בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> בית שאגאל: תערוכת הבוגרים המצטיינים
 

 

בית שאגאל: תערוכת הבוגרים המצטיינים 


 

בבית האמנים ע"ש שאגאל נפתחה תערוכתם המשותפת של שלושה בוגרי אמנות מצטיינים ממכללת תילתן ומאוניברסיטת חיפה: רונית ביננבוים, מוחמד סלאח וניב ליפשיץ ## לשלושה הוענקו תעודות הוקרה ופרסים כספיים להנצחת שמו של התעשיין אריה סגל ז"ל
 

יורם מארק-רייך  


 
ציור של ניב ליפשיץ. צילום: מוחמד סלאח
 
השבוע נפתחה בבית שאגאל תערוכה של שלושה בוגרי אמנות מצטיינים בחיפה – רונית ביננבוים מאוניברסיטת חיפה, ומוחמד סאלח וניב ליפשיץ ממכללת תילתן. שלושת המציגים שנבחרו להציג בתערוכה יזכו בתעודת הערכה ובפרס כספי ע"ש אריה סגל ז"ל, תרומת מפעל אלובין מקבוצת אריה סגל. אוצרת התערוכה היא רותי סגל, שנבחרה לאחרונה לתפקיד יו"ר אגודת האמנים של חיפה והצפון במקום אבנר חדד. את טקס הפתיחה הנחה ברוב חן והומור איש התיאטרון והטלוויזיה, אריה יאס. בטקס נפקד מקומו של מוחמד סאלח, תושב נצרת, שעשה את דרכו לחיפה על אופנוע, אך לא הצליח להגיע במועד שנקבע. את הפרס – תעודת הוקרה ומעטפה עם צ'ק – קיבל בשמו ארז ישכרוב, הבעלים של מכללת תילתן. הפסל וחבר האגודה משה פרלמן סייע בהפקת התערוכה. דני סגל, בנם של אריה ורותי, חילק את הפרסים לזוכים, וריגש את הנוכחים בסיפוריו על אביו שנפטר, כמו גם בדברי העידוד שלו לאמנים – שזוהי רק ההתחלה, ושצפוי להם עתיד מזהיר אם רק ימשיכו וינסו, ימשיכו וישקיעו, ימשיכו ויתמידו.
 
אריה סגל ז"ל. צילום: באדיבות המשפחה
 
התערוכה נולדה מתוך רצון משפחתו של איש התעשייה אריה סגל ז"ל, להנציח אותו באופן זה, ונשקלת האפשרות להפוך זאת למסורת שנתית. אריה סגל תמיד העריך ואהב אמנות, ועודד את אשתו רותי סגל להפוך לאמנית, תוך שהוא מלווה אותה בדרכה האמנותית.
 
רונית ביננבוים מציגה בתערוכה את סדרת ציורי הדיוקן, 'המופרעים'. רונית: "התחלתי לצייר פורטרטים של אנשים שאני לא מכירה, ובניתי את הסיפור שלהם. שוטטתי באינטרנט בחיפוש אחר דמויות שיעוררו את הסיפור, ובחרתי בדמויות שמבטן משך אותי. הפוטנציאל הסיפורי שגלום באדם האנונימי משך אותי והתחלתי לצייר. היה לי גם צורך לשפוך אור על הדמויות, ולנסות להעביר את מצבן הנפשי. מכיוון שעברתי לצבעי אקריליק, גיליתי עולם חדש של צבעים בוהקים, רעילים עד כאב, שהתאימו להלך הרוח שלי ושל הדמויות שלי."

"במהלך היצירה נקשרתי אל כל הדמויות וטיפלתי בהן בעוד כתם ובעוד משיכת מכחול עד שהם קיבלו חיים, הן מבחינה חומרית והן מבחינה קונספטואלית. עם זאת, ברגע שתליתי את הציורים על הקיר היה לי ניתוק רגשי מהדמויות המצוירות, אבל עדיין אני חשה דאגה לקיומן..."
 
ציור של רונית ביננבאום. צילום: ורהפטיג, ונציאן

ניב ליפשיץ, שעובד כמעצב גרפי במשרד הפרסום לם-מרגלית, מעיד על עצמו שהוא נהנה מתרגום רעיונות לאמנות מעשית, דיוק, מקצועיות ואינטראקציה עם אנשים. הציור אינו תחום האמנות היחיד שלו. היצירתיות שלו מתפרצת לתחומים נוספים. הוא מתעניין במוזיקה ובקולנוע, מנגן בפסנתר וחובב בישול. ניב: "כנער, התאהבתי בעיפרון, אולם כאשר גיליתי את הפיזיות של הציור בשמן על קנבסים גדולים, זו כבר היתה תשוקה חדשה וגדולה. עיקר ההשראה שלי היא אמנות אימפרסיוניסטית. יחד עם זאת, אני שואב רעיונות וסגנונות מעולם האיור והאנימציה."

ליפשיץ עושה שימוש בשני סגנונות ציור, שלכאורה מנוגדים. "היתרון בציורי השמן הוא גודל היריעה שיכולה להתפרש למימדים נדיבים, לעומת היצירה הדיגיטלית במחשב, שנעשית בתחומי המסך, גם אם היא מודפסת לאחר מכן בגדול."

 
ציור של ניב ליפשיץ. צילום: מוחמד סאלח
 
מוחמד סאלח, המתמחה בצילום, בחר להציג שני פרויקטים בבית שאגאל. האחד: צילומים בשחור-לבן של תשושי נפש קשישים, השני: של ילד נכה בכיסא גלגלים. מוחמד: "אין אדם מושלם. לכל אחד המגבלות והליקויים שלו, שמתאפיינים בפן הפיזי או הנפשי. עם זאת, הפנמתי שבעיותיי הסובייקטיביות מתגמדות אל מול הקשיים שאיתם מתמודדים בעלי הצרכים המיוחדים. כזה הוא, לירן, המצולם בסדרת תמונות. לירן בן 30 עם שיתוק מוחין שמאלץ אותו לשבת על כיסא גלגלים. המוגבלות שלו היא בעיקר גופנית, אך גם חוסר יכולת לתקשר ולהבין את המציאות כפי שאנחנו מבינים אותה."
 
"ככל שתהיה קורולציה עם אנשים 'רגילים', כך ניתן יהיה לשלב ולהכיל את בעלי הצרכים המיוחדים. מחווייתי האישית וניסיוני בששת החודשים, למדתי שאינטראקציה כזו יש בה כדי לתרום למטרות אלה, וכך אמשיך לעשות בשם ערך האמנות, ובשל ערך נעלה של קידום אוכלוסיות של בעלי צרכים מיוחדים. מוגבלותם לא הופכת אותם לאוכלוסיות שוליות וחסרות ערך, שראוי רק לצקצק בעת צפייה על מרקע הטלוויזיה בשעה שמקרינים כתבה מעת לעת אודות אנשים אלה."

 
ציור של ניב ליפשיץ. צילום: מוחמד סאלח

אריה סגל ז"ל, מראשי תעשיית המתכת בישראל, נולד בחיפה למשפחה דתית-לאומית ששורשיה באודסה. הוא נפטר בשנת 2008 בנסיבות טרגיות, ובהלווייתו בכו לא רק חבריו ובני משפחתו, אלא גם עובדיו, שחלקם עבדו איתו עשרות שנים, וראו בו דמות אב קשובה ונדיבה. בשנת 1971 הוא הקים את מפעל סהל בקריית חיים, ובשנת 1998 קנה את מפעל אלובין בקריית ביאליק. במשך 37 שנות עשייה כתעשיין, סגל יזם והוביל את פעילות איגוד המתכת בישראל.
 
בעקבות פטירתו של אריה סגל, אמרה אז יו"ר התאחדות התעשיינים בחיפה והצפון, ליאורה בירנהק מרקוס, כי "אריה סגל היה תעשיין מעורב, אכפתי ושימש עבור רבים דוגמא אישית. הוא היה כל מה שאנחנו רוצים שתעשיינים טובים יהיו: אנשים שישקיעו בסביבה ובעובדים."
 
אריה סגל בנה את עצמו בעשר אצבעותיו. הוא נולד למשפחה בת שבע נפשות, שהתגוררה בצניעות בבית ברחוב גאולה. הוריו החזיקו בחנות לממכר כלי בית בשכונת הדר בחיפה. אריה אהב את הים. בנערותו היה חבר ב'צופי ים', ואת שירותו הצבאי עשה בחיל הים. אחרי השחרור עבד בצי הסוחר בתור קצין מכונות. באחת ההפלגות פגש במי שתהיה אשתו האהובה – רותי.

 
ציור של רונית ביננבאום. צילום: ורהפטיג, ונציאן

אחרי נישואיו עבר לעבוד במוסך 'קייזר-אילין' בחיפה והתקדם במהירות לתפקיד המנהל, ובתחילת שנות השבעים החליט לצאת לדרך עצמאית. ב-1972 הקים עם שני שותפים את מפעל 'סהל' לייצור פרופילי אלומיניום. המפעל הקטן גדל והתרחב, השותפים עזבו, וב-1985, כבר הועסקו במפעל שעבר בינתיים לרחוב חלוצי התעשייה כ-80 עובדים על שטח שהתפרש על פני 12 דונם.  ב-1998 רכש אריה את מפעל 'אלובין', צעד שהפך את התשלובת לגדולה בתחומה בישראל.
 
רותי סגל, אשתו האמנית, מספרת כי על אף ימיו העמוסים שהחלו עם זריחת החמה, היה חוזר אריה הביתה בשעת ערב מאוחרת וממהר קודם כל אל הסטודיו שלה, כדי להתרשם מהציורים החדשים. בתערוכותיה הוא היה הופך לאסיסטנט שלה, ומצהיר בגאווה לא סמויה: "אני הבעל של רותי."

התערוכה תוצג עד 21.11.15.שעות פעילות בית האמנים:

ימים ב', ג', ה': 10.00-16.00, 
יום ד': 10:00-13:00, 16.00-19.00, ימי ו', שבת: 10:00-13:00, יום א': סגור.

                                               
                         

בית האמנים ע"ש שאגאל. שד' הציונות 24, חיפה. טל: 04-8522355

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים