דף הבית >> לייף סטייל >> טיפים / עצות / כתבות >> ללכת בלי להרגיש כמו
 

ללכת בלי, להרגיש כמו


 

פורים,  חג התחפושות,  כבר מאחורינו,  אבל בעולם מותגי העל

תופעת הזיופים והחיקויים נמשכת כל השנה.  בעז רמות, מבעלי

מותג התכשיטים 'רמות', מספר על התופעה המקוממת החובקת

עולם.  וזו לא רק שאלה של מחיר...

 

גדי מור

בתמונות: מבחר טבעות של רמות. צילום: עומרי מירון

לא צריך להמתין לחג פורים דווקא על מנת להיתקל בתופעת הזיופים והחיקויים שמנסים להתחזות לדבר האמיתי. גם לא צריך להרחיק עד לשווקי תורכיה או סין כדי למצוא תיק של לואי ויטון או בושם של שאנל בכמה דולרים. החיקויים הללו נמכרים בכל מקום כמעט על פני הגלובוס, ומקיפים אותנו עם שובל קל של אחיזת עיניים.

ישנם חיקויים זולים למראה, וישנם זיופים מעולים שרק מומחה יבחין בהם. עולה השאלה המתבקשת, למה להשקיע הון עתק בדבר האמיתי, כאשר אפשר ללכת בלי ולהרגיש עם, בזיל הזול? ועוד שאלה מתבקשת – למה בכלל המחירים של מותגי העל כה גבוהים?

 

בעז רמות, מבעלי המותג 'רמות', מתנדב לעשות סדר בבלגן. בעז: "מותגי-העל הם כאלה משום שהצליחו לצבור מוניטין מצוין ולא בכדי. הם משקיעים משאבים כבדים באיכות ללא פשרות בכל מוצר שלהם. הם אניני טעם ומצליחים לבנות סביב היצירה והסיפור שמאחוריה מועדון נאמן ומתעצם של לקוחות ומעריצים. ולא פחות חשוב – הם מאמינים בכל מאודם בדרכם, ומגלים התמדה ונחישות. כל פריט שלהם משדר ייחוד וחדשנות, תוך שמירה על הקוד העיצובי של החברה. כלומר, ניתן לזהות אותו גם ללא הלוגו."

לא לעולם חוסן. גם מותגי-על עלולים לאבד מגדולתם. אם משום שדור ההמשך המשפחתי כשל, ואם משום סיבות אחרות. 'גוצ'י' האיטלקי היה מותג הורס עד שבשלב מסוים הפך למותג הרוס, ובפועל שוקם ע"י בנק השקעות ערבי. חברת 'קרטיה' נחשבה למותג-על עד שהתפרקה בגלל עניינים משפחתיים, והוקמה לתחייה על ידי אנשי עסקים שזיהו את הפוטנציאל העסקי, ובהשקעה עצומה של כסף וניהול מבריק הצליחו להחזיר עטרה ליושנה ולהפוך אותה לאימפריה גדולה בהרבה ממה שהיתה במקור.

 

לפעמים גם עין מקצועית תתקשה להבדיל בין מקור לזיוף

מוצרי עור ושעונים שמשתייכים למותגי-העל ניתנים לזיוף בקלות רבה, כך שאין ללכת שולל אחר כל בחורה שמתגנדרת בתיק של לואי ויטון או בחור שמתהדר בשעון רולקס רב רושם. קורה שההעתק הוא כה מדויק עד כי אפילו עין מקצועית תתקשה להבדיל בין המקור לזיוף! בעז רמות: "לפעמים אפשר אפילו להיתקל בתופעות משעשעות, כמו זייפן מוצלח של לואי ויטון שיצא עם סדרה מתויגת של כובעים, שבכלל לא קיימת במקור..."
רשימה לא מחייבת של כמה ממותגי-על תכלול מוצרי אופנה של 'ג'ורג'יו ארמני', 'זניה', 'שאנל' ו'לורו פיאנה', לצד מותגי שעונים כמו 'פטק פיליפ', 'ייגר לה קולטרה', 'קרטיה', ואולי גם 'רולקס'. בין המותגים המובילים של מוצרי העור אפשר לציין את 'הרמס', 'לואי ויטון' ו'פראדה'. מעניין לציין כי בכל הקשור לאופנה, האיטלקים והצרפתים שולטים ביד רמה, לצד כמה יוצאים מהכלל, כמו 'רלף לוריין' האמריקאי או 'ברבריס' האנגלי. חלק ניכר מהמותגים, מעדכן בעז, עברו גלגולי ידיים, והבעלים הנוכחיים שלהם אינם היזמים המקוריים או ממשיכי השושלת שלהם, אלא קבוצות עסקיות עתירות הון.
 
בקרב מותגי העל ישנה תופעה מוכרת של פרסום שמות זוהרים וסלבריטאים שלובשים ו/או עונדים את המוצרים שלהם. בעז רמות אינו מתרגש מכך: "זהו קטע ממוסחר וציני, כי הסלבס הללו מתוגמלים בסכומים גבוהים מאד בתמורה." 
 

"אם מעתיקים אותנו, יש בכך מן המחמאה"

בעז רמות עצמו אינו מוכן להסגיר שמות ידוענים שרכשו מתכשיטי המותג שלו. "אחד העקרונות האתיים של המקצוע שלנו הוא דיסקרטיות מוחלטת," הוא מסביר. "נכון שלאורך ההיסטוריה הלא ארוכה שלנו, פחות מארבעים שנה, נמכרו מוצרים שלנו לדמויות מפורסמות ברחבי העולם, ובכללם למשפחות בתי מלוכה שחלקם לא מקיים קשרים דיפלומטיים עם ישראל, אבל אין לי כל כוונה לחשוף אותם. למרות שהלוגו שלנו מתנוסס על שעוני יהלומים שמכרנו באחת ממדינות המפרץ הפרסי. בעיתון מעריב התפרסמה פעם כתבת שער על מעורבותנו בייצור סט של תכשיטים יקר מאד, שהוזמן על ידי מלך מפורסם מאחת ממדינות הגולף כמתנת כלולות לבתו, אבל אני בטוח שמשפחת המלוכה הזו אינה מעוניינת שיידעו סביבה כי התכשיט הגיע מחיפה, ישראל." 

הזיופים והחיקויים לאו דווקא גורמים נזק למותג המקורי. בעז: "לי, אישית, זה גורם סיפוק כשאני מגלה שמעתיקים אותנו. שיהיה להם לבריאות. זה אפילו סוג של מחמאה, כי אם מישהו משקיע כסף כדי להעתיק ליין שלנו, זו לגיטימציה לכך שאנו טובים ומובילים. אני לא מוטרד מכך שאנשים יעדיפו לקנות משהו פחות טוב וזול מהמוצר שלנו, כי מדובר בשוק אחר, שלא מצטלב עם שלנו. אנו פונים לפלח שוק קטן וממוקד של אנשים בעלי רגישות גבוהה לאיכות ולהקפדה על פרטים קטנים. יש אלפי חנויות תכשיטים מצליחות ברחבי המדינה! בכיכר המדינה בתל אביב, למשל, בה נמצאת חנות של 'רמות', קיימות עוד 18 חנויות תכשיטים. אגב, לא צריך להיות 'עשיר' במיוחד כדי לקנות תכשיט שלנו - מכירה ממוצעת שלנו נעה בין 8,000 ל 25,000 ₪. נכון שקיימים אצלנו תכשיטים בתחומי מחירים הרבה יותר גבוהים אבל באופן טבעי הם נמכרים בקצב איטי". אתר מותג רמות: www.ramot.net

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב