בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> בית שאגאל: פתוח - הכנסת אורחים מכאן ומשם
 

 

בית שאגאל: פתוח - הכנסת אורחים מכאן ומשם


 

 9.12.17-31.12.17


אוצרת: תמי סינר


 

יורם מארק-רייך 

אתר כדאי לדעת


 
ההזמנה לתערוכה. עיצוב: צבי פדלמן
 

החג של החגים הוא מסורת חיפאית, שבאה להדגיש את אווירת הדו-קיום המאפיינת את עירנו. בכל שנה בחודש דצמבר מתקיים הפסטיבל הזה שנותן כבוד לשלוש הדתות הגדולות, ולכל המיעוטים האחרים. הפסטיבל שואף לבטא את אופייה של חיפה כעיר בעלת אוכלוסייה מעורבת, ולקדם סובלנות וחיים משותפים. דצמבר נבחר לקיומו של הפסטיבל בגלל החגים הדתיים המתקיימים בו או בסמוך לו – חג החנוכה, חג המולד, חודש הרמדאן ועיד אל-פיטר.

אגודת הציירים והפסלים חיפה והצפון, שמרכז פעילותה הוא בית שאגאל, לוקחת גם היא חלק פעיל בפסטיבל. השנה בחר הצוות המנהל את האגודה, בראשותה של היו"ר, האמנית רותי סגל, לעסוק בנושא הכנסת האורחים. כי אין כמו הערך האנושי של הכנסת אורחים אל ביתך ומשכנך, כדי להדגיש את האחווה האנושית.

אוצרת התערוכה, תמי סינר, שחתומה על תערוכות קודמות מוצלחות מאוד, לקחה את הנושא ופתחה אותו לטובת מחוזות נוספים. התערוכה החדשה משתרעת על שתי קומותיו של בית האמנים על שם שאגאל, ונקראת 'פתוח – הכנסת אורחים מכאן ומשם', כאשר הכוונה היא לאורחים מעולמנו ומעולמות אחרים. 

ההכנות לתערוכה. עבודה של מורן לסקוב. צילום: רחל רייס

תמי סינר: "אני רוצה להודות לכל מי שעזר לי, כל אחד בתחום שלו. האמניות שראי בר לבנסולד ואילנה גברון מהוועד המנהל, האמן רדואן מנצור שסייע רבות בחיבור עם אמנים מעוספייה ועם להקת הרקדנים שתופיע בפתיחה, האמן צבי פדלמן שהכין את הבאנר המדהים, מודעה לעיתון ״הארץ״ וגרסה שנייה של ההזמנה. תודה מיוחדת לשמעון סבג, מנכ״ל עמותת 'יד עזר לחבר', על העזרה הרבה בלוגיסטיקה ובהובלות. ואם שכחתי מישהו – אז סליחה וגם תודה גדולה!"

הקו של הכנסת אורחים מכאן ומשם יתבטא לכל אורך התערוכה, כאשר כבר בפתיחה תופיע להקת המחול 'ארוס אל כרמל' מעוספייה, בהנהלת אינעם ועבדללה אבו רוקאן, שתצא במחול קצר של ריקודי דבקה מסורתיים.

שבוע לאחר מכן תתקיים הרצאה מיוחדת של האמן צבי פדלמן, בנושא אמנות דיגיטלית. פדלמן מציג בתערוכה סדרה של איורים דיגיטליים מרהיבים מעולמות הזויים. בעוד שבועיים תתקיים הרצאה בנושא גלגול נשמות. כדאי לעקוב אחר הפרסומים.

 
עבודה של צבי פדלמן. צילום: אלבום פרטי

תמי סינר: "הרעיון הוא להרחיב את היריעה, והוא צץ במסגרת חיפושיי אחרי נושא מרתק. ידעתי שאקח זאת למחוזות שונים במיוחד. אני אוהבת מאוד לאתגר את האמנים המשתתפים בתערוכה, ולעודד אותם ליצור דברים בלתי שגרתיים. כשנתקלתי בכיוונים בנאליים של הנושא, מיד ביקשתי ״להשתגע יותר״ וזה מה שהיה. לא נמנעתי מלהציג אף עבודה שהוגשה, אלא רק במסגרת החלטות אוצרותיות הקשורות לנושא."

בתערוכה משתתפים 45 אמנים מכל רחבי הארץ, והיא תוצג עד ל-31 בדצמבר. כל אחד מהאמנים מצא דרך מקורית להביע את רעיון הכנסת האורחים. יש בה ייצוג מרשים של אמני צילום, המציגים אפיזודות מיסטיות אפלות ומסתוריות, ביניהם נציין את בר פדלמן (שירש את הכישרון לאמנות מאביו צבי פדלמן שמככב בתערוכה), יורי שפלב, אלכס הובר, ליאורה איגר  דרייפוס ואחרים.

עבודה של האוורד פוקס, הפי חנוכה. צילום: Jerusalem Studio

קבוצת אמנים מהזרם הרוסי-אקדמי מציגה עבודות מרשימות עם אינטרפטציה משלה למושג הכנסת האורחים בציור ובפיסול.

עוד נזכיר את עזבונו של האמן מנדי סאנד שמשתתף (בפעם השנייה, עם עבודות אחרות), שמציגה אלמנתו אגי. אמנית הקרמיקה רינה פלג מציגה יחד עם שתי אמניות שעובדות בסטודיו שלה באום אל פאחם, טוטמים ויצורים העוסקים בגלגול נשמות.

האמנית ליאור קסם-חממה מציגה יצורים שונים ומשונים מחימר. היא מושפעת מעולמות הפנטסיה, ולעיתים מזרמים כמו פופ-סוריאליסטי וסטימפאנק. קיתאם היבי מציגה גם היא עבודות סוריאליסטיות, ואילו ראניה לילה מציגה ציור נאיבי.

עבודה של ליאור קסם חממה. צילום: על ידי האמנית
מדברי האוצרת תמי סינר:
 
הנושא המרכזי של תערוכת החג של החגים השנה הוא אורחים מסוגים ועולמות שונים.
הכנסת אורחים היא מידה המוכרת לאנושות מספר הספרים, התנ"ך.
אבינו אברהם היה הראשון שהוזכר בהקשר זה, כמי שהזמין את שלושת עוברי האורח לשהות בצל אוהלו. בשל  מחווה נאה זו זכה לברכת האל ושרה אשתו שהייתה עקרה ילדה בן זכר לתפארת.
לא רק ביהדות, כי אם גם בדתות אחרות, בנצרות ובאסלם קיימת מצוות הכנסת אורחים, הבאות לידי ביטוי  בצורות שונות ומגוונות.
יש לציין, יחד עם זאת, שלא כל "האורחים" הינם רצויים. יש אורחים בלתי קרויים שאינם מגיעים אלינו בידיים  נקיות. ראינו ואנחנו עדיין חווים את כל מכלול הבעיות והקשיים עם המוני הפליטים המציפים ארצות, גם את מדינת  ישראל, למרות שאיש לא חשב להזמינם.
ישנם אורחים הבאים להציץ על עולמנו מעולמות אחרים, ואנו רק מדמיינים לעצמנו כיצד הם נראים.
אורחים מעולמות שונים יכולים להיות חוצנים, יצורים דמיוניים, כיסאות, ספסלים או כל חפץ אחר השייך להכנסת  אורחים כאשר הוא בצורה שונה ולא בצורתו המקורית.
כל יצירה מתבקשת להביע דעה על אורחים הנכנסים לחיינו בדרך כלשהיא.
 


משתתפי התערוכה:

איגר דרייפוס ליאורה, אפשטיין-רטנר נורית, בן שושן אורנה, בנס עדנה, בר לבנסולד שראי, גברון אילנה, מאירה דורי אוהד, הובר אלכס, הורדי סקסונה ליאנה, וייס ענת, זיו יואל, ליאור קסם חממה, חתאם היבי, טולדנו פנינה, כהן אורי, כתבי כרמלה, לאלא ראניה, לסקוב מורן, מור ציון, מזרחי מנצור, נסיס אלישבע, סאנד מנדי, סגל שרה, סגלוביץ לריסה, סטפן לוואנינאן, סצ'נקו סרגיי, עירוני טלי, פוקס הווארד, פלג רינה, מסאלחה מיסאא, מצאלחה ימאמה, פדלמן צבי, פדלמן בר, פרז קלודיה, צאליק מרקו, צנבחט פבל, קוגן נדיה, קודימר יורי, קסצ'וב בני, קרזנר אולגה, קפלנוביץ איגור, רוקר הלן, ריי לאו, רייס ישראל, שבתאי צבי, שפלב יורי, שקדי פנינה, תהילים חני.

 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו
מאות אנשים הגיעו בערבו של יום שני, 30 ביולי אל מסעדת 'מקאו' שפתחה את שעריה במושבה הגרמנית שבחיפה. המסעדה, בבעלותם של צביקה לוי ואיסמעאיל חלפו, מביאה בשורה אסיאתית קולינארית חדשה לחיפה. השניים לא...
קישור לעמוד המלא

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018
"הזרע" מרכזת מאמצים ביצירת ערך מוסף משמעותי לכל אורך שרשרת האספקה, באמצעות טיפוח ממוקד של זנים ייחודיים של זרעי ירקות ופירות. כבר בימים אלו ניתן למצוא ברשתות שיווק מספר זנים ופיתוחים של "הזרע" שזכו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים