בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> גלריית תיאטרון חיפה: רותי סגל - אביב בתיאטרון
 

 

גלריית תיאטרון חיפה:

רותי סגל - אביב בתיאטרון


 

אוצרת: אורה חיים


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
רותי סגל על רקע ציוריה. צילום: אורה חיים
 
בגלריית התיאטרון העירוני מוצגת תערוכת ציוריה של האמנית רותי סגל, 'אביב בתיאטרון', תערוכה מונוכרומית עם צבעים משתלבים, שכוללת 7 ציורים גדולים. התערוכה עלתה לפני כשבועיים, ללא ארוע פתיחה, והיא תוצג עד סוף יוני.
 
אורה חיים, אוצרת התערוכה: "אני מאוד גאה שרותי סגל, שהיא יושבת ראש אגודת האמנים של חיפה והצפון, ואמנית נחשבת שמציגה במוזיאונים וגלריות חשובות בארץ ובעולם, מצטרפת לרשימת האמנים שהציגו בגלריה. הייתי אצלה בבית, ובחרנו את הציורים ביחד. החלטנו על אחידות – ציורים גדולים. לא שמנו הפעם ציורים על כני ציור, אלא רק על קוליסות שיש בתיאטרון."
 
גלריית התיאטרון העירוני פועלת כבר שנתיים וחצי, ונולדה מיוזמתה של האמנית אורה חיים, שמשמשת מאז גם כאוצרת הקבועה שלה. אורה הציעה את הרעיון למנכ"לית התיאטרון ניצה בן צבי. הגלריה התחילה בקטן מתחת למדרגות, וצמחה במהירות להשתרע לאורך הטרקלין כולו. "הגלריה זוכה לפופולאריות רבה," היא אומרת. "זו חשיפה מצוינת לאמנים, כי בכל ערב עוברים שם הרבה שוחרי תרבות ואמנות."

 
צילומים: עידו סינר

רותי סגל מסכימה איתה: "שוחרי התיאטרון מגיעים כל יום להצגות. קהל גדול. הציורים גדולים ונראים מרחוק. רובם 160 על 110. הם הותאמו למרחב הגדול של התיאטרון."
 
הציורים המוצגים הם מתוך סדרה שנעשתה לכבוד תערוכה במוזיאון רמת גן. רותי: "מאיר אהרונסון, מנהל המוזיאון והאוצר, העמיד לרשותי אולם גדול, וציירתי ציורים גדולים לכבוד התערוכה, שיהיו פרופורציונאליות לגודל המקום, ולכן הם מתאימים גם לכאן. חזרתי אז מגיאורגיה, והציורים הבהירים יותר הושפעו מהמראות אליהם נחשפתי בטיולי שם. האחרים, הצבעוניים יותר, הושפעו מנופי חיפה. הצבע הכחול הוא בהשפעת הים. הרבה מהציורים שלי מושפעים מחוף הים. בעבר טיילתי הרבה על החוף, כיום זו יותר ישיבה בבתי קפה. גדלתי במוצקין, ויומיום מצאתי עצמי בחוף. עם המטקות, עם רדת החשיכה הסרטנים היו יוצאים מתוך המחילות בחול, ואז היינו אוספים את המטקות והלכנו הביתה. הים והאהבה אליו נשארו צרובים אצלי. הים הפך להיות רקע לעצים שהם בדרך כלל הנושא המרכזי בציורים שלי."
 
"אלה מראות שאני זוכרת עוד מימי ילדותי בקריית מוצקין. הים היווה עבורי, מאז ימי ילדותי, מקור משיכה לבילוי והנאה, על חופיו ובתוך מימיו. תמיד אהבתי לצפות בו, במיוחד בעת סערה כשהגלים נשברים, משחקים, מעוררי הערצה, יראה, כבוד ופחד. הים טומן בחובו מסתורין גדול, מעמקים מפחידים, לא מוכרים, עולם שלם וחבוי."
 
"שאלו אותי למה אני מציירת עצים. העצים נמצאים כאן כל הזמן, והם מחוברים לקרקע, עדים אילמים לכל מה שקורה כאן, וגם עליהם ניכרים דברים שקורים כמו שריפות, מזיקים שפוגעים בהם, פגעי הזמן. הייתי מורה לטבע, והנושא הזה מדבר אליי. ולכן אני גם נהנית לצאת לטיולים. תמיד מחוברת אל הטבע וגם תמיד משתדלת לגור בדירות שהן צמודות קרקע."
 
כאשר תרד התערוכה ממשכנה זה, יעשו הציורים את דרכם לתצוגה באחת הגלריות של יעקב אלבז, שהינו בעלים של גלריות בסוהו ובהדסון בניו יורק. בימים אלה מוצגת באחת הגלריות שלו בהדסון תערוכה לרגל 70 שנה למדינה, בהשתתפות 70 אמנים ישראליים, וגם רותי סגל ביניהם.

 

יעקב אלבז שווה כתבה בפני עצמה, אם לא ספר שלם. אלבז, יליד 1945, הוא צלם עיתונות וצלם אמנותי, סוחר ויזם בתחום האמנות. הוא עלה בגיל 8 ממרוקו. בשנה הראשונה לעלייתה ארצה התגוררה משפחתו בתנאים קשים במעברת שפרעם. בשלב מסוים בחייו עבר ללמוד בקיבוץ שדה נחמיה בגליל העליון, שם חונך לערכי ציונות ולמד חקלאות. אחרי שירותו הצבאי בנח"ל המוצנח שב לשדה נחמיה, ובכסף הראשון שחסך קנה מצלמה. בחורף 1963 הופיע לראשונה צילום שצילם על עמוד השער במוסף סוף השבוע של העיתון ידיעות אחרונות. כך החלה הקריירה המקצועית שלו בתחום הצילום. עם הזמן קיבל מלשכת העיתונות הממשלתית תעודה שאפשרה לו להיות נוכח בארועים ממלכתיים בכנסת ולתעד אישים חשובים, ביניהם מארק שאגאל, טדי קולק, משה דיין, זלמן שזר, גולדה מאיר, דדו אלעזר ועוד.
 
בשנת 1972 טס לטורונטו, קנדה, והחל לעבוד גם שם כצלם עיתונות. במקביל, החל לעסוק במסחר אמנות ובהפקת הדפסות לאמנים, ופתח בטורונטו את הגלריה הראשונה שלו. לאחר מכן פתח גלריה נוספת ברובע הסוהו במנהטן, ניו יורק, והפיק הדפסות לאמנים כמו יעקב אגם, אנדי וורהול ועוד.

לאחר 35 שנה בטורונטו ומנהטן חזר ב-2010 לקיבוץ שדה נחמיה בישראל, כדי להקים מיזם אמנות מסחרי בשיתוף עם אמנים מקומיים, שמטרתו קידום והפצת אמנות ישראלית בצפון אמריקה. כיום שוכרת החברה שהקים למטרה זו חמישה מבנים ישנים בקיבוץ, שהוסבו לגלריה, סטודיו להדפסות צילום וציור, חלל למסגור עבודות ואחסון, וסטודיו-משרד.
 
 

רותי סגל למדה במסגרות רבות. באוניברסיטה, אצל ציירים רבים, אך בעיקר תוך כדי יצירה ועבודה. סגנון הציור שלה הוא ייחודי למדי, ואנשים כבר מזהים אותו מרחוק. אסכולת רותי סגל. בעבר היתה מורה מבוקשת לאמנות, ורבים מתלמידיה התקדמו והתפתחו והם מציגים בעצמם. בשנים האחרונות היא כבר לא מלמדת. מעדיפה להעביר את האנרגיות ליצירה שלה.
 
הסטודיו שלה נמצא במרומי הר הכרמל, שם היא נושמת, חיה ועובדת. עוסקת בנופים מקשת רחבה. הטריגרים לעבודתה הם נופים שמסביבה, נופי ארץ ישראל, וגם נופים של ארצות המזרח התיכון, בהם היא אוהבת לשוטט. גם בחלומותיה היא אוהבת לנדוד. רותי: "בחלומי אני נעה בדרכים, במסעות, בשבילים נעלמים ובמרחבי האינסוף. דרך חלומותיי אני נודדת ברחבי ארצות הים התיכון. בהגיעי למקומות העלומים והמתגשמים, הרי הם מתחברים לפסיפס נופים, כה דומים וכה שונים..." 

 

הסטודיו נמצא בתווך של הבית. רותי: "מישהו אמר שלקחתי סטודיו, ובניתי סביבו את הדירה... בזכות מיקומו, אני כל הזמן חייבת לעבור דרכו, והציור שעליו אני עובדת תמיד נמצא שם על הכן, ומהווה תזכורת מתמדת, קורא לי לבוא אליו. אני חיה את הציור 24 שעות ביממה. הצבעים שולטים בחיי."
 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו
מאות אנשים הגיעו בערבו של יום שני, 30 ביולי אל מסעדת 'מקאו' שפתחה את שעריה במושבה הגרמנית שבחיפה. המסעדה, בבעלותם של צביקה לוי ואיסמעאיל חלפו, מביאה בשורה אסיאתית קולינארית חדשה לחיפה. השניים לא...
קישור לעמוד המלא

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018
"הזרע" מרכזת מאמצים ביצירת ערך מוסף משמעותי לכל אורך שרשרת האספקה, באמצעות טיפוח ממוקד של זנים ייחודיים של זרעי ירקות ופירות. כבר בימים אלו ניתן למצוא ברשתות שיווק מספר זנים ופיתוחים של "הזרע" שזכו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים