בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> ויצו, המחלקה למדיה צילום וקולנוע: זיכרונות גנוזים
 

 

גלריה ויצו: זיכרונות גנוזים


 

5 אמנים משתתפים בתערוכה 'זיכרונות גנוזים' של קורס אוצרות, במחלקה למדיה צילום וקולנוע במרכז האקדמי ויצו ## אמנית שצרבה על זרועה את המספר שנשאה אמה במחנה ריכוז, חפצים של זוג עולים מטוניסיה משנות החמישים, ועוד


 

יורם מארק-רייך /

אתר כדאי לדעת


 
שוש קורמוש, ללא כותרת,הדפס כסף, 1994-94
 
בתערוכה 'זיכרונות גנוזים' שמוצגת במרכז האקדמי ויצו, במסגרת סדנת אוצרות במחלקה למדיה, צילום וקולנוע, בהנחיית חנה שביב, בחרו הסטודנטים לעבוד ולהציג עבודות על זהות וזיכרון. תהליך העבודה בסדנה כולל החלטה והסכמה על נושא התערוכה, חיפוש אמנים העוסקים בו, מיון החומרים ובחירה. מכאן, פועלים הסטודנטים בשני מישורים. הם מחפשים טקסטים הקשורים לנושא הנבחר מחוץ לעולם האמנות ובמקביל יוצרים קשר של אחד לאחד עם האמנים שנבחרו, מראיינים אותו ומפרשים אותו לפי הבנתם. לבסוף, עוברים הסטודנטים את כל התהליכים בפועל של הפקת התערוכה. האוצרים הם: דן חודק, לינה מוסטפא, מור משעל, שירז עזאם, סתיו רויטנברג.
 
נועה צדקה. ארקדיוש ורומקה,תל אביב, 2014
 
המחקר המדעי טוען ששני סוגי זכרונות מעצבים את דמות האדם. הזיכרון האישי והזיכרון הקולקטיבי. לכולנו יש זיכרון אישי וזהו המרכיב הבולט בזהותנו. בלעדיו לא נוכל להרגיש כעצמנו ולפעול בעולם.  אדם ללא זיכרון , אחרי תאונה, בתהליכי דמנציה או אלצהיימר חש עצמו אבוד ומנותק מהעולם וגם מעצמו. זיכרונותיו של האדם הפרטי נוצרים כתוצאה מאירועים שעבר ומהפרשנות שנתנו לכך אופיו והכרתו.

חמישה אמנים דנים בתערוכה בנושא הזיכרון והזהות באופנים שונים.

ישי גרבש, אמנית ישראלית החיה ופועלת כיום בברלין, צורבת על ידה את המספר אותו נשאה אמה, ניצולת מחנות המוות. האם התביישה במספר. הוא הזכיר לה את מה שביקשה לשכוח והיא הסירה אותו בניתוח. ישי, צורבת על ידה את המספר של האם כטקס זיכרון פרטי. בעזרת דימויים וסרט ווידאו אנו רואים את תהליך צריבת המספר, החלמתו, עד שהופך להיות הצלקת שלה. בסדרה של צילומי רחוב  היא מצולמת עם המספר בשעה שמפגינה עם חברותיה בהפגנות מחאה חברתית כמו צעדת השרמוטות,  שיצאה כנגד הטענה שנשים המתלבשות באופן פרובוקטיבי מזמינות הטרדות מיניות, או מחאת כיבוש וול סטריט, שיצאה כנגד אי שוויון חברתי וכלכלי. התיעוד של ישי נושא אופי ראשוני, דוקומנט הנושא עמו תיעוד ישיר ובלתי אמצעי. זיכרונה המוכחש של האם הופך להיות זיכרון הנישא בגאווה של הבת. טריגר לפעילות חברתית והכרה בשוני האנושי.


 
ישי גרבש. shulamit zimet garbasz’s scar

דור גז, בעבודתו "אותיות תלויות" מזכיר לנו שללא שימור נעלמת התרבות ונעלם החומר המקשר בין עבר להווה. העבודות נלקחו מתוך סדרה המציגה מגוון חפצים השייכים לזוג תוניסאי שעלה ארצה בשנות ה 50 "שהאדני וזינה" שעסקו בתיאטרון עוד בימיהם בטוניס. שהאדאני כתב מחזות וזינה שיחקה בהם ועיצבה את הבגדים. כשעלו ארצה שכרו בית ערבי נטוש בעיר לוד, ששימש אותם כתיאטרון ובו המשיכו להחיות את המורשת היהודית ערבית.  כעבור תשע שנים נסגר המקום כתוצאה מקשיים כלכליים.

העבודות המוצגות הן מסמך אותנטי, עטיפות של תקליטורים וקלטות שהתפרסמו בארץ. הדפוס הישן, הצבע שדהה, הגרפיקה הצבעונית, לבוש הזמרים והטקסט בערבית, מציעים מבט על תרבות שהיתה בזמנו תרבות מוכחשת. קלטות שנמכרו בעיקר סביב תחנות מרכזיות ובשווקים הרחק מעין הקונצנזוס הישראלי האירופוצנטרי. תוספות בכתב יד על גבי העטיפות והנייר המשומש מראות לנו שהקלטות היו בשימוש והפכו לחלק מחייהם וזיכרונם של אלו שהקשיבו להן ואהבו אותן. גז מדבר על חשיבותה של פעולת השימור. איסוף החפצים והצגתם מונע מהזיכרון שלנו להישחק. דרכם אנו יכולים להזדהות, להרגיש ולהיזכר. שימור החפצים הוא טיפוח הזיכרון שלנו והכרה במה שהיה. בעבודת הוידאו שלו "קסטות" אנו רואים יד המחליפה קלטות במכשיר טייפ, כשברקע מתנגנות מנגינות של זמרים ערבים –יהודים כמו שיח' אל עפרית  וערבים -פלסטינאים כמו שפיק כבהא.

 
ישי גרבש,close up, day 9, 2011

שוש קורמוש, בת לאם ניצולת שואה מראה בעבודתה עולם שקפא והתרוקן. היא מצלמת פרטי ריהוט ואביזרים שמצאה בקטלוגים של מכירות פומביות המתארים את אירופה הקלאסית. היא גוזרת את הפריט, מניחה אותו על רקע שחור ומצלמת. התמונות משדרות זמן שקפא, זיכרון, אובדן ותחושת ריקון. הן משמרות הדים של תקופה מפוארת וכן את השבר שנוצר. הפריטים מונחים בבדידותם על הרקע השחור, יופיים צונן. ישנו סדר מוקפד בכל תמונה. שחור מול לבן. יופי וקיפאון. עבודתה של שוש עוסקת בריקון הזיכרון. היא איננה מצלמת את הפריטים עצמם, אלא מתחילה את עבודתה בצילום רפרודוקציה מספר.  היא איננה עוסקת במקור, אלא בשחזור צלליו. במה שכבר הושטח ונפרד מן המציאות. זהו עולם פרטי, מנותק ופנטסטי, שאינו משמר עובדות ואירועים אלא פרשנות וחוויה פרטית שנוצרה בעקבות האירועים הפוליטיים הקולקטיבים.

גסטון צבי איצקוביץ מצלם מקומות בארץ עם חצובה ומצלמת 6 על 7, תוך הקפדה על הפריים הקלאסי. מבטו הוא כפול. מבט אל הנוף הנגלה ומבט נוסף אל העבר ההיסטורי של המקום. המבנה  הסימטרי הרגוע של תמונותיו מכוון אותנו הצופים למבט ארוך ומהורהר. גסטון מצלם מקומות הטעונים באירועים היסטוריים מימי התנ"ך ועד מלחמות עכשוויות. תמונת העץ הבודד העומד במרכז השדה השרוף, צולמה ב 2006, בזמן הפסקת אש בין ישראל ללבנון. גסטון איננו מצלם אירוע מסויים אלא את אנרגית המקום לאחר המקרה. דרכו  דומה לצלמי המלחמה הראשונים במאה ה 19. אז, בגלל סרבול המצלמה ואיטיות החומרים הרגישים לאור, לא ניתן היה לצלם בזמן אמיתי, אלא רק את מה שנותר בשטח לאחר הקרבות. כאלו הם צילומי מלחמת קרים  (1853) ומלחמת האזרחים האמריקאית (1861). בצילומים אלו, ידיעת הטקסט המלווה, מרבדת את המבט במשמעות נוספת. עבודתו של גסטון מכוונת אותנו לשיח הפוליטי הבוחן את יחסי המתגוררים פה, על אדמה זו.

 
נועה צדקה,  - רומקה ומירון, תל אביב, 2011 - סדרה של 3 תצלומים - 3
 
נועה צדקה חושפת אותנו לחייה הפנימיים. להיסטוריה האישית והמשפחתית שלה. בסרט אנאלוגי בשחור לבן, בתאורה קיימת, היא מדגישה אזורי צל. בתאורה קיימת וקונטרסטית נחשפים בפנינו חייה. בעבודתה היא אינה חפצה בצילום הזוהר והמואר. היא מחפשת את רגעי האמת של הקיום. את תחושת הכאב, הבלבול והמצוקה הקיימים בחיינו ומנוצלים היטב ע"י תרבות הצריכה. נועה משתמשת בחייה כמחאה כנגד תרבות הזוהר והזיוף של עולמות האופנה והפרסום. טקסטים הכתובים במכונת כתיבה ידנית, במסורת זרם התודעה, מרחיבים בפנינו את הצורה בה מתפרשות עבודותיה. בחרנו להביא שלוש קבוצות של עבודות בהן רגע הזיכרון איננו בנוי כ"רגע המכריע”, אלא בנוי מרצף של רגעים דומים המצולמים מאותה נקודת המבט. השימוש ברצף מעלה את השאלה האם הזיכרון שלנו הוא תמונתי וקפוא או אולי בנוי מתחושה כללית של האירוע הנוצרת על ידי רצף מסויים בזמן.

חמשת המציגים בוחנים את שאלת הזהות האישית והזיכרון. הם נעים בעבודתם מהזיכרון הקולקטיבי, לאישי וחוזר חלילה. הם בוחנים את זהותם לאור ההיסטוריה שלהם ושלנו. כל אחד מהם מישר מבט אל אותו חור שחור, או  ה * "ציור שחור" שלו. זהו אותו אור עז ומסנוור המוליד סוג של עיוורון.

התערוכה תוצג עד 5 במאי.
 

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים