בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> בית שאגאל: שני ציירים ועוד צייר
 

 

בית שאגאל: שני ציירים ועוד צייר

 3.2.18 – 24.2.18


דוד פדר, מוטי דריאל וגדעון שני
 

אוצרת: רותי סגל

 פתיחה חגיגית: 3.2 בשעה 11:00

 

יורם מארק-רייך 

אתר כדאי לדעת


 
עבודה של דוד פדר. צילום: אלבום פרטי

בבית שאגאל תעלה בשבת, 3 בפברואר, בשעה 11:00, תערוכה מסקרנת ושמה 'שני ציירים ועוד צייר'. אוצרת התערוכה, האמנית רותי סגל, שהיא גם יו"ר בית האמנים, בחרה אותם מתוך מועמדים רבים שנענו לקריאה להשתתף במיני תערוכה קבוצתית. שלושת האמנים הם: דוד פדר, מוטי דריאל וגדעון שני.

רותי סגל: "בחרתי בשלושה אמנים רציניים, בחייהם ובעבודתם, אהבתי את הצבעים העזים שמאפיינים את ציוריהם. בחרתי בהם, כי האמנתי במגוון עבודותיהם שיעמדו ויתכתבו אלה עם אלה בכבוד. שלושתם עוסקים באמנות בגישה מודרנית. גדעון שני קשור במיוחד לנופי דרום הארץ, סגנונו חופשי והנושאים ברורים. מוטי דריאל הוא בכיוון יותר ריאליסטי. קשור למאורעות אמיתיים או דמיוניים שהוא מתחבר אליהם. פדר, כדבריו, עובד עם הצבע בלבד. עבודותיו אינטואיטיביות, אסתטיות ומתחברות לרגש. את הפרשנות הוא משאיר לצופים."

"במקרה יצא שהתערוכה שלהם היא על טהרת הגברים, והיא תוצג בקומה העליונה של הבית, כאשר בו-זמנית תיפתח ותוצג בקומה התחתונה תערוכה שכולה של נשים – יהודיות וערביות, ואשר תיקרא 'הכוח הנשי'."


 
עבודה של דוד פדר. צילום: אלבום פרטי

דוד פדר, יליד גרמניה, הוא בעלים של חברה פרטית בתחום התעשייה ליבוא צנרת גמישה לתעשייה הפטרוכימית ותעשיית המזון. את דרכו בתחום האמנות והיצירה התחיל בגיל 15, בלימודי חוץ באוניברסיטת חיפה וסדנאות אומן. הציירים שהשפיעו על מהלך התפתחותו הם דורון בר אדון, יפתח ברקין, תמר דוברובסקי  ויהודה יציב, כיום הוא מצייר בגלריה בחצר ביתו. הוא השתתף בתערוכות רבות בארץ ובחו"ל, אנגליה, שבדיה, פורטוגל, איטליה.
 
עבודה של דוד פדר. צילום: אלבום פרטי
 
פדר: "לציורים שאני מצייר אין שמות, כולם ללא כותרת, עשויים צבעי שמן תעשייתיים, דיו, שמן, זפת על בדי קנבס. זהו סגנון ציורים מופשט, אקספרסיוניסטי, אשר נוצר מתוך תחושות. אין צורך בהבנה, יש צורך ברגש ואפשרות להתחבר אליו, הציור שאני מצייר אינו מתאר דבר, אלא רק את עצמו, כל ציור מביע מצב רוח, אוירה, רגש או רצון להביע כוחות נפש פנימיים לפעמים סוערים. בעזרת צבע, כתם, קו, קומפוזיציה, קצב, הרמוניה ואקספרסיה ,אני יוצר את הציורים. במהלך הציור נוצר דיאלוג מתמיד ביני ובין הציור, בעזרת כתם וקו, בין צבע לצורה, טקסטורה ומשיכות צבע. הכלים בהם אני משתמש הם מברשות מסוגים שונים, מגבים או צביעה ישירה מתוך מיכל הצבע. הצופה יכול להתחבר לציור ע"י חיפוש אלמנטים, היוצרים אסוציאציות כאלה ואחרות הנותנות לו הרגשה של הזדהות עם  הציור."
 
פרופ' מוטי דריאל, יליד בוקרשט, 1940, בן למשפחת  דוידוביץ, בה דיברו צרפתית, גרמנית והונגרית. עלה ארצה בגיל 10, למד כימיה בטכניון וקיבל דוקטורט במכון וייצמן. וברבות השנים הוענק לו תואר פרופסור. עבד במחקר ובפיתוח תהליכים במשך כארבעה עשורים בדימונה ובמפעלים שונים בנגב. בנגב גידל עם קטי רעייתו את ארבעת ילדיהם וספגו את מרחבי המדבר, את השקיעות הלוהטות ואת חיי החברותא בישובים הקהילתיים הקטנים שליד באר שבע. פה ושם הוא גם צייר.

 
תרנגול כפרות. עבודה של מוטי דריאל. צילום: אלבום פרטי

ב-1997 הקים עם חברים את עמותת "נגב שלום" שפעלה לקירוב לבבות בין ותיקי הנגב, עולים חדשים ובדואים. הוא שימש בה כיו"ר עד 2004, עת  שהצטרף לסגל מכללת ספיר. כעבור שנים אחדות פרש והתמסר סוף סוף לציור.
 
ותשקוט הארץ. עבודה של מוטי דריאל. צילום: אלבום פרטי
 
כיום הוא מתגורר עם אשתו בתל אביב. אין לו השכלה פורמאלית בציור. החל מ-2012 הוא מצייר בעיקר בטכניקה משולבת במכחול על בד ובאצבע על מסך מגע באייפד. לאחרונה התחיל גם לפסל בברזל.
 
דריאל: "אני מצייר במכחול על בד או מזוניט ובאצבע על מסך מגע של אייפאד ולאחרונה גם מפסל בברזל. הציור על אייפאד מספק את החוויה הקסומה של ציור מהיר, משוחרר מכל מוסכמה או מגבלה שעלול הבד ליצור ושיכולה להוות מחסום במהלך לידת הציור. במיוחד קוסמת האפשרות למחוק על המסך במחי אצבע נגיעת צבע בלתי רצויה - וזאת ללא השארת עקבות בציור או במצפון. אני מדפיס עבודות מהאייפד על מצעים שונים: נייר, בד, אלומיניום או בטון ועוד. הפסלים בתערוכה מתכתבים עם הציורים שלי."

 
עבודה של מוטי דריאל. צילום: אלבום פרטי

"לפעמים נוצר דיאלוג מפרה בין ציור מכחול על בד ובין ציור על אייפד: סקיצה על האייפד מפותחת על בד באמצעות מכחול וצבע. אם הציור מגיע לפרשת דרכים, מה שקורה לעתים, אני מחזיר את הציור למסך האייפד, ומנסה שם פתרונות ושילובי צבע שונים, שאחר כך חוזרים אל הבד, וחוזר חלילה, לפעמים הלוך וחזור פעמים אחדות. עם זאת, בסופו של יום, השילוב של בד ומכחול יחד עם צבעים מוחשיים, חיים, זורמים ומועברים במכחול או בשפכטל בשכבות על בד, עדיין נשאר בעיניי הצמד המלכותי של הציור. הוא מאפשר ביטוי פלסטי ומוחשי של תחושות, מראות ודמיונות בצורה בלתי אמצעית. יש במגע הצבע עם הבד חיוניות וחיות מיוחדות."
 
"נמשכתי לאחרונה גם לפיסול בברזל, שהוא היסוד הנפוץ ביותר בכדור הארץ, בשל תכונותיו היחודיות, שילוב של קשיחות וסלחנות (כשהוא חם) ושל טקסטורות שמשתנות עם הזמן ויכולות להעניק לפסלים חיים משלהם."
 
עבודה של גדעון שני. צילום: אלבום פרטי

גדעון שני, יליד הארץ, שירת במשך עשרות שנים בצה"ל ובמשרד הביטחון. כיום עוסק בפעילות התנדבותית ציבורית וקהילתית. בשנת 2006 הוענק לו עיטור 'יקיר העיר באר שבע', ומשנת 2012 הוא משמש כיו"ר אגודת הציירים והפסלים בישראל, סניף דרום. הוא מתכתב עם הנוף של דרום הארץ דרך הזיכרונות והביוגרפיה האישית. הוא הציג עד כה ב-16 תערוכות יחיד והשתתף ב-45 תערוכות קבוצתיות.
 
עבודה של גדעון שני. צילום: אלבום פרטי

שני: "המפגש שלי עם הנוף הוא מפגש של שייכות ומחויבות, ולא של צופה מהצד. שייכות להיסטוריה של אבות אבותיי ותושבי המדבר שנדדו לחבל ארץ זה לפני מאות שנים. שייכות לתושבים הגרים כאן כעת וליופיים הטהור והבראשיתי של מרחבי הנגב, מהמכתש הגדול על צבעיו וצורותיו הקוסמיות ועד לנופי סדום המטילים אימה וכישוף על המתבונן."
 
עבודה של גדעון שני. צילום: אלבום פרטי

תהליך עבודתו של גדעון שני מתבצע בכמה שלבים. בין אם הוא מתחבר אל מראה הנוף כפי שהוא משתקף מחלון חדרו, ובין אם הוא יוצא אל הנוף כדי להתקיים בו ולתפוס את צבעיו ומרקמיו. הוא מצלם את מושא ההתבוננות ממספר זוויות. לאחר מכן הוא רושם את קווי המתאר של החוויה החזותית, ומאוחר יותר מנסה לבטא את החוויה באופן ריאליסטי התרשמותי, בשכבות של צבעי שמן.
 
עבודה של גדעון שני. צילום: אלבום פרטי

שני: "סיפורי התנ"ך מרתקים אותי כאמן. מבחן המים של השופט גדעון. תכסיסיו הצבאיים. פשיטת הלילה על המדיינים, וסיסמתו – 'כמוני תיראו וכך תעשו', המתנוססת בכניסה לבית הספר לקצינים של צה"ל, הביאו ליצירת פסלי 'גדעון'. סיפורי גבורתו של שמשון הגיבור מתרחשים בדרום. ענק יהודי המצליח שוב ושוב להערים על הפלשתים ועם לחי חמור טרייה להכות מאות מהם. גם סיפור האהבה האכזר של דוד ובת שבע הפך לפסל. ואי אפשר ללא סיפורה של אשת לוט שלא התאפקה, סובבה את ראשה לאחור והפכה לנציב מלח..."
 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים