דף הבית >> תיאטרון ומחול >> הצגות שונות >> תיאטרון הסטודיו: קרום
 

 

תיאטרון הסטודיו: הקרום


 

סדנת המשחק של תיאטרון הסטודיו מעלה את "קרום" של חנוך לוין, בבימויה של נגה פז המוכשרת ## אין סוף לייאוש 


 
משתתפי ההצגה. צילום: יונתן שוורץ
 
"מארג חיים של תושבי שכונה נידחת אחת – קרום ותוגתי, תכטיך ושקיטא, טרודה ודופה, אימו של קרום והשכנים פליציה ודולצ’ה, וחתן וכלה וצלם, ורופא, שכונה שהיא מטפאורה לעולם כולו. תוך שילוב בין הצחוק והעצב אנחנו רואים את הדמויות מתאהבות באנושי שבהן ומגלות בהן את עצמינו". כך כתבה ד"ר נורית יערי במאמרה המלומד על המחזה "קרום" של חנוך לוין. המחזה נכתב כמעט לפני יובל שנים, אך הוא אקטואלי היום לא פחות, מאחר ונפש האדם נותרה אותה נפש, למרות הקידמה הטכנולוגית, הרפואית והתקשורתית.

נגה פז, במאית ההצגה, שזכתה לשחק תחת שרביטו של לוין, לקחה את המחזה צעד אחד קדימה. בבימויה – המחשבות של הדמויות – הופכות נוכחות עוד יותר מאשר במחזה המקורי של לוין. כך, החיים ללא משמעות, בשכונה נידחת מקבלים עומק נוסף הנוגע בכל צופה ומאזין. "בלונדון היאוש יותר נח", אבל לא ממש. רק קצת. בשכונה הלוינית, היאוש ממש אינו נח: טרודה מוותרת על אהבת חייה ומתפשרת, האמא של קרום לא מפסיקה להתלונן, גברת דולצ'ה הנהנתנית עוקצת כל מה שזז, קרום חולם להיות סופר גדול אבל לא כותב שורה ושקיטא – שגם הוא חי ביאושו אינו מוציא מילה.

נגה פז, הבימאית, מדוע בחרת להעלות את 'קרום' דווקא?

"בחרתי ב"קרום" משתי סיבות. האחת – ההתאמה לאנסמבל השחקנים הספציפי שעבד איתי. לכל אחד מהשחקנים יש תפקיד אופי מוגדר, כך שכל אחד מהם בא לידי ביטוי ויש לו תפקיד בעל משמעות. הסיבה השניה – אני אוהבת את מחזותיו של חנוך לוין ותמיד שאפתי לביים את "קרום" ולשמחתי הצלחתי להגשים חלום זה. ביימתי את המחזה כאילו הוא סרט קלנוע, כאשר סצינה מתערבבת בסצינה וזה אתגר גדול לבימוי".

יונתן שוורץ, המנהל האמנותי של תיאטרון הסטודיו, האם שחקנים המוגדרים חובבים, יכולים להתמודד עם חומר מורכב כמו מחזה של לוין שמעבר לצלופן הקומי מחביא עצב גדול ועמוק?

"איזו שאלה? אני לא רואה הבדל גדול בין שחקנים חובבים לבין שחקנים מקצועיים מבחינת התמודדות עם חומר כזה או אחר. להיפך! חנוך לוין עלה כל כך הרבה פעמים על הבמות המקצועיות וקל לי לראות שחקנים שעשו כבר כמה וכמה פעמים דמויות לויניות – חוזרים על אותם השטיקים ולא מחדשים דבר. חנוך לוין כתב דמויות כל כך אנושיות וישירות שמחייבת את השחקן על הבמה להתחבר למקום הכי אמיתי שבו. שחקנים חובבים מביאים איתם רעננות בריאה, תשוקה אמיתית לבמה ואמת פשוטה ללא מסיכות. החיבור בין הקבוצה הספציפית הזאת לחנוך לוין נראה לי מתאים כמו כפפה ליד."

חברי האנסמבל מוגדרים "שחקנים חובבים", אולם כולם עוסקים כבר שנים רבות בתיאטרון. השחקנים מגיעים למפגשים להכרת המחזה, לבניית הדמויות ולחזרות לאחר יום עבודה במקצועות שונים. מבין השחקנים ד"ר לכימיה העובדת במעבדה, פסיכולוג ארגוני, חייל, סוכנת נסיעות, סמנכ"ל בחברת ביטוח, מנהל בית ספר, סטודנטית, פנסיונרית ועוד. הייחוד בעבודה עם שחקנים חובבים הוא בתשוקה הרבה שלהם לעבודת התיאטרון ולמשחק.


משתתפים: אילן אליאור, רעם גוטמן, אירנה זוייב, רמי טילמן, שלומית טפלא, גיל סרוקה, אריאל קומלוש, צביקה רייטר, שמוליק שגב, אמירה שמחון.


מחיר כרטיס 20 ש"ח. להזמנות, טל: 04-8100104


קרום. 13,14,15,20,23 ביולי, בשעה 20:30. תיאטרון הסטודיו, בית הכט
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב