בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> בית אבא חושי: סיפור הדרך של יוליה רייטר
 

 

בית אבא חושי: סיפור הדרך של יוליה רייטר


 

יוליה רייטר מציגה בגלריה של בית אבא חושי תערוכת ציורים שמהווים את האוטוביוגרפיה שלה ## חוויותיה ומחשבותיה מוצאות את דרכן אל הקנבס


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
מתוך התערוכה. צילומים: אלבום פרטי
 
בגלריה של בית אבא חושי מוצגת תערוכת ציוריה של יוליה רייטר, 'סיפור דרך', ובה כ-30 עבודות שמן. בניגוד לאמנים אחרים, שרבים מהם לא אוהבים לפרש את יצירותיהם, ולפעמים גם נמנעים מלתת להן שמות, יוליה דווקא נלהבת להסביר ולהבהיר. יוליה: "הרבה פעמים די קשה למישהו אחר להבין במה מדובר. חשוב לי שיבינו, כי מאחורי כמעט כל דבר שאני מציירת יש פרשנות משלי, שלאו דווקא מובנת למישהו אחר. הכול מאוד אישי אצלי, וחשוב לי שיבינו גם מה גרם לי לצייר ומה גרם לי להביע את המחשבות שלי על הקנבס. כמובן, כל אחד גם יכול לפרש בעצמו וכרצונו."

יוליה נולדה בשנת 1946 בקלוז׳ שבחבל טרנסילבניה ברומניה, ליהודית ואלכסנדר לב, אחות לאנה. כשנתיים לאחר סיום לימודיה בפקולטה לכימיה באוניברסיטה בקלוז׳, ב-1970, עלתה ארצה יחד עם אחותה, ועברה להתגורר בחיפה.

היא מספרת: "עלינו לישראל כי ההורים חששו שאם נשאר שם נתחתן עם גויים. לא היו הרבה יהודים באזור שלי. הוריי היו אנשים אמידים והיו לנו חיים טובים, כי אבי היה חבר במפלגה הקומוניסטית ובעל מעמד חברתי טוב. כולם הכירו אותו ונתנו לו כבוד. בכיתה גימל הילדים התחילו להגיד לי שאני יהודייה מלוכלכת. לא ידעתי מה זה יהודייה, אבל לא הצלחתי להבין למה הם אומרים שאני מלוכלכת. ההורים הסבירו לי למה מקללים אותי. הפגיעה הזו ליוותה אותי גם הלאה וגרמה לי לרגשי נחיתות."

 
צילום: אלבום פרטי

הוריהן של שתי האחיות עלו ארצה בעקבותיהן, כמה שנים מאוחר יותר, כשהגיעה העת של האב לצאת לגמלאות. האחות אנה עזבה את ישראל אחרי כשנתיים, ונסעה לגרמניה בעקבות האהבה. "לפחות היא התחתנה עם יהודי, כמו שההורים קיוו," אומרת יוליה. "אני נשארתי בישראל כי אני ציונית בנשמה ואוהבת את הארץ הזו."

במהלך לימודי השפה וההתאקלמות פגשה יוליה את אלי רייטר. השנים נישאו, ובשנת 1974 נולד בנם הבכור, אהוד מיכאל. כשנתיים אחר כך נולד בנם ירון דניאל.

יוליה רצתה להיות רופאה, אבל ברומניה נהוג שאחרי סיום הפקולטה לרפואה צריך לעשות מעין סטאז' של שלוש שנים במחוזות רחוקים ונידחים, ולכן העדיפה ללמוד כימיה. בישראל עבדה תחילה במפעל לפוליאורטן, ובשנת 1974 החלה בלימודי תואר שני בפקולטה לכימיה בטכניון. לאחר סיום התואר עבדה במחקר בפקולטה להנדסה כימית עד שנת 1984, משם המשיכה לעבוד ככימאית בבתי זיקוק עד שיצאה לגמלאות בשנת 2010. משנת 2011 היא מתנדבת בביטוח לאומי ובעיריית נשר.

יוליה: "יש חיים גם אחרי יציאה לפנסיה. כל חיי הייתי וורקהולית וחששתי שלא יהיה לי מה לעשות בלי לעבוד. אבל שבועיים אחרי שיצאתי לפנסיה כבר התנדבתי בבית החולים בני ציון בעבודות משרדיות שונות, ומשם המשכתי להתנדב. עד היום." 

 

במקביל, היא גם התחילה לצייר ונרשמה לשיעורי ציור בשמן אצל האמנית המוערכת ריטה כץ. החוג מתקיים פעם בשבוע בסטודיו ברמת בגין. יוליה: "אף פעם לא האמנתי שיש לי כשרון לציור, אבל דווקא כעת, כאשר התערוכה הראשונה שלי מוצגת, ואני מקבלת תגובות כה חמות ונלהבות, אני ממש נפעמת. זה מרגש אותי, כי אני כל כך אוהבת לצייר. שיטות הלימוד של ריטה מאוד מתאימות לי. היא דוגלת בנתינת עצמאות נרחבת לתלמידים בכדי שיפתחו תובנה פנימית ואישית."

גישה זו התאימה מאוד לאמנית שהתהוותה בתוך יוליה. בציוריה מנסה יוליה להעביר ולהעצים רגשות פנימיים שחוותה בצמתים שונים של חייה האישיים. בנוסף, מנסה הציירת לשקף גם תהליכים חיצוניים שהשפיעו עליה: השואה, האנטישמיות, העלייה ארצה, אירועים חברתיים, אירועים ביטחוניים ועוד. הניסיון של המתבונן לנתח את הציור שקול למסע בחייה של הציירת ובחיי כולנו.
 

יוליה: "נושא השואה מאוד חשוב לי. תמונות שנותרו מאותה תקופה הן בדרך כלל בשחור-לבן, אפורות, חומות, דהויות. הציור שאני ציירתי 'שואה ותקומה', הוא צבעוני, בוער. רואים בו נשר נאצי, ומתחתיו כרומטוריום עם ערימת גולגולות. רואים יד עם שש אצבעות, שמסמלת את 6 המיליונים שניספו. למרות כל זאת ישנו בציור גם היהודי הנודד שסירב להמיר את דתו, והוא חובר אל כלה בשמלה לבנה. היהודי הדתי בולט בציור עם ספר תורה. מתחת לנשר הוספתי גוזל בצורת ארץ ישראל, במעין אמירה: "עוף \גוזל, אבל אל תשכח שיש נשר בשמיים... כל כתם בציור מבטא משמעות, וצריך להתבונן ולגלות אותה, גם אם מדובר בהפעלת הדמיון."
 

ריטה כץ: "יוליה היא בנאדם מלא התלהבות. הציורים שלה מפתיעים אפילו אותה עצמה. היא לא מתכננת מראש, זה נובע מתוכה. שפע של דימויים ורעיונות. כמו קולאז'. הכול נצמד ונדבק אחד לשני, וזה מפתיע, כי פתאום הכתמים שהיא יוצרת מקבלים צורות של סוסים, מלאכים, ציפורים, וזה יוצא לה טבעי. לא דברים שהיא למדה. זה משהו מאוד יוצא דופן אצל ציירים חובבים. אני מלמדת כבר 20 שנה, וזו פעם ראשונה שאני נתקלת בתופעה כזו. יש לה טעם טוב. מיוחד. אני מרבה להנחות את התלמידים שלי לגבי מה יפה ומה מכוער. אצל יוליה הדיאלוג לא קיים. היא פוגעת ישר במטרה. היא מרוצה ממה שהיא יוצרת, וזה טוב וחשוב. תלמידים רבים אחרים לא שלמים עם מה שהם עושים."

"היא תופסת את עצמה כאמנית, היא כאילו משמשת יד מבצעת למוזה ששולטת בה, נכנסת לטראנס של יצירתיות. היא מתארת לנו בציוריה את מה שעובר אצלה בראש. בלי לחשוב בכלל. המעיין היצירתי נובע ונובע. האמנות שלה היא סיפורית.  פעם הציורים היוו אילוסטרציות לסיפורים. אצלה הסיפורים יוצאים בתור ציורים. יש המון תוכן בכל ציור, והוא לא מעובד ומזוקק, כך שנשאר הרבה מקום לדמיונו של הצופה. הצופה לא נשאר אדיש לעבודות שלה. שמעתי לא מעט תגובות של אנשים שפוגשים את העבודות שלה. גם אם הם לא אוהבים, הם לא נשארים אדישים. הסגנון שלה הוא עמוס מאוד. בכוונה."

 
יוליה רייטר. צילום: אתר כדאי לדעת

דבר האוצרת / מרגריטה כץ


הציורים של יוליה הם ביטוי עצמי שלה, סיפור אוטוביוגרפי, שילוב בין פנטזיה ומציאות. הסיגנון הייחודי שהיא פיתחה במשך הזמן מושפע מאמנים כמו שאגל, מטיס ומירו. יוליה יוצרת מתוך הכתם את הסיטואציות, מסכות, פרצופים, שדים, שלפתע מתגלים מתוך הכתם. בהתחלה היא מייצרת סביבה, מצב רוח ורק אחר כך מתוך הרקע באים הרעיונות להמשך. תוך כדי כך שיוליה עובדת על ציור, היא רואה סיטואציות שמפתיעות אותה. כל גילוי של דמות מלווה בסיפור שגם הוא נרקם תוך כדי העבודה.

המשיכות האקספרסיביות עשויות בשפכטל. יוליה משתמשת במרקם של צבעי שמן, כאילו מפסלת איתם את הטבלית הצבעוני. בשלבים המתקדמים של הציור היא עובדת עם מכחול דק. מדגישה ומעלימה את הצורות והקווים. האמנית מאוד קשובה למה שמתגלה על הקנבס כאילו היא מנהלת דיאלוג עם עצמה. החיבורים המפתיעים, הצבעוניות והטקסטורות מקוריים ועובדים יחד. תוך כדי  מילוי קפדני של הבד בצורה אובססיבית  נוצר העומס והצפיפות שלפעמים קרובה עד כדי כך שדימוים עולים אחד על השני או נמצאים אחד בתוך השני. התחושה שמתקבלת היא תחושה  של "אין סוף", של "סיפור שאינו נגמר". ההתרשמות מהציורים של יוליה היא , שאפשר לדמיין בקלות שאם רק הקנבס היה יותר גדול היצירה הייתה נמשכת ונמשכת עם עוד דמויות וכתמי צבע.

ההתגלות של יוליה והתקשורת שלה  עם הקהל קוראת  דרך הציורים שלה. בעולם שהיא יצרה יש הרבה חופש, כאן אין חוקי גרביטציה ואין חוקי פרספקטיבה. כאן  הרוחניות יחד עם סוראליזם, האקספרסיביות יחד עם האיפוק, הטשטוש יחד עם ראליזם, התשוקה ואהבה יחד עם שנאה ובדידות.

הצופה מוזמן למסע לתוך עולם האסוציאציות של עצמו. הוא מוזמן להתבונן ולגלות לבד את הדימויים המשונים ואת הסודות המוסתרים.

 
 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה
לקראת סוף אוקטובר נפתחה חומוסייה חדשה ברחוב העצמאות 3, בערך מתחת לבניין הטיל בעיר התחתית. הבעלים הם בני הזוג אנה ורן נשיב, והמקום נקרא על שם סבתו בת ה-101 של רן, שלאורך כל השנים תמכה ברן וחיזקה אותו..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט
חשבתם ששום דבר כבר לא יפתיע אתכם בעולם הפיצות? אז תחשבו שוב. אחרי שדומוינו'ס הפתיעה את לקוחותיה עם מגוון פיצות בטעמים ייחודיים כמו פיצת הכוסמין, פיצת ניו-יורק ופיצת "מוגזמת שוקולד", כעת היא מרחיבה...
קישור לעמוד המלא

BLACK מסביב לעולם

BLACK מסביב לעולם
רשת Black משיקה תפריט חדש עשיר בטעמים סובבי עולם: המבורגרים חדשים, מנות עוף פיקנטיות, סלטים וקינוחים חדשים ומרעננים. הרשת, שאת המטבח שלה מוביל השף הכי יצירתי בארץ, פרופסור מדופלם להמבורגרים - שף צחי..
קישור לעמוד המלא

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים
חברת "ליב", המתמחה בשיווק והפצה של מזון אורגני, טבעי וטבעוני וללא גלוטן, עוברת לייצור כלל מוצרי הטופו של החברה, למשק ויילר, הנחשב ליצרן הטופו המוביל בישראל. במסגרת שיתוף הפעולה משיקה ליב מוצרי טופו...
קישור לעמוד המלא

בלאק וביסלי משתפים פעולה

בלאק וביסלי משתפים פעולה
גם כשאנחנו כבר בטוחים שאי אפשר להמציא שום דבר חדש בנושא ההמבורגרים, מגיעות לפעמים הפתעות מרעישות. והפעם זה שוב מגיע מכיוון מסעדת ההמבורגרים האהובה עלינו מכולן - מסעדת Black...
קישור לעמוד המלא

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!
קפה לואיז, שהסניף הראשון שלו הוקם במפגש של שכונת כרמליה עם שדרות מוריה בשנת 2007, היה נושא הדגל של מהפיכת הצמחונות, הטבעונות והמנות ללא גלוטן בחיפה. הרעיון שעמד מאחורי קפה לואיז מבוסס על הבשורה...
קישור לעמוד המלא

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה
מהדורת הקיץ של דומינו'ס פיצה יצאה לדרך ב-8.7, והיא מוגבלת לשלושה חודשים בלבד. קבלו את New York Pizza משפחתית, שנחתכת ל-6 משולשים במקום 8, כך שכל משולש הינו דק דק וענק. מעליו מפוזרות גבינות ייחודיות...
קישור לעמוד המלא

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ
חדשות טובות למי שאוהב לאכול טוב - השבוע נפתח הסניף ה-40 במספר של רשת טיב טעם. לרגל הפתיחה הגיעו עשרות אנשי תקשורת ומובילי דעת קהל מחיפה והסביבה, כדי להכיר מקרוב את הסניף החדש, ולהתכבד בתקרובת עשירה...
קישור לעמוד המלא

בלאק: אמריקה זה כאן!!

בלאק: אמריקה זה כאן!!
רשת בלאק רשת ההמבורגרים הותיקה במדינה בניצוחו של השף צחי בוקששתר, יוצאת במהדורה מוגבלת לחודש אחד בלבד. עם גרסת ההמבורגר הייחודית במשקל 1.200 והפעם עם תוספות של מיקס צ'יפס, צ'יפס רגיל וצ'יפס בטטה...
קישור לעמוד המלא

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ
כאשר ישנה בחיפה השקה של תפריט חדש במסעדה נחשבת, מתייצבים כל המי ומי. ידוענים, אנשי תקשורת וכמובן - לירן חולצה אפורה. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בשף ששמו יצא לפניו, ובמסעדת ביסטרו מהטובות בסביבה...
קישור לעמוד המלא

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו
מינא הינה מסעדת דגים עם תפריט עשיר ומיוחד, בה נפגשים המזרח והמערב בנוף עוצר נשימה המשקיף על חומות עכו, חיפה והרי הכרמל. המסעדה עברה לפני חודשים אחדים אל משכנה החדש בו פעלה בעבר מסעדת "אל באבור"...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל היין חוזר לחיפה

פסטיבל היין חוזר לחיפה
לאור ההצלחה לה זכה בשנים האחרונות פסטיבל היין המסורתי ובתזמון מושלם לחג השבועות, חוזר בתאריכים 5-6.6 הפסטיבל אל חיפה ואל רחבת גן האודיטוריום המקסימה. הפסטיבל באחריות של קבוצת VPL GROUP,ORIZONS הפקות..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא
לאחר השקת פיצה טבעונית ופיצה ללא גלוטן, דומינו'ס ממשיכה לחדש ולפנות לקהלים נוספים, והפעם לקהל שוחר הבריאות, עם בצק כוסמין מלא טרי הנפתח במקום ושומר על מרקמו הפריך. בצק כוסמין הינו פיתוח ייחודי של...
קישור לעמוד המלא

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!
לרגל יום ההמבורגר הבינלאומי יחגגו ברשת בורגר סאלון ברחבי הארץ מזמינים אתכם להגיע להרכיב את ההמבורגר המושחת שלכם וליהנות מהטבה של תוספות מעל ההמבורגר בחצי מחיר וללא הגבלה בכמות התוספות בהטבה...
קישור לעמוד המלא

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!
אוטוטו מדינת ישראל תתמלא בתיירים, מוזיקה, שמחה והמון גאווה ישראלית ובדומינו'ס פיצה החליטו להצטרף לחגיגה עם פיצות דוז פואה מנצחות המשלבות לא פחות מ-12 תוספות מטורפות על כל פיצה. פיצת הדוז פואה הבשרית..
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים