דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> אודיטוריום חיפה: תנועה ומחול
 

 

אודיטוריום חיפה: תנועה ומחול 


 

בקומת הכניסה לאודיטוריום מוצגת התערוכה השנתית של תלמידי חוגי הציור של האמנית ריטה כץ ## בתערוכת הציורים הקבוצתית בנושא 'תנועה' משתתפים 20 מתלמידיה של ריטה ## בו-זמנית, בקיבוץ חניתה, מוצגת גם תערוכת ציוריה של ריטה כץ עצמה – 'סיבובים' 


 
הזמנה לתערוכה 'תנועה'

במהלך חודש נובמבר מוצגת בכניסה לאודיטוריום חיפה התערוכה השנתית הגדולה של קבוצה בת 20 מתלמידיה של האמנית ריטה כץ. כל אחד מהמשתתפים מציג שלוש מעבודותיו, בנושא 'תנועה ומחול'. התוצאה מגוונת ומעניינת, שכן כל אחד פירש את הנושא כרצונו, ויצר לפי מיטב כישרונו. גם גיל המשתתפים מגוון, רב-גילי. צעיר המשתתפים בן 18, והמבוגרת שבהם – אילנה מוזס בת ה-87.

 
עבודה של ברוריה כהן. צילומים: דידי ראמון
 
המציגים בתערוכה לומדים בחלקם בקבוצת לימוד שנפגשת פעם בשבוע בבית הכנסת הרפורמי אור חדש ברחוב הנטקה, וחלקם שייכים לקבוצה אחרת שנפגשת בכיתת לימוד ברמת בגין לשלוש שעות. "הקבוצות האלה הפכו ממש לקבוצות של תמיכה הדדית," אומרת ריטה, "אם מישהי חולה ולא באה, האחרים מתעניינים בשלומה ומבקרים אותה. נוצרים קשרי ידידות בין המשתתפים, משוחחים בענייני אקטואליה, והאינטראקציות נמשכות גם אחרי תום השיעור."

אבל ציור הוא הדבר העיקרי. מספרת אחת התלמידות: "הדרך להסתכל על הטבע דרך הצבע לימדה אותנו להשתמש במגוון צבעים שהטבע נותן לנו. הבורא העניק לנו את העין החדה לדעת להשתמש באותם גוונים. המורה ריטה נותנת לנו המון מוטיבציה שמניעה אותנו להתקדם ולצייר ולאהוב את הנושא. היא מאוד רגועה ושקטה, זורמת איתנו. לא כופה עלינו, מתחברת להצעות ולרעיונות שלנו. היא עוזרת לנו למצוא את הביטוי האישי של כל אחד מאיתנו. ריטה יוצרת אווירה חמימה ונוחה. התלמידים מפרגנים אלה לאלה בזכותה. אנחנו מרגישים שהיא פשוט אוהבת אותנו. חלק מאיתנו אומרי בפירוש שהם לא באים לחוג ציור, אלא באים אל ריטה."

 
עבודה של צילה אלון
 
ריטה: "היחס הוא הדדי. אני מקבלת מהם המון חום ואהבה. רובם מבוגרים ממני, וכבר עברו לא מעט בחייהם. אני לומדת מהם חוכמת חיים, ומרגישה חברות עמוקה מצידם. למרות שהגעתי לישראל עם כל המשפחה, הרי שדי מהר נשארתי כאן לבד. כולם עזבו לארה"ב. ההורים, הדודים, אחותי. באופן מסוים, התלמידים משמשים לי כתחליף למשפחה."

ריטה: "אין ספק שהציור הוא כלי נהדר. אילנה מוזס, למשל, מתקשה בתנועה, אך העיסוק בציור עושה לה חשק לקום בבוקר וליצור. את משיכתה לציור היא גילתה לפני עשר שנים בלבד, ומצאה בו עולם אינסופי ממנו היא שואבת כוחות וחיוניות. כיף לראות אותה צוחקת ומחייכת תוך כדי היצירה. אזכיר גם את צילה אלון, שגם היא לא מהצעירות שבחבורה. צילה איבדה לאחרונה את בעלה, והעיסוק בציור ממש החזיר אותה לחיים. פתאום ראיתי אותה מחייכת, ומתמידה."

השימוש בחומרים מהטבע, כמו אצטרובל, עצים, אבנים ופירות, לצד בדים, ניירות וחומרים נוספים, מביא את המשתתפים להתבוננות מעמיקה יותר על סביבתם. עולים הרהורים על הטבע, על היצירה, על הבריאה. הם מתחילים להתבונן סביב בעיניים של אמן, לומדים טכניקות שונות, ואף יוצאים יחדיו לסיורים וביקורים בגלריות ובמוזיאונים.

הטכניקה השולטת בציורים שבתערוכה באודיטוריום היא צבעי שמן ואקריליק. נושא התנועה והריקוד קיבל פרשנויות שונות על ידי המשתתפים. אילנה מוזס ציירה גלים מתנפצים על סלעי החוף. רחל פרידלנדר ציירה רקדניות בתנועה. אסתר בר אל ציירה את נכדה הקט רץ עם חברה בת גילו על שפת הים. עליזה רונן ציירה ריקוד יווני שהעלתה בזיכרונה בעקבות טיול ליוון ואהבתה לתרבות היוונית. יוליה רייטר היא בעלת סגנון ייחודי, שגם כאשר ציוריה תלויים בתפזורת בין עשרות ציורים אחרים – קל לזהות אותם. יוליה מציירת מתוך דימיונה העשיר. היא עובדת עם שפכטל ויוצרת עבודות תלת ממד בעלות שכבות עבות של צבעי שמן וגבשושיות.


 
ריטה כץ על רקע אחת מעבודותיה. צילום: מאור אלחייני

ריטה עלתה לישראל בשנת 1989, ממש רגע לפני גל העלייה הגדול מברית המועצות, שהשביח את ישראל בכמיליון עולים חדשים. היא הגיעה לכאן מאוקראינה בגיל 16, יחד עם בני משפחתה. כמי שציירה מגיל צעיר מאוד, למדה ריטה באודסה בבית ספר נחשב לאמנויות, וסיימה שם את לימודיה. כאשר הגיעה ארצה והתמקמה בחיפה, גילתה להפתעתה כי כאן תלמידים בני גילה עדיין לומדים בבית ספר. היא נרשמה לבית ספר ויצו, לכיתה יו"ד, והשלימה גם שם שלוש שנות לימודים. את התואר הראשון קטפה באוניברסיטת חיפה, שם למדה הוראה ואמנות יצירה, ולאחרונה סיימה גם לימודי תואר שני.

מזה כעשרים שנה היא מלמדת ציור במסגרות שונות, בין היתר במכללות, בתי ספר ומוסדות אקדמיים, ותמיד יש לה גם קבוצות תלמידים משלה, תוך שהיא מתמחה בעבודה עם אנשים מבוגרים.
 
ריטה כץ מציגה בתערוכות שונות את ציוריה. בימים אלה מוצגת תערוכת יחיד שלה – 'סיבובים' – במוזיאון חומה ומגדל בקיבוץ חניתה, לשם עברה להתגורר לאחרונה עם שלושת ילדיה, אחרי שנים רבות של מגורים בחיפה. התערוכה כוללת 15 ציורים, מתוכם שלושה גדלי ממדים, כאשר הגדול שבהם משתרע על פני 2.20 על 4.50 מ"ר. את השם 'סיבובים' בחרה בעקבות שינויים ותמורות בחייה. הדימוי של קרוסלה מאפיין אותה, ולכן גם מופיע על ההזמנה, כאלגוריה למצב שבו היא נמצאת בתקופה זו של חייה.
 
הזמנה לתערוכה 'סיבובים'

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב