בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> בית שאגאל: התערוכה השנתית 2016
 

 

בית שאגאל: התערוכה השנתית 2016 יוצאת לדרך


 

102 אמנים ייקחו חלק בתערוכה השנתית שתיפתח בשבת, 2 ביולי, בשעה 11:30 בבוקר, בבית האמנים ע"ש שאגאל ## הזדמנות מצוינת להציץ אל רשימת ההישגים והחידושים בהם התברכה האגודה במהלך השנה החולפת


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
רותי סגל על רקע אחת העבודות בתערוכה. צילום: אתר כדאי לדעת
 

לא פחות מ-102 אמנים משתתפים בתערוכה השנתית של בית שאגאל, שתיפתח בשבת, 2 ביולי, בשעה 11:30 בבוקר. רותי סגל, יו"ר האגודה, תישא דברים, ויושמעו קטעי נגינה ושירה. התערוכה תוצג עד 16 ביולי.

רבים מבין 300 החברים באגודה החיפאית הם ציירים ופסלים, אך עם השנים נוספו אליהם צלמים, אמני הדפס ואמני מולטימדיה. לצד האמנות הקלאסית, התפתחה גם נישה הולכת ומתרחבת של אמנות מודרנית ושל שימוש בחומרים שונים ובמצעים מגוונים.

הגעתי אל בית שאגאל כשבועיים לפני הפתיחה החגיגית, והתכונה היתה בעיצומה. פסלים ועבודות המתינו להצבתם או לתלייתן, ליאוניד המסור התרוצץ בין שתי הקומות כשהוא חובק בזרועותיו החסונות פסל כזה או אחר בדרך להצבתו, המזכירה תמר היתה עסוקה בו זמנית בשיחות טלפון ובהקלדות וחיפושי חומרים במחשב, אמנים נכנסו לשאול או להביא משהו, והיו"רית הנמרצת רותי סגל חילקה בורקסים מצוינים לכלח מי שנקרה בדרכה. טוב, היא עשתה הרבה יותר מזה, אבל זכר הבורקסים הטריים עדיין מהדהד בזיכרוני...

עבודה של מיכאל צ'יכב. צילום: ורהאפטיג ונציאן 

רציתי לראיין את רותי סגל לקראת התערוכה המתקרבת, אבל בעודי ממתין לה שתתפנה מעיסוקיה, צדתי במבטי את ספי גל, שבעבר לימדה את שתי בנותיי אמנות בבית הספר נופים, ואשר תציג גם היא בתערוכה. ספי, אמנית חיפאית בינתחומית, התגוררה במשך שנים לא מעטות באפריקה והשפעות היבשת ההיא ניכרות על סדרות שלמות של עבודותיה.

בתערוכה השנתית תציג ספי גל את הטורסו 'באמצע החיים', עליו היא אומרת: "באמצע החיים אתה עוצר ובודק איפה היית ולאן אתה הולך. אני מאוד אוהבת לטפל בגוף האישה. החומר מש/מש אותי ככלי לביטוי. הוא רך בעת שאני עובדת איתו, ואחרי התהליך שהוא עובר הוא מתייבש ונעשה קשה. הרכות של החומר מאפשרת את הטיפול בפרטים ואת העברת התחושה של הקריעה. כמו משהו שנשבר."

התערוכה השנתית הפכה למסורת רבת שנים. כל אחד מחברי האגודה זכאי להשתתף בה. בניגוד לתערוכות אחרות, בהן האוצר הוא מי שבוחר את העבודות שיוצגו והוא רשאי לפסול את הצעותיו של האמן, בתערוכה השנתית אין זה כך. בעיקרון, כל אמן רשאי לבחור בעצמו את עבודתו שתוצג. יו"ר האגודה, האמנית רותי סגל, שגם אוצרת את התערוכה: "כתוצאה מהמדיניות הזו אנו זוכים לתערוכה מגוונת מאוד. אין מוטו, ואין נושא מרכזי. אנו מגבילים רק את גודל העבודות על מנת שלא ליצור עומס מיותר."

עבודה של ורדה סולל-שמאי. צילום: ורהאפטיג ונציאן 

לקראת התערוכה השנתית יצא קול קורא, בו הוזמנו אמני האגודה להביא עבודה שלהם, עם העדפה לעבודה חדשה מהשנה האחרונה. ועדה חיצונית של אנשים שעוסקים באמנות בחרה שלושה זוכים, שזהותם תתברר במעמד הפתיחה החגיגית, ואשר יקבלו תעודה ופרס כספי מטעם האגודה.

במשך שנים עמד בית האמנים מוזנח וזנוח, והתקיימה בו פעילות מינימלית. הוא עמד לו, חבול ומתקלף, רחוק מאוד מימי הזוהר שלו. חובות ארנונה העיקו עליו, מיסי חבר שניגבו רק בחלקם, בעיות תחזוקה ושאר צרות, שהביאו לנטישת חברים ותיקים, מיעוט פעילות ומחסור חמור באנרגיה ובמוטיבציה. לפני כשנתיים החל שם מהפך בזכות כמה אמנים שהחלו בתנופת עשייה, ביניהם שראי בר, סלומון לבייב, טטיאנה בלוקוננקו, חיים לוי, אורה חיים, יורם בק, נורית אפשטיין-רטנר, שמואל גרוס, תמי סינר, שקד שפירא, אבי שרון ואחרים, והיו"ר שנבחר אז, אבנר חדד. בשנה שעברה חגג בית האמנים יומולדת 60 להיווסדו, בסימן התחדשות ומתיחת פנים. השיפוץ התאפשר גם בעזרתה של מחלקת התרבות של עיריית חיפה, ושל קרן חיפה.

בנובמבר 2015 נבחרה רותי סגל לתפקיד יו"ר האגודה, ותחת הנהגתה נמשכה תנופת ההתחדשות. הרכב חברי הוועד החדשים שנבחרו איתה השתנה מעט, וכולם התגלו כפעילים מסורים וחרוצים שטובת הבית עומדת לנגד עיניהם. אמנים נחשבים ומוערכים הצטרפו, והוגבר שיתוף הפעולה עם אמנים בינלאומיים וארגוני אמנים מחו"ל. בין היתר, צפויה להתקיים שם ביאנלה בינלאומית של עבודות נייר בעוד כחצי שנה. אמנים מכל רחבי המדינה עומדים בתור על מנת להציג בבית שאגאל. ישנו לוח תערוכות מסודר, והוא מלא עד פברואר 2017. התערוכות מתחלפות מידי ארבעה שבועות, בין אם מדובר בתערוכה אחת שמתפרשת על פני שתי קומות הבית, ובין אם מדובר בשתי תערוכות נפרדות בכל קומה, או בתערוכה קבוצתית. אל הפתיחות מגיע קהל רב, שלא פעם הבניין צר מלהכילו.

הפסלים ממתינים להצבתם. צילום: אתר כדאי לדעת

סגל הנהיגה סדר וקבעה נהלים, ביניהם מפגשים קבועים של ועדת התערוכות ושל ועד בית האמנים. במהלך תקופת כהונתה נרכשו אביזרים שונים כמו מחשב, מגבר ומיקרופון חדשים, הותקנה פינת אירוח במבואה, לצד ספרייה של ספרי אמנות וקטלוגים העומדים לשימוש המבקרים. במקביל, תוגברו שיתופי הפעולה עם אמנים צעירים, והוצגו תערוכות של תלמידי בי"ס רעות ושל בוגרים מצטיינים של מכללת תילתן ואוניברסיטת חיפה שזכו בפרסים כספיים על שמו של התעשיין אריה סגל ז"ל. גם לצד החברתי ניתנת תשומת לב, במטרה להעניק לחברים אווירה ביתית ונעימה. ישנה פעילות מגבשת בצורת טיולים משותפים, התכנסויות כמו מסיבת פורים חגיגית, מפגשים עם קבוצות אמנים מערים אחרות ועוד.

באיגרת ברכה ששלח ראש העירייה יונה יהב לכבוד התערוכה, הוא כתב בין היתר: "התמזל מזלה של העיר חיפה והיא התברכה ביופי נדיר. כרמל וים הופכים אותה לאחת הערים היפות בעולם. את הארומה האיכותית המיוחדת היא שואבת מהאנשים המייצרים בה תרבות. אם יופיו של הטבע מעניק לעיר נוי קבוע, יוצריה ואמניה הם המחדשים והמתחדשים בהשראת יופיה. אין כמו התערוכה השנתית של אגודת הציירים והפסלים בחיפה כדי להאיר עינינו ביצירה הזאת."

 

ספי גל והטורסו. צילום: אתר כדאי לדעת
 
"ציור ופיסול הם אמנות אינדיבידואלית. כל אמן ואישיותו המיוחדת המוצאת ביטוי בעבודתו. התערוכה השנתית מצליחה ליצור פסיפס מרתק של העשייה האמנותית בעיר. פסיפס המבטא את רוחה של חיפה: פלורליזם, סובלנות ויכולת לביטוי אישי במסגרת של שיתוף פעולה. בכוונתנו להמשיך במגמה של עידוד האמנים, ולעודד את היצירה על כל רבדיה וגווניה. אנו נמצב את חיפה כעיר מובילה גם בעשייה האמנותית. לכם האמנים החלק המרכזי במימוש המטרה הזו."
 

יש לקוות, שהעירייה אכן תגביר את שיתוף הפעולה שלה ואת תמיכתה בבית האמנים הזה, שמאגד בתוכו כל כך הרבה כישרון, כל כך הרבה אמנים מעולים. זהו הבית האמיתי של האמנות החיפאית. וחייבים לשמר אותו ולסייע לו.


ואלה שמות המשתתפים בתערוכה, לפי סדר אותיות הא"ב:

אהרון אגרונוב אריאל, אחיעזר שלום ענת, איגר דרייפוס ליאורה, אלעזר צור מיכל, אמויאל איווט, אפשטיין-רטנר נורית, ארואס סוזאן, בדארנה סחר, בהט סעדיה, בורקו רות, בילסקי-ביצ'קוב רחל, בירנבוים רותי, בירן חיים, בלוקוננקו טטיאנה, בן צבי עדנה, בן צבי חיה, בק יורם, בר לב הלן, בר שראי, בר-און דוד, גברון אילנה, גולד שמחה, גיסר יפים, גל יוספה, גרוס שמואל, גרמא עמיקם, גרץ אהובה, גרצ'וק תמר, הולצר רלה, היבי חיתאם, הרמן מניה, התשואל יעל, וידרא-ינור ללה, ויסהוז חיה, ויסוקובסקי פולינה, זייד יעקב, זיסמן יוליה, חדד אבנר, חרלף שפרה, טולדנו פנינה, טל פולט, כהן-בן דב אופירה, כהן ברוריה, כהן ניצה, כתבי כרמלה, לבייב סולומון, לב-לוקץ' מירלה, לבני דן, לוי דה-פיצ'טו שושנה, לוי חיים, ליברזון סימה, ליכטצינדר ילנה, ליסיצקי זיווה, לפיד בן ציון, מגדל תמר, מנור כרמלה, מרבך איה, נוימן שושנה, סגל אביבית, סגיב אורית, סגל רותי, סגל שרה, סולל-שמאי ורדה, סיגלר רינה, סיצ'וב מיכאל, סרור- נמירובסקי מיכל, פדר דוד, פלמור יוסי, פלר טובה, פסקל ברונו, פרוינדליך אורי, פרומין משה, פרידלנדר רחל, פרלמן יפה, צבר אלישבע, צורי אילנה, צורן מירון, צמחוני אילנה, קובזוב גנאדי, קוגן נדיה, קוזלובסקי לילי, קיזמכר בלה, קסימאו-בראון ריטה, קרזנר אולגה, רובינוביץ' אריה, רובינצ'יק יורי, רודניאנסקי אינה, רוקר הלן, רז נירה, רינג רינה, רקוטש פנינה, שיסטיק יפים, שכטמן לאוניד, שם טוב-בוריסוב ילנה, שפירא וילי, שפירא שקד, שקדי פנינה, שרון אבי, שרמן אהובה, תבל דינה, תהילים חני, תלחמי עסאם.

עבודה של סעדיה בהט. צילום: ורהאפטיג ונציאן 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו
מאות אנשים הגיעו בערבו של יום שני, 30 ביולי אל מסעדת 'מקאו' שפתחה את שעריה במושבה הגרמנית שבחיפה. המסעדה, בבעלותם של צביקה לוי ואיסמעאיל חלפו, מביאה בשורה אסיאתית קולינארית חדשה לחיפה. השניים לא...
קישור לעמוד המלא

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018
"הזרע" מרכזת מאמצים ביצירת ערך מוסף משמעותי לכל אורך שרשרת האספקה, באמצעות טיפוח ממוקד של זנים ייחודיים של זרעי ירקות ופירות. כבר בימים אלו ניתן למצוא ברשתות שיווק מספר זנים ופיתוחים של "הזרע" שזכו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים