בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> בית שאגאל: מיכל ויטלס - דיוקן אחר
 

 

בית שאגאל:
מיכל ויטלס / דיוקן אחר

Michal Vittels / Another Portrait

אוצרת: דניאלה טלמור
פתיחה: שבת, 13 באוקטובר, בשעה 11:00
נעילה: 3 בנובמבר, 2018

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
הזמנה לתערוכה
 
18 עבודות מוצגות בתערוכה, שאת שמה, 'דיוקן אחר', הגתה האוצרת דניאלה טלמור. מיכל: "דניאלה הציעה, וזה מצא חן בעיני מיד. השם רומז שהמדובר אמנם בדיוקנאות אבל לא ספציפיים, לא של אנשים מסוימים. כמו שכל צייר מצייר בעצם את עצמו, את חוויותיו, את עולמו הרגשי, גם כאן הדיוקנאות הם ראי לעולם הפנימי שלי. הם 'כן' ו'לא'."

מיכל ויטלס נולדה בקיבוץ דברת כשבועיים לאחר הקמת המדינה, וגדלה במושב בית לחם הגלילית. היא מספרת: "הורי עסקו בחקלאות, בעיקר גידול פרחים. תמיד הייתי ילדה מציירת, הורי שלחו אותי למורה לציור שלא התאימה לי, ואף פעם לא חשבתי שזהו ייעודי. לאחר הצבא פניתי ללימוד ארכיטקטורה בטכניון בחיפה. היתה לי נטייה הן לאמנות והן למקצועות הריאליסטיים, וחשבתי שאוכל לשלב בין שניהם במקצוע זה. למדתי בחיפה 5 שנים בטכניון הישן בהדר, וגרתי בה 3 שנים. גם אחר-כך, חיפה היתה העיר הגדולה והקרובה שבה קונים ובה מבלים." 

"לאחר סיום הלימודים התחלתי לעבוד במקצוע, אבל מהר מאד הבנתי שזהו אינו היעוד שלי. הייתי כבר נשואה עם שני ילדים, והרגשת אי הסיפוק הלכה וגברה. עדיין לא ידעתי מהו הכיוון האמיתי שלי. בכל זאת נרשמתי לקורס ציור במכללה האזורית. שם נגלה לי האור. הייתי כבר בת 27, אבל מאז לא הפסקתי לצייר. במשך יותר מעשר שנים למדתי במכללת עמק יזרעאל, בסמינר אורנים ובאוניברסיטת חיפה (לא כתלמידה מן המניין אלא בחוג עם דני זק באורנים, ועם דורון בר אדון בחיפה). כמו כן, קיימתי אצלי סטודיו לציור מודל עם קבוצת אנשים. גם השתתפתי בקורסים שונים – לרישום, לציור בשמן, לתולדות האמנות, ובלעתי ספרי אמנות ותולדות האמנות, שהיו חומר הקריאה היחיד שלי במשך תקופה זו."

מיכל ויטלס. צילום: אלבום פרטי

"הנושא המועדף עלי מאז ומתמיד היה דמות האדם, בעיקר האישה. לאחר עשר השנים שבהן ציירתי ממודל הרגשתי צורך חזק להשתחרר, לתת חופש לאני הפנימי שלי. התחילה תקופה סוערת שבה ציירתי ציורים גדולי ממדים על דיקטים ובצבעים תעשייתיים, אנטיתזה לציורי המודל המוקפדים.  בהמשך, ידעתי שינויים רבים, שהיו בעצם חיפושים, מציורים די פרועים בצבעוניות בוטה, לציורים כמעט מונוכרומטיים שבהם הדמות משתלבת ברקע, ולאט לאט התעדנות, חזרה לבדים ולצבעי שמן."

"כיום הציורים, שעדיין לרוב עוסקים בדמות האדם, הינם פיגורטיביים אבל לא ריאליסטיים. אין לי מודל, אינני מציירת מישהו מסוים. אני נעזרת בצילומים או רישומים כדי שהפרופורציות יהיו נכונות, אבל מפליגה משם למחוזות משלי. אני בעצם מציירת את עצמי, את האמת שלי."

מתוך התערוכה. צילום: רוני גלבוע

מיכל, היכן ואיך את מציירת?

"אני מציירת בסטודיו שלי בבית שערים, שם אני גרה מאז נישואיי. אני מציירת כמעט יום יום, בשעות לפנה"צ. בדרך כלל עובדת על שניים-שלושה ציורים במקביל, בשקט מוחלט. זהו המקום שלי, אפילו קשה לי לארח בו אנשים. לאחרונה בניתי גלריה גדולה ממחסן בחצר, שם אני מציגה את העבודות שלי, ומתכננת בה כרגע תערוכה עם עוד ארבע ציירות קולגות."

איך נולדה התערוכה הנוכחית?

"התערוכה נולדה מתוך הקשר שלי עם דניאלה טלמור. את העבודות לתערוכה בחרנו ביחד. מכיוון שכבר הרבה שנים לא הצגתי בחיפה, בחרנו לצד העבודות החדשות גם ישנות יותר שהוצגו במקומות אחרים. לפני כשלושים שנה הצגתי בבית האמנים החיפאי, והצגתי גם ב"סדנא 24", שהיתה קבוצת ציירים שהקים גרשון קניספל ז"ל בתקופה ההיא, ב"במה 2" של תיאטרון חיפה ובעין הוד.

העבודות מיועדות למכירה?

"אשמח למכור עבודות. זה מאד משמח שמישהו אוהב ורוצה לקנות, אין לי בעיה להיפרד מעבודות כי העבודה החשובה ביותר היא זו שאצייר מחר..."

מתוך התערוכה. צילום: רוני גלבוע
 

דבר האוצרת / דניאלה טלמור

מיכל ויטלס מציירת דמויות בשמן על קנבס, חוקרת את מהות היכולת לצייר דמות ואת האופן שבו ניתן להעביר משהו מפנימיותה החוצה, באמצעות צורה וצבע. למרות הנראות הפיגורטיבית-ריאליסטית של העבודות, אין הן מתארות דמות ספציפית בעלת מקבילה במציאות. גם אם צוירו ממודל, מרישום או מצילום, הדמויות משמשות כנקודת מוצא לעבודה כולה ומייצגות את הנושא ברגע מסוים בלבד. בהמשך העבודה, אותו רגע אחד, המתעד דמות או נוף, מקבל ממד היסטורי על ציר הזמן. האמנית מתעתעת בסדר הזמנים באופן פוסטמודרניסטי, בעודה מגבשת את הדימוי לייצוגו הסופי, שמטביע בו זיכרון מחודש.

בהמשך תהליך העבודה הארוך הולך ומתחזק החיבור של האמנית לדימוי ולמעשה היצירה, והיא מפתחת דיאלוג מורכב שבלבו קונפליקט בין הרצון להציג דמות ריאליסטית לבין השאיפה ליצור משהו חדש, שייענה לשינויים שמכתיב מצע הבד. דיאלוג מורכב זה מתפתח מחדש בכל עבודה, ומביא בכל פעם לתוצאה אחרת: לעתים הדמות כמעט נטמעת בתוך הרקע, ולעתים היא נותרת על מצע הבד, בלי לחדור לתוכו. צורת עבודה זו מרחיקה מעבר לדמיון הפיזי של הדימוי, ונוגעת במהות הפנימית שלו. 

ציוריה של ויטלס, מבחינת הסגנון, הקומפוזיציה והצבעוניות עברו תהפוכות במהלך השנים. החל מציור מוקפד ממודל חי, דרך אקספרסיביות צבעונית ופרועה בצבעים תעשייתיים על דיקטים גדולים, דרך ציור כמעט מופשט בו מתמזגת הדמות עם הרקע, וכעת חזרה לסוג של ריאליזם המקפיד על דיוק ופרופורציות נכונות.  

במרבית הציורים ניבטת דמות בודדת, פרונטלית, שהבעתה קשובה או מתבוננת, פנימה או החוצה, ומשטחי צבע עזים ומנוגדים מדגישים ומחזקים זה את זה. באמצעות הציור בוחנת האמנית לעומק את מצבה ויחסיה עם עצמה ועם העולם ובעיקר מנהלת דיאלוג ארוך עם הדמויות אותן היא מציירת.

המתבונן בציורי האמנית יתהה לא רק אודות הסיפורים המסתתרים מאחורי כל דמות, אלא בעיקר, אודות המחשבות המרומזות הנשקפות מבעד למבע פניהן. הדמויות מצוירות בבדידות ונמצאות בעולם שקשה להגדירו. לעתים החלל מחולק באופן המרמז על תפנים של חדר ולעיתים נראה ברקע קו אופק. בשנים האחרונות החלו הדמויות "לצאת החוצה", כשהן מצוירות על רקע נוף, בדרך כלל גינה על רקע צמחיה.

 
מתוך התערוכה. צילום: רוני גלבוע
 
מיכל ויטלס מציירת את הדימוי האנושי מזה עשרות בשנים, מתוך צורך פנימי אמיתי, בשאיפה להצליח להעלות על הבד איזושהי אמת פנימית. מצד אחד מתעדות העבודות את המציאות הנגלית לעין, ומצד שני הן נותנות ביטוי לתחושות שאותן דמויות מעוררות. היסוד המטאפיזי מתגבש בהן מתוך החריגה של הקווים והצורות מהקשרם הנטורליסטי אל עבר מציאות ציורית חדשה, אידיאית אולי. היסוד של המסתורין מתייצב כחיץ בין היצירה לבין הצופה המתעקש להשיג הבנה ריאליסטית שלה, בעת שהאמנית מפיחה בדמויותיה מבע חדש.
 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו
מאות אנשים הגיעו בערבו של יום שני, 30 ביולי אל מסעדת 'מקאו' שפתחה את שעריה במושבה הגרמנית שבחיפה. המסעדה, בבעלותם של צביקה לוי ואיסמעאיל חלפו, מביאה בשורה אסיאתית קולינארית חדשה לחיפה. השניים לא...
קישור לעמוד המלא

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018
"הזרע" מרכזת מאמצים ביצירת ערך מוסף משמעותי לכל אורך שרשרת האספקה, באמצעות טיפוח ממוקד של זנים ייחודיים של זרעי ירקות ופירות. כבר בימים אלו ניתן למצוא ברשתות שיווק מספר זנים ופיתוחים של "הזרע" שזכו...
קישור לעמוד המלא

פטריקס כובש את הקריות

פטריקס כובש את הקריות
רשת הברים האירים "פטריקס" מתרחבת, והיא השיקה כעת את הסניף השמיני והחדש שלה במתחם ביג קריות. סניף גדול, מעוצב ומזמין שמכיל כ-200 מקומות ישיבה. פאב פטריקס יכול להיות נפלא לחגיגות פרטיות, מפגשי חברים...
קישור לעמוד המלא

הסירים של קאטי - לאן נעלמו המסעדות הרומניות?

הסירים של קאטי - לאן נעלמו המסעדות הרומניות?
שישי, 12 בצהרים. במסגרת פסטיבל מטבח/אמנות שנערך בעיר התחתית של חיפה במהלך הסופ"ש האחרון, התקיימה במסעדת 'הסירים של קאטי' ברחוב קיבוץ גלויות 34, ארוחה על טהרת האוכל הרומני הביתי, כשבמהלכה התקיים גם...
קישור לעמוד המלא

ליקר מרקט משיקה את משקאות הקיץ

ליקר מרקט  משיקה את משקאות הקיץ
חנות היין והמשקאות "ליקר מרקט XO" בבעלותה של חגית כץ, שבמרכז ביג קריות, השיקה בשבוע שעבר, באירוע למוזמנים בלבד, את משקאות הקיץ המובילים. למעלה מ-100 מוזמנים שנמנים על רשימות הסלב הנכונות הגיעו לטעום..
קישור לעמוד המלא

נשים מבשלות: סיורי רמדאן בעכו העתיקה

נשים מבשלות: סיורי רמדאן בעכו העתיקה
המציאות הקשה בארץ היא שלנשים מבוגרות בפריפריה יש מעט מאוד אפשרויות תעסוקה. אפילו אם יש להן השכלה מקצועית, היצע העבודות הינו מאוד מצומצם. מיזם חברתי כלכלי בשם "נשים מבשלות" רוצה לשנות את המצב הקיים...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים