בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> בית אבא חושי: סיפור הדרך של יוליה רייטר
 

 

בית אבא חושי: סיפור הדרך של יוליה רייטר


 

יוליה רייטר מציגה בגלריה של בית אבא חושי תערוכת ציורים שמהווים את האוטוביוגרפיה שלה ## חוויותיה ומחשבותיה מוצאות את דרכן אל הקנבס


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
מתוך התערוכה. צילומים: אלבום פרטי
 
בגלריה של בית אבא חושי מוצגת תערוכת ציוריה של יוליה רייטר, 'סיפור דרך', ובה כ-30 עבודות שמן. בניגוד לאמנים אחרים, שרבים מהם לא אוהבים לפרש את יצירותיהם, ולפעמים גם נמנעים מלתת להן שמות, יוליה דווקא נלהבת להסביר ולהבהיר. יוליה: "הרבה פעמים די קשה למישהו אחר להבין במה מדובר. חשוב לי שיבינו, כי מאחורי כמעט כל דבר שאני מציירת יש פרשנות משלי, שלאו דווקא מובנת למישהו אחר. הכול מאוד אישי אצלי, וחשוב לי שיבינו גם מה גרם לי לצייר ומה גרם לי להביע את המחשבות שלי על הקנבס. כמובן, כל אחד גם יכול לפרש בעצמו וכרצונו."

יוליה נולדה בשנת 1946 בקלוז׳ שבחבל טרנסילבניה ברומניה, ליהודית ואלכסנדר לב, אחות לאנה. כשנתיים לאחר סיום לימודיה בפקולטה לכימיה באוניברסיטה בקלוז׳, ב-1970, עלתה ארצה יחד עם אחותה, ועברה להתגורר בחיפה.

היא מספרת: "עלינו לישראל כי ההורים חששו שאם נשאר שם נתחתן עם גויים. לא היו הרבה יהודים באזור שלי. הוריי היו אנשים אמידים והיו לנו חיים טובים, כי אבי היה חבר במפלגה הקומוניסטית ובעל מעמד חברתי טוב. כולם הכירו אותו ונתנו לו כבוד. בכיתה גימל הילדים התחילו להגיד לי שאני יהודייה מלוכלכת. לא ידעתי מה זה יהודייה, אבל לא הצלחתי להבין למה הם אומרים שאני מלוכלכת. ההורים הסבירו לי למה מקללים אותי. הפגיעה הזו ליוותה אותי גם הלאה וגרמה לי לרגשי נחיתות."

 
צילום: אלבום פרטי

הוריהן של שתי האחיות עלו ארצה בעקבותיהן, כמה שנים מאוחר יותר, כשהגיעה העת של האב לצאת לגמלאות. האחות אנה עזבה את ישראל אחרי כשנתיים, ונסעה לגרמניה בעקבות האהבה. "לפחות היא התחתנה עם יהודי, כמו שההורים קיוו," אומרת יוליה. "אני נשארתי בישראל כי אני ציונית בנשמה ואוהבת את הארץ הזו."

במהלך לימודי השפה וההתאקלמות פגשה יוליה את אלי רייטר. השנים נישאו, ובשנת 1974 נולד בנם הבכור, אהוד מיכאל. כשנתיים אחר כך נולד בנם ירון דניאל.

יוליה רצתה להיות רופאה, אבל ברומניה נהוג שאחרי סיום הפקולטה לרפואה צריך לעשות מעין סטאז' של שלוש שנים במחוזות רחוקים ונידחים, ולכן העדיפה ללמוד כימיה. בישראל עבדה תחילה במפעל לפוליאורטן, ובשנת 1974 החלה בלימודי תואר שני בפקולטה לכימיה בטכניון. לאחר סיום התואר עבדה במחקר בפקולטה להנדסה כימית עד שנת 1984, משם המשיכה לעבוד ככימאית בבתי זיקוק עד שיצאה לגמלאות בשנת 2010. משנת 2011 היא מתנדבת בביטוח לאומי ובעיריית נשר.

יוליה: "יש חיים גם אחרי יציאה לפנסיה. כל חיי הייתי וורקהולית וחששתי שלא יהיה לי מה לעשות בלי לעבוד. אבל שבועיים אחרי שיצאתי לפנסיה כבר התנדבתי בבית החולים בני ציון בעבודות משרדיות שונות, ומשם המשכתי להתנדב. עד היום." 

 

במקביל, היא גם התחילה לצייר ונרשמה לשיעורי ציור בשמן אצל האמנית המוערכת ריטה כץ. החוג מתקיים פעם בשבוע בסטודיו ברמת בגין. יוליה: "אף פעם לא האמנתי שיש לי כשרון לציור, אבל דווקא כעת, כאשר התערוכה הראשונה שלי מוצגת, ואני מקבלת תגובות כה חמות ונלהבות, אני ממש נפעמת. זה מרגש אותי, כי אני כל כך אוהבת לצייר. שיטות הלימוד של ריטה מאוד מתאימות לי. היא דוגלת בנתינת עצמאות נרחבת לתלמידים בכדי שיפתחו תובנה פנימית ואישית."

גישה זו התאימה מאוד לאמנית שהתהוותה בתוך יוליה. בציוריה מנסה יוליה להעביר ולהעצים רגשות פנימיים שחוותה בצמתים שונים של חייה האישיים. בנוסף, מנסה הציירת לשקף גם תהליכים חיצוניים שהשפיעו עליה: השואה, האנטישמיות, העלייה ארצה, אירועים חברתיים, אירועים ביטחוניים ועוד. הניסיון של המתבונן לנתח את הציור שקול למסע בחייה של הציירת ובחיי כולנו.
 

יוליה: "נושא השואה מאוד חשוב לי. תמונות שנותרו מאותה תקופה הן בדרך כלל בשחור-לבן, אפורות, חומות, דהויות. הציור שאני ציירתי 'שואה ותקומה', הוא צבעוני, בוער. רואים בו נשר נאצי, ומתחתיו כרומטוריום עם ערימת גולגולות. רואים יד עם שש אצבעות, שמסמלת את 6 המיליונים שניספו. למרות כל זאת ישנו בציור גם היהודי הנודד שסירב להמיר את דתו, והוא חובר אל כלה בשמלה לבנה. היהודי הדתי בולט בציור עם ספר תורה. מתחת לנשר הוספתי גוזל בצורת ארץ ישראל, במעין אמירה: "עוף \גוזל, אבל אל תשכח שיש נשר בשמיים... כל כתם בציור מבטא משמעות, וצריך להתבונן ולגלות אותה, גם אם מדובר בהפעלת הדמיון."
 

ריטה כץ: "יוליה היא בנאדם מלא התלהבות. הציורים שלה מפתיעים אפילו אותה עצמה. היא לא מתכננת מראש, זה נובע מתוכה. שפע של דימויים ורעיונות. כמו קולאז'. הכול נצמד ונדבק אחד לשני, וזה מפתיע, כי פתאום הכתמים שהיא יוצרת מקבלים צורות של סוסים, מלאכים, ציפורים, וזה יוצא לה טבעי. לא דברים שהיא למדה. זה משהו מאוד יוצא דופן אצל ציירים חובבים. אני מלמדת כבר 20 שנה, וזו פעם ראשונה שאני נתקלת בתופעה כזו. יש לה טעם טוב. מיוחד. אני מרבה להנחות את התלמידים שלי לגבי מה יפה ומה מכוער. אצל יוליה הדיאלוג לא קיים. היא פוגעת ישר במטרה. היא מרוצה ממה שהיא יוצרת, וזה טוב וחשוב. תלמידים רבים אחרים לא שלמים עם מה שהם עושים."

"היא תופסת את עצמה כאמנית, היא כאילו משמשת יד מבצעת למוזה ששולטת בה, נכנסת לטראנס של יצירתיות. היא מתארת לנו בציוריה את מה שעובר אצלה בראש. בלי לחשוב בכלל. המעיין היצירתי נובע ונובע. האמנות שלה היא סיפורית.  פעם הציורים היוו אילוסטרציות לסיפורים. אצלה הסיפורים יוצאים בתור ציורים. יש המון תוכן בכל ציור, והוא לא מעובד ומזוקק, כך שנשאר הרבה מקום לדמיונו של הצופה. הצופה לא נשאר אדיש לעבודות שלה. שמעתי לא מעט תגובות של אנשים שפוגשים את העבודות שלה. גם אם הם לא אוהבים, הם לא נשארים אדישים. הסגנון שלה הוא עמוס מאוד. בכוונה."

 
יוליה רייטר. צילום: אתר כדאי לדעת

דבר האוצרת / מרגריטה כץ


הציורים של יוליה הם ביטוי עצמי שלה, סיפור אוטוביוגרפי, שילוב בין פנטזיה ומציאות. הסיגנון הייחודי שהיא פיתחה במשך הזמן מושפע מאמנים כמו שאגל, מטיס ומירו. יוליה יוצרת מתוך הכתם את הסיטואציות, מסכות, פרצופים, שדים, שלפתע מתגלים מתוך הכתם. בהתחלה היא מייצרת סביבה, מצב רוח ורק אחר כך מתוך הרקע באים הרעיונות להמשך. תוך כדי כך שיוליה עובדת על ציור, היא רואה סיטואציות שמפתיעות אותה. כל גילוי של דמות מלווה בסיפור שגם הוא נרקם תוך כדי העבודה.

המשיכות האקספרסיביות עשויות בשפכטל. יוליה משתמשת במרקם של צבעי שמן, כאילו מפסלת איתם את הטבלית הצבעוני. בשלבים המתקדמים של הציור היא עובדת עם מכחול דק. מדגישה ומעלימה את הצורות והקווים. האמנית מאוד קשובה למה שמתגלה על הקנבס כאילו היא מנהלת דיאלוג עם עצמה. החיבורים המפתיעים, הצבעוניות והטקסטורות מקוריים ועובדים יחד. תוך כדי  מילוי קפדני של הבד בצורה אובססיבית  נוצר העומס והצפיפות שלפעמים קרובה עד כדי כך שדימוים עולים אחד על השני או נמצאים אחד בתוך השני. התחושה שמתקבלת היא תחושה  של "אין סוף", של "סיפור שאינו נגמר". ההתרשמות מהציורים של יוליה היא , שאפשר לדמיין בקלות שאם רק הקנבס היה יותר גדול היצירה הייתה נמשכת ונמשכת עם עוד דמויות וכתמי צבע.

ההתגלות של יוליה והתקשורת שלה  עם הקהל קוראת  דרך הציורים שלה. בעולם שהיא יצרה יש הרבה חופש, כאן אין חוקי גרביטציה ואין חוקי פרספקטיבה. כאן  הרוחניות יחד עם סוראליזם, האקספרסיביות יחד עם האיפוק, הטשטוש יחד עם ראליזם, התשוקה ואהבה יחד עם שנאה ובדידות.

הצופה מוזמן למסע לתוך עולם האסוציאציות של עצמו. הוא מוזמן להתבונן ולגלות לבד את הדימויים המשונים ואת הסודות המוסתרים.

 
 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים