בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> בית שאגאל: סימונה לוי / משמעויות במציאות ובדמיון
 

 

בית שאגאל: סימונה לוי / משמעויות במציאות ובדמיון


 

16.9.17 – 7.10.17

אוצרת: תמי סינר


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
בגלריה העליונה של בית האמנים על שם שאגאל מוצגת תערוכת ציוריה של האמנית תושבת צפת, סימונה לוי. התערוכה, 'משמעויות במציאות ובדמיון', אותה אוצרת תמי סינר, תוצג עד 7 באוקטובר, והיא מכילה מגוון נושאים אישיים וסביבתיים באופן סוריאליסטי, חלקם סימבוליים, וחלקם ריאליסטיים.

סימונה, ילידת 1948, עסקה באמנות וציור כל חייה. עבדה כמורה לציור, אמנות ואנימציה ממוחשבת. בנוסף, הקימה ותכננה תפאורות, ואיירה חוברות לימוד ועלונים. האמן מוטי גולן אמר עליה כי רבים מציוריה הם מעין מסמך סוריאליסטי, המתאר את מאבקי האנושות ביצריה שלה. כוחניות מאיימת והרסנית מחד, וחמלה ורגשות מאידך.
 
מתוך התערוכה. צילומים: באדיבות האמנית

סימונה חיה ויוצרת בצפת משנת 1970. שם בנתה את משפחתה ועסקה באמנות ובציור כל חייה. היא עבדה כמורה לציור אמנות ואנימציה ממוחשבת בצפת. בנוסף, הקימה ותכננה תפאורות עבור היכל התרבות 'בית יגאל אלון' בצפת, לטקסים עירוניים ובית ספריים, וזכתה להערכה רבה. היא גם איירה חוברות לימוד ועלונים לחברת צים. סימונה חברה באגודת האמנים של חיפה והצפון, שמרכזה הוא בית שאגאל בחיפה. בעבר היתה חברה בארגון האנמטורים 'אסיפא'.

את לימודי האמנות רכשה ב'סמינר הקיבוצים אורנים' כמורה בכירה לציור ואומנות[ והשלימה לתואר ראשון. במשך השנים עברה השתלמויות מקצועיות רבות. בין היתר, למדה והשתלמה ברישום – אצל אריה נבון, יהושוע גרוסברד, אלכסנדר בוגן. בציור – אצל צביקה ישראל, סימה סלונים, ויקטור שאול. בפיסול – אצל מיכאל גרוס, אהרון אשכנזי. בעיצוב – אצל קובי כרמי. אנימציה ממוחשבת – אצל הרמן פלד הורית, ולדמיר סמושקוביץ. היא השתלמה גם אצל פרו"פ יוסף שאלתיאל ז"ל בעין הוד. כעת היא מציירת בסדנא של הצייר מוטי גולן.

 

עבודותיה של סימונה לוי הוצגו בתערוכות יחיד וקבוצתיות.

סימונה נולדה בקזבלנקה, מרוקו, בשנת 1948. "עלינו לארץ ב-1954, כשהייתי בת שש וחצי, באונייה /ירושלים'. הגענו היישר למושב חצב בדרום הארץ. משם עברנו לחיפה ב-1959. במשפחתי 7 בנות ובן אחד, כך שלאבי היה קל יותר לחיות בעיר, כי במושב הוא היה זקוק לידיים עובדות בשדה. מה גם שהוריי היו עירוניים והסתדרו יותר בעיר חיפה. לי, במושב בתור ילדה היתה חוויה לראות את העדרים של הכבשים והפרות חוצים ליד ביתנו, התרנגולים הצבעוניים שאבי אהב לגדל הסתובבו חופשיים בחצר, ורק לפנות ערב הוכנסו ללול מפני הטורפים. המרחבים והשדות שהחליפו גוונים לפי עונות השנה. בקיצור, לחיות את הטבע."

"בחיפה גרנו ברחוב ברזילי בשכונת הדר. זו היתה חוויה אחרת, שוב חזרנו לגור בעיר. לפארקים, לחנויות המעוצבות בהוט-קוטור ברחוב הרצל, לחוף הים הזכור לנו מקזבלנקה. וכמובן – לאפשרות להתפתח יותר מאשר במושב."

"בחיפה למדתי בחוגים לאומנויות שונות, וכשהייתי נערה קיבלו אותי בבית הסטודנט ללימודי ציור אצל הצייר יהושוע גרוסברד ופיסול אצל הפסל אהרון אשכנזי. גם למדתי במשך חודש שלם אצל פרופסור יוסף שאלתיאל בעין הוד. כך שתמיד ציירתי וזכיתי לתגובות אוהדות ועידוד מהסביבה, ומהוריי."

 
הציור "המנהיג הלא ראוי"
בציור נראה אריה מוביל בגאון עדר כבשים במדבר. אחרי העדר הולכים להם טורפים למינהם שרואים אותם מעורפלים בגלל האבק. ברקע סלעים הנושאים פני אדם אדישים למה שקורה. הם לא מגיבים. הכלב חוסם את בריחת הכבשים. האיילים על ההר מצד ימין יכלו להיות המנהיגים, אבל הם רבים ביניהם. האריה הטורף דואג לעצמו לטרף, כשהוא ממלא בתקוות שווא את העדר, להוביל אותם לעשב רענן. מסקנה: לא כל מנהיג חושב על טובת עמו. אלה על עצמו.


"בהמלצתו של האמן יוסף שאלתיאל התחלתי את לימודי האומנות בסמינר הקיבוצים אורנים ליד טבעון. זו תקופה שלא ניתן לשכוח. שם עשיתי ולמדתי את מה שאני אוהבת, אצל מורים רבים וטובים בתחומים מגוונים, ביניהם אריה נבון, מיכאל גרוס, סימה סלונים ועוד.

"לאחר סיום לימודי הופניתי ללמד בצפון בצפת ע"י הפיקוח.רציתי לעבוד בתור מורה לציור, ושם הציעו לי משרה מלאה. בעלי הוא ממשפחה שחיה מזה דורי דורות בארץ, משפחתו מתגוררת בצפת שנים רבות. אמו מפקיעין, וכידוע – יהודי פקיעין לא יצאו לגלות מעולם. עבדתי בבתי ספר בצפת כמורה לציור ואומנות, יותר מאוחר למדתי אנימציה ממוחשבת אצל הרמן פלד אורית, ולדימיר סמושקוביץ, וכך לימדתי גם אנימציה ממוחשבת. בהיותי בצפת המשכתי להשתתף בחוגים של הצייר אלכסנדר בוגן והצייר ויקטור שאול. כיום אני מציירת בעיקר בבית ובסדנא של הצייר מוטי גולן באווירה אמנותית ובליווי מוסיקה.

בצפת היא מתגוררת כבר 46 שנים. כשהגיעה לשם היו בעיר הרבה ברים והופעות של זמרים, המון אמנים. היו גלריות פתוחות שאפשר להיכנס אליהן ולהתרשם. עיר של אמנות ונופש. צפת עברה תמורות במהלך שנים אלה. כיום יש עדיין מעט גלריות, אך הן בעיקר מיועדות לתיירים, והנושאים הם דתיים ברובם. סימונה: "אני אוהבת את הבית שלי, את העיר שלי. קצת מצטערת שהאופי שלה השתנה. אין מה לעשות. דברים משתנים, נעים. גם בבתים הקרובים לביתי התחלפה האוכלוסייה. כשהייתי בחיפה, אמי העבירה אותנו לבית ספר דתי. למדנו קצת על יהדות. נעשיתי חילונית עם הזמן, אבל אין לי רתיעה מאנשים דתיים. השינוי שעבר על צפת מפריע בעיקר לדור הצעיר של החילונים."

סימונה: "מאז שאני זוכרת את עצמי אהבתי לצייר. מעולם לא הפסקתי. הייתי הרבה פעמים בוועדת קישוט כיתתיות. כשיצאתי לפנסיה, התמזל מזלי ופגשתי את האמן צביקה ישראל ז"ל, שהיה יו"ר אגודת האמנים ע"ש שאגאל בחיפה. הוא קיבל אותי לאגודת האמנים, וכך התחילו המפגשים בסדנא בבית שאגאל, וציירתי את נושא פרות הגולן החופשיות. בתערוכה זו נתתי גם פן חברתי ע"י כך שהפרות סימלו את התנהגות העדר החופשי כמרקם חברתי. ולא כעדר כבול ברפתות צפופות. הציורים היו אקספרסיוניסטים, מצוירים בצורה חופשית למדי במשיכות מכחול זורמות. נהניתי מאוד לצייר כך."

"כיום, בגלל ראייתי הטבעית מאז ילדותי לצייר בקלות בצורה ריאליסטית, חשקה נפשי לחזור לצייר בצורה ריאליסטית ומדויקת, כדי להעביר מסרים חברתיים, סביבתיים ואישיים."

כיום הציורים שלה הם סוריאליסטים סימבול ים. היא מציירת בחדר שקט, ולפעמים עם מוסיקה המתאימה לאווירה. "ביני לבין הציור מתנהלת שיחה עמוקה, וכך גם בין מחשבותיי לרגשותיי, מאבק המתאר את מאבקי האנושות, מכעס עד חמלה. כפי שאומר האמן מוטי גולן: 'סימונה מציירת בתשוקה ובסערה של אמנית הנאמנה ומסורה לצו ליבה', כך שהציור המתקבל מהווה פיתרון בחיבור תובנות שעלו במהלך היצירה. ביטוי לכך ניתן לראות בבחירת הצבעים, התנועה, הקומפוזיציה והסגנון הסימבולי סוראליסטי, והיחסים בין כל אלה. זו דרכי לבטא את עצמי ואת התשוקה שלי בחיים." 
הציור "האם בעל כורחנו?"
בציור רואים חסידה המרימה שקית ניילון מלאה זבל, בעבר ציירו חסידה מרימה תינוק חדש למשפחה. בציור זה אני שואלת שאלה שמתרידה אותי על הרס הסביבה הטבעית ע"י האדם בעידן התעשייתי רווי הפסולת. אני שואלת האם כל אדם שנולד חייב להיות שותף ביצירת פסולת. הציור נועד לזעזע את הצופה על כוחה ההרסני של הפסולת בחי בצומח ובסביבה, שאנו חיים בה לנו ולילדינו.


סימונה מעידה על עצמה כי היא ניזונה בנושאי הציור שלה מסביבתה הקרובה ומהתקשורת המגיעה לכל מקום, מצילום מרגש או חפץ, מקריאה בעיתון או ספר המקפיצים אותה, ויוצרת בציוריה הקשרים שחבויים בתוכה והמתפרצים על הבד בצורה סוריאליסטית סימבולית. כך היא מעבירה מסרים שמציקים לה או מעוררים בה התרגשות. לפעמים היצירה היא כה עוצמתית, שהיא חייבת להשתחרר אל נושאים שהם יופי הטבע, המשפחה האהובה וזיכרונות הילדות. הציורים יותר חופשיים. לא פלא שהעניקה לתערוכה את השם "משמעויות במציאות ובדימיון".

חיפה יקרה לליבה. "מכיוון שאת גיל הילדות והנעורים העברתי בחיפה, הרי שהיא יקרה לי ומלאה זיכרונות. פה התאפשר לי לפגוש את עולם האמנות, אם במוזאונים או בחוגים, ופה נפתח מסלול חיי לכיוון האמנות. בחיפה יש לי משפחה, וגם היכרות עם הרבה תושבי צפת שעברו לחיפה.

התערוכה הנוכחית כוללת 33 עבודות, שנבחרו על ידה ועל ידי האוצרת תמי סינר, שהיא עצמה אמנית ואוצרת מוערכת. סימונה: "כשהחלטתי שיש לי מספיק ציורים בנושאים בהם אני מעוניינת, ובמיוחד ציורים בעלי מסר סוריאליסטי סימבולי, ומלבדם גם ציורים שהרגיעו אותי, ריאליסטיים, שעשו לי טוב לנשמה, הרגשתי שאני מוכנה לתערוכה בבית שאגאל. ארגנתי את הציורים, והוספתי תמונות של נושא הפרות ושל השריפה בכרמל."

 
הציור "דורי דורות יהודים בארץ"
הציור צויר בעקבות פגישה עם מתדלק צעיר בתחנת דלק. בעלי דיבר איתו ערבית רהוטה כערביי המקום. המתדלק לא האמין שהוא יהודי, כי תמיד סיפרו לו שלא היו יהודים בארץ בעבר הרחוק. בתמונה נראים הוריו של בעלי בחתונתם. אמו של בעלי היא מפקיעין, ובה מתגוררים יהודים שמאז חורבן בית המקדש השני לא יצאו מעולם לגלות. מצד אביו של בעלי, משפחתו היא 7 דורות בארץ. האבא היה שדר וחכם שהלך לחו"ל לגייס תרומות לעדה היהודית הענייה בארץ בזמן התורכים, עבור יהודי צפת ויהודי חברון.  בציור מודבקים תעודות, חותמת שדר של חברון, דרשה כתובה בכתב חצי קולמוס בכתב ידו של אבי בעלי. ודרך החלום רואים את בית כנסת הארי הספרדי שהוא היה אחראי עליו והחזן, ונשא שם דרשות.דבר האוצרת / תמי סינר

סימונה לוי - ציירת ״המחאה השקטה״ 

לסימונה לוי, ציירת מצפת זה שנים רבות, יש הרבה מה להגיד על הבעיות האוניברסליות של העולם. את ״מחאותיה״ היא מציגה בבית האמנים, בית שאגאל, בחיפה, בתערוכת יחיד.

סימונה עוסקת בתערוכתה במגוון רב של נושאים המעסיקים את מחשבתה, החל מבעיות מנהיגות אותן היא מציגה בסדרה יפיפיה העוסקת בעדרי בקר. דרך עבודות אלה היא מציגה  מנהיגות שאינה ראוייה, תסמונת ״העדר״ בו כולם נוהים אחר המנהיג בעיניים עוורות וללא מחשבה, ״מרד״ במנהיג, מרד אותו מנהל היחיד בשקט גמור, שקט שאינו אופייני כביכול לסיטואציה .

סימונה לוי מציגה את הבעייה הפלסטינית-ישראלית בעבודה מאוד חזקה, בה מוצגת כאפייה לצד טלית כאשר מתחת מבצבצים הסכינים. היא מדברת על הצביעות של שני המחנות זה מול זה, כאשר לדעתה, אין לאף אחד מהצדדים בעצם רצון לשלום אמיתי.

בסדרה עבודות נוספות עוסקת סימונה בבעיות הקיום היום יומי, בירידה מהארץ. הנהייה של הצעירים היום למדינות אחרות, נהירה הנובעת מרצון לשפע כלכלי והזדמנויות אחרות, ללא כל התחשבות בערכים פנימיים כמו אהבת המולדת, או אהבת המשפחה הקרובה. סדרה נוספת עוסקת בדיוקנאות של נשים ונושא המשפחתיות. סימונה מאוד ביתית, מאוד חמה, אוהבת משפחה, אדם מלא חום ונתינה, הדיוקנאות שלה ברובם חמימים ואנושיים. היא מציגה עבודה מצויינת העשוייה כקולאז העוסקת בהוריה ובשורשיהם.  

סימונה אוהבת את ישראל ואת נופיה אותם היא מציגה בסדרה נוספת. נופים של שדות חיטה ענקים, יערות ירוקים, שפע מים. סימונה בוחנת את העולם דרך עיניים רכות ואוהבות. גם ״מחאותיה״ אינן מובעות בדרך קיצונית ומתלהמת, אלא בדרך נעימה יותר, דרך רכה, דרך של פשרה. דרך נקייה יותר. ולוואי ויכולנו לדון בסוגיות העולם בדרכה של האמנית סימונה לוי, עולמנו היה מתנהל אחרת. שנה טובה לכולם.
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה
לקראת סוף אוקטובר נפתחה חומוסייה חדשה ברחוב העצמאות 3, בערך מתחת לבניין הטיל בעיר התחתית. הבעלים הם בני הזוג אנה ורן נשיב, והמקום נקרא על שם סבתו בת ה-101 של רן, שלאורך כל השנים תמכה ברן וחיזקה אותו..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט
חשבתם ששום דבר כבר לא יפתיע אתכם בעולם הפיצות? אז תחשבו שוב. אחרי שדומוינו'ס הפתיעה את לקוחותיה עם מגוון פיצות בטעמים ייחודיים כמו פיצת הכוסמין, פיצת ניו-יורק ופיצת "מוגזמת שוקולד", כעת היא מרחיבה...
קישור לעמוד המלא

BLACK מסביב לעולם

BLACK מסביב לעולם
רשת Black משיקה תפריט חדש עשיר בטעמים סובבי עולם: המבורגרים חדשים, מנות עוף פיקנטיות, סלטים וקינוחים חדשים ומרעננים. הרשת, שאת המטבח שלה מוביל השף הכי יצירתי בארץ, פרופסור מדופלם להמבורגרים - שף צחי..
קישור לעמוד המלא

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים
חברת "ליב", המתמחה בשיווק והפצה של מזון אורגני, טבעי וטבעוני וללא גלוטן, עוברת לייצור כלל מוצרי הטופו של החברה, למשק ויילר, הנחשב ליצרן הטופו המוביל בישראל. במסגרת שיתוף הפעולה משיקה ליב מוצרי טופו...
קישור לעמוד המלא

בלאק וביסלי משתפים פעולה

בלאק וביסלי משתפים פעולה
גם כשאנחנו כבר בטוחים שאי אפשר להמציא שום דבר חדש בנושא ההמבורגרים, מגיעות לפעמים הפתעות מרעישות. והפעם זה שוב מגיע מכיוון מסעדת ההמבורגרים האהובה עלינו מכולן - מסעדת Black...
קישור לעמוד המלא

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!
קפה לואיז, שהסניף הראשון שלו הוקם במפגש של שכונת כרמליה עם שדרות מוריה בשנת 2007, היה נושא הדגל של מהפיכת הצמחונות, הטבעונות והמנות ללא גלוטן בחיפה. הרעיון שעמד מאחורי קפה לואיז מבוסס על הבשורה...
קישור לעמוד המלא

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה
מהדורת הקיץ של דומינו'ס פיצה יצאה לדרך ב-8.7, והיא מוגבלת לשלושה חודשים בלבד. קבלו את New York Pizza משפחתית, שנחתכת ל-6 משולשים במקום 8, כך שכל משולש הינו דק דק וענק. מעליו מפוזרות גבינות ייחודיות...
קישור לעמוד המלא

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ
חדשות טובות למי שאוהב לאכול טוב - השבוע נפתח הסניף ה-40 במספר של רשת טיב טעם. לרגל הפתיחה הגיעו עשרות אנשי תקשורת ומובילי דעת קהל מחיפה והסביבה, כדי להכיר מקרוב את הסניף החדש, ולהתכבד בתקרובת עשירה...
קישור לעמוד המלא

בלאק: אמריקה זה כאן!!

בלאק: אמריקה זה כאן!!
רשת בלאק רשת ההמבורגרים הותיקה במדינה בניצוחו של השף צחי בוקששתר, יוצאת במהדורה מוגבלת לחודש אחד בלבד. עם גרסת ההמבורגר הייחודית במשקל 1.200 והפעם עם תוספות של מיקס צ'יפס, צ'יפס רגיל וצ'יפס בטטה...
קישור לעמוד המלא

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ
כאשר ישנה בחיפה השקה של תפריט חדש במסעדה נחשבת, מתייצבים כל המי ומי. ידוענים, אנשי תקשורת וכמובן - לירן חולצה אפורה. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בשף ששמו יצא לפניו, ובמסעדת ביסטרו מהטובות בסביבה...
קישור לעמוד המלא

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו
מינא הינה מסעדת דגים עם תפריט עשיר ומיוחד, בה נפגשים המזרח והמערב בנוף עוצר נשימה המשקיף על חומות עכו, חיפה והרי הכרמל. המסעדה עברה לפני חודשים אחדים אל משכנה החדש בו פעלה בעבר מסעדת "אל באבור"...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל היין חוזר לחיפה

פסטיבל היין חוזר לחיפה
לאור ההצלחה לה זכה בשנים האחרונות פסטיבל היין המסורתי ובתזמון מושלם לחג השבועות, חוזר בתאריכים 5-6.6 הפסטיבל אל חיפה ואל רחבת גן האודיטוריום המקסימה. הפסטיבל באחריות של קבוצת VPL GROUP,ORIZONS הפקות..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא
לאחר השקת פיצה טבעונית ופיצה ללא גלוטן, דומינו'ס ממשיכה לחדש ולפנות לקהלים נוספים, והפעם לקהל שוחר הבריאות, עם בצק כוסמין מלא טרי הנפתח במקום ושומר על מרקמו הפריך. בצק כוסמין הינו פיתוח ייחודי של...
קישור לעמוד המלא

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!
לרגל יום ההמבורגר הבינלאומי יחגגו ברשת בורגר סאלון ברחבי הארץ מזמינים אתכם להגיע להרכיב את ההמבורגר המושחת שלכם וליהנות מהטבה של תוספות מעל ההמבורגר בחצי מחיר וללא הגבלה בכמות התוספות בהטבה...
קישור לעמוד המלא

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!
אוטוטו מדינת ישראל תתמלא בתיירים, מוזיקה, שמחה והמון גאווה ישראלית ובדומינו'ס פיצה החליטו להצטרף לחגיגה עם פיצות דוז פואה מנצחות המשלבות לא פחות מ-12 תוספות מטורפות על כל פיצה. פיצת הדוז פואה הבשרית..
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים