בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> בית אבא חושי, הגלריה החדשה: לביאה מייסטר – תיקון עולם
 

 

בית אבא חושי, הגלריה החדשה:
 

לביאה מייסטר – תיקון עולם
 

פתיחה: 5 בנובמבר, בשעה 18:00

אוצרת: אביבה שמר

 

 


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
צילומים: חגית אברהם
 
ביום ראשון, 5 בנובמבר, בשעה 18:00, תיפתח בגלריה החדשה בבית אבא חושי תערוכת ציוריה של האמנית לביאה מייסטר. התערוכה, 'תיקון עולם' שמה, תכלול כעשרים עבודות, שנבחרו על ידה במשותף עם אוצרת הגלריה, האמנית אביבה שמר.
 
זוהי תערוכת קונספט. מה שמחבר בין העבודות הוא רעיון ולא צבעוניות משותפת, לא גודל אחיד, ולא נושא מרכזי אחד. הקונספט המשותף לכל העבודות הוא מחדלים אקולוגיים, שהאמנית מפנה אליהם זרקור במטרה להציף את המודעות כלפיהם וליצור רב-שיח שיביא לטיפול המתאים.
 
הציור המופיע על ההזמנה לתערוכה נקרא 'הים המצטמצם'. הוא מורכב משטחים כחולים וצהובים. צבעוניות זו מייצגת בעיני האמנית את המאבק בין הטבע לתיעוש. השטחים הכחולים מייצגים את הטבע, ואילו הצהובים מייצגים את התיעוש, היבשה. הצלילה אל כל גווני הצהוב, עם הדגשתם על ידי גלזורה, מבליטה את עוצמתם. לעומת זאת, השטחים הכחולים קטנים, פשטניים משהו, וחסרי תוכן. אם מתבוננים היטב רואים כריש יחיד, שמסתובב במרחב המצטמצם שלו. כך גם קורה ללהקת הדגיגים שבתחתית הציור. לביאה: "והיכן השליטה? המנהל, האדם, שנוהג לעיתים קרובות בהתנשאות – עיר תלויה באוויר, בהשראה משאגאל. להבנתי, האדם בדמיונו וגם היזם והמבצע של אנדרטאות היסטוריות, המתגרות בחוקי הפיזיקה והטבע. קביעה של עובדות בלתי הפיכות, שמהותן – ניצחון האדם על הטבע. האומנם? על כך אנו עוד עתידים לשלם..."
 
מעבר לביטוי העצמי שלה ושאיפתה להיות עטופה ביופי, החליטה לביאה להירתם לטובת הכלל בכל הקשור לפן האקולוגי המאיים על חיינו. כמו תערוכת היחיד הקודמת שלה, 'על הקצה', שהוצגה לפני כארבע שנים בקסטרא, עוסקת גם זו הנוכחית בנושא האקולוגי, ובאמצעותה היא מעבירה את המסר שאנו נמצאים ממש על סף קריסה ביחסינו אל העולם סביבנו. סוגיות של זיהום אוויר, זיהום מים, בעירת יערות, בנייה לא אחראית, פקקי תנועה, אשפה ועוד.

 
לביאה מייסטר. צילום ברוך תגר

 
לביאה, למה 'תיקון עולם'?
 
"למה? כי אני עברתי את השלב של רצון בהכרה וביטחון בכישרון וביכולת הביטוי שלי, ואת הרצון להיות עטופה ביופי ובאסתטיקה. עכשיו אני פועלת ויוצרת מתוך רצון לתרום לחברה. פעם שאלו את ד"ר צביקה ישראל, שהיה המנטור והאב הרוחני האמנותי שלי – איך זה שהוא מוכן לנהל את אגודת האמנים והציירים בחיפה והצפון בהתנדבות במשך שלוש קדנציות? והוא ענה, שמגיע הרגע בו אתה רוצה לתרום מעצמך. הוא היה מקור להשראה עוצמתית שלי בכל מובן."
"מעצם העובדה שאני מקיפה את עצמי באנשים בצמיחה, אני רואה ומרגישה ונתקלת בהרבה אנשים שמזדהים עם הגישה המיטיבה הזו כלפי העולם שלנו כיום."
 
איך זה מתבטא בתערוכה?
 
"תיקון העולם מתבטא בכך שאני מציפה נושאים שבדרך מבוטאים רק באופן מילולי. אני מתחברת יותר אל הרגש מאשר אל המוח. לאחרונה התחברתי לירוקים. אביהו האן, שהוא הממשיך של שמוליק גלבהרט, הזמין אותי להרצות בפני פורומים שונים של הירוקים, והוא אמר שהוא שמח שבמקום להתמקד בניסוחים מילוליים שמקורם במוח, הוא יכול להביא באמצעותי את המסר ישירות אל הלב, ובצורה שונה מאשר התנהלות שהתבטאה במשך שנים במעברים מחדר לחדר ודיונים אינסופיים." 

 

תוכלי לתת כמה דוגמאות לציורים שלך שמבטאים את המסר?
 
"לדוגמה, התמונה שמראה את בניין הטיל בחיפה. בניין מרשים בגובהו ובעיצובו, כשבחלקו התחתון יש זבל שמתגולל למרגלותיו. זה אומר שארמונות בטון אינם התשובה לאיכות חיינו." (שם הציור – ערוגות הזבל / או שלושת המשרדים)
 
"דוגמה נוספת, היא העבודה גדולת המימדים, 220 ס"מ על 120 ס"מ, שאינה מוצעת למכירה – שריפה ביער / הצילו. נורא כאב לי על השב"סניקים שמתו לשווא. הם נכנסו למלכודת מוות שלא יכלו להיחלץ ממנה. הרוח החזקה שנשבה אז, היובש באוויר וצפיפות האורנים השערורייתית לא השאירו להם סיכוי להיחלץ בחיים."
 
"הציור 'פקק במדבר' מראה כי בתקופה זו הארץ כל כך סתומה ועמוסה במכוניות, שאפילו המדבר הפתוח לכאורה סובל מפקקי תנועה."
 
"ועוד דוגמה – בציור הצבעוני מאוד 'דון קישוט' / 'אבירות' רואים את דון קישוט עם עוזרו סנשו פנסה. הוא מנסה לעבור את הרי החושך ולהגיע לעצים של גולני. החושך אינו אחיד. יש בו הרבה מכשולים. שני הבנים שלי שירתו בגולני, וזהו סוג של חיית טבע. דון קישוט מנסה להתגבר על הטבע, והוא לא יודע שלא יצליח ללכת נגד הטבע. הוא לא יצליח להשתלב במרחב."
 
אוצרת התערוכה היא האמנית אביבה שמר. "פגשתי אותה לפני שנים רבות ונוצר חיבור בינינו. לא עבדנו ביחד עד כה, אבל היה לי ברור שיום יבוא וארים איתה מפעל חשוב. אני סומכת מאוד על הטעם האמנותי שלה ועל התמיכה המוחלטת שלה בקונספט שלי. היא קיבלה מיד את הרעיון שלי לשם התערוכה תיקון עולם."
 
לביאה, ילידת חיפה, גילתה את נטייתה לאמנות כבר מגיל צעיר. תחילה, במוסיקה. מגיל תשע ניגנה בפסנתר, ובתחילת שנות העשרים שלה למדה באקדמיה למוסיקה בירושלים, אצל פרופסור סוניה ואלין המיתולוגית שהיתה נוסעת ברחבי העולם בכיסא גלגלים כדי להעביר סדנאות אמן בפסנתר, ובהמשך אצל יהלי וגמן. עם סיום האקדמיה בהצטיינות, היא הנפיקה תעודת אמן ופצחה בקריירה של פסנתרנית קלאסית סולנית, ובהמשך, עם לידת ילדיה, התפרנסה כמורה לפסנתר.
 

עד שנת 2000 לא ציירה. אם נתעלם משיעורי ציור בסיסיים בבית הספר היסודי. אל הציור הגיעה במקרה, בעקבות הצטרפותה לטיול של אמנים ושוחרי אמנות לפאריס, במסגרת אגודת 'צבע בטבע'.
 
לביאה: "במהלך הגירושין שעברתי, הגעתי לתובנה שאני חייבת למצוא לעצמי פורומים חדשים כדי לבוא אל מקום נקי מהעבר שלי. כך הגעתי אל אגודת 'צבע בטבע'. איתם יצאתי למחנות אמנותיים בארץ ובחו"ל, הצגתי איתם בתערוכות, לרבות התערוכה לרגל 100 שנים לעיר תל אביב במרכז עינב." 
 
ב-2009 יצא לאור ספר החוגג 100 שנה לתל אביב, בשני הספרים מופיעות עבודותיה, כחיפאית יחידה.
 
"בטיול הגלריות בפאריס, שמו לב חבריי האמנים שיש לי הרבה הבנה וקירבה לאמנות. הם שאלו אותי איך זה שאני לא מציירת. החלטתי לנסות. אחרי שבועיים הבאתי להם את עבודותיי הראשונות, שצוירו כך סתם על דפים לבנים רגילים. התגובות הפתיעו. התלהבו. שכנעו אותי שאני חייבת ללכת על זה. לא רק לצייר, אלא להיות גם זאת שמראה מה היא יודעת לעשות. להרגשתי, לעד תהיה פאריס בחיי כעיר בה נולדה קריירת הציור שלי".
 
וכל השאר היסטוריה. מאז היא השתתפה בעשרות תערוכות קבוצתיות, והציגה תערוכות יחיד. 
 

לביאה רואה קשר ישיר בין ציוריה לבין חייה, דרך הערוץ הרוחני. "את שיא השחרור שלי אני מבטאת בציורים ובמוסיקה. אימצתי לי אימא רוחנית, שעזרה לי להתחבר למקורות שלי, למקור הטוב בעולם, וליצור סביבי את אווירת החממה שתאפשר לי לבטא את רגשותיי, רצונותיי וצרכיי."

התערוכה תוצג עד ה-5 בדצמבר.


 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו
מאות אנשים הגיעו בערבו של יום שני, 30 ביולי אל מסעדת 'מקאו' שפתחה את שעריה במושבה הגרמנית שבחיפה. המסעדה, בבעלותם של צביקה לוי ואיסמעאיל חלפו, מביאה בשורה אסיאתית קולינארית חדשה לחיפה. השניים לא...
קישור לעמוד המלא

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018
"הזרע" מרכזת מאמצים ביצירת ערך מוסף משמעותי לכל אורך שרשרת האספקה, באמצעות טיפוח ממוקד של זנים ייחודיים של זרעי ירקות ופירות. כבר בימים אלו ניתן למצוא ברשתות שיווק מספר זנים ופיתוחים של "הזרע" שזכו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים