בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> תרבות וספרים >> מה חדש >> לימור שריר, על דילמות רפואיות אז ועכשיו
 

 

לימור שריר, על דילמות רפואיות אז ועכשיו


 

לימור שריר, מי שהיתה מלכת היופי וסגנית מיס תבל, עברה לפני שנים רבות אל מחוזות הרפואה והספרות ## החודש השיקה את ספרה החדש: 'הרהורים על ספרות ורפואה: דילמות ביחסי רופא-חולה'


 

יורם מארק-רייך 

אתר כדאי לדעת


 
הרהורים על ספרות ורפואה, כרכי הספר
 
ביום חמישי, 24.11.16, הושק באולם ע"ש דולפי בבניין הפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת ת"א, ספרה החדש של ד"ר לימור שריר-שרייבמן – 'הרהורים על ספרות ורפואה: דילמות ביחסי רופא-חולה'. במעמד ההשקה נשאו דברים: פרופ' יוסף מקורי, פרופ' אהוד גרוסמן, פרופ' שלמה גיורא שוהם וא"ב יהושע. הספר נולד בהשראת קורס ספרות ורפואה, שתוכנן על ידי ד"ר לימור שריר בשנת 2010 במיוחד עבור הסטודנטים בפקולטה לרפואה ע"ש סקאלר באוניברסיטת תל אביב, בהיותה בוגרת שלה. ד"ר לימור שריר מנהלת את הקורס מזה שבע שנים, והוא זוכה להצלחה רבה. 

ד"ר לימור שריר-שרייבמן היא נצר למשפחה ציונית בני העלייה השנייה ממקימי המדינה. היא נולדה וגדלה בתל אביב, בת יחידה לאנשי חינוך ואקדמיה. אביה אליעזר שרייבמן היה מחנך, מנהל בית ספר ומרצה למתמטיקה.

בהיותה חיילת זכתה בתחרות מלכת היופי לשנת 1973, ובזיכרון הלאומי היא התקבעה כאשר במהלך תחרות מיס תבל שנערכה באתונה חטפו מחבלים בני ערובה ואיימו על חייה, אולם לימור לא ויתרה וזכתה בתואר סגנית מיס תבל. בפרוץ מלחמת יום כיפור חזרה לימור לשירותה הצבאי אצל אלוף פיקוד דרום, גורודיש, ולאחר הצבא הוסמכה לרופאה באוניברסיטת תל אביב. עבודת הדוקטורט שלה, בהדרכתו של  הפרופסור דני גור, הוצגה בכנס בינלאומי בניו-יורק, ופורסמה בכתב-עת יוקרתי. את הסטאז' עשתה במרכז הרפואי שיבא בתל השומר,  שם גם עבדה במשך מספר שנים. החל משנת הלימודים תשע"א היא מרכזת קורס חדש, שתוכנן על-ידה במיוחד לסטודנטים לרפואה, המשלב לימודי ספרות ורפואה בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב. היא גם מתנדבת בארגון 'רופאים לזכויות אדם'.

עולמה הספרותי של שריר מושפע מהיותה רופאה במקצועה ובספריה היא מתמקדת בתיאוריהם של בני האדם, התלבטויותיהם, רגשותיהם והיחסים שביניהם בתוך נוף חייהם. בקובצי הסיפורים שלה משלבת שריר לצד סיפורים ריאליסטיים, גם פרוזה פיוטית.

ספרה הראשון, 'הבית על האגם', ראה אור בשנת 2004 בהוצאת ידיעות אחרונות, ומאז ראו אור בהוצאת כרמל 'אלוהים ואלווירה' (2005), 'פירות בר אדומים' (2007), 'דיונות הזהב והכסף' (2008), 'ביבר הדמיונות' (2008), 'סודות מרקש' (2010), 'מרטין בובר; מבט מקרוב – שיחות עם פרופ' יהודית בובר אגסי' (2011), 'השתקפויות' (2013). ספרה  'אלוהים ואלווירה' פורסם ב-2012 גם באיטליה, בשפה האיטלקית.

 
לימור שריר עם עמוס עוז. צילום: תומר נויברג
 
ספרה החדש, 'הרהורים על ספרות ורפואה: דילמות ביחסי רופא-חולה', על ארבעת כרכיו ועשרת שעריו, הינו ספר הגות המהווה מאגר אנציקלופדי של ידע ומחקר, המציג את הזיקה שבין ספרות ורפואה מנקודת מבטה הייחודית של המחברת. הספר דן בספרות ורפואה מנקודת מבטם של סופרים, משוררים, הוגי דעות ורופאים, ונכתב, כאמור, בעקבות התנסותה של המחברת בקורס ספרות ורפואה שאותו יזמה ותכננה בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב, ושאותו היא מלמדת משנת 2010 ואילך.

בהיבט הרפואי-מדעי כוללת המחברת בספר סקירות היסטוריות של מחלות שהשפיעו על עולם הספרות, עם ניסיונות לבאר את פשרן בראי התקופה, לצד ניתוח אספקטים רפואיים חדשניים.

הספר מציג היבטים רפואיים-מדעיים ואתיים משולבים קטעים פואטיים וסוקר השתקפויות של נושאים אלה בעולם העתיק, בקורפוס ההיפוקרטי ובכתבי גלנוס, כמו גם בימי הביניים, בתקופתם של אבן סינא והרמב"ם. כמו כן נסקרת התפתחותם בתרבות היהודית והעברית ובחוקי המדינה - שער האתיקה הרפואית. במסגרת זו מופיעים הדיונים המוכרים במוות, המתות חסד, אתיקה רפואית, ההתייחסות המשפטית למוות (חוק החולה הנוטה למות, חוק זכויות החולה, אמנות אתיות בין רופאים לחברות תרופות, ועוד).

עם שערי הספר נמנים גם שער נרחב העוסק בפסיכיאטריה ושער העוסק ברופאים במלחמת העולם השנייה.

בנושא הפסיכיאטריה - לצד סקירה היסטורית והתייחסות מעמיקה שמופיעה בספר מצד בכירי התחום מופיעה התייחסות לאסכולת האנטי פסיכיאטריה, המציגה את הממד האחר בבחינת תחום מורכב זה. המחברת טוענת שלמרות ההתקדמות שחלה בתחום בהתבסס על המודל הביו-רפואי, תוך התמקדות בהיבטים הגנטיים והכימיים של הסיבות למחלות הנפש, הרי גם כיום כל חברה נוהגת על פי נורמות, השקפות עולם, אמונות וכללי התנהגות המתאימים לה, המסדירים את החיים בצוותא ומגדירים את שפיותה. סטייה ממערכת נורמטיבית זו מהווה איום על החברה המגיבה בדחייתם ואכיפת הערכים הנראים בעיניה כהתנהגות נורמטיבית, לעתים אף בכוח.

גישתה הרב-ממדית של המחברת ביחס לדמותו של הרופא נבחנת בספר דרך נקודות מבט היסטוריות, אתיות, ספרותיות ופואטיות כאשר לצד ההיבטים ההומניסטים, האידיאולוגיים, האלטרואיסטים והגדולה שבדמותו (הרמב"ם), נבחנת ביקורת על דמותו החוטאת בחטא ההיבריס (עגנון), על "הטוב שברופאים לגיהנום" (תורה ותלמוד), על פחדיו וחוסר הביטחון שהוא מפגין בעת הטיפול בחוליו (בולגקוב), על מצב בריאותו (רבלה), על חמדנותו (מולייר), על נטייתו הפטרנליסטית (קרלוס ויליאמס), על אכזריותו (פוקו) ועוד. באופן זה המחברת מרחיבה את מחקרה לא רק לדמותו של הרופא בעיני מטופליו אלא גם כיצד הוא נבחנן בעיני עצמו וביחס למקום שהוא תופס בחברה בתקופות היסטוריות שונות.

 
לימור שריר עם יוסי שריד ופרופ' משה הדני. צילום: תומר נויברג

הדילמות שביחסי רופא-חולה נדונות תוך התייחסות לטקסטים של סופרים קנוניים הבולטים בסצנת הספרות המקומית והעולמית לרבות מחקר הייצוג הרפואי ביצירותיהם של א"ב יהושע, עמוס עוז, חיים באר, דן בניה סרי, אלי עמיר, וכן ביצירות פרי עטה של המחברת.

מעניינת היא  ההתייחסות בספר למה שנחשב כיום עתידה של הרפואה המודרנית: הרפואה המותאמת אישית.רופאים שיקראו בספר יופתעו להיווכח כי דילמות שהעסיקו את הרופאים במהלך ההיסטוריה, רלוונטיות גם בימינו.


ביקורות על הספר:
 
"נוכחתי לדעת עד כמה חשוב ספר מחקרי זה של ד"ר לימור שריר שנכתב  כהמשכו של קורס ספרות ורפואה פרי תכנונה וניהולה,  שכן הוא פותח בפני רופאים לעתיד דילמות  מוסריות ורגשיות במגע בין חולה לרופא וזאת באמצעות יצירות ספרות משמעותיות.
הספר חשוב ומועיל לסטודנטים לרפואה, לרופאים ואף לקהל הרחב".         
 
א"ב יהושע
 
 
"הספר מתווה בצורה מקורית ומעמיקה את הקשר בין ספרות ורפואה תוך התמקדות בדילמות ביחסי רופא- חולה. בספר באה לידי ביטוי השתקפות דמותו של הרופא בעיני החולה, בעיני החברה ואף בעיני עצמו. אין לי ספק שקריאת הספר תעשיר את עולמם של הרופאים לעתיד, תעודד רפלקסיה עצמית, תגביר בהם את האמפתיה למטופלים ותתרום לפיתוח מיטבי של הדיאלוג רופא-חולה."
פרופ' יוסף מקורי
 
"ספרה של ד"ר לימור שריר - בעצמה בוגרת הפקולטה לרפואה, "הרהורים על ספרות ורפואה-דילמות ביחסי רופא חולה", משלב מחקר ספרותי לצד תיאורים של מחלות ומצבים רפואיים, היבטים פילוסופיים, אתיקה רפואית, היסטוריה של הרפואה ודיונים משפטיים הנוגעים לעולם הרפואה. אני בטוח שקריאת הספר תעודד ברופאי העתיד את היצירתיות ואת הפן האנושי ובאמצעותה הם יוכלו להתמודד עם כאב, חרדה ואובדן שישכלל את הדיאלוגים ויסיע להם במהלך חייהם המקצועיים להיפתח לרפלקסיה עצמית, לדכא את השחיקה, להגביר את האמפתיה והיכולת לתקשר עם החולים".
פרופ' אהוד גרוסמן
 
"ד"ר לימור שריר מיטיבה לגייס בעבורכם את אונה במיטבה כשהיא מביאה לידיכם את משמעות מקצוע הרפואה באיור מספר רב של יצירות ספרותיות הנותנות משמעות למקצוע הרפואה. אין ספק שספר זה יהווה כיוון דרך למחשבה כיצד למצוא משמעות לעיסוק במקצוע הרפואה, גם בעתות קשות ועל סף הייאוש. אך לא זו בלבד, יש בספר זה הארה הומניסטית ופילוסופית על אודות משמעות החיים ועל הצורך של הרופא להיות אידיאליסט ואידיאולוג, כי הרי בבסיס מקצוע הרפואה מצויות השאלות האתיות, והרופא, כאיש מוסר, ימצא הרבה כיווני דרך והכוונות מאירות עיניים בספר מחונן, מבריק ובהיר זה".
פרופ' שלמה גיורא שוהם
 
"ספרה של ד"ר לימור שריר חשף בפני מגוון נושאים קרדינאליים הן בתחום המחקר הספרותי והן בתחום מדע הרפואה כאשר לצד תיאורים של מחלות ומצבים רפואיים מופעים בספר דיונים פילוסופיים, אתיים, היסטוריים ומשפטיים הנוגעים לעולם הרפואה.
אין לי ספק שמדובר בספר חשוב לסטודנטים לרפואה, לרופאים, לאנשי סיעוד ולמטפלים השונים כמו גם לקהל קוראים אינטלקטואלי. באמצעות הקריאה בספר הם יוכלו להעשיר את עולמם, ולהבין את המורכבות והדילמות שביחסי מטפל- מטופל תוך בחינתם מפרספקטיבה רחבה, חידוד הדיאלוגיזם והגברת האמפתיה."
פרופ' משה קוטלר
 
                                                                                                                  
"לפנינו ספר מיוחד במינו. רוחב היריעה מאפשר בו מגוון נושאים, סגנונות, ז'אנרים ותחומי עיסוק. מה שמייחד בעיקר את הספר הוא הפרספקטיבה המשלבת ספרות ורפואה. יתכן ומקורו של השילוב הוא באישיותה של הכותבת, שבהכשרתה המקצועית הוא רופאה, אך עיסוקה בשנים האחרונות הוא כתיבה (הן של ספרות בדיון, והן ספרי הגות ומחקר, שהטקסט שלפנינו מציג בבהירות דואליות זו). במסגרת זו מכיל הספר השתקפות מעניינת של אספקטים רפואיים–מדעיים היסטוריים ואתיים הן ברומנים והן בסיפורים קצרים ובשירה. הספר מהווה ביטוי טקסטואלי רחב יריעה להטמעת ההיבט ההומני בעיסוק המדעי (ובמקרה הספציפי שלנו, הרפואה).

הנני סמוך ובטוח שימצאו בו עניין הן אנשי מקצוע מתחומים השונים של רפואה והן אנשי ספרות ודעת, כאשר הספר מציג שילוב מקורי ומרתק בין התחומים".    
                   
פרופ' עזרא עובדיה 

"ספרה של ד"ר לימור שריר מרשים ביותר! נכללת בו כמות עצומה של חומר מ"שני צדי המִתרס": זה הרפואי וזה הספרותי. נשמעים בו קולות מגוונים של סופרים ורופאים. רופאים המדברים על ספרות ועל רפואה וסופרים המדברים על רפואה ועל ספרות. שמחתי לגלות את המקום הנרחב שהוקדש לספריה, כמי שמשלבת באישיותה, בהכשרתה ובפעילותה את הרפואה והספרות. אין ספק שזהו המבחר העשיר ביותר הקיים בנושא זה".  
פרופ' נורית גוברין

 
לימור שריר. צילום: בן לם
 
 
רכישת הספרים
 
רכישת הספרים המודפסים: הוצאת כרמל, ירושלים 
מחיר לכרך מודפס: 100 ₪.
carmelph@zahav.net.il
טל: 02-6540578
 
רכישת הספרים הדיגיטליים:
info@publish.co.il
טל: 09-7684441

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו
מאות אנשים הגיעו בערבו של יום שני, 30 ביולי אל מסעדת 'מקאו' שפתחה את שעריה במושבה הגרמנית שבחיפה. המסעדה, בבעלותם של צביקה לוי ואיסמעאיל חלפו, מביאה בשורה אסיאתית קולינארית חדשה לחיפה. השניים לא...
קישור לעמוד המלא

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018
"הזרע" מרכזת מאמצים ביצירת ערך מוסף משמעותי לכל אורך שרשרת האספקה, באמצעות טיפוח ממוקד של זנים ייחודיים של זרעי ירקות ופירות. כבר בימים אלו ניתן למצוא ברשתות שיווק מספר זנים ופיתוחים של "הזרע" שזכו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים