בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> בית שאגאל: בעקבות ספר שקראתי
 

 

בית שאגאל:
תערוכה קבוצתית / "בעקבות ספר שקראתי"


פתיחה: שבת 13.10.18
נעילה: 3.11.18

 

אוצרת: שקד דלילה שפירא


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
ההזמנה לתערוכה
 
כשספרות ואמנות נפגשים. בבית האמנים ע"ש שאגאל נפתחה השבוע תערוכה מסקרנת, קבוצתית-ארצית, "בעקבות ספר שקראתי". זוהי גם התערוכה הראשונה של אגודת האמנים והפסלים, חיפה והצפון שמתקיימת תחת שרביטו של היו"ר החדש, האמן אבי שרון, שנבחר לאחרונה במקום האמנית רותי סגל שפרשה מהתפקיד.

אל פתיחת התערוכה הגיעו עשרות משתתפי התערוכה ואיתם אורחים רבים. האוצרת שקד שפירא נשאה דברים, והקריאה כמה שירים. אחריה בירך היו"ר אבי שרון את הנוכחים, סיפר בקצרה על שיתופי הפעולה המתוכננים בבית האמנים עם ארועים שמתקיימים ויתקיימו בחיפה מטעם העירייה. הוא גם ציין לשבח את רותי סגל על תרומתה לאגודה במהלך הקדנציה שלה.

התערוכה קרמה עור וגידים בעקבות קול קורא שפורסם במהלך חודש אוגוסט האחרון, שהניב את הגעתם במייל אל האוצרת שקד שפירא צילומי עבודות, שאליהם צורפו שירים וקטעי סיפורים, שמות ספרים ושירים, וגם שמות של משוררים, סופרים ומוזיקאים שעוררו ביוצרים השראה. מבין כל אלה נבחרו היצירות שישתתפו בתערוכה.

45 אמנים משתתפים בגלריה שבקומה העליונה של בית שאגאל. התערוכה מציגה יצירות שנוצרו בעקבות סיפורי ילדים, שירה, ספרות מופת, אגדות, מיתולוגיה יוונית, סיפורי התנ"ך ודתות אחרות. העבודות עשויות מחומרים שונים ובטכניקות מגוונות: פיסול, ציור, הדפס, תחריט, קולאז', צילום, מיצב, שילוב חומרים ועוד.
 
היו"ר החדש, האמן אבי שרון, נושא דברים. צילום: אתר כדאי לדעת

בתערוכה ניתן לפגוש יצירות בהשראת שירי משוררים, ביניהם רחל, ח.נ. ביאליק, נתן זך, יהודה עמיחי, לאה גולדברג וחיים חפר, ובהשראת סופרים שונים, ביניהם ש"י עגנון, יאנוש קורצ'אק, מאיר שלו ודוד גרוסמן.

שקד שפירא: "נוף ארצנו שנשקף מחלונותיהם של אמנים יוצרים, מניע אותם לצייר, לצלם, לפסל ולהעשיר את העולם ביצירותיהם. הם מעבירים אל הצופים את היופי הזה ואת האהבה לעצי הזית, עצי האקליפטוס, הערים הסמויות מעין, המדבר, נופי הגליל והרי ירושלים, חופי הים ועוד.  אנשים, משפחות,  נשים וטף. כל עיר ועץ מצוינים בשירים. ביצירות שמוצגות בתערוכה ניתן לראות את צבעי הקיץ, אווירת החורף, הזריחה והשקיעה, המרחבים של נופים אהובים ויקרים, ואת גינת הבר שמצמיחה תבלינים, דון קישוט, הענק הירוק ועוד אגדות."

 
האמן יורם בק על רקע ציור ופסל מיצירותיו. צילום: אתר כדאי לדעת

שקד שפירא, מה הקשר בין ציור, ספרות ופסיכולוגיה?

"איורים קיימים במישורים רבים בספרות, קומיקס, אנימציה וקולנוע. האיורים מהווים מרכיב מקובל בספרי ילדים, ואף דומיננטי ביותר. בספרי ילדים האיורים מחויבים לשרת את המלל ולא פעם הטקסט נשען על האיור ומקבל בזכותו מימד ונפח נוספים. האיורים מכילים בתוכם אלמנטים יצירתיים במטרה להעביר את התוכן בצורה מקורית ומעניינת."

"גם עולם הפסיכולוגיה מעשיר מאד אמנים. הציור והפרשנות שלו, שעת סיפור וציור, אומנות חזותית המיוחדת להם להבנת סימנים אוניברסליים. ציורים לוכדים עיניים והמתבוננים בהם מיד מחברים אותם לזיכרונות מתוך ספרים שקראו. כאן בתערוכה אנו פוגשים את אותם סימנים  ואותות, ומעבר לסיפור ושיר כל צופה נזכר בימי ילדותו ובתקופות חיים שונות."

 
אוצרת התערוכה, האמנית שקד שפירא. צילום: אתר כדאי לדעת
 
האמנית ליאורה איגר-דרייפוס, צלמת, מציגה בתערוכה את "דון קישוט" המכונה בספרדית דון קיחוטה, מתוך הרומן של הסופר והמחזאי הספרדי, מיגל דה סרוואנטס.

האמנית לריסה סגלוביץ' מביאה לנו רישום בעפרון ציורים בעפרון על תבלינים, חתולים גברים ודגים. את אווירת "החג של החגים" שמתקיים מידי שנה  בחיפה בעיר התחתית.

"שנינו ביחד וכל אחד לחוד", הוא ציור שמן של האמנית רותי מיוחס, מתוך שירו של המשורר יהודה עמיחי. האמנית ג'יאנה פראניו פז מציגה טרילוגיה של ציורי שמן: "הקנטנאור", "ההולכים" ו"מתקנת הרשתות", מתוך הספר  "נופל מחוץ לזמן" של הסופר דוד גרוסמן.

אהובה גרץ החיפאית מציגה את היצירה 'עולמה של אישה' בהשראת ספרה פורץ הדרך של הסופרת  וירג'יניה וולף, 'חדר משלך' משנת 1929. מסר הספר הוא כידוע על פמיניזם וחופש היצירה: כל אישה  זקוקה לחדר משלה ולהכנסה קבועה.
 
הקהל מאזין לדברי הפתיחה. צילום: אתר כדאי לדעת
 
האמנית חווה שרף, מגבעתיים, מורה ומרצה לאומנות, מציגה את "הגן הנפלא". במיתולוגיה היוונית היה גן נהדר שבו גדל עץ, פרותיו תפוחי זהב. העץ נשמר על ידי דרקון אכזרי, ואחת המשימות שהוטלה על הגיבור הרקולס היתה לגנוב את התפוחים.
 
האמנית צביה סלס יצרה סדרת צילומים מטופלים בהשראת הספר "הערים הסמויות מעין"  של איטאלו קאלווינו, ובהשראתו היא כותבת: "לנגד עינינו קמות ערים אשר מראש קיומן מוטל בספק, ערים שהזיכרון הוא שמחייה אותן-זכרונו של החוקר מרקו פולו. ונדמה שהן ניזונות יותר מעולמו הפנימי של המתבונן מאשר מקיום בעולם ממשי."

האמנית תמר מגדל מציגה צילומי נוף שצילמה מחלון ביתה, שקיעה ואת נוף העיר חיפה, אולי גם בהשראת רחל המשוררת שכתבה את שיריה מביתה ליד הכנרת, ושמרבית שיריה הם מנופי חייה בארץ ישראל. לצילומיה אלה היא העניקה את הכותרת 'מחלוני', ומתייחסת למילים נותנות ההשראה של לאה גולדברג - 'אהבתה של תרזה דימון'. 

 
מתוך התערוכה. עבודות של ויטלינה מוחין (ימין) ושל רותי מיוחס (שמאל) צילום: אתר כדאי לדעת
 
האמנים זיסמן יולה ויוסי פלמר מציגים יצירות מתוך "גינת הבר" של מאיר שלו. האמנית דינה תבל מציגה את "בת הים" בציור שמן נפלא. האמן מוטי פן מציג את "הענק הירוק". האמנית בתיה גזית  מציגה יצירה "זה לא הים..." מתוך שירה של לאה גולדברג.

האמנית עליזה טל מציגה את נוף ארצנו "עץ הזית" משירה של לאה גולדברג, "אקליפטוס" מתוך שירה של רחל. המאיירת איריס סמליאן מציגה איורים מתוך הספר "קאיטוש המכשף" של יאנוש קורצ'ק.

יעל התשואל מציגה את "מסע אל גרגיר החול". בהיותה נערה הספר שהשפיע עליה רבות היה "מסע דניאל" של הסופר יצחק אורפז. האמן מיכה גדיאל, מציג לנו פסלים מתוך אוסף  רדי מד "החטא הקדמון" ו"רעל ורעלה – נשים בחשיכה".

התערוכה תינעל ב-3 בנובמבר, 2018.

 
מתוך התערוכה. מעבודותיו של מוטי פן. צילום: אתר כדאי לדעת

האמנים המשתתפים (לפי סדר א'-ב'):

אגרונוב אריאל אהרון, און מיכה, אחיעזר ענת, איגר דרייפוס ליאורה, אלטשולר אולגה, אפשטיין נורית, בלוקוננקו טטיאנה, בק יורם, גדיאל מיכה, גזית בתיה, גיאת דורית, גנאדי סונטו, גרץ אהובה, גרצ'וק תמר, התשואל יעל, וילנאי ליאורה, זילברמן גבי, זיסמן יוליה, זמר רחל, טל עליזה, לב לוקצ' מירלה, ליבוביץ' עמי, מגדל תמר, מוחין ויטלינה, מיוחס רותי, מנור עוזי, סגלוביץ' לריסה, סמליאן איריס, סלס צביה, פן מוטי, פלמור יוסי, פרניו פז ג'יאנה, צמחוני אילנה, רוקר הלן, רז נירה, רינג רינה, שם טוב ילנה, שני גדעון, שקד דלילה שפירא, שניידר אלגרה ללה, שרף חווה, תבל דינה.


 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים
חברת "ליב", המתמחה בשיווק והפצה של מזון אורגני, טבעי וטבעוני וללא גלוטן, עוברת לייצור כלל מוצרי הטופו של החברה, למשק ויילר, הנחשב ליצרן הטופו המוביל בישראל. במסגרת שיתוף הפעולה משיקה ליב מוצרי טופו...
קישור לעמוד המלא

בלאק וביסלי משתפים פעולה

בלאק וביסלי משתפים פעולה
גם כשאנחנו כבר בטוחים שאי אפשר להמציא שום דבר חדש בנושא ההמבורגרים, מגיעות לפעמים הפתעות מרעישות. והפעם זה שוב מגיע מכיוון מסעדת ההמבורגרים האהובה עלינו מכולן - מסעדת Black...
קישור לעמוד המלא

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!
קפה לואיז, שהסניף הראשון שלו הוקם במפגש של שכונת כרמליה עם שדרות מוריה בשנת 2007, היה נושא הדגל של מהפיכת הצמחונות, הטבעונות והמנות ללא גלוטן בחיפה. הרעיון שעמד מאחורי קפה לואיז מבוסס על הבשורה...
קישור לעמוד המלא

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה
מהדורת הקיץ של דומינו'ס פיצה יצאה לדרך ב-8.7, והיא מוגבלת לשלושה חודשים בלבד. קבלו את New York Pizza משפחתית, שנחתכת ל-6 משולשים במקום 8, כך שכל משולש הינו דק דק וענק. מעליו מפוזרות גבינות ייחודיות...
קישור לעמוד המלא

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ
חדשות טובות למי שאוהב לאכול טוב - השבוע נפתח הסניף ה-40 במספר של רשת טיב טעם. לרגל הפתיחה הגיעו עשרות אנשי תקשורת ומובילי דעת קהל מחיפה והסביבה, כדי להכיר מקרוב את הסניף החדש, ולהתכבד בתקרובת עשירה...
קישור לעמוד המלא

בלאק: אמריקה זה כאן!!

בלאק: אמריקה זה כאן!!
רשת בלאק רשת ההמבורגרים הותיקה במדינה בניצוחו של השף צחי בוקששתר, יוצאת במהדורה מוגבלת לחודש אחד בלבד. עם גרסת ההמבורגר הייחודית במשקל 1.200 והפעם עם תוספות של מיקס צ'יפס, צ'יפס רגיל וצ'יפס בטטה...
קישור לעמוד המלא

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ
כאשר ישנה בחיפה השקה של תפריט חדש במסעדה נחשבת, מתייצבים כל המי ומי. ידוענים, אנשי תקשורת וכמובן - לירן חולצה אפורה. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בשף ששמו יצא לפניו, ובמסעדת ביסטרו מהטובות בסביבה...
קישור לעמוד המלא

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו
מינא הינה מסעדת דגים עם תפריט עשיר ומיוחד, בה נפגשים המזרח והמערב בנוף עוצר נשימה המשקיף על חומות עכו, חיפה והרי הכרמל. המסעדה עברה לפני חודשים אחדים אל משכנה החדש בו פעלה בעבר מסעדת "אל באבור"...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל היין חוזר לחיפה

פסטיבל היין חוזר לחיפה
לאור ההצלחה לה זכה בשנים האחרונות פסטיבל היין המסורתי ובתזמון מושלם לחג השבועות, חוזר בתאריכים 5-6.6 הפסטיבל אל חיפה ואל רחבת גן האודיטוריום המקסימה. הפסטיבל באחריות של קבוצת VPL GROUP,ORIZONS הפקות..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא
לאחר השקת פיצה טבעונית ופיצה ללא גלוטן, דומינו'ס ממשיכה לחדש ולפנות לקהלים נוספים, והפעם לקהל שוחר הבריאות, עם בצק כוסמין מלא טרי הנפתח במקום ושומר על מרקמו הפריך. בצק כוסמין הינו פיתוח ייחודי של...
קישור לעמוד המלא

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!
לרגל יום ההמבורגר הבינלאומי יחגגו ברשת בורגר סאלון ברחבי הארץ מזמינים אתכם להגיע להרכיב את ההמבורגר המושחת שלכם וליהנות מהטבה של תוספות מעל ההמבורגר בחצי מחיר וללא הגבלה בכמות התוספות בהטבה...
קישור לעמוד המלא

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!
אוטוטו מדינת ישראל תתמלא בתיירים, מוזיקה, שמחה והמון גאווה ישראלית ובדומינו'ס פיצה החליטו להצטרף לחגיגה עם פיצות דוז פואה מנצחות המשלבות לא פחות מ-12 תוספות מטורפות על כל פיצה. פיצת הדוז פואה הבשרית..
קישור לעמוד המלא

יקב טוליפ ומסעדות מובילות נרתמים למען כפר תקוה

יקב טוליפ ומסעדות מובילות נרתמים למען כפר תקוה
ערך התרומה החברתית הוא אחד היסודות החזקים של יקב טוליפ, שפועל בכפר תקווה ומעסיק אנשים בעלי צרכים מיוחדים. השנה החליט היקב לתת ביטוי נוסף לפעילות החברתית שלו ולהוציא את בשורת העשייה החברתית מחוץ...
קישור לעמוד המלא

פאב אפטר דארק פתח סטריט פוד

פאב אפטר דארק פתח סטריט פוד
רעבים באמצע היום? לא חייבים לטרוף דווקא פלאפל או שווארמה. אפשר להשביע את הרעב באופן מעניין בהרבה, אם תגיעו אל פאב האפטר דארק שבעיר התחתית. נתי טולוצ'ינסקי, הבעלים של הפאב הידוע ב-30 ברזי הבירה שלו...
קישור לעמוד המלא

גל בוכניק פתח בית ספר למקצועות האפייה והקונדיטוריה בחיפה

גל בוכניק פתח בית ספר למקצועות האפייה והקונדיטוריה בחיפה
גל בוכניק, שף קונדיטור וותיק ומוערך הפועל בתחום הקונדיטוריה מזה למעלה מ- 20 שנה פתח לאחרונה בית ספר קולינרי למקצועות האפייה והקונדיטוריה בצ'ק פוסט, חיפה. גל בוכניק זכור לציבור גדול מתוקף השתתפותו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים