בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> תיאטרון ומחול >> מחול >> נילי שקד: לרקוד ולהחלים
 

 

נילי שקד: לרקוד ולהחלים


 

נערות רבות בגיל ההתבגרות מגיעות לכדי אנורקסיה או בולימיה ## רקדנית הבלט נילי שקד, 24, היתה במצב הזה והחלימה ## על האימונים בסטודיו של אילנה פסטרנק ועל הדרך שלה להבריא ולחזור אל עצמה, כאן בכתבה שלפניכם...


 

יורם מארק-רייך /

אתר כדאי לדעת


 
צילומים: יוסי שרם
 
הרקדנית הנודעת סבטלנה זכרובה אמרה: "על הבמה אני יכולה להביע רגשות שאי אפשר להביע בחיי היום יום". נילי שקד, רקדנית חיפאית בת 24, מסכימה עם האמירה הזו, ומדגישה: "התחושות האלה - התרוממות רוח, שמימיות, רוחניות ואהבה - הן שהחזירו אותי כל פעם מחדש לבלט. בעבורי, בלט זו הדרך היחידה והמושלמת להביע את הרגשות הללו. כמו בתוך אגדה, את מרגישה הנסיכה או הנסיך האצילים - בלט הוא יופי שמימי."

נילי רוקדת בסטודיו המקצועי של אילנה פסטרנק כבר עשור. היא הגיעה לשם כשבאמתחתה רקע בריקוד ממגמת מחול בבית הספר. "גיליתי את הסטודיו של אילנה אחרי שחברה הכריחה אותי לבוא לצפות בשיעור בקורס קיץ שלה. אני זוכרת טוב מאוד את השיעור הזה, ואפילו את מה שלבשתי. ישבתי בצד והייתי מהופנטת מהשיעור המקצועי והמיוחד, מהכריזמטיות של אילנה שמדרבנת לתת את כל כולך, מהיחס האישי, מההערות והתיקונים שלה, וכיצד היא מוציאה אינטנסיביות ומחויבות מהבנות."

"הצטרפתי לחוג, ומהשיעור הראשון הרגשתי מאוד שייכת, שכן לצד העובדה שאילנה זיהתה את הכישרון שלי, זו היתה הפעם הראשונה שקיבלתי יחס גם בפן האישי וגם בפן המקצועי. ההכרה שלה בי ובפוטנציאל שלי נתנו לי המון כוחות ומוטיבציה."

 

אחרי כשלוש שנים הגיע המשבר. נילי: "עברתי מהחטיבה לתיכון, דבר מפחיד בפני עצמו, הלחץ להישגים בלימודים, הפחד מההתבגרות הגופנית והרגשית, וכנראה שגם 'האידיאל' של הבלט לגוף רזה, גרמו לי למצוא שליטה באוכל וירידה במשקל. לאחר כמה חודשים התחלתי להיות חלשה מאוד, והיה לי קשה להתמודד עם הלימודים ועם שיעורי המחול שבבית הספר. הייתי מסמנת וי על כל שיעור שהצלחתי לשרוד עד סופו, לפעמים באמצע השיעור התיישבתי בפינה בטענה שאני לא מרגישה טוב. בסופו של דבר אושפזתי ובמשך שלוש שנים, בגילאי 15-18, נדדתי בין מחלקות שונות בבי"ח רוטשילד, במחלקה הפסיכיאטרית 'הדרכת הילד' בנהריה, ובמחלקה הייעודית להפרעות אכילה או מחלות פסיכוסומטיות בתל השומר. נדדתי לסירוגין מהאישפוזים אל בית הספר במשך שלוש שנים, ובכל פעם שהאזנתי למוזיקה של בלט נתקפתי געגועים לאילנה ולשיעורים שלה."

כמו לא מעט בנות בגיל ההתבגרות פיתחה נילי אנורקסיה ובולימיה. זה בא לידי ביטוי בירידה דרסטית במשקל. לצבא היא לא גויסה, ושירות לאומי היא התחילה, אך לא סיימה עקב תאונת דרכים שעברה.

ואז, יום אחד, במהלך ארוחת ערב בתקופה של אשפוז, הגיעה התפנית. היא היתה אז בת 18. נילי: "חשבתי על חברות שלי, שמאוד הערכתי, שחלקן לא רזות כלל, משהו בשילוב הזה של הערכה עמוקה כלפיהן וחוסר רצון שישתנו, שהן מושלמות בדיוק כמו שהן, גרם לי להבין שלכל אחת ואחת יש את הייחוד שלה, ומה שיש לי זה מה שמתאים לי."

וכך, בעצם, נרפאת מהאנורקסיה?

"כן. הרגשתי סוג של שחרור. כאילו יצא ממני דיבוק, ומאותו רגע ועד היום נעלמו כלא היו הבעיות שלי עם אוכל. אין לי שום התעסקות בזה יותר, ואני מאוד אוהבת ושלמה עם הגוף שלי."

כמה זמן עבר מאז? את יכולה להכריז בוודאות שיצאת מזה?

"מאז עברו 6 שנים. אני בכנות מרגישה שקרה לי נס בהקשר הזה, כי זו מחלה מאוד קשה וחשוכה, ולא קל לצאת מזה. אבל אסור לאבד תקווה אף פעם, כי זה אפשרי. אני חושבת שלאכול בטבעיות ובכיף, ולהיות שלמה עם הגוף שלך, זה הרבה יותר עוצמתי מרזון קיצוני שהוא תוצאה של חולי."

חזרת לרקוד?

"כן. אילנה, כמו אילנה, חיכתה לי, ואחת המחמאות הכי גדולות שקיבלתי בחיי ונצורות בלבי לעד, זה שכשחזרתי לבלט אחרי שהחלמתי, אילנה אמרה לי – 'נילי, את חזקה כמו שד'. המשפט הזה עזר לי להאמין בעצמי."

איזה לקח יכולות להפיק מהמקרה שלך רקדניות בגיל ההתבגרות?

"אני חושבת שבהקשר של הבלט, הדבר שהרבה יותר חשוב מנתונים פיזיים, זה היכולת הטכנית. אבל רובנו רוקדים כי אנחנו אוהבים ונהנים מהבלט. רקדן או רקדנית בעלי טכניקה גבוהה זה מרשים הרבה יותר מרקדנים בעלי נתונים (נניח, גבוהים ורזים), אבל ללא טכניקה, שלא יודעים לרקוד. לכן, ההתמקדות והעבודה הקשה צריכים להיות בלהתחזק פיזית. שזה כמובן אפשרי רק עם מורים מעולים."

הזכרת תאונת דרכים שעברת. מה בעצם קרה?

"כשהייתי בת 19 עברתי תאונת דרכים כהולכת רגל, והייתי חצי שנה על קביים. כשהרופא אמר לי שאני צריכה לאמץ את הרגל כמה שיותר, הייתי הולכת לשיעורים של אילנה עם הקביים... המטרה שלי היתה לא רק ללכת ולרוץ, אלא גם לקפוץ ולעמוד על פוינט. עדיין יש לי כאבים לפעמים, אבל בגדול חזרתי לעצמי."

 

איך זה השפיע על רמת הריקוד שלך?

"מבחינה פיזית או טכנית, עקב ההפסקות המרובות שהיו לי, כמו גם התאונה שעברתי, רמתי היא לא גבוהה במיוחד, אך את התיאוריה של הבלט, את ההיגיון של התרגילים וכיצד אמורים לבצע אותם אני מבינה בזכות אילנה."

"אם נחזור לרגע לבית הספר, אפשר לומר כי התרגילים תמיד משתנים וקשים למעקב, אולם אצל אילנה התרגילים בבר הם קבועים (עד שעולים דרגת קושי), ורק בזכות כך הבנתי את הסדר התיאורטי של תרגילי הבר לפי שיטת הואגאנובה (פלייה, טונדו, ז'טה, ראונדז'ם, פונדו, אדאג'ו, גראנדבאטמן), וכמו כן, את הפילוסופיה עצמה."

מדברייך עולה הערכה גדולה לאילנה...

"נכון. את היחס האישי ואת ההבנה שאני מוכשרת קיבלתי רק אצל אילנה, שראתה את הרגש שאני מביעה בריקוד, והקדישה לי המון תשומת לב ולא מעט קטעי סולו. גם אם למתבונן מהחוץ, נראה כי אילנה היא מורה קשוחה מאוד, האמת היא שהיא מורה מקסימה ומסורה, ובעלת חוש הומור משובח, יחד עם מקצוענות ברמה הגבוהה ביותר.  אני חושבת שזה העקב אכילס הכי גדול של אילנה, הסטיגמה שנשארה לה. אפילו אותי היא לא קיבלה כשהייתי ילדה, אבל היום היא מקבלת כל אחד, לא בגלל שהיא צריכה תלמידים, אלא כי המנטליות הזאת השתנתה..."

 
כדאי לדעת: 

בולימיה היא הפרעת אכילה המאופיינת בהתקפי זלילה שאחריהם נעשים מאמצי התרוקנות, לרוב באמצעות הקאות מכוונות.

הבולימיה היא הפרעה נפשית הנמצאת תחת קטגוריית הפרעות האכילה, כמו האנורקסיה נרבוזה, אך שכיחה ממנה פי כמה. חולי הבולימיה חווים סבל נפשי רב והם בדרך כלל בעלי הערכה עצמית ירודה ביותר. הסכנה הפיזית שמציבה הבולימיה פחותה מזו של האנורקסיה, משום שמשקל הגוף אינו יורד מאוד בתקופה קצרה. עם זאת, למחלה השלכות בריאותיות נרחבות, ביניהן התערערות איזון האשלגן בגוף, נזק לשיניים בגלל המגע התכוף עם חומצות הקיבה, סכנה לקרעים בוושט ועוד.

בולימיה נפוצה בהרבה מאנורקסיה, וצורות קלות שלה מופיעה אצל קרוב לחמישית מהצעירות.


 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו
מאות אנשים הגיעו בערבו של יום שני, 30 ביולי אל מסעדת 'מקאו' שפתחה את שעריה במושבה הגרמנית שבחיפה. המסעדה, בבעלותם של צביקה לוי ואיסמעאיל חלפו, מביאה בשורה אסיאתית קולינארית חדשה לחיפה. השניים לא...
קישור לעמוד המלא

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018
"הזרע" מרכזת מאמצים ביצירת ערך מוסף משמעותי לכל אורך שרשרת האספקה, באמצעות טיפוח ממוקד של זנים ייחודיים של זרעי ירקות ופירות. כבר בימים אלו ניתן למצוא ברשתות שיווק מספר זנים ופיתוחים של "הזרע" שזכו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים