בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> יומולדת 60 לבית שאגאל
 

 

יומולדת 60 לבית האמנים ע"ש שאגאל 


 

בית האמנים ע"ש שאגאל מציין מלאת 60 להיווסדו בפתיחת תערוכת קבוצתית שכוללת 120 משתתפים ## אל הטכס החגיגי, שבא לציין גם את סיום השיפוץ בן 6 החודשים שעבר הבניין, הגיעו מאות שוחרי אמנות ## ראש העיר העלה על נס את חשיבות בית אגודת האמנים ביצירת פסיפס מרתק של העשייה האמנותית בעיר
 


 
מבט מבחוץ על בית האמנים המשופץ. צילום: אולפני חורי
 

לאחר שישה חודשים של שיפוצים מפרכים, נפתח מחדש בית האמנים על שם שאגאל, כשהוא עוטה חזות חדשה ורעננה, בפנים ובחוץ. בארוע הפתיחה, מאות אמנים ואורחים צבאו על דלתות בית האמנים וגדשו את חלליו בשתי הקומות עד אפס מקום. כה רב היה העומס והביקוש, עד כי אנשים רבים נותרו בחוץ, על המדרכה, בעת שראש העיר יונה יהב פתח את התערוכה הארצית הקבוצתית – תערוכת מחווה למארק שאגאל – במלאת 60 שנה לבית האמנים הוותיק.

בזה אחר זה עלו חברי ועד, אוצרים ואחרים אל דוכן הנואמים, והעלו על נס את תחייתו המחודשת של המקום המשמש בית למאות ציירים ופסלים תושבי חיפה והסביבה. המון פנים מוכרות נראו באולם התחתון, בחלל העליון וגם מחוץ לבניין. פנים של אמנים ושוחרי אמנות שמרבים להגיע לפתיחת תערוכות שונות ולארועי תרבות. אמנים בני כל הגילאים, שחלקם הביאו איתם גם חברים ובני משפחה, לשמוח בשמחתם.

 
שלוש אוצרות התערוכה, נורית אפשטיין, תמי סינר ואורה חיים, עם יו"ר האגודה אבנר חדד. צילום: כדאי לדעת

במשך שנים עמד בית האמנים מוזנח וזנוח, והתקיימה בו פעילות מינימלית. הוא עמד לו, חבול ומתקלף, רחוק מאוד מימי הזוהר שלו. חובות ארנונה העיקו עליו, מיסי חבר שניגבו רק בחלקם, בעיות תחזוקה ושאר צרות, שהביאו לנטישת חברים ותיקים, מיעוט פעילות ומחסור חמור באנרגיה ובמוטיבציה. כל אלה התפוגגו עם הגעתו של יו"ר חדש, דינמי וחרוץ בשם אבנר חדד. כפי שציינה אורה חיים, מארגנת הארוע, היו הרבה שותפים לעשייה, אבל האיש העיקרי שהפך את החלום למציאות הוא חדד, יושב הראש הנבחר, שעשה ימים ולילות למען הבית. עוד אמרה אורה חיים מעל דוכן הנואמים: "אנו חוגגים את יום ההולדת ה-60 של בית האמנים, וכמו כל דבר בגיל 60, גם הבית הזה היה זקוק למתיחת פנים".

השיפוץ התאפשר גם בעזרתה של מחלקת התרבות של עיריית חיפה בראשותו של אורי בלום, ושל קרן חיפה בראשותו של קובי ברוש. ועד האמנים החדש שהוקם בחסות תנופת העשייה שסחפה את כולם, כולל את האמנים שראי בר, סלומון לבייב, טטיאנה בלוקוננקו, חיים לוי, אורה חיים, יורם בק, נורית אפשטיין-רטנר, שמואל גרוס, תמי סינר, שקד שפירא ואבי שרון.


 
צילום: כדאי לדעת

בתערוכה הקבוצתית שנפתחה בשבת נוטלים חלק לא פחות מ-120 אמנים. את התערוכה אצרה האוצרת הראשית, האמנית תמי סינר, בשיתוף האוצרים סולומון לבייב ונורית אפשטיין-רטנר. ועדת התערוכות הוציאה קול קורא לתערוכה שתחנוך את פתיחתו המחודשת של הבית, ובתגובה הגיעו מאות עבודות פרי יצירתם של כ-200 אמנים. לאחר סינון קפדני נבחרו, כאמור, 120 עבודות, כשהשיקול המקצועי, בנוסף לטיב העבודות, היה לבחור יצירות שמתכתבות עם רוח יצירתו של שאגאל, מבחינת רעיונות, נושאים וצבעוניות. כל העבודות הונצחו בקטלוג מפואר המסכם את התערוכה, ואשר הופק על ידי תמי סינר. על הצילומים הופקד דן לביא.

בדברי הפתיחה שלו בקטלוג, כותב אבנר חדד: "אוסקר וויילד טען שקיימים רק שני עולמות: האחד קיים מבלי שמדברים עליו, וזהו העולם האמיתי, השני הוא עולם האמנות, ועליו חייבים לדבר כי אחרת אין לו קיום. כאשר אנו מאמצים את יצירותינו אל תוך קירות וחללים, אנו בונים עבורן בית בו נוכל לייצר את הדיבור על מהות קיומן. משכנן של היצירות הוא מקום בו נוכל להתפעל, לחלום, לחוש בלהט האומן ולאתגר את חושינו. כזה הוא בית שאגאל עבור כולנו."

והוא ממשיך: "שאגאל בנה עולמות של פנטזיה וחלום. הוא יצר דמויות ועצמים המתעלמים מכוח המשיכה ומרחפים בחלל. מוטיבים בולטים ביצירותיו הן דמויות מעולם התנ"ך ומן ההווי החסידי. התערוכה הארצית, 'מחווה למארק שאגאל', מצדיעה לאיש ולפועלו, במלאת 60 שנה להיווסדו של בית האמנים חיפה והצפון הקרוי על שמו."


 
מבקרים בארוע הפתיחה. צילום: כדאי לדעת

"אנו מצויים בפתחה של תקופה חדשה," ציין חדד. "ביתנו שינה את פניו, וחלליו ראויים להציג בגאווה את יצירותינו. אנו מבקשים להעצים את הפעילות המתקיימת בו ולהמשיך ולצקת תוכן תרבותי אל בין כתליו באמצעות שבתות תרבות, ערבי שירה, מופעים, חוגים וכמובן מגוון של תערוכות איכותיות. אנו מפנים את פנינו אל הקהילה ומבקשים להפוך לאבן שואבת עבור מגוון קהלים חדשים אשר יראו בבית שאגאל מרכז לפעילותם האמנותית. אנו רואים בפועלנו נדבך חשוב לקידום התרבות והאמנות בחיפה."

תמי סינר, התייחסה בדבריה לתהליך האוצרות שהיה מאתגר ומרתק. סינר: "נושא התערוכה סחף אמנים רבים מבית ומחוץ. 120 האמנים המשתתפים בתערוכה התייחסו לפנים השונים ביצירותיו של שאגאל: זוגיות, אהבה, הווי העיירה היהודית, דיוקנאות של האמן ואשתו, מוטיבים מעולם היהדות, כל אחד ואחת בטכניקה המאפיינת אותם ובסגנון הייחודי להם. בחרנו מגוון רחב של יצירות מרתקות והשתדלנו לחברם לאוסף מעניין, הרמוני וצבעוני."


קצרה היריעה מכדי להזכיר את שמות כל המשתתפים בתערוכה, אך הנה כמה מהם: אהובה שרמן, ליאנה סקסונה הורודי, יפה פרלמן, רותי סגל, סלאח אל-קרא, דניאלה טלמור, גרשון קניספל, דן לבני, כרמלה כתבי, חיים בירן, סרגיי בונקוב, קלאודיה פרץ, ליאורה איגר-דרייפוס, ועוד רבים וטובים.

 
צילום: כדאי לדעת

יונה יהב התייחס בדבריו לחשיבות שהוא רואה בהפיכתה של העיר חיפה גם לבולטת בעשייה האמנותית. ציור ופיסול הם אמנות אינדיבידואלית, אמר יהב. כל אמן ואישיותו המיוחדת הבאה לידי ביטוי בעבודתו. התערוכות בבית אגודת הציירים והפסלים מצליחות ליצור פסיפס מרתק של העשייה האמנותית בעיר. פסיפס המבטא את רוחה של חיפה: פלורליזם, סובלנות ויכולת לביטוי אישי במסגרת אחת. יהב גם הכריז כי בכוונת העירייה להמשיך במגמה של עידוד האמנים והיצירה על כל רבדיה וגווניה.

החלק האמנותי של פתיחת התערוכה כלל את שירתה המרגשת של הזמרת העיוורת שיראל ברקת מאגודת העיוורים, וקטע משחק של שקד שפירא ואורלי קופלר. ארוע מרגש נוסף היתה הופעתה של עדנה ויטמן, בתו של האדריכל דוד ויטמן, שתכנן את בית האמנים מראשיתו. ויטמן עצמו היה אמן וחבר באגודה, ונשא את מספר החבר ה-136. בתו עדנה הציגה תמונות בהן צולם בית שאגאל לפני עשרות שנים, וסיפרה על ההיסטוריה של המקום. הארוע הסתיים במתן תעודות הוקרה לאמנים שתרמו לפעילות האגודה.

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים