דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> גלריה עין הוד: הנוף האנושי של מירי פנאן
 

 

הנוף האנושי של מירי פנאן
 

Miri Fanan / Human Landscape


 

בגלריה עין הוד תיפתח בשבת, 13 בדצמבר, תערוכתה של האמנית מירי פנאן ## מבחר מציוריה ופסליה ## אוצרת: דניאלה טלמור


 


בגלריה עין הוד תיפתח בשבת, 13 בדצמבר, בשעה 12:00, תערוכתה של האמנית מירי פנאן. התערוכה, 'נוף אנושי', תכלול כ-15 ציורים, רובם גדולי ממדים, וארבעה פסלי אבן. העבודות נבחרו על ידי האוצרת המוערכת דניאלה טלמור, שכותבת: "הציורים בתערוכה מתקיימים בתחום שבין הפיגורטיבי למופשט. הם אינם מבקשים לשחזר מציאות, אלא לעורר בצופה חוויה רגשית. שפת ההפשטה ותהליך היצירה של האמנית משדרים איפוק רגשי ושכלי, אך מנגד הקווים והכתמים שמרצדים על הבדים מעוררים סערות רגשיות. אף על פי שציורים אלה מרמזים לנוף האנושי בסימבוליות רבה, הנקודה הראשית שממנה הם ניבטים נטועה בשפה המופשטת של הכתם, הצורה והצבע."

את העבודות המוצגות בתערוכה בחרה האוצרת, מתוך כמאה עבודות שנמצאות בביתה של האמנית וגם מפוזרות בין בתי שלושת ילדיה. מירי מרוצה מאוד מהבחירות. "זה הקל עליי את המלאכה, מה גם שדניאלה בחרה את העבודות שאני עצמי הייתי בוחרת."

 

מירי פנאן. צילום: יפית צרפתי


טלמור: "בציוריה תרה פנאן אחר קו הגבול שבין הפיגורטיבי למופשט. לעיתים, הדימוי האנושי בונה את המתח בינה לבין הציור כמרחב של חיפוש. צורת החיפוש הזאת גורמת לצופים בציוריה להפוך בעצמם למחפשים פעילים, התרים במרחב הציור אחר הפשר של הנגלה לעין. בתווך, בין ציורי התערוכה מציבה האמנית פסלי אבן כנוף אנושי, עליהם חרטה רמזים לדימויי פנים. האבנים נועדו לעורר במתבוננים  את המאגר האסוציאטיבי בתרבויות העתיקות."

מירי פנאן היא ילידת אלג'יר. היא עלתה עם משפחתה ב-1947, אחרי שהייה של חצי שנה במחנות העולים בקפריסין. למרות הרקע הדתי של משפחתה, היא עצמה פנתה לדרך חילונית. למדה אופנה בשנקר, ובהמשך – לימודי תעודה באמנות באוניברסיטת תל אביב והשתלמויות בציור אצל אמנים שונים. למרות הלימודים וההשפעות, היא שומרת על קו משלה, קו שקל לזהות אותו. ממש כמו כתב-יד ייחודי. במהלך הקרירה שלה, עסקה בעיצוב וייצור אופנת נשים. עם לידת שלושת ילדיה, שנולדו בשלישייה, האטה את הקריירה, מתוך רצון להתמקד בגידולם. אבל, במקביל, המשיכה להתפתח וללמוד. אמנות, צרפתית ועוד. היא גם המשיכה לרשום כל העת ועברה לצייר בצבע. עד הלידה ציירה בשחור-לבן. הילדים הביאו הרבה אור ושמחה לחייה, שהתבטאו בשימוש בצבע. בביתה תלויים הרבה ציורים ועבודות פסיפס צבעוניות, שמאירות את הבית. פסליה מפוזרים בגינה ובבית. הציורים נעשו במשיחות עזות, סוערות, כשברקע צבע לבן או בהיר, שמביע תקווה ואופטימיות. האהבה הגדולה שלה ממשיכה להיות השחור-לבן, וגם בעבודות הצבעוניות נשמר מקום של כבוד לצבעי השחור והלבן.


 
מתוך התערוכה. צילומים: אלבום פרטי


למרות העיסוק רב השנים בציור, רק לפני כשמונה שנים החליטה מירי להציג את ציוריה ברבים. עד אז לא רצתה לחשוף אותם, כי חשה שמדובר בציורים אישיים מאוד. מאז, היא מציגה בתערוכות קבוצתיות ותערוכות יחיד. לפסל התחילה לפני כ-12 שנה, תחילה בחמר, וכיום היא מסתתת באבן, ומפסלת במלט וברזל. לאחרונה גם התחילה לגלף בעץ. מירי: "הפסלים שלי מדברים באותה שפה כמו הציורים שלי, שמציגים בדרך כלל דמויות."

מדברי האוצרת: "עבודותיה של מירי פנאן אינן מתמקדות בתקופת חיים מסוימת, אלא מבטאות פילוסופיית חיים כוללת, מכלול אינדיווידואלי שהיא מעלה על הבד בשלמותו בכל ציור מחדש. האינטואיטיביות המושלת בציוריה נפרשת על מנעד של רגשות וחוויות תת הכרתיות. למרות האקספרסיביות שלהם, ניחנים ציוריה באינטימיות רבה ומבטאים טווח רחב של חוויות אנושיות. האמנית נוטלת על עצמה את החובה לאתר רגשות אלה ולתת להם ביטוי ביצירתה. כשמצבור החוויות פורץ אל הבד נדמה שהכול מתרחש בו בעת ובעונה אחת, וההפרדה בין עבר, הווה ועתיד מאבדת כל משמעות. ההווה, שהיה אמור לשלוט ברגע, נכנע לעתים בפני כוחות העבר העצומים, ואילו העתיד מופיע בחלל הציור כעולם לא ידוע, הנושא עמו תקווה."


 
 
האמנות שלה נוצרת בעיקר בסטודיו הממוקם בביתה, והיא מפסלת בסדנה של פרופ' הרי ברון ומציירת בסטודיו של ללוש.מירי: "המוזה יכולה לבקר אותי בכל שעה שהיא. אני יוצרת מתוך מניעים פנימיים, ומעלה על הבד את התחושות שלי, את השאלות שלי... לעבודות אני לא מעניקה שמות, כי הן מדברות בעד עצמן ומספרות את סיפור חיי, בעצם. אני מעדיפה שכל אחד ייקח את זה לאן שהוא רוצה, למה שהוא מבין. אם מבקשים ממני פרשנות והסברים לגבי ציורים ספציפיים, אני מעדיפה לא לפרט, אלא לתת לשואל להפליג בדמיונו ולמיטב הבנתו. גם לא קל לי להיפרד מיצירה שלי, כי העבודות הן חלק ממני. עם זאת, אני שמחה לפגוש עבודות שלי בבתים של אחרים."
 

המשיכה שלה לאמנות החלה מגיל מאוד צעיר. כבר בתור ילדה אהבה לשרבט ולרשום בעפרונות בבית הספר וגם בבית. "מאוחר יותר, כאשר עסקתי בעיצוב אופנה, ההתנסות הרבה ברישומים עזרה לי בשרטוט הדגמים שעיצבתי. הניסיון הרב הזה פעל לטובתי גם כשהגעתי לתערוכות אופנה חשובות בחו"ל, בהן היה אסור לצלם, אבל אני יכולתי לרשום במהירות רבה רעיונות והתרשמויות."

הרצון ללמוד עוד ולהרחיב את אופקיה לא זנח את מירי גם כיום, לאחר שנים רבות בתחום. היא מרבה ללכת לתערוכות בארץ ובחו"ל, בגלריות ובמוזיאונים, כדי לחוות, להתרשם, ליהנות ממיומנות של אמנים אחרים. ההשפעות שלי הן מאמנים עוצמתיים, חזקים, היא אומרת. היא עצמה הציגה כמעט בכל רחבי הארץ, אבל התערוכה הנוכחית היא הראשונה שהיא מציגה באזורנו. התערוכה תוצג עד ה-27 בדצמבר. 
 
שעות פעילות הגלריה:

ימים א', ג', ד', ה': 10:00 – 16:00
יום ו' וערבי חג: 10:00 – 14:00
שבת: 11:00 – 16:00
יום ב': סגור
 

נוף אנושי, מירי פנאן. גלריה עין הוד.  טל: 04-9842548

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב