופית מבחינתו היתה מזעזעת. הוא חשב שהוא יחנך את הממשלה ויוביל לשינוי, אבל בפועל - רק גרם לריחוק וניכור. הישראלים משוכנעים שאף בריטי לא יכול להבין מה עובר עליהם."

 

הסרט התיעודי שלו החדש שלו, "החומה", לא הוקרן בישראל…

 

"נכון. ווטרס הוציא אותו להקרנה עולמית בספטמבר 2014 אבל ישראל לא נכללה ברשימת המדינות המשתתפות באירוע. גם זו היתה החלטה עצובה ומיותרת של ווטרס, שלמעשה הוסיפה לבידוד שלו מקהילת המעריצים הישראלית שפעלה עבורו. הם עדיין לא מצליחים להבין במה חטאו, מה עוד שמדובר בסרט תיעודי מעניין, מורכב ובכלל לא פשוט לצפייה. זה לא רק תיעוד של מופע רוק ענק, אלא גם הצצה להיסטוריה המשפחתית המלחמתית העצובה של ווטרס - לא רק אבא שלו מת במלחמת עולם (השנייה), אלא גם סבא שלו, ג'ורג' הנרי, במלחמת העולם הראשונה."

 

ווטרס הואשם באנטישמיות בגלל קטעים בהופעה ששילבו מגן דוד על חזיר.

 

ברייטמן: זו אכן היתה פאשלה שווטרס החליט לתקן. הוא הוריד את מגן הדוד מן החזיר המנופח המעופף, כי הוא הבין שזה חוסר-טקט מושלם לשלב בין החיה לסמל. אבל הוא סירב להוריד את הסרטון שבו רואים מטוס מפציץ מגיני-דוד אדומים, מיד לאחר שרואים גם צלבים נוצריים וסימן הסהר האיסלאמי. בקיצור, הוא לקח את שלוש הדתות המונו-תאיסטיות והכניס אותן לאותה קלחת, למרות שהיהדות קטנה מהשתיים האחרות פי 200 בערך. ועדיין, לקרוא לו אנטישמי זו דמגוגיה צרופה: ווטרס הודיע שהוא שומר חלק מהציוד של סיבוב 'החומה' בשביל הופעה אחת בישראל. אנחנו המקום היחיד בעולם שהוא מוכן להופיע בו שוב עם 'החומה', כמובן בתנאי שנפרק את חומת ההפרדה. אז אפשר להאשים אותו בנאיביות, ואפשר להאשים אותו בהיכרות שיטחית עם עומק הקונפליקט הישראלי-פלסטיני, אבל להאשים אותו באנטישמיות זו כבר הגזמה פרועה. במיוחד כאשר ווטרס עצמו הוא סבא לשני נכדים יהודים (כלתו היא יהודיה).

 

 

אורי ברייטמן
 

פינק פלויד כבר מזמן לא קיימת - האם רוג'ר ווטרס מנסה להיכנס לנעליה?

 

"סיבוב ההופעות הבינלאומי של 'החומה' ללא ספק היה הדבר הכי גדול שקרה לפינק פלויד מאז הסיבוב של 1994. למעלה מ-4 מיליון צופים ראו אותו, ועוד עשרות מיליונים נחשפו לקטעי וידיאו ממנו. הסרט התיעודי לוקח את המופע האדיר הזה, עם ההקרנות הממוחשבות המתקדמות שלו, בטכניקה חדשנית שנקראת "מיפוי וידאו" - ולמעשה מנציח אותו באיכות הטובה ביותר האפשרית כיום. אז ווטרס הוא השגריר הרשמי של פינק פלויד כיום, אין מה לעשות. לא דיויד גילמור, הגיטריסט, ולא ניק מייסון, המתופף, חושבים שפינק פלויד קיימת עוד."

 

דיויד גילמור הוציא אלבום סולו רביעי ויצא לסיבוב הופעות מצליח. הוא עדיין מייצג את פינק פלויד?

 

"האלבום של גילמור מזכיר קצת את הצליל של פינק פלויד, בכמה רגעים, אבל קשה לומר שזה אלבום שיעשה גלים או שייחרט בזיכרון. גילמור הוא כבר אדם מבוגר שמתקרב לגיל הפרישה. הוא עושה מוסיקה שהוא אוהב, אבל כבר אין לו השפעה על עולם המוסיקה של ימינו. גם כשהוא יוצא לסיבוב הופעות, הקהל די אדיש כלפי החומר החדש, ומתלהב רק כשגילמור מנגן את הקלאסיקות של פינק פלויד משנות ה-70. לזכותו של גילמור ייאמר, שהוא מודע לכך, ולא מתאכזב מהאדישות הזו."

 

האם בכל זאת יש סיכוי כלשהו לאיחוד נוסף של פינק פלויד, במהדורה מצומצמת?
 

"דיויד גילמור הכריז לאחרונה שזה לעולם לא יקרה. הוא סגר את הדלת באופן רשמי וזרק את המפתח לפח. לכאורה זה נראה כמו הסוף, אבל כמו שכולם יודעים אצל פינק פלויד - אסור להגיד 'לעולם לא'. עובדה: לפני אירוע ה-"לייב-8" המפורסם של 2005, אף אחד לא האמין שפינק פלויד תתאחד שוב. בהחלט ייתכן שמישהו יפיק איזה אירוע בינלאומי ענק, ושוב יצליח לשכנע את גילמור ואת ווטרס לעלות על הבמה לחצי שעה מול מליוני צופים. נכון, הקלידן שלהם נפטר אבל המתופף ניק מייסון הודיע שהוא תמיד יגיד 'כן' לכל יוזמת איחוד. כך שזה רק עניין של נסיבות או הזדמנות מיוחדת. לדעתי ווטרס ישמח לאיחוד חד-פעמי נוסף. מן הסתם, גילמור מקבל המון טלפונים והמון הזמנות כאלו כל הזמן".

 

אז מה צפוי בארוע שיתקיים ביום שישי? מה כבר אפשר לחדש עם פינק פלויד?

 

"קודם כל, נראה קטעים מהממים מההופעה של ווטרס, זו שלא הגיעה לישראל. היא מייצגת את פסגת הטכנולוגיה העכשווית בתחום הקרנות וידאו, איכות וידאו וסאונד. אחר כך נראה גם קטעים חדשים לגמרי של דיויד גילמור שצולמו מהתקופה האחרונה, לקראת האלבום והסיבוב החדש. בנוסף, נראה כמה ביצועים נדירים לקלאסיקות של פינק פלויד, מהסוג ש-99% מהקהל הישראלי לא מודע לקיומם. אני חושב שזה יהיה ערב מיוחד מאוד לכל מי שאוהב ומעריך את פינק פלויד, בלי קשר לסקנדלים הפוליטיים המביכים של רוג'ר ווטרס."


כרטיסים: 04-8338888
http://bit.ly/1IDdUSh

 

פינק פלויד בועטת בחומה. סינמטק חיפה. שישי, 15.1, בשעה 22:00

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב