בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> חדשות מעולם האמנות >> שבת אמנים בטבעון
 

 

המלצה: שבת אמנים בטבעון


 

עשרות יוצרים ואמנים תושבי טבעון יפתחו בסופ"ש, 30.3-1.4, את בתיהם לקהל חובבי אמנות שירצה להכיר אותם ואת עבודותיהם ## עוד בתוכנית: מופעי חוצות, קונצרט ודוכנים


 

יורם מארק-רייך


אתר כדאי לדעת


 
עמיחי גרינברגר על רקע העולם המיניאטורי שיצר. צילום: אלבום פרטי
 
בטבעון נמשכת המסורת. כמידי שנה ב-30 השנים האחרונות, גם השנה יתקיים בקריית טבעון בסוף השבוע שבין 30.3 ועד 1.4 ארוע הקונספט 'שישבת אמנים', שמצליח למשוך אליו בשנים האחרונות אלפי חובבי תרבות ואמנות. הקהל יוזמן להסתובב ברחבי טבעון, בין בתיהם של כ-100 יוצרים ואמנים, שיפתחו את דלתותיהם, ויציגו את מגוון עבודותיהם מהשנה האחרונה ובכלל. החגיגה האביבית כוללת תצוגה ומכירה של ציור, צילום, אמנות פלסטית, קרמיקה, פיסול, אמנות שימושית, עבודות בעץ בברזל ובזכוכית וגם עיצוב תכשיטים ואופנה.

כבכל שנה בארוע זה, תוצג גם תערוכה של אמן אורח מעיר תאומה באירופה. השנה יהיה זה האמן פרידהלם קרנז מהעיר בראונשוויג בגרמניה. נושא התערוכה היה 'חדשות מזויפות', כאלה המכופפות את המציאות, מעוותות את הזיכרונות, וגורמות להרס ובלבול עולמי. הוא יציג ארבע תמונות מהזיכרון הקולקטיבי שלנו, מודפסות על בדי קנווה ישנים, כשהן מעובדות ודהויות. לפני כל אחת מהן תמצאו קופסת 'מלבין כביסה' עליה הודפסו המילים 'חדשות מזויפות'.
 
לורה אקרמן, מנדלורות על אבנים. צילום: אלבום פרטי
 
היוזמה הייחודית שהחלה בשנות השמונים, שאפה להפגיש ולהכיר את המרחב הפרטי של היוצר המקומי לציבור הרחב מהקריה ומחוצה לה, וזאת במהלך סוף שבוע אחד ומיוחד. האירוע הינו מפגש בלתי אמצעי, הפונה לכל סוגי הקהל ויוצר הזדמנות ייחודית להכיר מגוון עשיר של אמנויות בשילוב נופי הקריה.
 
הארוע הראשון התקיים בקריית טבעון בשנת 1987, ונחשב לפורץ דרך. מאז, התפשט הרעיון גם לישובים נוספים ברחבי הארץ. באותה שבת ראשונית השתתפו 20 אמנים שהציגו את יצירותיהם לתושבי הקריה ואורחים מהסביבה הקרובה. ליום אחד הציבור הוזמן להיות שותף לחוויה, לפגוש את האמנים ולהיות עד ליצירותיהם. כיום משתרע ההפנינג על פני שלושה ימים: חמישי עד שבת, והוא מושך חובבי תרבות ואמנות מרחבי הארץ הבאים לחוות, להתרשם ואפילו לרכוש יצירות אמנות.

את ההתרחשות התרבותית הזו מפיקה רשת המתנ"סים בקרית טבעון, בניהולו של דרור גרינבלום, שאומר: "הארוע הולך וגדל מידי שנה. יותר מ-100 אמנים יפתחו את בתיהם לקהל הרחב ויציגו אמנות מקומית במיטבה."

 
עבודה של רות שצמן. צילום: אלבום פרטי

רבים מהיוצרים בטבעון מאופיינים בחיבור לטבע. הם לוקחים חומרים מהטבע, או מושפעים מהטבע סביבם, כפי שניתן להתרשם מהציורים, הצילומים, והעבודות השונות – בעץ, בזכוכית, באבן ועוד. בין האמנים המציגים באירוע ניתן למצוא פסלים, ציירים, צלמים ואמנים אחרים, ביניהם כאלה שמציגים מיצירותיהם בתערוכות ובגלריות נחשבות בארץ ובעולם. בין הסדנאות השנה: סדנת סריגת ידיים של מאיה שביט, יצירת כדורי צמר בטכניקת ליבוד רטוב במתחם בעלות מלאכה, יצירת חרוזי זכוכית במבער של יעל חלפי, הכנת מוביילים של עמותת שלהב"ת ועוד.

הציירת רות שצמן, 54, נולדה בארגנטינה ועלתה ארצה בגיל 16. אחרי הרבה מעברי בתים, הגיעה לטבעון עם משפחתה. כאן מצאה את ביתה וכאן היא יוצרת את האמנות שלה. שצמן: "קריית טבעון פסטוראלית ומוקפת טבע ונוף. זהו מקום קסום, שמספק לי הרבה חומרים לציור: האלונים, כלילי החורש והסיגלונים צובעים את העיירה במחזוריות, ושדות העמק לרגליה על כל הגוונים קוראים לי ללא הפסק לצאת שוב ולצייר."

"אני יוצאת עם הכן, הבד והצבעים ועומדת שעות להתבונן, לחוש, ובעיקר להנציח את האור הארץ ישראלי הכל כך ייחודי. תחילה אני מסיירת בעקבות מציאת מוטיב: פינה נידחת, בית, שביל,  צל מוטל, עלווה מוארת... ומיד אני מתחילה במלאכה. רק ארבע שעות עומדות לרשותי עד אשר כיוון האור ישתנה, ובמהלכן אני בתוך תהליך של התבוננות, ערבוב צבעים והנחת כתמים. אני עובדת מהר, מתרכזת בעיקר, לפני שהרגע שרציתי להנציח יפוג ויעלם. התרשמות רגעית חזקה אחת היא שעומדת בבסיס יצירותיי. אני ניצבת מול מבנים ועצים שהם כרוחות מהעבר, מספרים סיפורים, מעלים זיכרונות. חיים של מה שהיה ונותר ואולי לא. הסיפורים אינם שלי. אני נפעמת מול דוד מים ישן, מול מבנה נטוש באלוני אבא, ואת התחושות שהם מעלים בי, אני מנסה להעביר אל הבד. בסטודיו אני מציירת מול מודל אנושי או טבע דומם. התבוננות הישירה בגוף האדם היא מבחינתי הבסיס לציור בכלל, בשל המורכבות שלו והשלמות שלו." 

 
צילום: ערן ירדני

מזל טאוב, 61, מכרמיאל, פרשה מרפא"ל לאחר 34 שנים כקניינית רכש. טאוב: "אני זוכרת את עצמי בבית ספר יסודי בשיעורי מלאכה כשהמורה חילקה את הכיתה לשתי קבוצות. קבוצה אחת היא לימדה, ואת הקבוצה השנייה אני לימדתי. כבר בגיל 10 סרגתי סוודרים ושמלות לכל הבובות של ילדות השכונה. כל תחומי האמנות סיקרנו אותי מאז ומעולם, ובמשך השנים נחשפתי לרבים מהם: פיסול, יצירת תכשיטים מפימו, ציור בשמן, באקריל ובפחם. סריגה ותפירת תחפושות לפורים ובגדים לילדיי.

"למדתי אמנות ביד נתן במסלול תלת שנתי וסיימתי בהצטיינות יתרה. המשכתי ללימודי ציור שנה נוספת. ולאחר מכן למדתי פיסול כ-4 שנים אצל הפסל סלומון לבייב. אני ושני אחיי חלקנו סטודיו בגשר הזיו, בילינו בו ויצרנו באהבה רבה.

"התוודעתי לנפלאות החימר בגיל 50 כאשר קיבלתי ממשפחתי אובניים במתנה, התחלתי ללמוד קדרות אצל הקדרית איילין מיודפת. כבר בשיעורים הראשונים שאלה איילין בפליאה אם אני בטוחה שלא קידרתי בעבר. לפני כ-6 שנים פתחתי סטודיו משל עצמי בשם "נגיעות חימר". הישיבה על האובניים מהווה עבורי מדיטציה, עד כי לעיתים אני שוכחת לצאת מהסטודיו. אני יוצרת כלים שימושיים: קערות, צלוחיות קומקומים, קדרות, אגרטלים, כלי נוי ועוד. כמתנה לגיל 60, קיבלתי ממשפחתי שיעורי צורפות, היום אני כבר לא קונה תכשיטים אלא יוצרת בעצמי."
 
ערן ירדני הוא צלם שעוסק בעיקר בפרסום ותדמית. ירדני: "אני מציג בעיקר עבודות אמנות מצילום דוקומנטרי, גאוגרפי ועבודות סטודיו. אני מכוון ליצירת אמנות בכל עבודה שאני עושה, גם מסחרית וגם פרטית, ואני מאמין שזה גורם לתחושת סיפוק גדולה יותר ויצירתיות גדולה יותר גם במהלך צילום סטנדרטי ויום יומי. אני צלם עצמאי כבר מעל 15 שנה ומשתדל, בניגוד להרבה אחרים, לעסוק במגוון גדול של תחומים: סטודיו, פורטרטים, אדריכלות, מזון, ספורט ועוד. אני חושב שהגיוון חשוב מאוד ליצירה, וגורם לחקירה מעמיקה יותר של הבחירות האמנותיות שלי. בצילום תיעודי וגאוגרפי אני מרגיש שהסגנון האישי שלי בא לידי ביטוי: שילוב של צבעוניות, קונטרסט גבוה ואווירה אפלה במידת מה."

עמיחי גרינברגר, 40, יליד טבעון, עובד 16 שנה בתחום האבטחה, 12 שנה בשירות ביטחון כללי ו-4 שנים בחברה פרטית. גרינברגר: "תמיד היתה לי משיכה לעצים. כילד הייתי מטפס עליהם ומצייר אותם, וכשגדלתי התחלתי לבנות וליצור מעץ. מהאהבה שלי למשחקי דמיון עלה לי רעיון ליצור משהו חדשני ושונה. יצרתי עולם קסום שעשוי מענפים ועץ טבעי. עולם מיניאטורי לגמדי יער, פיות וכל יצור פלא העולה על רוחו של ילד או ילדה. כל יצירה הינה ייחודית ושונה ואין יצירה דומה לחברתה מעצם העובדה שכל ענף שונה וייחודי. אני אוהב את המגע והריח של העץ ואת התחושה שזה נותן לי. אני אוהב עבודה נקייה ואסתטית ומאמין ביצירה מתוך אינטואיציה ותחושת סיפוק."

 
עבודה של מזל טאוב. צילום: אלבום פרטי

לפני שנה יצא עמיחי עם מוצר פיילוט. "הכנתי כמה בתי גמדים והצגתי אותם בדוכן של חבר נגר שגם הציג את עבודותיו. לא היה לי מושג איך יגיבו אנשים לעבודה שלי. כשהגעתי והתחלתי לפרוק את מרכולתי ולסדר על שולחן התצוגה, עמד אדם מבוגר בצד וחיכה בסבלנות עד שאסיים לסדר את כל בתי הגמדים. ואז הוא פנה אלי ואמר לי שהוא הרבה שנים מגיע לשבת אומנים בטבעון ומעולם לא ראה רעיון ועבודה כזו. כמובן שהוא קנה ממני בית והלך לו. באותה שבת אומנים לפני שנה מכרתי בהצלחה מרובה את כל מה שהכנתי, ובנוסף אנשים הזמינו בתים נוספים. אותה חוויה אפשרה לי להבין שיש לי מוצר ייחודי ולהאמין ביצירה שלי שמעבירה מסר של משחק, דמיון ואסתטיקה לילדים וגם למבוגרים."

לורה אקרמן, מעצבת גרפית מזה 20 שנים, יוצרת מנדלורות בשנה וחצי האחרונות. המנדלורות הן סדרת מנדלות צבעוניות הנושאות תדרים של שמחה, צמיחה ויופי. אקרמן: "המנדלה היא כלי עתיק להתבוננות פנימית ומדיטציה. ככל שאני עוסקת במנדלורות, אני מגלה שהן שער למשאבים פנימיים מופלאים. הן מהוות עבורי תזכורת לשים את תשומת הלב בחיובי ובמה שעובד טוב, ובכך להגדילם."
 
בשבת אמנים היא תציע למכירה מספר מצומצם של ציורי מקור ומבחר גדול של הדפסים בגדלים שונים, מטופלים וחתומים על ידי האמנית. בנוסף, יוצעו כרטיסי ברכה ומנדלורות מצוירות על אבנים.
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה
לקראת סוף אוקטובר נפתחה חומוסייה חדשה ברחוב העצמאות 3, בערך מתחת לבניין הטיל בעיר התחתית. הבעלים הם בני הזוג אנה ורן נשיב, והמקום נקרא על שם סבתו בת ה-101 של רן, שלאורך כל השנים תמכה ברן וחיזקה אותו..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט
חשבתם ששום דבר כבר לא יפתיע אתכם בעולם הפיצות? אז תחשבו שוב. אחרי שדומוינו'ס הפתיעה את לקוחותיה עם מגוון פיצות בטעמים ייחודיים כמו פיצת הכוסמין, פיצת ניו-יורק ופיצת "מוגזמת שוקולד", כעת היא מרחיבה...
קישור לעמוד המלא

BLACK מסביב לעולם

BLACK מסביב לעולם
רשת Black משיקה תפריט חדש עשיר בטעמים סובבי עולם: המבורגרים חדשים, מנות עוף פיקנטיות, סלטים וקינוחים חדשים ומרעננים. הרשת, שאת המטבח שלה מוביל השף הכי יצירתי בארץ, פרופסור מדופלם להמבורגרים - שף צחי..
קישור לעמוד המלא

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים
חברת "ליב", המתמחה בשיווק והפצה של מזון אורגני, טבעי וטבעוני וללא גלוטן, עוברת לייצור כלל מוצרי הטופו של החברה, למשק ויילר, הנחשב ליצרן הטופו המוביל בישראל. במסגרת שיתוף הפעולה משיקה ליב מוצרי טופו...
קישור לעמוד המלא

בלאק וביסלי משתפים פעולה

בלאק וביסלי משתפים פעולה
גם כשאנחנו כבר בטוחים שאי אפשר להמציא שום דבר חדש בנושא ההמבורגרים, מגיעות לפעמים הפתעות מרעישות. והפעם זה שוב מגיע מכיוון מסעדת ההמבורגרים האהובה עלינו מכולן - מסעדת Black...
קישור לעמוד המלא

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!
קפה לואיז, שהסניף הראשון שלו הוקם במפגש של שכונת כרמליה עם שדרות מוריה בשנת 2007, היה נושא הדגל של מהפיכת הצמחונות, הטבעונות והמנות ללא גלוטן בחיפה. הרעיון שעמד מאחורי קפה לואיז מבוסס על הבשורה...
קישור לעמוד המלא

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה
מהדורת הקיץ של דומינו'ס פיצה יצאה לדרך ב-8.7, והיא מוגבלת לשלושה חודשים בלבד. קבלו את New York Pizza משפחתית, שנחתכת ל-6 משולשים במקום 8, כך שכל משולש הינו דק דק וענק. מעליו מפוזרות גבינות ייחודיות...
קישור לעמוד המלא

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ
חדשות טובות למי שאוהב לאכול טוב - השבוע נפתח הסניף ה-40 במספר של רשת טיב טעם. לרגל הפתיחה הגיעו עשרות אנשי תקשורת ומובילי דעת קהל מחיפה והסביבה, כדי להכיר מקרוב את הסניף החדש, ולהתכבד בתקרובת עשירה...
קישור לעמוד המלא

בלאק: אמריקה זה כאן!!

בלאק: אמריקה זה כאן!!
רשת בלאק רשת ההמבורגרים הותיקה במדינה בניצוחו של השף צחי בוקששתר, יוצאת במהדורה מוגבלת לחודש אחד בלבד. עם גרסת ההמבורגר הייחודית במשקל 1.200 והפעם עם תוספות של מיקס צ'יפס, צ'יפס רגיל וצ'יפס בטטה...
קישור לעמוד המלא

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ
כאשר ישנה בחיפה השקה של תפריט חדש במסעדה נחשבת, מתייצבים כל המי ומי. ידוענים, אנשי תקשורת וכמובן - לירן חולצה אפורה. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בשף ששמו יצא לפניו, ובמסעדת ביסטרו מהטובות בסביבה...
קישור לעמוד המלא

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו
מינא הינה מסעדת דגים עם תפריט עשיר ומיוחד, בה נפגשים המזרח והמערב בנוף עוצר נשימה המשקיף על חומות עכו, חיפה והרי הכרמל. המסעדה עברה לפני חודשים אחדים אל משכנה החדש בו פעלה בעבר מסעדת "אל באבור"...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל היין חוזר לחיפה

פסטיבל היין חוזר לחיפה
לאור ההצלחה לה זכה בשנים האחרונות פסטיבל היין המסורתי ובתזמון מושלם לחג השבועות, חוזר בתאריכים 5-6.6 הפסטיבל אל חיפה ואל רחבת גן האודיטוריום המקסימה. הפסטיבל באחריות של קבוצת VPL GROUP,ORIZONS הפקות..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא
לאחר השקת פיצה טבעונית ופיצה ללא גלוטן, דומינו'ס ממשיכה לחדש ולפנות לקהלים נוספים, והפעם לקהל שוחר הבריאות, עם בצק כוסמין מלא טרי הנפתח במקום ושומר על מרקמו הפריך. בצק כוסמין הינו פיתוח ייחודי של...
קישור לעמוד המלא

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!
לרגל יום ההמבורגר הבינלאומי יחגגו ברשת בורגר סאלון ברחבי הארץ מזמינים אתכם להגיע להרכיב את ההמבורגר המושחת שלכם וליהנות מהטבה של תוספות מעל ההמבורגר בחצי מחיר וללא הגבלה בכמות התוספות בהטבה...
קישור לעמוד המלא

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!
אוטוטו מדינת ישראל תתמלא בתיירים, מוזיקה, שמחה והמון גאווה ישראלית ובדומינו'ס פיצה החליטו להצטרף לחגיגה עם פיצות דוז פואה מנצחות המשלבות לא פחות מ-12 תוספות מטורפות על כל פיצה. פיצת הדוז פואה הבשרית..
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים