בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> חדשות מעולם האמנות >> זרקור על האמן גדעון שני
 

 

זרקור על....... האמן גדעון שני


 

בתוך שלוש שנים הציג האמן גדעון שני בבית שאגאל 2 תערוכות יחיד והשתתף ב-6 תערוכות קבוצתיות ## נופי מדבר יהודה שימשו כמקור השראה עיקרי לציוריו, סיפורי התנ"ך - לפסליו


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
האקליפטוס. צילום רמי זרנגר
האמן גדעון שני הצטרף לאגודת הציירים והפסלים של חיפה והצפון לפני כשלוש שנים. ומאז הספיק להציג בבית שאגאל שתי תערוכות יחיד ולהשתתף בעוד 6 תערוכות קבוצתיות. שני פעיל מאוד באגודה החיפאית, מגיע לפתיחת התערוכות ומשתתף קבוע בהרצאות ובפעילויות האחרות.
 
גדעון שני. צילום רמי זרנגר ​

הקשר שלו עם בית שאגאל נוצר עוד כאשר שימש כיו"ר אגודת הציירים של הנגב, תפקיד אותו מילא במשך חמש שנים. אז חשב שכדאי לפתח קשרים עם אגודות אחרות ברחבי הארץ ולשתף איתן פעולה. כך נולד קשר טוב עם יו"ר האגודה החיפאית דאז, אבנר חדד, ובהמשך – גם עם רותי סגל, שהחליפה את חדד, ואשר עליה הוא אומר כי הובילה את האגודה ביד נאמנה והפכה אותה לאחת הטובות בארץ. שני: "אירחנו בבאר שבע את אמני חיפה והצפון, יחד עם ראש עיריית באר שבע, וסיירנו איתם בעיר במשך יום שלם. סיימנו את היום בפתיחת תערוכה גדולה שלהם בספרייה העירונית. בהמשך, נערך ביקור גומלין בחיפה, והעלינו בבית שאגאל תערוכה שהנושא שלה היה מדבר. הנושא שלהם אצלנו היה ים. אנחנו הבאנו להם מדבר, והם לנו – את הים..." 

לפני כארבע וחצי שנים, בעקבות מותה ממחלה קשה של רעייתו, ד"ר אסתר שני, שהיתה מרצה באוניברסיטת בן גוריון, ועבדה שנים רבות במרכז הרפואי סורוקה, העתיק שני את מגוריו לכפר סבא כדי להיות קרוב אל בנותיו ונכדיו שמתגוררים באזור המרכז. כיום הוא מקדם שיתוף פעולה של אגודת חיפה עם זו של כפר סבא.

שמשון מכה בפלשתים עם לחי חמור טרייה. צילום רמי זרנגר

גדעון שני,  יליד הארץ, שירת במשך עשרות שנים בצה"ל ובמשרד הביטחון. כיום הוא עוסק בפעילות התנדבותית ציבורית וקהילתית. בשנת 2006 הוענק לו עיטור 'יקיר העיר באר שבע'. הוא מתכתב עם הנוף של דרום הארץ דרך הזיכרונות והביוגרפיה האישית. הוא הציג עד כה 17 תערוכות יחיד והשתתף בכ-50 תערוכות קבוצתיות.

הוא החל לצייר לראשונה עם יציאתו לגמלאות בשנת 2004. את הכשרתו בציור רכש  במכללה האקדמית לחינוך על שם קיי בב"ש. הסגנון ריאליסטי, והוא משתמש בצבעי מים, אקריליק ובעיקר שמן.   

הר נבו. צילום רמי זרנגר

שני: "המפגש שלי עם הנוף הוא מפגש של שייכות ומחויבות, ולא של צופה מהצד. שייכות להיסטוריה של אבות אבותיי ותושבי המדבר שנדדו לחבל ארץ זה לפני מאות שנים. שייכות לתושבים הגרים כאן כעת וליופיים הטהור והבראשיתי של מרחבי הנגב, מהמכתש הגדול על צבעיו וצורותיו הקוסמיות ועד לנופי סדום המטילים אימה וכישוף על המתבונן."

תהליך עבודתו מתבצע בכמה שלבים. בין אם הוא מתחבר אל מראה הנוף כפי שהוא משתקף מחלון חדרו, ובין אם הוא יוצא אל הנוף כדי להתקיים בו ולתפוס את צבעיו ומרקמיו. הוא מצלם את מושא ההתבוננות ממספר זוויות. לאחר מכן הוא רושם את קווי המתאר של החוויה החזותית, ומאוחר יותר מנסה לבטא את החוויה באופן ריאליסטי התרשמותי, בשכבות של צבעי שמן.

דוד ובת שבע. צילום רמי זרנגר

"כשהתחלתי לצייר, זיכרונותיי מפעילותי הביטחונית והאחרת במהלך השנים השפיעו מאוד על עבודתי האמנותית," הוא מספר. "חוויות קשות שעברתי במהלך המלחמות בהן השתתפתי, של חברים שנפצעו או נהרגו. וגם תקופה בת שנתיים בה שירתי במדבר יהודה כמפקד יחידת הסיור של הנדסה דרום, בה פילסנו דרכים רבות, כולל שבילי פטרול מול ירדן ומול מצרים, פריצת דרכים לים המלח וארועים שונים שקשורים לסיירת. רוב ציוריי מהשנים הראשונות הושפעו מהנופים המדהימים של מדבר יהודה ושל הבדואים שפגשתי שם."

"חלק מהציורים שאני מצייר כיום הם מתוך זיכרונות, וציורים אחרים נוצרים אחרי שאני מגיע אל השטח, משרטט לעצמי את עיקרי הדברים שארצה שיופיעו בציור, ומצלם את האזור כדי להתרשם מהצבעים. רוב ציוריי שונים מהאזור שביקרתי בו, אבל בהסתכלות ובהתרשמות מהצבעים והתמונה הכללית אפשר לקלוט היכן זה היה. את העבודה אני ממשיך בסטודיו, ואם צריך אני חוזר אל המקום בו התחלתי את הציור. רב העבודות הם ציורי שמן על בד. 

פסל גדעון. צילום: רמי זרנגר

בשנת 2015 החל לפסל. את הכשרתו רכש בסטודיו של הפסלת ציפי בירן. פסליו פיגורטיביים ורובם מייצגים את סיפורי התנ"ך, שמהלכים עליו קסם. הוא מפסל בחימר, ומשלים את יציקת הפסלים בשרפים ובברונזה. "סיפורי התנ"ך מרתקים אותי כאמן, הוא אומר. "סיפורים הרואיים, שמציתים את דימיוני." 

שני: "מבחן המים של השופט והמצביא גדעון בן יואש. תכסיסיו הצבאיים, פשיטת הלילה על המדיינים, וסיסמתו – 'כמוני תיראו וכך תעשו', המתנוססת בכניסה לבית הספר לקצינים של צה"ל, הביאו ליצירת פסלי 'גדעון'. הוא הראשון שהכניס את מתקפת הלילה ואת סיורי הלילה, ואמר לחייליו – ממני תראו וכך תעשו. בעקבותיו רבים קראו לעצמם הגדעונים. אני, בעצם, קרוי על שמו, זהו הגדעון הראשון בתנ"ך. פסל ברונזה גדול של 80 על 80 ס"מ." 

"גם שמשון מצליח שוב ושוב להערים על הפלשתים ועם לחי חמור טרייה להכות מאות מהם. בפסלי הסתפקתי בארבעה פלשתים ששוכבים תחתיו. גם סיפור האהבה האכזר של דוד ובת שבע הפך לפסל. ואי אפשר ללא סיפורה של אשת לוט שלא התאפקה, סובבה את ראשה לאחור והפכה לנציב מלח." 

הערבה. צילום: רמי זרנגר

"הפיסול התגלה אצלי במקרה, לפני כשלוש שנים, בפגישה עם הפסלת ציפי בירן, שמשמשת בתפקיד יו"ר אגודת הפסלים של כפר סבא. היא הזמינה אותי לשיעור פיסול אצלה בסטודיו, ותוך כדי עבודה על הפסל הראשון, היא אמרה את אותו משפט שהתניע אותי בזמנו לצייר – 'יש לך את זה'. ומאז אני גם מפסל. הפעם נאחזתי בסיפורי התנ"ך, אותם אני מכיר היטב. סיפורים הרואיים שהשפיעו עליי. כל הפסלים שלי בשנתיים האחרונות לקוחים מסיפורי התנ"ך."

גדעון שני נולד בכפר סבא. "המשפחה נדדה לא מעט. אבי, אלתר שניידלדר ז"ל, יליד רוסיה הלבנה, היה בוגר אחד המחזורים הראשונים בבצלאל. הוא עסק הרבה בציור, והשאיר אחריו הרבה ציורים. אי אפשר היה להתפרנס אז מאמנות, ולכן התפרנס מצבעות."

"התגייסתי לצה"ל, ואת כל הלימודים עשיתי במסגרת הצבאית, שם סיימתי תיכון, תואר ראשון ושני. העיסוק שלי באמנות החל כשפרשתי מצה"ל אחרי 22 שנות שירות. השתחררתי בדרגת אלוף משנה, היה בהנדסה קרבית. התפקיד האחרון היה כמפקד בסיס הנדסה קרבית. הייתי בן 42, ומאחוריי שלוש מלחמות, תמיד בקו קדמי. במלחמת ההתשה הייתי בתעלת סואץ, ביום כיפור השתתפתי בצליחה. הייתי סגן מפקד כוחות ההנדסה של פיקוד דרום שעסקו בצליחה. למלחמה הזו הוזעקתי מלימודי בבר אילן. ונשארתי בסיני במשך חצי שנה."

את עולם האמנות הוא גילה אחרי תום שירותו הצבאי, בעקבות הערה של האמן אבינועם קוסובסקי, שאמר לו: 'יש לך את זה'. האמירה שלו דירבנה אותו ללמוד, והוא השתלב עם סטודנטים בני 18-20 במרכז לאמנות חזותית בבאר שבע, שם סיים את לימודיו כמדריך מוסמך בכיר לאמנות. 

אחרי הצבא, הקים במסגרת כימיקלים לישראל את חברת 'כתר תובלה', שעסקה בהובלת אשלג מדימונה לאשדוד בקרונות רכבת. שני ניהל אותה במשך כשלוש שנים. בהמשך, זכה במכרז של משרד הביטחון, והשתלב כמנהל חטיבה בה עבד כ-22 שנים עד לצאתו לגמלאות. כיום בן כמעט 80. 

"כשהשתחררתי מצה"ל, החלטתי לעסוק גם בפעילות קהילתית ציבורית התנדבותית, ובמקביל לעבודתי באזרחות, הספקתי להיות סגן ממלא מקומו של פיני בדש, ראש מועצת עומר. אחרי עוד ארבע שנים השתתפתי בוועדה הקרואה של מצנע בירוחם. גם עמדתי בראש ועדה בין-משרדית, שם הוטל עלי לבחון את נושא הבטיחות והביטחון של המועצה התעשייתית רמת חובב. בהמשך להמלצות הוועדה תוקנו, שונו והושמו הרבה דברים." 

קצרה היריעה מלציין את כל תפקידיו החברתיים וההתנדבותיים. בין היתר, גם התמנה ליו"ר אגודת גמלאי צה"ל של מחוז דרום, תפקיד שמילא במשך 32 שנים. כיום, הינו חבר הוועד המנהל של אונ' בן גוריון ויו"ר של ועדת הביקורת שלה, כשבמקביל הוא משמש גם כדירקטור במכללת קיי ובחברת כיוונים.

 

 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט
חשבתם ששום דבר כבר לא יפתיע אתכם בעולם הפיצות? אז תחשבו שוב. אחרי שדומוינו'ס הפתיעה את לקוחותיה עם מגוון פיצות בטעמים ייחודיים כמו פיצת הכוסמין, פיצת ניו-יורק ופיצת "מוגזמת שוקולד", כעת היא מרחיבה...
קישור לעמוד המלא

BLACK מסביב לעולם

BLACK מסביב לעולם
רשת Black משיקה תפריט חדש עשיר בטעמים סובבי עולם: המבורגרים חדשים, מנות עוף פיקנטיות, סלטים וקינוחים חדשים ומרעננים. הרשת, שאת המטבח שלה מוביל השף הכי יצירתי בארץ, פרופסור מדופלם להמבורגרים - שף צחי..
קישור לעמוד המלא

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים
חברת "ליב", המתמחה בשיווק והפצה של מזון אורגני, טבעי וטבעוני וללא גלוטן, עוברת לייצור כלל מוצרי הטופו של החברה, למשק ויילר, הנחשב ליצרן הטופו המוביל בישראל. במסגרת שיתוף הפעולה משיקה ליב מוצרי טופו...
קישור לעמוד המלא

בלאק וביסלי משתפים פעולה

בלאק וביסלי משתפים פעולה
גם כשאנחנו כבר בטוחים שאי אפשר להמציא שום דבר חדש בנושא ההמבורגרים, מגיעות לפעמים הפתעות מרעישות. והפעם זה שוב מגיע מכיוון מסעדת ההמבורגרים האהובה עלינו מכולן - מסעדת Black...
קישור לעמוד המלא

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!
קפה לואיז, שהסניף הראשון שלו הוקם במפגש של שכונת כרמליה עם שדרות מוריה בשנת 2007, היה נושא הדגל של מהפיכת הצמחונות, הטבעונות והמנות ללא גלוטן בחיפה. הרעיון שעמד מאחורי קפה לואיז מבוסס על הבשורה...
קישור לעמוד המלא

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה
מהדורת הקיץ של דומינו'ס פיצה יצאה לדרך ב-8.7, והיא מוגבלת לשלושה חודשים בלבד. קבלו את New York Pizza משפחתית, שנחתכת ל-6 משולשים במקום 8, כך שכל משולש הינו דק דק וענק. מעליו מפוזרות גבינות ייחודיות...
קישור לעמוד המלא

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ
חדשות טובות למי שאוהב לאכול טוב - השבוע נפתח הסניף ה-40 במספר של רשת טיב טעם. לרגל הפתיחה הגיעו עשרות אנשי תקשורת ומובילי דעת קהל מחיפה והסביבה, כדי להכיר מקרוב את הסניף החדש, ולהתכבד בתקרובת עשירה...
קישור לעמוד המלא

בלאק: אמריקה זה כאן!!

בלאק: אמריקה זה כאן!!
רשת בלאק רשת ההמבורגרים הותיקה במדינה בניצוחו של השף צחי בוקששתר, יוצאת במהדורה מוגבלת לחודש אחד בלבד. עם גרסת ההמבורגר הייחודית במשקל 1.200 והפעם עם תוספות של מיקס צ'יפס, צ'יפס רגיל וצ'יפס בטטה...
קישור לעמוד המלא

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ
כאשר ישנה בחיפה השקה של תפריט חדש במסעדה נחשבת, מתייצבים כל המי ומי. ידוענים, אנשי תקשורת וכמובן - לירן חולצה אפורה. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בשף ששמו יצא לפניו, ובמסעדת ביסטרו מהטובות בסביבה...
קישור לעמוד המלא

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו
מינא הינה מסעדת דגים עם תפריט עשיר ומיוחד, בה נפגשים המזרח והמערב בנוף עוצר נשימה המשקיף על חומות עכו, חיפה והרי הכרמל. המסעדה עברה לפני חודשים אחדים אל משכנה החדש בו פעלה בעבר מסעדת "אל באבור"...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל היין חוזר לחיפה

פסטיבל היין חוזר לחיפה
לאור ההצלחה לה זכה בשנים האחרונות פסטיבל היין המסורתי ובתזמון מושלם לחג השבועות, חוזר בתאריכים 5-6.6 הפסטיבל אל חיפה ואל רחבת גן האודיטוריום המקסימה. הפסטיבל באחריות של קבוצת VPL GROUP,ORIZONS הפקות..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא
לאחר השקת פיצה טבעונית ופיצה ללא גלוטן, דומינו'ס ממשיכה לחדש ולפנות לקהלים נוספים, והפעם לקהל שוחר הבריאות, עם בצק כוסמין מלא טרי הנפתח במקום ושומר על מרקמו הפריך. בצק כוסמין הינו פיתוח ייחודי של...
קישור לעמוד המלא

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!
לרגל יום ההמבורגר הבינלאומי יחגגו ברשת בורגר סאלון ברחבי הארץ מזמינים אתכם להגיע להרכיב את ההמבורגר המושחת שלכם וליהנות מהטבה של תוספות מעל ההמבורגר בחצי מחיר וללא הגבלה בכמות התוספות בהטבה...
קישור לעמוד המלא

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!
אוטוטו מדינת ישראל תתמלא בתיירים, מוזיקה, שמחה והמון גאווה ישראלית ובדומינו'ס פיצה החליטו להצטרף לחגיגה עם פיצות דוז פואה מנצחות המשלבות לא פחות מ-12 תוספות מטורפות על כל פיצה. פיצת הדוז פואה הבשרית..
קישור לעמוד המלא

יקב טוליפ ומסעדות מובילות נרתמים למען כפר תקוה

יקב טוליפ ומסעדות מובילות נרתמים למען כפר תקוה
ערך התרומה החברתית הוא אחד היסודות החזקים של יקב טוליפ, שפועל בכפר תקווה ומעסיק אנשים בעלי צרכים מיוחדים. השנה החליט היקב לתת ביטוי נוסף לפעילות החברתית שלו ולהוציא את בשורת העשייה החברתית מחוץ...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים