דף הבית >> מוזיקה >> הופעות חיות: רוק/פופ >> SoLow Festival 2017 אינדי בתחתית
 

 

SoLow Festival 2017

אינדי בתחתית


 

פסטיבל האינדי שיתקיים בעיר התחתית יארח במשך יומיים הרכבים מקומיים שעושים מוזיקה קצת אחרת, וגם את להקת הPאנק הבריטית הוותיקה WIRE ## וגם: תיקלוטים, ויריד חוצות משעות הערב אל תוך הלילה ## 29-30 בנובמבר


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
קילר הלוהטת. צילום:  כרמית מרום
 
במשך שלוש שנים התרגלו חובבי הרוק החיפאים להגיע בקיץ אל פסטיבל הרוק "חיפה לייב 100", שהפיקו הדס אופיר ואיסר טננבאום, ולדלג במשך ימי הפסטיבל מפאב לפאב כדי לצפות במקסימום להקות ואמנים שהופיעו בו זמנית.

השנה נעלם הפסטיבל ההוא, ובמקומו צץ פסטיבל אינדי בתחתית – SoLow Festival, שיתקיים ב-29 וב-30 בנובמבר בשעות הערב והלילה ברחבי העיר התחתית.

ההופעות תתקיימנה במבנה תעשייתי אורבני גדול על גבי שתי במות מרכזיות. רשימת המשתתפים כוללת 23 להקות, מתוכן 6 חיפאיות, ויש עוד כמה עם זיקה או שורשים חיפאיים. נוסף על כך יש את במת הטקטוניקס שרבים ממשתתפיה מגיעים מחו"ל, וצפויה גם מסיבה של רדיו הקצה. בין המשתתפים: אלון עדר והלהקה, לייב ביט טייפס, לונה אבו נסאר, סווטשופ בויז, באטרינג טריו, קוסטה קפלן, קילר הלוהטת, טייני פינגרס, בום-פם, ועדת חריגים, סיסטם עלי, 3421, המסך הלבן ואנטיגונה רקס.

 
להקת WIRE. צילום: Matias Corral

בשדרה הסמוכה יפתחו פאבים, בתי קפה ומסעדות דוכנים מיוחדים לפסטיבל, לצד חנויות פופ-אפ: דיסקים, תקליטים, מרצ'נדייז ואופנה. בנוסף לשתי הבמות, תתקיים בגלריה הצמודה במת "טקטוניקס", ובה יופיעו מגוון אמני אוונגרד, מוזיקה אקספרימנטלית ואלקטרוניקה מתקדמת. גם בבמה זו יוצג שילוב של הופעות של אמנים מהארץ לצד אמנים מחו"ל.

בולטת ברשימת המשתתפים להקת WIRE הבריטית, שמגיעה להופעה אחת ויחידה בישראל, וראשונה בחיפה. הלהקה הוותיקה, מראשונות הפאנק, פועלת משנת 1976, לא ברצף, ובשנת 2013 היא הופיעה בתל אביב בהצלחה רבה.

להקת WIRE הוקמה ב-76' על ידי ארבעה סטודנטים לאמנות: קולין ניומן, ברוס גילברט, גרהאם לואיס ורוברט גוטובד. הארבעה הושפעו מפריחתה הגואה של סצינת הפאנק. באותו זמן, לא ידעו כמעט חברי הלהקה לנגן בכליהם, מה שהביא ליצירת צליל גס, ניסיוני וחותך כמו סכין.

 
לונא אבו נסאר. צילום: יואב פיצ'רסקי

הם הופיעו לראשונה בתקליט אוסף של שירי פאנק וב- 77' חתמו חוזה עם חברת הארווסט רקורדס, שהתמחתה דווקא ברוק מתקדם. ללהקה אכן היה סאונד אוונגארדי, והיא התייחסה למוסיקה כאל חוויה אמנותית. באלבומה הראשון Pink Flag שיצא ב- 77', הצליחה Wire לדחוס 21 שירים תוך פחות מ-40 דקות, והיו בו שלל רעיונות חדשניים. באלבומים הבאים הלהקה שיפרה את יכולת הנגינה וזכתה לשבחי הביקורת. שירים נעשו ארוכים, מתוחכמים ומופקים היטב. שנתיים מאוחר יותר התפרקה הלהקה, בתואנה שחבריה מיצו את רעיונותיהם. 

לא לדאוג, הם הוציאו אלבומי הופעה, השתתפו בפרויקטים שונים וגם התקמבקו. קולין ניומן הפיק, בין היתר, את אלבומה של מינימל קומפקט הישראלית, והתחתן עם בסיסטית הלהקה, מלכה שפיגל.


 
נוט און טור. צילום: ארתור לנדה

המכירה המוקדמת לארוע מציעה מחירים מאוד נמוכים – 45 ליום ו-65 ש"ח לשני הימים, אולי כי בלייני העיר התחתית הורגלו במשך השנים לצרוך הופעות בחינם. עם זאת, לצורך השוואה, ההופעה של WIRE  בארץ לפני 5 שנים עלתה 200 ש"ח, ויש עוד 6-7 להקות בליינאפ שלראות אותן לבד עולה יותר ממחיר כרטיס לשני ימי הפסטיבל.

על תוכן הפסטיבל אחראים המפיק הוותיק יוסי ג'מאל, שברזומה שלו הפקת מאות ארועי תרבות ומוזיקה, ולצדו בן ריפתין, 34, שהינו בעל רקע נרחב בתחום להקות השוליים. הוא עבר לחיפה מתל אביב לפני 5 שנים, פתח והריץ את פאב הסירופ במשך שלוש שנים, ובמקביל, הוא מבעלי פיצה לינגה הפופולארית. הפסטיבל עצמו הוא תוצר של מינהלת העיר התחתית, שבשנים האחרונות דואגת להעשיר אותנו בארועי רוק ואינדי רבים. שני אנשים שראוי להזכירם בהקשר זה הם צחי טרנו ואיריס אריה.
 
בן ריפתין, במה שונה הפסטיבל הנוכחי מחיפה-לייב-מאה? מה המאפיינים שלו?

בן: "הפסטיבל הזה – SoLow, שונה מאוד מ-100 לייב, שכן אין בו 100 להקות אלא הרבה פחות, ונדמה לי שהדגש הוא יותר על איכות מאשר כמות. הארוע לא פזור על כמה עשרות ברים, אלא ממוקד באזור אחד בו ממוקמות שלוש במות גדולות, והוא משלב לא רק אינדי מקומי אלא גם להקות מחו"ל כמו WIRE, ומוזיקה ניסיונית ופרפורמנס כפי שיוצגו בבימת הטקטוניקס שתהיה חלק מהארוע. לכן הארוע הוא לא רק שונה מחיפה לייב מאה, אלא שונה מכל פסטיבל שיש כרגע בארץ, ושואב השראה מפסטיבלים שונים בחו"ל, כמו Primavera ו- ATP. אגב, בשונה מחיפה 100 לייב, מספר המקומות מוגבל, ויש לשריין כרטיסים מראש."

 
ועדת חריגים. צילום: גוני ריסקין

מה היו הקריטריונים לבחירת המשתתפים? איך נוצר הקשר עם WIRE ? ואיך בכלל צץ הרעיון לשתף אותם?

"הקריטריונים לבחירת המשתתפים היו לייצר תמהיל מעניין של ותיק וצעיר, רועש ושקט, דיגיטלי ואנלוגי ומעל הכול – איכות, הבקרה והיצירתיות שנכונים לכל האמנים המשתתפים. אני מעריץ עצום של WIRE, ובעזרת שיתוף פעולה עם יעל מרגלית והמון ווליום הצלחנו להביא אותם לארוע הזה. ההגעה שלהם לפסטיבל וגם זה שהם באים לחיפה בלבד, היא בשבילי חלום שמתגשם."

האם יש הבדל בין יום רביעי ליום חמישי מבחינת אופי המשתתפים? הסגנון?

"לא ממש, מבחינתנו זה ארוע אחד שלם שמחולק ליומיים, פשוט, ביום חמישי אפשר להמשיך עד מאוחר יותר, כך שבשעות האחרות הנתינה בראש תהיה מעט יותר משמעותית עם הפינאלה של מסיבת הקצה בבמה אחת ודיג'יי סט של Autarkic  בבמה השנייה. ביום רביעי הארוע הוא משעה 18:00 ועד 1:00 וביום חמישי משעה 18:00 ועד 03:00."
 
יוסי ג'מאל, איך נולד הרעיון לפסטיבל?

"הפסטיבל הוא תוצר תהליך של שנה וחצי שמתקיים בעיר התחתית. המינהלת החליטה לפלח ולהתאים את סוג המוזיקה לקהל שמבלה בעיר התחתית. לפני כשנה וחצי הופיעה אצלנו להקת ג'יין בורדו בשוק התורכי בפעם הראשונה. כשראינו את ההיענות הרבה של הקהל, המינהלת הבינה שיש מקום לפתח את סצינת האינדי בעיר התחתית. השנה, כמעט כל ימי חמישי בשוק התורכי היו מושתתים על להקות אינדי יותר ופחות מוכרות. אחרי שעברנו את החודשיים בשוק התורכי וסיכמנו במינהלת את הפרויקט, נולד הרעיון לסיים את העונה בפסטיבל אינדי גדול וראשון מסוגו בעיר חיפה. המנהלת עוזרת, דוחפת ומממנת פסטיבל מסוג שכזה מתוך רצון לתת לקהל הצעיר בחיפה ומחוצה לה מוזיקה שהוא אוהב."

 
המסך הלבן. צילום: גאיה סעדון

מה קרה לחיפה לייב מאה?

"פסטיבל חיפה לייב התקיים במשך שלוש שנים, והמינהלת הגיעה לתחושה של מיצוי. עשינו סוויץ' מפסטיבל אחד לשני, שעדיין שומר על טהרת האינדי, ואנו מאמינים שבמתכונת הנוכחית, הפסטיבל פונה לקהל רחב יותר."
 
לא תהיה התנגשות של הופעות, אם שתי הבמות יהיו פעילות באותו זמן?

"יהיו שלושה מתחמי מוזיקה, והכוונה היא שלא יהיה רגע דל. מפאת הכבוד לכל להקה ולהקה יצרנו זרימה, באופן כזה שברגע שמסתיימת הופעת להקה על במה אחת, מתחילה הופעה של להקה אחרת על במה שנייה. לא ינגנו בו זמנית. בין הבמות ישנו מרחק של כמה עשרות מטרים."
 
 
אתר הפסטיבל \\ רכישת כרטיסים: http://www.solow-haifa.com/

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

עושים ספורט? תאכלו פיצה PRO של דומינו'ס!!‏

עושים ספורט? תאכלו פיצה PRO של דומינו'ס!!‏
בעידן שבו אנו מודעים יותר ויותר לאורח חיים בריא, הספורט הפך לדרך חיים אצל רבים מאיתנו. חלק בלתי נפרד מהאימון ומהמאמץ הגופני הינו התזונה לפני ואחרי הפעילות עצמה. כיום ברור, ולא רק לספורטאים מקצועיים...
קישור לעמוד המלא

בורגרים רמת הנשיא של רשת בורגרים: מגוון מארזים במבחר טעמים

בורגרים רמת הנשיא של רשת בורגרים: מגוון מארזים במבחר טעמים
סניף Burgerim - ברמת הנשיא חיפה, המשתייך לרשת Burgerim (בורגרים), מציע מגוון רחב של טעמים בארוחה אחת עם מיני המבורגרים (כ-80 גרם לפניי צלייה) במבחר טעמים שונים, המוגשים בסניפים, ב'טייק אווי' או...
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס פיצה: מזמינים פיצה ומשלמים באמצעות ביט

דומינו'ס פיצה: מזמינים פיצה ומשלמים באמצעות ביט
דומינו'ס פיצה, אחת מהחברות החדשניות והמתקדמות בעולמות הדיגיטל, חברה לאפליקציית התשלומים הגדולה והמובילה בישראל - bit, בכדי להתחיל את מהפכת התשלומים בישראל ולייצר חווית קניה חדשה, נוחה יותר ובטוחה...
קישור לעמוד המלא

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה
לקראת סוף אוקטובר נפתחה חומוסייה חדשה ברחוב העצמאות 3, בערך מתחת לבניין הטיל בעיר התחתית. הבעלים הם בני הזוג אנה ורן נשיב, והמקום נקרא על שם סבתו בת ה-101 של רן, שלאורך כל השנים תמכה ברן וחיזקה אותו..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט
חשבתם ששום דבר כבר לא יפתיע אתכם בעולם הפיצות? אז תחשבו שוב. אחרי שדומוינו'ס הפתיעה את לקוחותיה עם מגוון פיצות בטעמים ייחודיים כמו פיצת הכוסמין, פיצת ניו-יורק ופיצת "מוגזמת שוקולד", כעת היא מרחיבה...
קישור לעמוד המלא

BLACK מסביב לעולם

BLACK מסביב לעולם
רשת Black משיקה תפריט חדש עשיר בטעמים סובבי עולם: המבורגרים חדשים, מנות עוף פיקנטיות, סלטים וקינוחים חדשים ומרעננים. הרשת, שאת המטבח שלה מוביל השף הכי יצירתי בארץ, פרופסור מדופלם להמבורגרים - שף צחי..
קישור לעמוד המלא

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים
חברת "ליב", המתמחה בשיווק והפצה של מזון אורגני, טבעי וטבעוני וללא גלוטן, עוברת לייצור כלל מוצרי הטופו של החברה, למשק ויילר, הנחשב ליצרן הטופו המוביל בישראל. במסגרת שיתוף הפעולה משיקה ליב מוצרי טופו...
קישור לעמוד המלא

בלאק וביסלי משתפים פעולה

בלאק וביסלי משתפים פעולה
גם כשאנחנו כבר בטוחים שאי אפשר להמציא שום דבר חדש בנושא ההמבורגרים, מגיעות לפעמים הפתעות מרעישות. והפעם זה שוב מגיע מכיוון מסעדת ההמבורגרים האהובה עלינו מכולן - מסעדת Black...
קישור לעמוד המלא

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!
קפה לואיז, שהסניף הראשון שלו הוקם במפגש של שכונת כרמליה עם שדרות מוריה בשנת 2007, היה נושא הדגל של מהפיכת הצמחונות, הטבעונות והמנות ללא גלוטן בחיפה. הרעיון שעמד מאחורי קפה לואיז מבוסס על הבשורה...
קישור לעמוד המלא

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה
מהדורת הקיץ של דומינו'ס פיצה יצאה לדרך ב-8.7, והיא מוגבלת לשלושה חודשים בלבד. קבלו את New York Pizza משפחתית, שנחתכת ל-6 משולשים במקום 8, כך שכל משולש הינו דק דק וענק. מעליו מפוזרות גבינות ייחודיות...
קישור לעמוד המלא

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ
חדשות טובות למי שאוהב לאכול טוב - השבוע נפתח הסניף ה-40 במספר של רשת טיב טעם. לרגל הפתיחה הגיעו עשרות אנשי תקשורת ומובילי דעת קהל מחיפה והסביבה, כדי להכיר מקרוב את הסניף החדש, ולהתכבד בתקרובת עשירה...
קישור לעמוד המלא

בלאק: אמריקה זה כאן!!

בלאק: אמריקה זה כאן!!
רשת בלאק רשת ההמבורגרים הותיקה במדינה בניצוחו של השף צחי בוקששתר, יוצאת במהדורה מוגבלת לחודש אחד בלבד. עם גרסת ההמבורגר הייחודית במשקל 1.200 והפעם עם תוספות של מיקס צ'יפס, צ'יפס רגיל וצ'יפס בטטה...
קישור לעמוד המלא

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ
כאשר ישנה בחיפה השקה של תפריט חדש במסעדה נחשבת, מתייצבים כל המי ומי. ידוענים, אנשי תקשורת וכמובן - לירן חולצה אפורה. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בשף ששמו יצא לפניו, ובמסעדת ביסטרו מהטובות בסביבה...
קישור לעמוד המלא

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו
מינא הינה מסעדת דגים עם תפריט עשיר ומיוחד, בה נפגשים המזרח והמערב בנוף עוצר נשימה המשקיף על חומות עכו, חיפה והרי הכרמל. המסעדה עברה לפני חודשים אחדים אל משכנה החדש בו פעלה בעבר מסעדת "אל באבור"...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל היין חוזר לחיפה

פסטיבל היין חוזר לחיפה
לאור ההצלחה לה זכה בשנים האחרונות פסטיבל היין המסורתי ובתזמון מושלם לחג השבועות, חוזר בתאריכים 5-6.6 הפסטיבל אל חיפה ואל רחבת גן האודיטוריום המקסימה. הפסטיבל באחריות של קבוצת VPL GROUP,ORIZONS הפקות..
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים