בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> ואדים רובינצ'יק: להפיח חיים בחומר
 

 

ואדים רובינצ'יק: להפיח חיים בחומר


 

במקביל לעבודתו בפקולטה לרפואה בטכניון, מטפח ואדים רובינצ'יק קריירה כפסל ## מרגע שגילה את הפיסול בחימר, הוא מצא את ייעודו בחיים ## תנו לו  מוזיאון, והוא כבר ימלא אותו...


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
אלפית. עבודה של רובינצ'יק. צילום: אלכס פרל

ביוטיוב אפשר למצוא סרטון באורך 4 דקות, בו שוטח ואדים רובינצ'יק את השקפת עולמו. 4 דקות וקצת, אבל הן עושות את העבודה. הוא מסביר באופן חד איך אחרי שנים של חיפוש עצמי וחוסר סיפוק מעבודתו ומחייו, הוא מצא את הכיוון שלו בחיים. פיסול. הסרטון הינו ברוסית, אך יש גירסה עם תרגום לאנגלית ויש גירסה עם תרגום לעברית. מומלץ לצפות בו. אולי תצליחו גם אתם לשפר את חייכם.
 
את הסרטון המרשים צילם חבר טוב של ואדים, אלכס פרל, צלם מקצועי שמתעד חתונות וארועים, אבל רוצה לעשות גם בשביל הנשמה. "אלכס הציע לתעד את עבודתי," מספר ואדים. "כתבתי את הטקסט לסרטון. חבר ותיק אחר דיבב את הסרט, אלכס פוחוב, רופא במקצועו." 
 
ואדים רובינצ'יק. צילום: צחי קיבנשטיין

ואדים, 52, יליד בלרוס, עלה לישראל בשנת 1991. נשוי עם שני ילדים. אשתו היא רופאה בכירה בבי"ח נהריה – רופאה פנימאית, שעובדת גם בנפרולוגיה וביתר לחץ דם. בתו, 30, נשואה עם ילד, סיימה תואר ראשון בביו-רפואה בטכניון. בנו, ששירת בממר"ם, הינו כיום סטודנט שנה ראשונה בטכניון. הנדסת מכונות.
 
הוא עצמו סיים את לימודיו באוניברסיטה לרפואה במינסק, והוא עובד במחלקה לאנטומיה בפקולטה לרפואה של הטכניון. אחראי חניטה. הרופאים לעתיד הרי זקוקים לגופות כדי לחקור אותן ולנתח. לפני כארבע שנים, בגיל 48, גילה ואדים את כישרון הפיסול שלו, ומאז כל רגע פנוי שלו מוקדש לפיסול. שעות הבוקר המוקדמות מאוד לפני צאתו לטכניון, שעות הערב, שבתות, חגים וחופשות. טוטאלי.
 
ואדים, אלו תגובות אתה מקבל על הסרטון?
 
"הסרטון קצר, אבל נוגע ללב, ויוצר אצל מי שרואה אותו מחשבות. להרבה אנשים יש חיים מסודרים, אבל הם עובדים בעבודתם בשביל להתפרנס. חסר להם משהו. הם מרגישים שהם מסוגלים למשהו יותר מעניין. מגיעים לנקודה שגם הקריירה כבר לא מהווה אתגר עבורם. מגלים שהם על פרשת דרכים. אנחנו חיים בקצב חיים מטורף, ודוחים את החלומות שלנו למועד עתידי, אולי לפנסיה. לא מעיזים לעצור ולשבור את השיגרה. בגלל הקונפליקט הזה, חסר לאנשים רבים אושר בחיים. לא פעם שואל עצמו אדם לאן הוא הולך, לאן הוא ממשיך מכאן. הוא יכול לאגור עוד חפצים, לרכוש אוטו יותר חדש. אבל לא לוקחים את הדברים לקבר. כאשר יוצרים, כאשר מסופקים באופן רוחני, האדם מרגיש שהוא חי חיים מלאים יותר."
 
 
האינקוויזיטור. עבודה של רובינצ'יק. צילום: אלכס פרל

אתה בעצם מוקף בגופות בטכניון. זה מה שמאפשר לך לפסל את הפסלים הכמעט האנושיים?
 
"לא ממש. יש הבדל בין אנטומיה רפואית לבין אנטומיה אמנותית. ההדגשים שונים. רופא צריך לדעת איפה עוברים כלי דם, עצבים וכו'. לא אכפת לו המיקום של האוזן, זווית האף, היחסיות לגולגולת וכדומה. האמן כן צריך לדעת איפה העצם בולטת ואם אפשר להבחין בה כשהאדם מתפשט. האמן צריך לדעת אנטומיה, אבל לא ברמה של רופא, ובכיוון אחר."
 
כאשר צפיתי בך לוקח גוש חימר ויוצר ממנו דמות, חלפה בי תחושה שזה כמו להיות אלוהים. יש בזה משהו?
 
"לא רציתי להגיד כי זה קצת שחצני, אבל כשאני לוקח את הגוש ויוצר ממנו ראש עם עיניים, שפתיים ואף, אני באמת מרגיש כאילו אני מפיח בו רוח חיים."

 
רסיס של מלחמה. עבודה של רובינצ'יק. צילום: אלכס פרל
 
איך בעצם הגעת אל עולם הפיסול?
 
"כל חיי חיפשתי כלים שיאפשרו לי לבטא את עצמי. הוצאתי לאור שני ספרים, כתבתי כמעט 1000 שירים, ציירתי על הנייר ובמחשב. התחברתי לאהבותיי הכמוסות ביותר, והבאתי אותן לידי ביטוי בעולם היצירה. בתור ילד ציירתי במחברות, בספרים ועל שולחנות. נהגתי לצייר דמויות של אנשים וחיות. אין לי השכלה פורמאלית באמנות, והניסיון הראשון שלי בלימודי אמנות היה בארץ. נרשמתי בשנת 2003 לקורס אנימציה בתלת מימד, ולמדתי איך למדל פרצופים, אנשים, ועצמים דוממים בעזרת תוכנת אנימציה במחשב. הגעתי לרמה גבוהה, אבל עקב נסיבות שאינן תלויות בי נאלצתי לעזוב את התחום. בסוף 2011 נתקלתי בסרטונים על פיסול. שמתי לב לדמיון שבין פיסול בחימר ומידול באפליקציית תלת מימד. בניגוד למידול, פיסול לא הצריך ממני ללמוד בעל פה תוכנה מסורבלת עם אלפי אפשרויות. כל מה שצריך בשביל להתחיל לפסל, זה חימר וכמה כלים פשוטים. קניתי חימר והתחלתי לפסל. מיד הבנתי שמצאתי אמנות שאני יכול לבטא את עצמי בה."
 
קצב העבודה האינטנסיבי הניב אצלו עד כה כ-200 פסלים. בארבע שנים הוא יצר יותר עבודות מכפי שפסלים רבים עושים בכל חייהם. הוא יצר בסלון הבית, וביתו התמלא עד מהרה בפסלים. המשפחה עברה לנהריה, לדירה גדולה יותר, אלא שגם דירה זו התמלאה. לפני כשנה עבר עם אשתו לבית גדול בישוב נווה זיו, וסוף סוף הוא יכול לפסל בסטודיו משלו. בכוונתו לפתוח את הבית לתצוגה, כדי שיבואו להתרשם וגם לקנות. בחזונו הוא שואף ליום בו יוכל להקדיש את כל כולו לפיסול, ואף לפתוח מוזיאון שיציג בגאווה את יצירות כפיו. כמו שפיקאסו אמר: "תנו לי מוזיאון, ואני אמלא אותו", גם ואדים היה שמח אם היה מוצא דרך אל מוזיאון משלו. אפילו 1000 מ"ר הוא מאמין שיצליח למלא. עם מרווחים הגיוניים בין הפסלים. "אין לי בעיה לעבוד נון-סטופ. זו לא עבודה בשבילי, אלא הנאה."
 
חברות ותיקות​. עבודה של רובינצ'יק. צילום: אלכס פרל

רוב פסליו מוקדשים לגוף אנושי. יש גם פסלים שאינם פורטרט קלאסי, אלא מביעים רעיונות שונים. למשל, גבר עצוב עם מנעול שתלוי לו על החזה, או אגרוף שבוקע מתוך ראש ומסמל זעם פנימי שיכול לגרום לנו נזק. ויש גם פסלים של בעלי חיים שהם אנושיים למדי.
 
ישנן דמויות של בן גוריון, איינשטיין ואחרים. אבל רוב הדמויות אינן מבוססות על אנשים מהמציאות. ואדים: "אני מחפש רגשות. ראיתי תמונה של אפיפיור מסוים, וזיהיתי בו אינקוויזיטור. היה לו מבט חודר. מבט שמסוגל לעצור ולהקפיא אנשים. לא ראיתי בו מבט טוב ונשמה טובה. הוא סיקרן אותי. קראתי עליו, וגיליתי שהוא אכן היה אינקוויזיטור. על-פי התחושות שהרגשתי ממנו, יצרתי פסל. תווי הפנים של הפסל לא דומים לאפיפיור, אבל לקחתי ממנו את התחושה הקשה שהוא משדר. אני תמיד משתדל שפסליי יהיו מציאותיים, ודבר נוסף שחשוב לי, זה שיהיה סיפור מאחורי הפסל.

 
משה רבינו. עשרת הדיברות.יציקת ברונזה. עבודה של רובינצ'יק. צילום: אלכס פרל

"סתם תמונת פספורט אינה מעניינת. אם תתבונן בתמונות פספורט סתמיות, תאבד עניין מהר מאוד, אבל אם תראה תמונות מתוך מחזה, כשהשחקנים מביעים רגשות, זה יוצר תמונה מעניינת. וזה בעצם מה שאני מחפש."
 
הוא חבר באגודת הציירים ופסלים הישראליים משנת 2012, ובאופן קבוע  משתתף בתערוכות. בחיפה הציג עד כה בגלריה בקסטרא ובבית האמנים ע"ש שאגאל. תערוכות אחרות הציג בגן העיר בתל אביב, בנמל יפו, וממש השבוע ננעלה תערוכה שלו בתיאטרון הבימה שהציגה 23 מפסליו. פסלים אחרים מוצגים כעת בממילא, ירושלים. שלושה פסלי ענק שלו מוצגים בימים אלה במאנילה הרחוקה.
 
בשנה שעברה, במסגרת ארועי חצי היובל לעלייה הגדולה מברית המועצות, נבחרו 20 אמני פיסול וציור מכל הארץ, והוא ביניהם, לתערוכה שנדדה ברחבי הארץ. הנבחרים גם הונצחו בספר אלבומי בעברית וברוסית, שכולל קורות חיים ותמונות של כל אמן ויצירותיו.  

 
  • קישור לסרטון על ואדים רובינצ'יק (4 דקות). כתוביות בעברית:
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים