בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> בית שאגאל: סימונה לוי / משמעויות במציאות ובדמיון
 

 

בית שאגאל: סימונה לוי / משמעויות במציאות ובדמיון


 

16.9.17 – 7.10.17

אוצרת: תמי סינר


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
בגלריה העליונה של בית האמנים על שם שאגאל מוצגת תערוכת ציוריה של האמנית תושבת צפת, סימונה לוי. התערוכה, 'משמעויות במציאות ובדמיון', אותה אוצרת תמי סינר, תוצג עד 7 באוקטובר, והיא מכילה מגוון נושאים אישיים וסביבתיים באופן סוריאליסטי, חלקם סימבוליים, וחלקם ריאליסטיים.

סימונה, ילידת 1948, עסקה באמנות וציור כל חייה. עבדה כמורה לציור, אמנות ואנימציה ממוחשבת. בנוסף, הקימה ותכננה תפאורות, ואיירה חוברות לימוד ועלונים. האמן מוטי גולן אמר עליה כי רבים מציוריה הם מעין מסמך סוריאליסטי, המתאר את מאבקי האנושות ביצריה שלה. כוחניות מאיימת והרסנית מחד, וחמלה ורגשות מאידך.
 
מתוך התערוכה. צילומים: באדיבות האמנית

סימונה חיה ויוצרת בצפת משנת 1970. שם בנתה את משפחתה ועסקה באמנות ובציור כל חייה. היא עבדה כמורה לציור אמנות ואנימציה ממוחשבת בצפת. בנוסף, הקימה ותכננה תפאורות עבור היכל התרבות 'בית יגאל אלון' בצפת, לטקסים עירוניים ובית ספריים, וזכתה להערכה רבה. היא גם איירה חוברות לימוד ועלונים לחברת צים. סימונה חברה באגודת האמנים של חיפה והצפון, שמרכזה הוא בית שאגאל בחיפה. בעבר היתה חברה בארגון האנמטורים 'אסיפא'.

את לימודי האמנות רכשה ב'סמינר הקיבוצים אורנים' כמורה בכירה לציור ואומנות[ והשלימה לתואר ראשון. במשך השנים עברה השתלמויות מקצועיות רבות. בין היתר, למדה והשתלמה ברישום – אצל אריה נבון, יהושוע גרוסברד, אלכסנדר בוגן. בציור – אצל צביקה ישראל, סימה סלונים, ויקטור שאול. בפיסול – אצל מיכאל גרוס, אהרון אשכנזי. בעיצוב – אצל קובי כרמי. אנימציה ממוחשבת – אצל הרמן פלד הורית, ולדמיר סמושקוביץ. היא השתלמה גם אצל פרו"פ יוסף שאלתיאל ז"ל בעין הוד. כעת היא מציירת בסדנא של הצייר מוטי גולן.

 

עבודותיה של סימונה לוי הוצגו בתערוכות יחיד וקבוצתיות.

סימונה נולדה בקזבלנקה, מרוקו, בשנת 1948. "עלינו לארץ ב-1954, כשהייתי בת שש וחצי, באונייה /ירושלים'. הגענו היישר למושב חצב בדרום הארץ. משם עברנו לחיפה ב-1959. במשפחתי 7 בנות ובן אחד, כך שלאבי היה קל יותר לחיות בעיר, כי במושב הוא היה זקוק לידיים עובדות בשדה. מה גם שהוריי היו עירוניים והסתדרו יותר בעיר חיפה. לי, במושב בתור ילדה היתה חוויה לראות את העדרים של הכבשים והפרות חוצים ליד ביתנו, התרנגולים הצבעוניים שאבי אהב לגדל הסתובבו חופשיים בחצר, ורק לפנות ערב הוכנסו ללול מפני הטורפים. המרחבים והשדות שהחליפו גוונים לפי עונות השנה. בקיצור, לחיות את הטבע."

"בחיפה גרנו ברחוב ברזילי בשכונת הדר. זו היתה חוויה אחרת, שוב חזרנו לגור בעיר. לפארקים, לחנויות המעוצבות בהוט-קוטור ברחוב הרצל, לחוף הים הזכור לנו מקזבלנקה. וכמובן – לאפשרות להתפתח יותר מאשר במושב."

"בחיפה למדתי בחוגים לאומנויות שונות, וכשהייתי נערה קיבלו אותי בבית הסטודנט ללימודי ציור אצל הצייר יהושוע גרוסברד ופיסול אצל הפסל אהרון אשכנזי. גם למדתי במשך חודש שלם אצל פרופסור יוסף שאלתיאל בעין הוד. כך שתמיד ציירתי וזכיתי לתגובות אוהדות ועידוד מהסביבה, ומהוריי."

 
הציור "המנהיג הלא ראוי"
בציור נראה אריה מוביל בגאון עדר כבשים במדבר. אחרי העדר הולכים להם טורפים למינהם שרואים אותם מעורפלים בגלל האבק. ברקע סלעים הנושאים פני אדם אדישים למה שקורה. הם לא מגיבים. הכלב חוסם את בריחת הכבשים. האיילים על ההר מצד ימין יכלו להיות המנהיגים, אבל הם רבים ביניהם. האריה הטורף דואג לעצמו לטרף, כשהוא ממלא בתקוות שווא את העדר, להוביל אותם לעשב רענן. מסקנה: לא כל מנהיג חושב על טובת עמו. אלה על עצמו.


"בהמלצתו של האמן יוסף שאלתיאל התחלתי את לימודי האומנות בסמינר הקיבוצים אורנים ליד טבעון. זו תקופה שלא ניתן לשכוח. שם עשיתי ולמדתי את מה שאני אוהבת, אצל מורים רבים וטובים בתחומים מגוונים, ביניהם אריה נבון, מיכאל גרוס, סימה סלונים ועוד.

"לאחר סיום לימודי הופניתי ללמד בצפון בצפת ע"י הפיקוח.רציתי לעבוד בתור מורה לציור, ושם הציעו לי משרה מלאה. בעלי הוא ממשפחה שחיה מזה דורי דורות בארץ, משפחתו מתגוררת בצפת שנים רבות. אמו מפקיעין, וכידוע – יהודי פקיעין לא יצאו לגלות מעולם. עבדתי בבתי ספר בצפת כמורה לציור ואומנות, יותר מאוחר למדתי אנימציה ממוחשבת אצל הרמן פלד אורית, ולדימיר סמושקוביץ, וכך לימדתי גם אנימציה ממוחשבת. בהיותי בצפת המשכתי להשתתף בחוגים של הצייר אלכסנדר בוגן והצייר ויקטור שאול. כיום אני מציירת בעיקר בבית ובסדנא של הצייר מוטי גולן באווירה אמנותית ובליווי מוסיקה.

בצפת היא מתגוררת כבר 46 שנים. כשהגיעה לשם היו בעיר הרבה ברים והופעות של זמרים, המון אמנים. היו גלריות פתוחות שאפשר להיכנס אליהן ולהתרשם. עיר של אמנות ונופש. צפת עברה תמורות במהלך שנים אלה. כיום יש עדיין מעט גלריות, אך הן בעיקר מיועדות לתיירים, והנושאים הם דתיים ברובם. סימונה: "אני אוהבת את הבית שלי, את העיר שלי. קצת מצטערת שהאופי שלה השתנה. אין מה לעשות. דברים משתנים, נעים. גם בבתים הקרובים לביתי התחלפה האוכלוסייה. כשהייתי בחיפה, אמי העבירה אותנו לבית ספר דתי. למדנו קצת על יהדות. נעשיתי חילונית עם הזמן, אבל אין לי רתיעה מאנשים דתיים. השינוי שעבר על צפת מפריע בעיקר לדור הצעיר של החילונים."

סימונה: "מאז שאני זוכרת את עצמי אהבתי לצייר. מעולם לא הפסקתי. הייתי הרבה פעמים בוועדת קישוט כיתתיות. כשיצאתי לפנסיה, התמזל מזלי ופגשתי את האמן צביקה ישראל ז"ל, שהיה יו"ר אגודת האמנים ע"ש שאגאל בחיפה. הוא קיבל אותי לאגודת האמנים, וכך התחילו המפגשים בסדנא בבית שאגאל, וציירתי את נושא פרות הגולן החופשיות. בתערוכה זו נתתי גם פן חברתי ע"י כך שהפרות סימלו את התנהגות העדר החופשי כמרקם חברתי. ולא כעדר כבול ברפתות צפופות. הציורים היו אקספרסיוניסטים, מצוירים בצורה חופשית למדי במשיכות מכחול זורמות. נהניתי מאוד לצייר כך."

"כיום, בגלל ראייתי הטבעית מאז ילדותי לצייר בקלות בצורה ריאליסטית, חשקה נפשי לחזור לצייר בצורה ריאליסטית ומדויקת, כדי להעביר מסרים חברתיים, סביבתיים ואישיים."

כיום הציורים שלה הם סוריאליסטים סימבול ים. היא מציירת בחדר שקט, ולפעמים עם מוסיקה המתאימה לאווירה. "ביני לבין הציור מתנהלת שיחה עמוקה, וכך גם בין מחשבותיי לרגשותיי, מאבק המתאר את מאבקי האנושות, מכעס עד חמלה. כפי שאומר האמן מוטי גולן: 'סימונה מציירת בתשוקה ובסערה של אמנית הנאמנה ומסורה לצו ליבה', כך שהציור המתקבל מהווה פיתרון בחיבור תובנות שעלו במהלך היצירה. ביטוי לכך ניתן לראות בבחירת הצבעים, התנועה, הקומפוזיציה והסגנון הסימבולי סוראליסטי, והיחסים בין כל אלה. זו דרכי לבטא את עצמי ואת התשוקה שלי בחיים." 
הציור "האם בעל כורחנו?"
בציור רואים חסידה המרימה שקית ניילון מלאה זבל, בעבר ציירו חסידה מרימה תינוק חדש למשפחה. בציור זה אני שואלת שאלה שמתרידה אותי על הרס הסביבה הטבעית ע"י האדם בעידן התעשייתי רווי הפסולת. אני שואלת האם כל אדם שנולד חייב להיות שותף ביצירת פסולת. הציור נועד לזעזע את הצופה על כוחה ההרסני של הפסולת בחי בצומח ובסביבה, שאנו חיים בה לנו ולילדינו.


סימונה מעידה על עצמה כי היא ניזונה בנושאי הציור שלה מסביבתה הקרובה ומהתקשורת המגיעה לכל מקום, מצילום מרגש או חפץ, מקריאה בעיתון או ספר המקפיצים אותה, ויוצרת בציוריה הקשרים שחבויים בתוכה והמתפרצים על הבד בצורה סוריאליסטית סימבולית. כך היא מעבירה מסרים שמציקים לה או מעוררים בה התרגשות. לפעמים היצירה היא כה עוצמתית, שהיא חייבת להשתחרר אל נושאים שהם יופי הטבע, המשפחה האהובה וזיכרונות הילדות. הציורים יותר חופשיים. לא פלא שהעניקה לתערוכה את השם "משמעויות במציאות ובדימיון".

חיפה יקרה לליבה. "מכיוון שאת גיל הילדות והנעורים העברתי בחיפה, הרי שהיא יקרה לי ומלאה זיכרונות. פה התאפשר לי לפגוש את עולם האמנות, אם במוזאונים או בחוגים, ופה נפתח מסלול חיי לכיוון האמנות. בחיפה יש לי משפחה, וגם היכרות עם הרבה תושבי צפת שעברו לחיפה.

התערוכה הנוכחית כוללת 33 עבודות, שנבחרו על ידה ועל ידי האוצרת תמי סינר, שהיא עצמה אמנית ואוצרת מוערכת. סימונה: "כשהחלטתי שיש לי מספיק ציורים בנושאים בהם אני מעוניינת, ובמיוחד ציורים בעלי מסר סוריאליסטי סימבולי, ומלבדם גם ציורים שהרגיעו אותי, ריאליסטיים, שעשו לי טוב לנשמה, הרגשתי שאני מוכנה לתערוכה בבית שאגאל. ארגנתי את הציורים, והוספתי תמונות של נושא הפרות ושל השריפה בכרמל."

 
הציור "דורי דורות יהודים בארץ"
הציור צויר בעקבות פגישה עם מתדלק צעיר בתחנת דלק. בעלי דיבר איתו ערבית רהוטה כערביי המקום. המתדלק לא האמין שהוא יהודי, כי תמיד סיפרו לו שלא היו יהודים בארץ בעבר הרחוק. בתמונה נראים הוריו של בעלי בחתונתם. אמו של בעלי היא מפקיעין, ובה מתגוררים יהודים שמאז חורבן בית המקדש השני לא יצאו מעולם לגלות. מצד אביו של בעלי, משפחתו היא 7 דורות בארץ. האבא היה שדר וחכם שהלך לחו"ל לגייס תרומות לעדה היהודית הענייה בארץ בזמן התורכים, עבור יהודי צפת ויהודי חברון.  בציור מודבקים תעודות, חותמת שדר של חברון, דרשה כתובה בכתב חצי קולמוס בכתב ידו של אבי בעלי. ודרך החלום רואים את בית כנסת הארי הספרדי שהוא היה אחראי עליו והחזן, ונשא שם דרשות.דבר האוצרת / תמי סינר

סימונה לוי - ציירת ״המחאה השקטה״ 

לסימונה לוי, ציירת מצפת זה שנים רבות, יש הרבה מה להגיד על הבעיות האוניברסליות של העולם. את ״מחאותיה״ היא מציגה בבית האמנים, בית שאגאל, בחיפה, בתערוכת יחיד.

סימונה עוסקת בתערוכתה במגוון רב של נושאים המעסיקים את מחשבתה, החל מבעיות מנהיגות אותן היא מציגה בסדרה יפיפיה העוסקת בעדרי בקר. דרך עבודות אלה היא מציגה  מנהיגות שאינה ראוייה, תסמונת ״העדר״ בו כולם נוהים אחר המנהיג בעיניים עוורות וללא מחשבה, ״מרד״ במנהיג, מרד אותו מנהל היחיד בשקט גמור, שקט שאינו אופייני כביכול לסיטואציה .

סימונה לוי מציגה את הבעייה הפלסטינית-ישראלית בעבודה מאוד חזקה, בה מוצגת כאפייה לצד טלית כאשר מתחת מבצבצים הסכינים. היא מדברת על הצביעות של שני המחנות זה מול זה, כאשר לדעתה, אין לאף אחד מהצדדים בעצם רצון לשלום אמיתי.

בסדרה עבודות נוספות עוסקת סימונה בבעיות הקיום היום יומי, בירידה מהארץ. הנהייה של הצעירים היום למדינות אחרות, נהירה הנובעת מרצון לשפע כלכלי והזדמנויות אחרות, ללא כל התחשבות בערכים פנימיים כמו אהבת המולדת, או אהבת המשפחה הקרובה. סדרה נוספת עוסקת בדיוקנאות של נשים ונושא המשפחתיות. סימונה מאוד ביתית, מאוד חמה, אוהבת משפחה, אדם מלא חום ונתינה, הדיוקנאות שלה ברובם חמימים ואנושיים. היא מציגה עבודה מצויינת העשוייה כקולאז העוסקת בהוריה ובשורשיהם.  

סימונה אוהבת את ישראל ואת נופיה אותם היא מציגה בסדרה נוספת. נופים של שדות חיטה ענקים, יערות ירוקים, שפע מים. סימונה בוחנת את העולם דרך עיניים רכות ואוהבות. גם ״מחאותיה״ אינן מובעות בדרך קיצונית ומתלהמת, אלא בדרך נעימה יותר, דרך רכה, דרך של פשרה. דרך נקייה יותר. ולוואי ויכולנו לדון בסוגיות העולם בדרכה של האמנית סימונה לוי, עולמנו היה מתנהל אחרת. שנה טובה לכולם.
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים