בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> תרבות וספרים >> חדשות תרבות >> ואז הופיע רינגו
 

 

ואז הופיע רינגו


 

גיבורת 'רינגו ואני', ספרה החדש של מיכל סגל ארנולד מחיפה, נותרת הלומה בעקבות מותו הפתאומי של אביה האהוב והאוהב, ולא מצליחה לצאת מזה ## החלומות מתערבבים במציאות, ואז מופיע רינגו סטאר, מתופף להקת הביטלס, ומגלה לה שהיא נוסעת בזמן ## אז איך כל זה מתחבר לשמורות האינדיאניות בהן חייתה המחברת במהלך מחקר הדוקטורט שלה, ואיפה ההפרדה בין גיבורת הספר לבין מי שכתבה אותו...?
 

 יורם מארק-רייך   


 
רינגו ואני. עטיפת הספר

"כולנו מחוברים" — מטקווא אויאסין (Metaqua Oyasin) בשפת הסו (Sioux) — היא הברכה הבסיסית המקובלת בעולם האינדיאני. פירושה כי כולנו אחראים זה לזה, כולנו מחוברים זה לזה, ואשר יקרה לי יקרה גם לך. הדבר נכון לגבי החיות, הצמחים, הכוכבים הרחוקים והמים, ונכון שבעתיים לגבי יחסים בין בני אדם.

מיכל סגל ארנולד החיפאית כתבה את הספר 'רינגו ואני', שראה אור החודש בהוצאת 'חבר לעט'. כמו גיבורת ספרה, חייתה גם מיכל בשמורות אינדיאניות בארצות הברית בשנות התשעים. היא בעלת תואר דוקטור מאוניברסיטת פנסילבניה במדעי מדינה. הדוקטורט שלה עוסק בתנועה האינדיאנית המיליטנטית 'אמריקן אינדיאן מובמנט', AIM (American Indian Movement).

מיכל, נשואה ואם לשתי בנות בגיל בית הספר היסודי, התגוררה במהלך המחקר בשמורה אינדיאנית במינסוטה אצל משפחתו של כריס לית' המנוח, שהיה באותו הזמן המנהיג הרוחני של התנועה ושל קהילות אינדיאניות ברחבי המישורים הגדולים ודרום מערב ארה"ב. היא נסעה איתו ועם פמלייתו ברחבי אזורים אלה לקהילות שונות, במטרה לערוך טקסים שונים ולהיפגש עם מנהיגים רוחניים נוספים, והיא שומרת על קשר עם משפחתו עד היום.
מיכל: "נכדתו של כריס, אמבר, זיהתה את הטיפים המצולמים (על ידי) על עטיפת הספר. היא ואחיה עזרו לצייר ולצבוע אותם בזמנו. הטיפים שימשו בטקסי הסנדאנס (Sundance) שערך כריס במישורים הגדולים בשנות התשעים, בתקופה בה חייתי איתם."

עם חזרתה לישראל הרצתה באוניברסיטת בן גוריון שבנגב בתכניות לתואר ראשון ושני במחלקות למדעי החברה. במקביל, השתלבה בעסקי החברה המשפחתית, חברת סהל-אלובין, כסמנכ"ל השיווק של החברה. היא שימשה אז כחברה בהנהלת התאחדות התעשיינים אזור צפון,  וכן כיו"ר מטה כחול לבן הארצי של ההתאחדות. במשך הזמן למדה משפטים באוניברסיטת חיפה, והפכה לעורכת הדין של החברה. כיום היא בעלת משרד עו"ד המתמחה בזכויות יוצרים וקניין רוחני, וכן בדיני חברות.

הספר 'רינגו ואני' עוסק באישה שאביה האהוב נפטר בפתאומיות, והיא נותרת באבל ועצב שהיא אינה מסוגלת לצאת מהם. גם הידע הרוחני האינדיאני שרכשה בעת שחייתה אצל מנהיגים רוחניים אינדיאנים בארצות הברית ולמדה מהם על דרכי ריפוי מעשיות, לא עוזר לה. היא מרגישה שהיא לא יכולה לחלוק את האבל הנורא שלה עם איש. אין לידה מי שיערוך לה את טקס "ניגוב הדמעות" האינדיאני, שהיא סייעה בו רבות כשחייתה שם.

היא מתִחילה לחלום שהיא נוסעת לבית דקוטה בניו יורק, לדצמבר 1980, כדי להתאבל שם עם ההמונים שגודשים את המקום לאחר הירצחו של ג'ון לנון בפתח הבניין על ידי רוצח מטורף. ויש לה עוד חלומות.

יום אחד מופיע בחייה רינגו סטאר, מתופף להקת הביטלס, וטוען שהוא מכיר אותה מזה שנים רבות. בהדרגה הוא מספר לה את החדשות המרעישות, כי היא נוסעת בזמן, וכי היא עזרה לו רבות מאז היותו ילד קטן, כשהיה מאושפז בבית חולים בליברפול. היא לא מאמינה לו. הוא מספר לה שחלומותיה אודות בניין דקוטה אינם חלומות כי אם נסיעות בזמן. הוא ראה אותה שם. הוא רצה להביא לה מעיל כדי שלא יהיה לה קר, ובכל פעם כזו היא נבהלה ונעלמה. מאוחר יותר הוא מבקש ממנה שתמסור מסר בליברפול של שנות הארבעים, כשהיא חוזרת לשם בנסיעותיה בזמן. מזה היא מאוד מתעצבנת.

הספר עוסק בחברות שהיא מעבר לזמן ולחלל, וביכולת שלנו לסייע זה לזה. יש בו ידע רוחני אינדיאני אמיתי. וגם מסר – כולנו מחוברים, כולנו אחראים זה לזה.

מיכל, מה לך וללהקת הביטלס?

"אהבתי לביטלס היא אהבה רבת שנים, החל מגיל מוקדם מאד בבית הספר היסודי. תחילה אהבתי את פול. אחר כך את ג'ון, ואחר כך כבר עברתי לבוב דילן ולד זפלין. את רינגו סטאר כלל לא הכרתי, מעבר להיותו המתופף בלהקה. הייתי ידועה בבית הספר התיכון כידענית ביטלס. הייתי באבל גדול כשג'ון לנון נרצח."

אז למה דווקא רינגו סטאר?

"אתה מתכוון, מכל האנשים בעולם? או מתוך הביטלס? בעיניי, רינגו הוא המורה הגדול לחברות. אחרי שג'ון לנון נרצח הוא עזב הכול והגיע עם אשתי לבית הדקוטה, כדי להיות עם האלמנה יוקו והבן שון. בראיונות הוא אמר: 'מה אתה יכול לעשות כשמשהו כשזה קורה? שום דבר, רק לנסוע ולהיות שם. להיות ליד האדם שקרה לו האסון. לשאול אותו אם הוא צריך משהו.' כשנפטרה אשתו הראשונה, מורין, הוא היה שם, ביחד עם בעלה באותו בזמן. מספרים ששניהם עמדו שם והחזיקו את ידיה משני צדי המיטה. כשג'ורג' האריסון גסס, רינגו היה איתו. מעבר לכל האנשים שמדברים הרבה, הוא פשוט עושה את הדבר הנכון. והראיון הזה עם ברברה וולטרס, שמוזכר בספר, זה ראיון אמיתי, אפשר למצוא אותו ביוטיוב." 

 
מיכל סגל ארנולד. צילום: רמי ארנולד
 
כמה זמן ארכה מלאכת כתיבת הספר? ספרי על תהליך הכתיבה...

"הספר פרץ ממני, פשוטו כמשמעו. הוא נכתב תוך כמה חודשים. זה הרגיש כאילו הוא רוצה לצאת. הרעיונות שטפו, והדברים השתנו תוך כדי הכתיבה, כל הזמן רציתי לכתוב. מאחר, שכמו היום, גם אז עבדתי כעורכת דין במשרה מלאה, הייתי מתעוררת לפנות בוקר וכותבת לפני העבודה, חוזרת בערב וממשיכה לכתוב. כותבת כל סוף השבוע. בעלי, רמי, החזיק את הבית ואת הילדות שלנו בעצמו בתקופה הזאת. הייתי שומעת אותם במעורפל מתארגנים ויוצאים בבקרים כשאני מנצלת עוד כמה דקות כדי לכתוב, והוא מסביר להן שאימא כותבת ולא להפריע לה. לולא הוא, הספר לא היה בא לעולם. הספר גם מוקדש לו."

אי אפשר להתעלם מהקווים המקבילים בינך לבין גיבורת הספר. מה בכל זאת שונה ביניכן?

"מה זאת אומרת? היא יכולה לנסוע בזמן!! ורינגו סטאר חבר שלה. והיא מרשה לעצמה לשקוע ברגשות שלה לגמרי. למעשה, הרבה מהדברים שקורים בספר לא קרו באמת, אבל קשה להבחין. העניין הוא שכשאתה מסתובב עם אינדיאנים הדברים הבלתי אפשריים מתחילים להראות אפשריים, והדברים היומיומיים נראים משעממים מאד."

הכתיבה סייעה לך להתמודד עם המשבר שפקד אותך במות אביך?

"הריפוי נמצא בכל מקום."

 
ספרי על אבא שלך ועל הקשר ביניכם...

"אבא שלי חשב שאני הכי נהדרת בעולם. זה היה כמו להיות על הבמה כשאור גדול וחיובי מאיר אותי ואת כל מעשיי והישגיי. אבא שלי היה אדם שהגיע להישגים גדולים, והוא נטע בי את התחושה שאני יכולה לעשות מה שאני רוצה ולהצליח בכל משימה שאקח על עצמי. והוא היה שם גם במקרה שדברים לא ילכו בדיוק כמו שרציתי. הייתה לו דרך לחזק אותי ולגרום לי להאמין בעצמי. וגם ידעתי שהיה לי גב. ובאותו הזמן הוא היה אבא להרבה אנשים. אחרי שהוא נפטר, הגיעו אלינו הרבה אנשים וסיפרו איך עזר להם בעצה, בכסף, בשיחה, בלעשות שלום."
             מיכל סגל ארנולד. צילום: רמי ארנולד

אלו תגובות התחלת לקבל ממי שכבר קראו את הספר?

"אנשים אומרים שהספר גורם להם להרגיש שהם לא לבד. שהם לא יכולים להניח את הספר מידיהם. שהם מרגישים התרוממות רוח. שהספר גורם להם חוויה גדולה, צמרמורת לעתים, שהם לומדים ממנו על הדרכים האינדיאניות שלא היו ידועות להם, שהם נרפאים, שהם נמצאים עם הגיבורים בתוך כל מה שקורה להם, שהם חווים חברות ואמפטיה והם רוצים להמשיך ולהיות עם הגיבורים. אומרים לי שזה ספר מיוחד מאד, שלא קראו אף פעם ספר כזה, שהם מרגישים שהוא מדבר אליהם באופן אישי."

מה עם הספר הבא?

"אחי הצעיר שאל אותי אם לספר הבא יקראו 'סיד בארט ואני', לאור העובדה שאמרתי לו שאני חושבת ש Dark Side of the Moon ילווה את סיפור המעשה. אבל לא, פינק פלויד לא השאירו חותם בלבי, מעבר לשירים נפלאים. אני לא מכירה בכלל את האנשים. הספר הבא כבר התחיל להיכתב, הוא עוסק בצורה יותר נרחבת באינדיאנים ובאמריקה. למעשה התחלתי לכתוב אותו כבר לפני כמה שנים, לפני שבא הספר הזה ונדחף בתור."

גם שם יש נסיעות בזמן?

"לא יודעת. יכול להיות שיהיה שם Shape Shifting."

כלומר..?

"נו, אתה יודע, היכולת האנושית להפוך לחיות שונות בשעת הצורך, ואחר כך לחזור להיות אדם. זאת אמונה אינדיאנית. אולי יותר נכון לקרוא לה פרקטיקה."

אני מבין שאת בקשר גם היום עם אינדיאנים באמריקה?

"כן, בטח. בין השאר אני בקשר עם נכדתו של כריס לית' המוזכר בספר. אנחנו מחכות להיפגש שוב. אולי מישהו ירצה להביא אותה לארץ לרגל הוצאת הספר לאור? אולי מישהו יביא לכאן את רינגו סטאר? אתה יודע שכתבתי לו מכתב..."

באמת?

"כן, באמת. שלחתי לו ב-DHL. אבל הוא לא ענה. עדיין!"


השקת הספר תתקיים ביום חמישי, 28.5.15, בשעה 18:00, בבוסתן נוף משותף בכניסה למצפה אבי"ב שבמשגב.

מיכל סגל ארנולד: 050-­5210755

איוונט הארוע בפייסבוק: https://www.facebook.com/events/581258532016103/

רינגו ואני, 245 עמ'. הוצאת "חבר לעט". מחיר: 70 ₪. להזמנות: 052-8815814
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט
חשבתם ששום דבר כבר לא יפתיע אתכם בעולם הפיצות? אז תחשבו שוב. אחרי שדומוינו'ס הפתיעה את לקוחותיה עם מגוון פיצות בטעמים ייחודיים כמו פיצת הכוסמין, פיצת ניו-יורק ופיצת "מוגזמת שוקולד", כעת היא מרחיבה...
קישור לעמוד המלא

BLACK מסביב לעולם

BLACK מסביב לעולם
רשת Black משיקה תפריט חדש עשיר בטעמים סובבי עולם: המבורגרים חדשים, מנות עוף פיקנטיות, סלטים וקינוחים חדשים ומרעננים. הרשת, שאת המטבח שלה מוביל השף הכי יצירתי בארץ, פרופסור מדופלם להמבורגרים - שף צחי..
קישור לעמוד המלא

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים
חברת "ליב", המתמחה בשיווק והפצה של מזון אורגני, טבעי וטבעוני וללא גלוטן, עוברת לייצור כלל מוצרי הטופו של החברה, למשק ויילר, הנחשב ליצרן הטופו המוביל בישראל. במסגרת שיתוף הפעולה משיקה ליב מוצרי טופו...
קישור לעמוד המלא

בלאק וביסלי משתפים פעולה

בלאק וביסלי משתפים פעולה
גם כשאנחנו כבר בטוחים שאי אפשר להמציא שום דבר חדש בנושא ההמבורגרים, מגיעות לפעמים הפתעות מרעישות. והפעם זה שוב מגיע מכיוון מסעדת ההמבורגרים האהובה עלינו מכולן - מסעדת Black...
קישור לעמוד המלא

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!
קפה לואיז, שהסניף הראשון שלו הוקם במפגש של שכונת כרמליה עם שדרות מוריה בשנת 2007, היה נושא הדגל של מהפיכת הצמחונות, הטבעונות והמנות ללא גלוטן בחיפה. הרעיון שעמד מאחורי קפה לואיז מבוסס על הבשורה...
קישור לעמוד המלא

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה
מהדורת הקיץ של דומינו'ס פיצה יצאה לדרך ב-8.7, והיא מוגבלת לשלושה חודשים בלבד. קבלו את New York Pizza משפחתית, שנחתכת ל-6 משולשים במקום 8, כך שכל משולש הינו דק דק וענק. מעליו מפוזרות גבינות ייחודיות...
קישור לעמוד המלא

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ
חדשות טובות למי שאוהב לאכול טוב - השבוע נפתח הסניף ה-40 במספר של רשת טיב טעם. לרגל הפתיחה הגיעו עשרות אנשי תקשורת ומובילי דעת קהל מחיפה והסביבה, כדי להכיר מקרוב את הסניף החדש, ולהתכבד בתקרובת עשירה...
קישור לעמוד המלא

בלאק: אמריקה זה כאן!!

בלאק: אמריקה זה כאן!!
רשת בלאק רשת ההמבורגרים הותיקה במדינה בניצוחו של השף צחי בוקששתר, יוצאת במהדורה מוגבלת לחודש אחד בלבד. עם גרסת ההמבורגר הייחודית במשקל 1.200 והפעם עם תוספות של מיקס צ'יפס, צ'יפס רגיל וצ'יפס בטטה...
קישור לעמוד המלא

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ
כאשר ישנה בחיפה השקה של תפריט חדש במסעדה נחשבת, מתייצבים כל המי ומי. ידוענים, אנשי תקשורת וכמובן - לירן חולצה אפורה. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בשף ששמו יצא לפניו, ובמסעדת ביסטרו מהטובות בסביבה...
קישור לעמוד המלא

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו
מינא הינה מסעדת דגים עם תפריט עשיר ומיוחד, בה נפגשים המזרח והמערב בנוף עוצר נשימה המשקיף על חומות עכו, חיפה והרי הכרמל. המסעדה עברה לפני חודשים אחדים אל משכנה החדש בו פעלה בעבר מסעדת "אל באבור"...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל היין חוזר לחיפה

פסטיבל היין חוזר לחיפה
לאור ההצלחה לה זכה בשנים האחרונות פסטיבל היין המסורתי ובתזמון מושלם לחג השבועות, חוזר בתאריכים 5-6.6 הפסטיבל אל חיפה ואל רחבת גן האודיטוריום המקסימה. הפסטיבל באחריות של קבוצת VPL GROUP,ORIZONS הפקות..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא
לאחר השקת פיצה טבעונית ופיצה ללא גלוטן, דומינו'ס ממשיכה לחדש ולפנות לקהלים נוספים, והפעם לקהל שוחר הבריאות, עם בצק כוסמין מלא טרי הנפתח במקום ושומר על מרקמו הפריך. בצק כוסמין הינו פיתוח ייחודי של...
קישור לעמוד המלא

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!
לרגל יום ההמבורגר הבינלאומי יחגגו ברשת בורגר סאלון ברחבי הארץ מזמינים אתכם להגיע להרכיב את ההמבורגר המושחת שלכם וליהנות מהטבה של תוספות מעל ההמבורגר בחצי מחיר וללא הגבלה בכמות התוספות בהטבה...
קישור לעמוד המלא

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!
אוטוטו מדינת ישראל תתמלא בתיירים, מוזיקה, שמחה והמון גאווה ישראלית ובדומינו'ס פיצה החליטו להצטרף לחגיגה עם פיצות דוז פואה מנצחות המשלבות לא פחות מ-12 תוספות מטורפות על כל פיצה. פיצת הדוז פואה הבשרית..
קישור לעמוד המלא

יקב טוליפ ומסעדות מובילות נרתמים למען כפר תקוה

יקב טוליפ ומסעדות מובילות נרתמים למען כפר תקוה
ערך התרומה החברתית הוא אחד היסודות החזקים של יקב טוליפ, שפועל בכפר תקווה ומעסיק אנשים בעלי צרכים מיוחדים. השנה החליט היקב לתת ביטוי נוסף לפעילות החברתית שלו ולהוציא את בשורת העשייה החברתית מחוץ...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים