בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> תרבות וספרים >> מה חדש >> ואז הופיע רינגו
 

 

ואז הופיע רינגו


 

גיבורת 'רינגו ואני', ספרה החדש של מיכל סגל ארנולד מחיפה, נותרת הלומה בעקבות מותו הפתאומי של אביה האהוב והאוהב, ולא מצליחה לצאת מזה ## החלומות מתערבבים במציאות, ואז מופיע רינגו סטאר, מתופף להקת הביטלס, ומגלה לה שהיא נוסעת בזמן ## אז איך כל זה מתחבר לשמורות האינדיאניות בהן חייתה המחברת במהלך מחקר הדוקטורט שלה, ואיפה ההפרדה בין גיבורת הספר לבין מי שכתבה אותו...?
 

 יורם מארק-רייך   


 
רינגו ואני. עטיפת הספר

"כולנו מחוברים" — מטקווא אויאסין (Metaqua Oyasin) בשפת הסו (Sioux) — היא הברכה הבסיסית המקובלת בעולם האינדיאני. פירושה כי כולנו אחראים זה לזה, כולנו מחוברים זה לזה, ואשר יקרה לי יקרה גם לך. הדבר נכון לגבי החיות, הצמחים, הכוכבים הרחוקים והמים, ונכון שבעתיים לגבי יחסים בין בני אדם.

מיכל סגל ארנולד החיפאית כתבה את הספר 'רינגו ואני', שראה אור החודש בהוצאת 'חבר לעט'. כמו גיבורת ספרה, חייתה גם מיכל בשמורות אינדיאניות בארצות הברית בשנות התשעים. היא בעלת תואר דוקטור מאוניברסיטת פנסילבניה במדעי מדינה. הדוקטורט שלה עוסק בתנועה האינדיאנית המיליטנטית 'אמריקן אינדיאן מובמנט', AIM (American Indian Movement).

מיכל, נשואה ואם לשתי בנות בגיל בית הספר היסודי, התגוררה במהלך המחקר בשמורה אינדיאנית במינסוטה אצל משפחתו של כריס לית' המנוח, שהיה באותו הזמן המנהיג הרוחני של התנועה ושל קהילות אינדיאניות ברחבי המישורים הגדולים ודרום מערב ארה"ב. היא נסעה איתו ועם פמלייתו ברחבי אזורים אלה לקהילות שונות, במטרה לערוך טקסים שונים ולהיפגש עם מנהיגים רוחניים נוספים, והיא שומרת על קשר עם משפחתו עד היום.
מיכל: "נכדתו של כריס, אמבר, זיהתה את הטיפים המצולמים (על ידי) על עטיפת הספר. היא ואחיה עזרו לצייר ולצבוע אותם בזמנו. הטיפים שימשו בטקסי הסנדאנס (Sundance) שערך כריס במישורים הגדולים בשנות התשעים, בתקופה בה חייתי איתם."

עם חזרתה לישראל הרצתה באוניברסיטת בן גוריון שבנגב בתכניות לתואר ראשון ושני במחלקות למדעי החברה. במקביל, השתלבה בעסקי החברה המשפחתית, חברת סהל-אלובין, כסמנכ"ל השיווק של החברה. היא שימשה אז כחברה בהנהלת התאחדות התעשיינים אזור צפון,  וכן כיו"ר מטה כחול לבן הארצי של ההתאחדות. במשך הזמן למדה משפטים באוניברסיטת חיפה, והפכה לעורכת הדין של החברה. כיום היא בעלת משרד עו"ד המתמחה בזכויות יוצרים וקניין רוחני, וכן בדיני חברות.

הספר 'רינגו ואני' עוסק באישה שאביה האהוב נפטר בפתאומיות, והיא נותרת באבל ועצב שהיא אינה מסוגלת לצאת מהם. גם הידע הרוחני האינדיאני שרכשה בעת שחייתה אצל מנהיגים רוחניים אינדיאנים בארצות הברית ולמדה מהם על דרכי ריפוי מעשיות, לא עוזר לה. היא מרגישה שהיא לא יכולה לחלוק את האבל הנורא שלה עם איש. אין לידה מי שיערוך לה את טקס "ניגוב הדמעות" האינדיאני, שהיא סייעה בו רבות כשחייתה שם.

היא מתִחילה לחלום שהיא נוסעת לבית דקוטה בניו יורק, לדצמבר 1980, כדי להתאבל שם עם ההמונים שגודשים את המקום לאחר הירצחו של ג'ון לנון בפתח הבניין על ידי רוצח מטורף. ויש לה עוד חלומות.

יום אחד מופיע בחייה רינגו סטאר, מתופף להקת הביטלס, וטוען שהוא מכיר אותה מזה שנים רבות. בהדרגה הוא מספר לה את החדשות המרעישות, כי היא נוסעת בזמן, וכי היא עזרה לו רבות מאז היותו ילד קטן, כשהיה מאושפז בבית חולים בליברפול. היא לא מאמינה לו. הוא מספר לה שחלומותיה אודות בניין דקוטה אינם חלומות כי אם נסיעות בזמן. הוא ראה אותה שם. הוא רצה להביא לה מעיל כדי שלא יהיה לה קר, ובכל פעם כזו היא נבהלה ונעלמה. מאוחר יותר הוא מבקש ממנה שתמסור מסר בליברפול של שנות הארבעים, כשהיא חוזרת לשם בנסיעותיה בזמן. מזה היא מאוד מתעצבנת.

הספר עוסק בחברות שהיא מעבר לזמן ולחלל, וביכולת שלנו לסייע זה לזה. יש בו ידע רוחני אינדיאני אמיתי. וגם מסר – כולנו מחוברים, כולנו אחראים זה לזה.

מיכל, מה לך וללהקת הביטלס?

"אהבתי לביטלס היא אהבה רבת שנים, החל מגיל מוקדם מאד בבית הספר היסודי. תחילה אהבתי את פול. אחר כך את ג'ון, ואחר כך כבר עברתי לבוב דילן ולד זפלין. את רינגו סטאר כלל לא הכרתי, מעבר להיותו המתופף בלהקה. הייתי ידועה בבית הספר התיכון כידענית ביטלס. הייתי באבל גדול כשג'ון לנון נרצח."

אז למה דווקא רינגו סטאר?

"אתה מתכוון, מכל האנשים בעולם? או מתוך הביטלס? בעיניי, רינגו הוא המורה הגדול לחברות. אחרי שג'ון לנון נרצח הוא עזב הכול והגיע עם אשתי לבית הדקוטה, כדי להיות עם האלמנה יוקו והבן שון. בראיונות הוא אמר: 'מה אתה יכול לעשות כשמשהו כשזה קורה? שום דבר, רק לנסוע ולהיות שם. להיות ליד האדם שקרה לו האסון. לשאול אותו אם הוא צריך משהו.' כשנפטרה אשתו הראשונה, מורין, הוא היה שם, ביחד עם בעלה באותו בזמן. מספרים ששניהם עמדו שם והחזיקו את ידיה משני צדי המיטה. כשג'ורג' האריסון גסס, רינגו היה איתו. מעבר לכל האנשים שמדברים הרבה, הוא פשוט עושה את הדבר הנכון. והראיון הזה עם ברברה וולטרס, שמוזכר בספר, זה ראיון אמיתי, אפשר למצוא אותו ביוטיוב." 

 
מיכל סגל ארנולד. צילום: רמי ארנולד
 
כמה זמן ארכה מלאכת כתיבת הספר? ספרי על תהליך הכתיבה...

"הספר פרץ ממני, פשוטו כמשמעו. הוא נכתב תוך כמה חודשים. זה הרגיש כאילו הוא רוצה לצאת. הרעיונות שטפו, והדברים השתנו תוך כדי הכתיבה, כל הזמן רציתי לכתוב. מאחר, שכמו היום, גם אז עבדתי כעורכת דין במשרה מלאה, הייתי מתעוררת לפנות בוקר וכותבת לפני העבודה, חוזרת בערב וממשיכה לכתוב. כותבת כל סוף השבוע. בעלי, רמי, החזיק את הבית ואת הילדות שלנו בעצמו בתקופה הזאת. הייתי שומעת אותם במעורפל מתארגנים ויוצאים בבקרים כשאני מנצלת עוד כמה דקות כדי לכתוב, והוא מסביר להן שאימא כותבת ולא להפריע לה. לולא הוא, הספר לא היה בא לעולם. הספר גם מוקדש לו."

אי אפשר להתעלם מהקווים המקבילים בינך לבין גיבורת הספר. מה בכל זאת שונה ביניכן?

"מה זאת אומרת? היא יכולה לנסוע בזמן!! ורינגו סטאר חבר שלה. והיא מרשה לעצמה לשקוע ברגשות שלה לגמרי. למעשה, הרבה מהדברים שקורים בספר לא קרו באמת, אבל קשה להבחין. העניין הוא שכשאתה מסתובב עם אינדיאנים הדברים הבלתי אפשריים מתחילים להראות אפשריים, והדברים היומיומיים נראים משעממים מאד."

הכתיבה סייעה לך להתמודד עם המשבר שפקד אותך במות אביך?

"הריפוי נמצא בכל מקום."

 
ספרי על אבא שלך ועל הקשר ביניכם...

"אבא שלי חשב שאני הכי נהדרת בעולם. זה היה כמו להיות על הבמה כשאור גדול וחיובי מאיר אותי ואת כל מעשיי והישגיי. אבא שלי היה אדם שהגיע להישגים גדולים, והוא נטע בי את התחושה שאני יכולה לעשות מה שאני רוצה ולהצליח בכל משימה שאקח על עצמי. והוא היה שם גם במקרה שדברים לא ילכו בדיוק כמו שרציתי. הייתה לו דרך לחזק אותי ולגרום לי להאמין בעצמי. וגם ידעתי שהיה לי גב. ובאותו הזמן הוא היה אבא להרבה אנשים. אחרי שהוא נפטר, הגיעו אלינו הרבה אנשים וסיפרו איך עזר להם בעצה, בכסף, בשיחה, בלעשות שלום."
             מיכל סגל ארנולד. צילום: רמי ארנולד

אלו תגובות התחלת לקבל ממי שכבר קראו את הספר?

"אנשים אומרים שהספר גורם להם להרגיש שהם לא לבד. שהם לא יכולים להניח את הספר מידיהם. שהם מרגישים התרוממות רוח. שהספר גורם להם חוויה גדולה, צמרמורת לעתים, שהם לומדים ממנו על הדרכים האינדיאניות שלא היו ידועות להם, שהם נרפאים, שהם נמצאים עם הגיבורים בתוך כל מה שקורה להם, שהם חווים חברות ואמפטיה והם רוצים להמשיך ולהיות עם הגיבורים. אומרים לי שזה ספר מיוחד מאד, שלא קראו אף פעם ספר כזה, שהם מרגישים שהוא מדבר אליהם באופן אישי."

מה עם הספר הבא?

"אחי הצעיר שאל אותי אם לספר הבא יקראו 'סיד בארט ואני', לאור העובדה שאמרתי לו שאני חושבת ש Dark Side of the Moon ילווה את סיפור המעשה. אבל לא, פינק פלויד לא השאירו חותם בלבי, מעבר לשירים נפלאים. אני לא מכירה בכלל את האנשים. הספר הבא כבר התחיל להיכתב, הוא עוסק בצורה יותר נרחבת באינדיאנים ובאמריקה. למעשה התחלתי לכתוב אותו כבר לפני כמה שנים, לפני שבא הספר הזה ונדחף בתור."

גם שם יש נסיעות בזמן?

"לא יודעת. יכול להיות שיהיה שם Shape Shifting."

כלומר..?

"נו, אתה יודע, היכולת האנושית להפוך לחיות שונות בשעת הצורך, ואחר כך לחזור להיות אדם. זאת אמונה אינדיאנית. אולי יותר נכון לקרוא לה פרקטיקה."

אני מבין שאת בקשר גם היום עם אינדיאנים באמריקה?

"כן, בטח. בין השאר אני בקשר עם נכדתו של כריס לית' המוזכר בספר. אנחנו מחכות להיפגש שוב. אולי מישהו ירצה להביא אותה לארץ לרגל הוצאת הספר לאור? אולי מישהו יביא לכאן את רינגו סטאר? אתה יודע שכתבתי לו מכתב..."

באמת?

"כן, באמת. שלחתי לו ב-DHL. אבל הוא לא ענה. עדיין!"


השקת הספר תתקיים ביום חמישי, 28.5.15, בשעה 18:00, בבוסתן נוף משותף בכניסה למצפה אבי"ב שבמשגב.

מיכל סגל ארנולד: 050-­5210755

איוונט הארוע בפייסבוק: https://www.facebook.com/events/581258532016103/

רינגו ואני, 245 עמ'. הוצאת "חבר לעט". מחיר: 70 ₪. להזמנות: 052-8815814
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו
מאות אנשים הגיעו בערבו של יום שני, 30 ביולי אל מסעדת 'מקאו' שפתחה את שעריה במושבה הגרמנית שבחיפה. המסעדה, בבעלותם של צביקה לוי ואיסמעאיל חלפו, מביאה בשורה אסיאתית קולינארית חדשה לחיפה. השניים לא...
קישור לעמוד המלא

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018
"הזרע" מרכזת מאמצים ביצירת ערך מוסף משמעותי לכל אורך שרשרת האספקה, באמצעות טיפוח ממוקד של זנים ייחודיים של זרעי ירקות ופירות. כבר בימים אלו ניתן למצוא ברשתות שיווק מספר זנים ופיתוחים של "הזרע" שזכו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים