בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> תרבות וספרים >> מה חדש >> רעיה טילינגר - עתידה חוזרת אל העבר
 

 

רעיה טילינגר - עתידה חוזרת אל העבר 


 

אשת החינוך רעיה טילינגר חובקת רומן בכורה – 'עתידה', שעלילתו מתרחשת בחיפה, ועוברת ממלחמת לבנון השנייה, לתקופת המחתרות של טרום המדינה


 

יורם מארק-רייך 

אתר כדאי לדעת


 
עטיפת הספר
 
רעיה טילינגר, תושבת חיפה, הוציאה החודש את ספרה הראשון, 'עתידה', שעלילתו מתרחשת כולה בחיפה, ונעה בין מלחמת לבנון השנייה, כשחיפה הופכת לעיר רפאים בגלל הטילים שפגעו בה, ובין תקופת המחלוקת הגדולה בין ההגנה והאצ"ל לפני קום המדינה. ברקע מסתתרת תעלומה מסתורית שהתרחשה במחסן הנשק המרכזי של ההגנה. 

רעיה שימשה משך שנים רבות כמרצה ויועצת ארגונית במכללת אורנים בטבעון. היא שותפה לכתיבתם של ספרים ומאמרים בנושאים מקצועיים.

גיבורת הספר שנתנה לו את שמה היא עתידה, מדענית שיצאה לגמלאות. היא אישה בודדה. הייתה נשואה בצעירותה, התגרשה ולא הקימה שוב משפחה. אין לה חברים רבים. היא החליטה להתנדב ב"למענכם" ארגון המספק מענה טלפוני לאנשים שמעוניינים לדבר עם מישהו באנונימיות ולהשיח את אשר על לבם.

בזמן תורנות כזו בתקופת מלחמת לבנון השנייה עולה לשיחה איש זקן ומבקש שתמצא את העוזרת שלו שנעלמה מרגע שהחלה המלחמה. שלא כמו רוב הפונים הוא מוסר את שמו. השם מוכר לעתידה ומעיר אצלה זיכרונות כואבים.

בהיותה בת שש נחטף אביה שהיה חבר באצ"ל מביתם, לעיניה, ומעולם לא חזר. ההנחה הייתה שנחטף ונרצח על ידי אנשי ההגנה, אך אין הוכחה ברורה, איש לא הודה ברצח, מעולם לא נמצאה גופתו ולא נודע מקום קבורתו.

היעלמותו חסרת הפשר של אביה, והעובדה שמעולם לא נקבע מותו באופן וודאי, פערה חלל נורא בחייה של עתידה והשפיעה על מהלך חייה כולם. על יחסיה עם אמה, עם בעלה השני של אמה ועם אחיה החורגים. בשלב מסוים היא יוצאת מביתה ומתבגרת בכפר נוער. עתידה שמעה בילדותה בהאזינה לשיחות המבוגרים את שמו של הזקן שפנה אל "למענכם." בחריגה מכול הכללים של "למענכם" היא מבקשת מהזקן את כתובתו ומתייצבת למחרת בפתח ביתו, מתחזה כעוזרת ששלחה לו מחלקת הרווחה. היא מקווה שבהכנסה לבית הזקן תצליח לפתור סוף סוף את סוד היעלמותו של אביה מחייה.

הזקן החשדן מגלה די מהר שהעוזרת שלו אינה עוזרת. הוא אכן מחזיק במפתח לתעלומת חייה של עתידה, אבל אינו מרפה ממנו גם אחרי שישים שנה. בתמורה למפתח צריכה עתידה למלא תנאי שהוא מעמיד בפניה. מבחינתה, מילוי התנאי הזה הוא כמעט בלתי אפשרי.

למסע של עתידה והזקן מצטרף גידי הכהן גם הוא מתנדב ב"למענכם", שבמפגש מקרי בתורנות היה עד למצוקתה ומציע לעזור לה. הוא שומע ממנה את סיפור חייה ויש לו רעיון כיצד לסייע לה להביא את הסיפור שהחל ב 1944 לידי גמר. העלילה כולה מתרחשת משך חודש אחד באוגוסט 2006 על רקע מלחמת לבנון השנייה.
 
רעיה טילינגר (לבית פלדלייט) היא חיפאית מגיל שבע, ופרט לשבע שנות לימודים ועבודה בירושלים, מתגוררת רוב חייה בכרמל. היא בוגרת בית הספר הריאלי. נשואה לד"ר ירמי טילינגר, אם לארבעה ילדים וסבתא לחמישה נכדים.

רעיה: "חיי העבודה שלי כללו המון התחלות. הייתי בצוות המורים שחנך את המבנה וקלט את המחזור הראשון הגדול של בי"ס בויאר בירושלים. למדו בו יחד תלמידים מכל הארץ שגרו בפנימייה הצמודה לבית הספר וגם תלמידים ירושלמים. חלק מתלמידי המחזור הזה שחינכתי הם ידידיי עד היום. אני חושבת שזו הייתה חווית חיים מכוננת לי ולהם."

"עברנו לחיפה והייתי בין מקימיו של בית הספר הפתוח ששכן אז במסדרון אחד בבניין הרב תכליתי של אוניברסיטת חיפה. למדתי שם איך עושים שינוי ואיך לא עושים שינוי, למידה שלוותה אותי לאורך כול חיי המקצועיים. אחרי ארבע שנים מרתקות ומעייפות בביה"ס הניסיוני ואחרי שהות קצרה בבית הספר לחינוך של האוניברסיטה בחיפה עברתי ללמד במכללת אורנים."

גם שם הייתה לי זכות להתחלה חדשה ופיתחתי, עם אחרים, ובסופו של דבר ניהלתי את מה שהיה המרכז לפיתוח מנהלים במכללת אורנים שכלל תכניות הכשרה למנהלי בתי ספר, תכנית ראשונה בארץ להכשרת יועצים ארגוניים למערכת החינוך ותכניות רבות נוספים להדרכה ופתוח של מנהלי בתי ספר.

רעיה, מה גרם לך לכתוב את הספר?

"אני קוראת כפייתית מאז שאני זוכרת את עצמי קוראת, וכותבת לעצמי כל חיי. החלטתי לכתוב את הספר שלא נכתב על הדור של הורי. אנשים חדורי אמונה, בטוחים בצדקת הדרך, ולא חשוב מאיזה צד של המפה הפוליטית של אז. מחויבים לדרך ולחברים, ששמרו אהבות ישנות ושנאות נושנות עד יום מותם. נראה לי שמעט מאוד רומנים עוסקים בתקופה הזו ובמאבק המר והאלים מאוד לפרקים שאיכשהו נשכח או הושכח מן הנרטיב הלאומי. ידעתי גם שאני רוצה למקם את כולם בחיפה, העיר שאני מכירה וחיה בה כל חיי. התאים להם להתנהל בה. הסיפור כמובן אינו אמיתי, הדמויות והאירועים כולם פרי דמיוני."

איך עברה עלייך ועל משפחתך מלחמת לבנון השנייה?

"במלחמת לבנון השנייה נשארנו בביתנו בחיפה. אני מניחה שפחדתי כמו כל אחד אחר כשנפלו הטילים. חלק מהם התפוצצו לא רחוק מאוד מביתנו. פעם או פעמיים תפשה אותי האזעקה בנהיגה והייתי מאוד מבוהלת. בבית שגרנו בו אז היה מקלט בתוך הבית ממש, כך שלא טרחנו הרבה במעבר. אני בהחלט הלכתי אליו בזמן האזעקה, את בעלי צריך היה לשכנע שכדאי לקום מהכורסה."
 
מאיפה השם הזה – 'עתידה'?
 
"בקבוצת הגיל שלי נקראו הרבה ילדות בשמות שאני משייכת אותם לציפייה האדירה של נותניהם להקמת מדינה ולעתיד בטוח וטוב יותר. כך נקראו ילדות בשמות: ישראלה, מדינה, חרותה, נצחיה וגם עתידה. עתידה היה השם הכי נדיר ביניהם, ומבחינתי, הכי מכמיר לב בביטחון הבלתי מעורער בעתיד טוב יותר. אנחנו נולדנו בשנים הקשות ביותר של מלחמת העולם השנייה. השמדת יהודי אירופה הייתה אז בשיאה וכבר הסתננו לארץ שמועות אודות גורלם של היהודים שם."
 
ספרי על תהליך כתיבת הספר...
 
"כתבתי את הספר לפני כארבע שנים. חשתי געגועים עזים להורי, לדור שלהם, לדבקותם בערכים ובאמונות, לא חשוב מאיזה צד של המפה הפוליטית. לנאמנותם הבלתי מתפשרת לדרך ולחברים. זכרתי גם את יכולתם לשמור אהבות ושנאות עד המוות. השתתפתי אז בקבוצת כתיבה בהדרכת אילן שיינפלד ובכל יום שלישי הגעתי עם פרק חדש של הספר לקבוצה שציפתה לשמוע את המשך הסיפור, העירה הערות, התווכחה על מהלכים שעשיתי בעלילה, על הדמויות ומניעיהן, זה היה תהליך פורה ומאוד מרתק. הרגשתי קצת כמו דיקנס שהיה מפרסם את ספריו בהמשכים בעיתונים של אז. כמובן שערכתי תחקיר לגבי התקופה. סיפורים אודותיה הסתובבו גם בבית שלנו. הם לא יועדו לאוזני כמובן, אבל מי יעצור ילדה סקרנית מלהקשיב?"
 
השגת בקלות חוזה הוצאה לאור?
 
"כשהסתיימה הכתיבה קראו אותו בני משפחתי וכמה חברים קרובים וכולם נהנו מן הקריאה, ציינו עד כמה מעניינת התקופה שבחרתי לכתוב עליה והמעברים הקיימים בספר בין תקופתנו לתקופה שלפני קום המדינה. כולם ציינו את הדמויות הבלתי שגרתיות שבחרתי כגיבורי הסיפור.

"לפי הצעתו של אילן שיינפלד, לפעול בשיטת 'שגר ושכח', שלחתי את הספר הגמור למספר הוצאות ספרים. חלקן החזירו אותו בסירוב מנומס, חלקן לא טרחו. בינתיים התחלתי בכתיבה של ספר נוסף. אחרי שנתיים הגיע טלפון מהוצאת מטר. הם הזכירו לי ששלחתי להם עותק של עתידה לפני שנתיים, והציעו להוציא את הספר לאור תחת המותג החדש שלהם: 'שולחן כתיבה'.

"מרגע שהוסכם על הוצאת הספר לאור עבר כל החלק המקצועי למטר. העורכת דפנה שחורי קראה אותו והסכימה לערוך אותו. הסכמנו על דרך העבודה והתחלנו בתהליך ארוך בן שנה, בו עזרה לי דפנה לחדד ולהבהיר את כל מה שרציתי והתכוונתי לומר בספר. נהניתי מאוד מן העבודה איתה ובעיקר למדתי. דרך דפנה הגעתי לעורכת הלשונית ורד זינגר שהמשיכה וניכשה כול מיני עשבים שוטים לשוניים והגיוניים שאיכשהו חמקו מעיני דפנה ומעיניי. כל אנשי ההפקה הגרפיקה והעימוד, הם של הוצאת מטר. זכיתי לליווי מקצועי מעולה והתוצאה הסופית עולה בהרבה על כתב היד הראשוני שהגשתי."
 
 
רעיה טילינגר. צילום: אלבום פרטי

זה הניסיון הראשון שלך לכתוב ספר?
 
לפני 'עתידה', כתבתי ספר נוסף בשם 'המסע' או: 'מדריך למטייל במרוקו', והוא עוסק בקבוצת ישראלים שיוצאת לטיול מאורגן במרוקו והקורות אותם שם. זה היה הרומן הראשון שכתבתי. לדעתי הוא מותח וסוחף. גם אותו כתבתי באותו תהליך שתיארתי קודם. לצערי, אף הוצאת ספרים לא בחרה להוציא אותו לאור, כך שהוא במגירה כרגע. כתבתי תמיד, מיום שלמדתי לקרוא ולכתוב. לא התמדתי, לא תמיד עמדו הדברים שכתבתי בביקורת המחמירה שלי."
 
מה עובר עלייך מאז יצא הספר לחנויות?
 
"מאז יצא הספר אני בהיי בלתי נגמר. זו חוויה חדשה לראות ערימות ספרים ששמי מודפס עליהם. לפעמים אני נכנסת לחנות סטימצקי סתם כדי להסתכל בערימה. הספר יצא לאור לפני קצת יותר מחודש וכמעט בכול יום אני מקבלת תגובות: בטלפון, במייל, בפייסבוק. אנשים מתרגשים מאוד מקריאתו. מספרים שקראו במתח ולא יכלו להפסיק והצטערו שנגמר. הסיפור מתרחש בחיפה ומוזכרים מקומות רבים ונופים המוכרים לכול חיפאי ותיק.
"הקוראים החיפאים מספרים שטיילו עם הספר בעיר. אחד מהם זיהה את הבית של עתידה ברחוב השומר כבית ילדותו. קוראים אחרים, שאינם חיפאים, רואים בו סיפור התבגרות של דור, אחרים רואים בו סיפור על מערכת יחסים בין אם לבתה. כמספר הקוראים מספר הפרשנויות."

"נכדתי המתבגרת שקראה את הספר אמרה עליו שהוא 'מעולה וממש אהבתי'. זה שבח גדול בעיניי שמצאה עניין בספר העוסק באנשים בגיל סבתה ובמחלוקת מן הימים שלפני קום המדינה שלא היתה מודעת כלל לקיומה. מילדיי קיבלתי קלמר מלא עטים לחתימות לקוראים ועליו הכיתוב: 'כוכבת על'. נו, מה עוד אפשר לבקש..."

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ביום חמישי, 2.3.17, בשעה 20:00, יתקיים בספריית ש. שלום (רחוב טרומפלדור 28, חיפה) ארוע בהנחיית עמיקם יסעור תחת הכותרת 'חיפה - עיר של עלילת מתח'. בארוע ישתתפו יצחק גיסיס (על ספרו 'קן דרורים בגולגולת שור'), רעיה טילינגר (על ספרה 'עתידה'), ועדי-שמעון אלון שיקרא מתוך ספר שיריו 'מכתב לאישה אלמונית'. דמי כניסה: 10 ש"ח. כולל כיבוד קל.


 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים