בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> גלריה מונטיפיורי: רותי סגל מציגה 'קצת אחרת'
 

 

גלריה מונטיפיורי: רותי סגל מציגה 'קצת אחרת'


 

האמנית והאוצרת רותי סגל מציגה בימים אלה תערוכה ובה כ-25 ציורים בגלריה מונטיפיורי בתל אביב ## עבודות חדשות מאוד לצד עבודות מלפני 20 שנה ## לגיוון תורמת גם העובדה שחלק מהציורים הם צבעוניים, וחלקם שחור-לבן


5.1.2017 – 15.12.2016

אוצרת: גלית הולקורן


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
מתוך התערוכה. צילומים: אלבום פרטי
 
האמנית רותי סגל, שהיא גם יו"ר אגודת האמנים של חיפה והצפון, לא מסתפקת בתערוכת הענק אותה היא אוצרת בימים אלה בבית שאגאל, 'אחים בדם', כחלק מארועי 'החג של החגים'. ביום חמישי, 15 בדצמבר, בשעה 20:00, תתקיים פתיחת תערוכת היחיד שלה, 'קצת אחרת', בגלריה מונטיפיורי הנחשבת בתל אביב.

לפני כשנתיים כבר הציגה רותי סגל תערוכה באותו מקום. סגל: "זו גלריה יפה, מכובדת ומכבדת, שממוקמת במיקום טוב. תענוג לעבוד עם האנשים שם. יובל בן שלוש, הבעלים של הגלריה, הגיע אליי הביתה, עבר על הציורים ובחר. יש לו עין טובה. הוא גם מאוד מיומן. עבר במהירות על העשרות הרבות של העבודות שיש לי בבית, וידע בדיוק מה הוא רוצה. באופן מפתיע הוא בחר גם עבודות חדשות ממש, מהחודשים האחרונים, וגם ציורי דומם ופרחים מהעבר, שחשבתי שהם כבר פאסה, אבל מסתבר שיש לזה עדיין ביקוש. ציורים בצבע וגם בשחור-לבן."

רותי, במה שונה התערוכה הנוכחית מקודמותיה?

"האמת, שאני לא אוהבת לדבר על הציורים שלי. מעדיפה שיראו אותם ושהציורים ידברו בשם עצמם... בכל אופן, התערוכה אינה חדגונית כמו קודמותיה. בדרך כלל אני מציגה תערוכה של נושא אחד, אלא שהפעם הוחלט לגוון, והתוצאה היא עבודות חדשות מאוד לצד עבודות בנות 20 שנה."

 עבודות גדולות ממדים?

"העבודות הן בגדלים שונים, וחלקן גדולות מאוד. יש גם שלושה טריפטיכונים גדולים, שהם ציורים שמורכבים משלושה חלקים. מה שנקרא, שהגודל כן קובע..."

 
רותי סגל בפעולה. צילום: תמי סינר

במקביל לתערוכתך זו, תיפתח גם תערוכת הענק 'אחים בדם' אותה אצרת בבית שאגאל בחיפה. איך את מוצאת את הזמן והאנרגיה?

"למעשה, בעוונותיי, אני אוצרת אפילו עוד תערוכה חדשה, שנפתחה בימים אלה בבית עיריית כרמיאל, במעמד ראש העיר עדי אלדר. זו תערוכה ציורים של סילביה זלמנסון, שהוותיקים מזהים את שמה כמי שהיתה אסירת ציון בברית המועצות ומי שהשתתפה בניסיון לחטוף מטוס אזרחי שם ביוני 1970, כדי להסב את תשומת לבה של הקהילה הבינלאומית למצוקת יהדות ברית המועצות. המשפט שנערך לה ולחבריה משך תשומת לב בינלאומית, ופתח את השערים לגל העלייה של שנות השבעים. כיום סילביה היא אמנית מוערכת."

"אתה שואל, איך אני מוצאת זמן ואנרגיה... ובכן, כשאוהבים את מה שעושים, אפשר למצוא זמן להכול..."

רותי סגל למדה במסגרות רבות. באוניברסיטה, אצל ציירים רבים, אך בעיקר תוך כדי יצירה ועבודה. סגנון הציור שלה הוא ייחודי למדי, ואנשים כבר מזהים אותו מרחוק. אסכולת רותי סגל. בעבר היתה מורה מבוקשת, ורבים מתלמידיה התקדמו והתפתחו והם מציגים בעצמם. בשנים האחרונות היא כבר לא מלמדת. מעדיפה להעביר את האנרגיות ליצירה שלה, מה גם שתפקידה כיו"ר אגודת האמנים של חיפה והצפון ותפקידי האוצרות שלה גוזלים ממנה זמן רב.
 
הסטודיו של הציירת ממוקם בתוך ביתה של סגל במרומי הר הכרמל, שם היא נושמת, חיה ועובדת. עוסקת בנופים מקשת רחבה. הטריגרים לעבודתה הם נופים שמסביבה, נופי ארץ ישראל, וגם נופים של ארצות המזרח התיכון, בהם היא אוהבת לשוטט. גם בחלומותיה היא אוהבת לנדוד. רותי: "בחלומי אני נעה בדרכים, במסעות, בשבילים נעלמים ובמרחבי האינסוף. דרך חלומותיי אני נודדת ברחבי ארצות הים התיכון. בהגיעי למקומות העלומים והמתגשמים, הרי הם מתחברים לפסיפס נופים, כה דומים וכה שונים..."
 

רותי: "מישהו אמר שלקחתי סטודיו, ובניתי סביבו את הדירה... בזכות מיקומו, אני כל הזמן חייבת לעבור דרכו, והציור שעליו אני עובדת תמיד נמצא שם על הכן, ומהווה תזכורת מתמדת, קורא לי לבוא אליו. אני חיה את הציור 24 שעות ביממה. הצבעים שולטים בחיי."

בציוריה היא מעבירה לצופה את התרגשותה ממרחבי הנוף האינסופיים, תצורות טבע ונוף משולבים בנופי הנפש, וימים של שקט ורוגע לעומת ימים קשים וסוערים. על הצבע הצהוב היא אומרת: "צהוב הוא אחד משלושת צבעי היסוד. הוא המרכיב הראשוני של הצבעים, והוא חשוב מאוד בטבע. אין ירוק בלי צהוב. ישנן פריחות צהובות מדהימות, ויש תקופות בהן הנופים לובשים צהוב. בעיני חלק מהאנשים, הצהוב מסמל קמילה, את סוף החיים, סינוור, קינאה. אבל בעיניי הוא פשוט חלק מהמחזוריות של הטבע. בטבע זו תקופת הבלה. שדות החיטה מצהיבים כשהם בשיאם..."
 
על האינסוף היא כותבת בספר המהודר 'ימים סוערים' שראה אור בשנת 2012, והמאגד מאמרים, צילומים ומבחר מרשים מעבודותיה: "אתה הולך ולא מגיע, חוזר על העקבות של עצמך, והמחשבות טורפות את המוח. על מה, מדוע ולאן? האם לחזור או להמשיך במסלול האינסופי שיביא אותך לאותו מקום גם בלי שתבחר? עולמנו מורכב מאוסף אינסופי של נקודות, המרכיבות קווים ומישורים אינסופיים. היקום גדל ומתפשט, אך האם זהו תהליך סופי? או אינסופי? והיכן מקומנו, כאן או שם? בעבר, בהווה או בעתיד? ומי מחליט עבורנו?"
 

 
 
דבר האוצרת גלית הולקורן:

"זו תערוכה שנייה לרותי סגל בגלריה מונטיפיורי והיא מהווה המשך ישיר לתערוכתה הקודמת ומשלבת תקופות שונות של יצירה."

"סגל ממשיכה לעסוק בעיקר בנוף מקומי, המאופיין בצבעוניות ארץ-ישראלית, נוף בו יופיע בדרך קבע העץ כמוטיב חוזר. העץ, שורשיו נטועים עמוק באדמה האהובה עליה, ענפיו נעים ברוח והוא איננו נינוח. תמיד מצוי בסערה, ברוח - והרוח היא פראית, היא רוח האדם. בצבעים עשירים היא מתארת את מרחבי הנופים האהובים עליה. באופן אקספרסיבי ומלא חיים, כיאה לאישה בעלת תשוקה לחיים."

 

"בשונה מן התערוכה הקודמת, תערוכה זו כוללת גם ציורי טבע דומם שצוירו דווקא בתקופה מוקדמת יותר. בדומה לציורי הנוף של סגל, הם אינם מתיימרים לתאר טבע דומם מדויק וריאליסטי. זהו ציור אקספרסיבי המאופיין במשיכות מכחול מהירות וקווי מתאר עבים. את האובייקטים הפיגורטיביים היא מפשטת ויוצרת משטחי צבע לבנים מלווים בצבעי היסוד, וכך יוצרת ניגודיות צבעונית חזקה. הרקע נותר עלום וכהה. גם כאן יש תחושת אי שקט וסערה. הקומפוזיציה דחוסה ודומה כי החפץ המתואר, בדיוק כמו העץ בנוף, שברירי ומט ליפול."

"סגל מביעה את עולמה הפנימי בציור, מנעד רגשות הבא לידי ביטוי על גבי הבד על ידי מכחול וצבע. כל ציור הוא פיסה מסיפור חייה."

 

התערוכה תינעל ביום חמישי, 5 בינואר.
 
שעות פתיחה:
 
ב'-ה': 10:00-18:00
ו': 10:00-13:00 

גלריה מונטיפיורי. רח' גורדון 36, תל אביב. טל: 03-5668818

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו
מאות אנשים הגיעו בערבו של יום שני, 30 ביולי אל מסעדת 'מקאו' שפתחה את שעריה במושבה הגרמנית שבחיפה. המסעדה, בבעלותם של צביקה לוי ואיסמעאיל חלפו, מביאה בשורה אסיאתית קולינארית חדשה לחיפה. השניים לא...
קישור לעמוד המלא

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018
"הזרע" מרכזת מאמצים ביצירת ערך מוסף משמעותי לכל אורך שרשרת האספקה, באמצעות טיפוח ממוקד של זנים ייחודיים של זרעי ירקות ופירות. כבר בימים אלו ניתן למצוא ברשתות שיווק מספר זנים ופיתוחים של "הזרע" שזכו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים