בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> צרכנות >> טיפים / עצות / כתבות >> פגיעה בזכויות החולה: היא גם רשלנות רפואית
 

פגיעה בזכויות החולה:
היא גם רשלנות רפואית


 

תאורי מקרים של סרוב קופת חולים לממן קוצב לב ומות החולה, פטירה בעקבות זיהום לאחר ניתוח לב, וצעיר שאיבד את ביתו לצורך מימון טיפולי סרטן בחו"למאת: יאיר סקלסקי, עו"ד מומחה לזכויות החולה ולרשלנות רפואית


 
חוק זכויות החולה קובע שורה של זכויות המוקנות לחולה במהלך טיפול, כאשר המרכזיות שבהן היא עצם הזכות לטיפול רפואי, לטיפול שהיה ברמה נאותה והסכמה מדעת. למעשה החוק מבסס את מעמדו של החולה במערכת היחסים שבינו לבין רופאיו, קובע שגם לחולה יש מעמד ומזכיר לצוות הרפואי שחובתם נתונה אמנם לטיפול בחולה אך בשיתוף מלא ובהסכמה עם החולה.
 

רשלנות רפואית נתפסת כאבחנה רפואית שגויה או בחירה בטיפול שגוי, אולם יש להסתכל עליה באופן יותר כרחב בבחינה של התנהלות הצוות הרפואי נותן הטיפול, וטענות כנגד הנהלת בית החולים, קופות החולים וחברות ביטוח בגין  אי מימון או ביטול טיפולים והתנהלות לקויה.

להלן מספר מקרים המדגימים את הנושא:
 
        יאיר סקלסקי, עו"ד מומחה לזכויות                     החולה ולרשלנות רפואית. צילום: פרטי

סירוב קופת חולים לממן קוצב לב:

נתקלנו במקרה קשה ביותר של אדם בשנות החמישים לחייו, חולה לב אשר הובהל לבית חולים עם ארוע של הפרעות קצב. רופא בית החולים המומחה בתחום, קבע כי על האיש לעבור בדחיפות השתלה של קוצב לב מסוג דפיברילטור שאם לא כן, הוא לא ישרוד לאורך זמן.
 
זמן קצר לפני ביצוע ההשתלה, ולאחר שהחולה כבר החל בקבלת טיפול תרופתי לפני ביצוע הניתוח, הודיעו לו רופאי בית החולים, שקופת החולים בה הוא מבוטח - לא מאשרת את מימון קוצב הלב. ההכנה לניתוח הופסקה, והאיש שוחרר לביתו - ולמאבק מול קופת החולים.
 
האיש הגיש בקשה נוספת לקופת החולים ובו דרש את מימון קוצב הלב, שכאמור הומלץ לו על ידי רופאיו ונחוץ היה לו בכדי להציל את חייו. גם בקשתו זו, נתקלה בקיר ונדחתה ללא נימוקים. פניות חוזרות ונשנות של האיש, אשר תפקד בקושי רב נדחו - בטענה ש"אינו עומד בקרטריונים".
 
לבסוף ולאחר מאבק ממושך שנמשך כחצי שנה, ורק לאחר שהתייעץ עם קרדיולוג, אישר רופא המחוז את מימון קוצב הלב. הוקל מאוד לאיש ולבני משפחתו והם שמחו על שעתידו של אבי המשפחה צפוי להשתנות.
 
ניתוח ההשתלה נקבע לתאריך קרוב ככל שניתן, אלא שהאיש נפטר חמישה ימים לפני ביצועו - כתוצאה מהפרעות קצב.
 
מה גרם לרופא המחוז למנוע, לפרק זמן ממושך כל כך, את מימון קוצב הלב?  אין ספק ששיקוליו של רופא המחוז לא היו רפואיים אלא מנהליים. שיקולי תקציב הם שהניעו אותו וקיימת שאלה האם רופא המחוז יכול לקבל החלטה רפואית על בסיס שיקולים מנהליים.
 

פטירה בעקבות זיהום לאחר ניתוח לב

בפסק דין עקרוני (1197/07 מחוזי תל אביב) נקבע באופן חד וברור כי שיקוליו של הרופא המטפל בחולה, חייבים להיות שיקולים רפואיים, ואין הוא יכול לשקול שיקולים מנהליים כדוגמת שיקולים כלכליים.
 
פסק הדין ניתן בערעור של רופא אשר רשיונו הותלה בעקבות קביעה של משרד הבריאות, שהוא התרשל בטיפול באדם לאחר ניתוח לב ושנפטר כתוצאה מזיהום.
 
המקרה היה בבית חולים פרטי במרכז הארץ. האדם עבר ניתוח מעקפים ואושפז למשך 10 ימים. בימים שלאחר הניתוח חום גופו עלה וירד לסירוגין. ביום האחד-עשר הוחלט לשחררו מבית החולים. בשל עליית החום ניטלה תרבית מדמו של החולה. היום היה יום חמישי והמעבדה בבית החולים לא עבדה בסופי שבוע. למרות שלא היו תשובות של בדיקת הדם, החליט הרופא לשחרר את החולה לביתו, וזאת בהתעלם ממצבו. הודגש כי החולה שוחרר לביתו ולא לבית החלמה המומחה בטיפול בחולי לב.
 
בעת הבירור העובדתי עלו כמה עובדות קשות לעיכול, ובין היתר - שהרופא לא רשם במכתב השחרור שהחולה זקוק לשיקום, זאת במטרה למנוע את השתתפות בית החולים במימון עלויות השיקום. עוד התברר שהרופא, באישור הנהלת בית החולים, שיחרר את החולה על מנת למנוע המשך מימון של אשפוזו. החולה אשר סבל מזיהום, נפטר כעבור חמישה ימים בבית חולים אחר, אליו פונה בשל מצבו.
 
להגנתו טען הרופא, בין היתר, כי הוא פעל על פי נהלי בית החולים, ולכן לא ניתן לומר שהתרשל. הרופא טען כי הנחיות ונוהלי בית החולים הם שלא לרשום במכתב השחרור שחולה זקוק לשיקום, ושאת השחרור אישרה סגנית מנהל בית החולים.

בית המשפט קבע, שרופא המטפל בחולה ייחשב רשלן אם שיקוליו אינם רפואיים טהורים. אסור לרופא לשקול שיקולים שאינם מן העניין הרפואי העומד בפניו, ובמקרה זה היה על הרופא לברר עד תום את סיבת עליית החום ולהימנע משחרור החולה לביתו. נקבע כי המטפל בחולה אינו יכול "להתחבא" מאחורי נהלים, ומילוי אחר הנהלים לא יהווה לו הגנה. לכל הפחות, אם קיים נוהל שיש בו בכדי לפגוע בבריאות החולה, על הרופא להציע חלופה רפואית שתמנע את הפגיעה בו.
 
לדעתנו, רופא מנהלי הוא קודם כל רופא וגם כמנהל מערכות בריאות הוא אינו יכול להקדים שיקול מנהלי לשיקול רפואי. אם כן, כך הוא גם המקרה של האיש חולה הלב שתיארנו למעלה. אסור היה לרופא המנהל למנוע את מימון קוצב הלב שהיה בסל, כי בפועל נמנע מהחולה טיפול. אף אם נהלי הקופה אכן קבעו כי החולה המסוים אינו עומד במדויק בקרטריונים למימון קוצב הלב, נכון וצריך היה להציע לו חלופה אחרת, עד לבירור סופי של העניין. כמו כן נכון היה לפעול במדוייק על פי הנהלים, ולבדוק לעומק האם האיש באמת אינו עומד בהם ולא לשלול את המימון שרירותית, משום שפעולה שרירותית יכולה לעלות כדי התרשלות. היה על רופא המחוז להתייעץ עם מומחים לשם בחינת הזכאות, ולא לקבל החלטה על דעת עצמו. משלא עשה כן, אין הוא יכול "להתחבא" מאחורי הנהלים.
 

צעיר שאיבד את ביתו בשל הוצאות טיפול נגד סרטן בחו"ל:

איש צעיר שלקה בסרטן לא יכול היה לקבל עוד טיפול בכלים שעומדים לראשותה של מדינת ישראל. הוצע לו טיפול רפואי מעבר לים. על פי זכאותו בחוק, הוא הגיש בקשה למימון הטיפולים על ידי המדינה. בקשתו נדחתה ללא בירור וללא בדיקה, ובשל כך הוא מכר את ביתו ונטל על עצמו את עלות הטיפולים שהאריכו את חייו באופן משמעותי. לימים, הוגשה שוב בקשה להחזר עלות הטיפולים, אולם נמסר לו שמאחר והוא נטל על עצמו את הטיפולים הוא אינו זכאי עוד להחזר.
 
במקרה זה נטען שמדובר ברשלנות בבירור הזכות, רשלנות אשר גרמה לנזקי ממון ניכרים. רשלנות שאלמלא היתה מרחשת, היתה קופת החולים חייבת במימון הטיפולים, והחולה לא היה מוציא פרוטה מכיסו בגינם. אולם ניתן לתאר גם מצב שבקשה למימון טיפול (בארץ או בחו"ל) נדחית ללא בירור ובניגוד לדין, ולחולה המסוים אין את הפרוטה בכדי לממן טיפולים מכיסו. במקרה כזה, לא רק נזק ממון יכול להיגרם, אלא גם נזק גוף משמעותי שהנהלת קופת החולים המתרשלת תצטרך לפצות בגינו.
 
למעשה, תביעות רשלנות רפואית טומנות בחובן טענות רבות בדבר אי קיום זכויות רפואיות או זכויות בסיסיות של החולה. טענות אלו כוללות בדרך כלל פגיעה באוטונומיה של החולה, מתן טיפולים ללא קבלת הסכמה מדעת, או מתן טיפול לא נאות או שאינו ראוי. כל הפרה כזו של זכות המעוגנת בחוק זכויות החולה, יכולה להוליד בבוא היום גם תובענה בגין התרשלות בטיפול, או תביעה בגין הפרת חובה חקוקה, המהוות כלי ליישום זכויותיו של החולה, להטמעתן במערכת הבריאות ולאכיפתן על הצוותים הרפואיים.
 
דעתנו היא, שניתן במקרה מתאים לבסס תביעות בנזיקין כנגד צוות רפואי ומנהלי גם במקרים שאינם מהווים טיפול רפואי מובהק, אלא פעולות מנהליות שיש להן השלכה על הטיפול הרפואי, וכן במקרים בהם מעדיף רופא או פקיד במערכת הבריאות את הנוהל על פני הרפואה הנאותה.
 
ראינו בדוגמאות שהבאנו לעיל שהמקרים קיימים, ושהנזק בגין התרשלות מנהלית יכול להיות זהה לנזק הנגרם במקרה של רשלנות רפואית "קלאסית". לטעמנו, הכלי המשפטי הנזיקי יכול להוות כלי יעיל לקבלת פיצויים במקרה של רשלנות מנהלית והפרת זכויות של החולה, וכן להטמעת נהלים תקינים במערכת הבריאות.
 
מידע נוסף בנושא רשלנות רפואית באתר: www.prmm.co.il
או בפייסבוק www.facebook.com/Yair.Skalsky.Lawyer
טל: 03-7518405
 
הערה: המאמרים המתפרסמים ב'כדאי לדעת' הם באחריותם הבלעדית של כותביהם.
 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה
לקראת סוף אוקטובר נפתחה חומוסייה חדשה ברחוב העצמאות 3, בערך מתחת לבניין הטיל בעיר התחתית. הבעלים הם בני הזוג אנה ורן נשיב, והמקום נקרא על שם סבתו בת ה-101 של רן, שלאורך כל השנים תמכה ברן וחיזקה אותו..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט
חשבתם ששום דבר כבר לא יפתיע אתכם בעולם הפיצות? אז תחשבו שוב. אחרי שדומוינו'ס הפתיעה את לקוחותיה עם מגוון פיצות בטעמים ייחודיים כמו פיצת הכוסמין, פיצת ניו-יורק ופיצת "מוגזמת שוקולד", כעת היא מרחיבה...
קישור לעמוד המלא

BLACK מסביב לעולם

BLACK מסביב לעולם
רשת Black משיקה תפריט חדש עשיר בטעמים סובבי עולם: המבורגרים חדשים, מנות עוף פיקנטיות, סלטים וקינוחים חדשים ומרעננים. הרשת, שאת המטבח שלה מוביל השף הכי יצירתי בארץ, פרופסור מדופלם להמבורגרים - שף צחי..
קישור לעמוד המלא

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים
חברת "ליב", המתמחה בשיווק והפצה של מזון אורגני, טבעי וטבעוני וללא גלוטן, עוברת לייצור כלל מוצרי הטופו של החברה, למשק ויילר, הנחשב ליצרן הטופו המוביל בישראל. במסגרת שיתוף הפעולה משיקה ליב מוצרי טופו...
קישור לעמוד המלא

בלאק וביסלי משתפים פעולה

בלאק וביסלי משתפים פעולה
גם כשאנחנו כבר בטוחים שאי אפשר להמציא שום דבר חדש בנושא ההמבורגרים, מגיעות לפעמים הפתעות מרעישות. והפעם זה שוב מגיע מכיוון מסעדת ההמבורגרים האהובה עלינו מכולן - מסעדת Black...
קישור לעמוד המלא

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!
קפה לואיז, שהסניף הראשון שלו הוקם במפגש של שכונת כרמליה עם שדרות מוריה בשנת 2007, היה נושא הדגל של מהפיכת הצמחונות, הטבעונות והמנות ללא גלוטן בחיפה. הרעיון שעמד מאחורי קפה לואיז מבוסס על הבשורה...
קישור לעמוד המלא

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה
מהדורת הקיץ של דומינו'ס פיצה יצאה לדרך ב-8.7, והיא מוגבלת לשלושה חודשים בלבד. קבלו את New York Pizza משפחתית, שנחתכת ל-6 משולשים במקום 8, כך שכל משולש הינו דק דק וענק. מעליו מפוזרות גבינות ייחודיות...
קישור לעמוד המלא

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ
חדשות טובות למי שאוהב לאכול טוב - השבוע נפתח הסניף ה-40 במספר של רשת טיב טעם. לרגל הפתיחה הגיעו עשרות אנשי תקשורת ומובילי דעת קהל מחיפה והסביבה, כדי להכיר מקרוב את הסניף החדש, ולהתכבד בתקרובת עשירה...
קישור לעמוד המלא

בלאק: אמריקה זה כאן!!

בלאק: אמריקה זה כאן!!
רשת בלאק רשת ההמבורגרים הותיקה במדינה בניצוחו של השף צחי בוקששתר, יוצאת במהדורה מוגבלת לחודש אחד בלבד. עם גרסת ההמבורגר הייחודית במשקל 1.200 והפעם עם תוספות של מיקס צ'יפס, צ'יפס רגיל וצ'יפס בטטה...
קישור לעמוד המלא

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ
כאשר ישנה בחיפה השקה של תפריט חדש במסעדה נחשבת, מתייצבים כל המי ומי. ידוענים, אנשי תקשורת וכמובן - לירן חולצה אפורה. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בשף ששמו יצא לפניו, ובמסעדת ביסטרו מהטובות בסביבה...
קישור לעמוד המלא

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו
מינא הינה מסעדת דגים עם תפריט עשיר ומיוחד, בה נפגשים המזרח והמערב בנוף עוצר נשימה המשקיף על חומות עכו, חיפה והרי הכרמל. המסעדה עברה לפני חודשים אחדים אל משכנה החדש בו פעלה בעבר מסעדת "אל באבור"...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל היין חוזר לחיפה

פסטיבל היין חוזר לחיפה
לאור ההצלחה לה זכה בשנים האחרונות פסטיבל היין המסורתי ובתזמון מושלם לחג השבועות, חוזר בתאריכים 5-6.6 הפסטיבל אל חיפה ואל רחבת גן האודיטוריום המקסימה. הפסטיבל באחריות של קבוצת VPL GROUP,ORIZONS הפקות..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא
לאחר השקת פיצה טבעונית ופיצה ללא גלוטן, דומינו'ס ממשיכה לחדש ולפנות לקהלים נוספים, והפעם לקהל שוחר הבריאות, עם בצק כוסמין מלא טרי הנפתח במקום ושומר על מרקמו הפריך. בצק כוסמין הינו פיתוח ייחודי של...
קישור לעמוד המלא

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!
לרגל יום ההמבורגר הבינלאומי יחגגו ברשת בורגר סאלון ברחבי הארץ מזמינים אתכם להגיע להרכיב את ההמבורגר המושחת שלכם וליהנות מהטבה של תוספות מעל ההמבורגר בחצי מחיר וללא הגבלה בכמות התוספות בהטבה...
קישור לעמוד המלא

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!
אוטוטו מדינת ישראל תתמלא בתיירים, מוזיקה, שמחה והמון גאווה ישראלית ובדומינו'ס פיצה החליטו להצטרף לחגיגה עם פיצות דוז פואה מנצחות המשלבות לא פחות מ-12 תוספות מטורפות על כל פיצה. פיצת הדוז פואה הבשרית..
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים