בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> תרבות וספרים >> חדשות תרבות >> סם רקובר: אישונים קטנים מתרוצצים בהכרה כסוסי פרא
 

 

סם רקובר: אישונים קטנים מתרוצצים בהכרה כסוסי פרא 


 

'סולִיפּ סוסֵי פרא', ספרו התשיעי של סם ש. רקובר בתחום של ספרות יפה, יצא לאור בימים אלה בהוצאת כרמל ## מדובר ביצירה ספרותית שונה, רומן הגותי העוסק כולו במחשבותיו וברגשותיו של אדם אחד ## רקובר, פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה, התבקש לענות על כמה שאלות... 


 
סם רקובר בשתי גרסאות. צילום ימני: באדיבות רוני יום-טוב. צילום שמאלי: באדיבות אלי לנצמן. 

סם, איזה שם מוזר בחרת לרומן החדש שלך, סוליפּ! זהו שמו של הגיבור, סוליפּ. גם יתר השמות שמופיעים ברומן שלך מוזרים: סיגור, סולור, נושומי, רורדרוּם, איטלוֹסנִי... מהיכן הבאת שמות כאלה? אולי תספר בכמה מילים על מה נסוב הרומן, כך שיקל עליו להבין את פשר השמות המשונים האלה.

אם אנחנו מדברים על הקורא, על מי שעשוי לרכוש ולקרוא את ''סוליפ סוסי פרא'', הרי שמן הראוי שאשיב בגילוי לב על השאלה הבאה: האם הרומן הזה עשוי לספק את רצונו של הקורא, את מה שהוא מצפה לקבל מקריאת הרומן? התשובה שלי היא זאת: אם אתה הקורא מחפש ספר קליל, רומן מתח שבו הגיבור פותר תעלומת רצח או חושף שחיתות פוליטית נוראה - אין זה הספר עבורך. אם אתה מחפש רומן משפחתי, חיפוש עצמי שבסופו הגיבורה מגלה שכל תסביכיה מקורם ביחסים אסורים שאירעו בילדותה עם בני משפחה קרובים - אין זה הספר עבורך.
 
הספר הנוכחי הוא יצירה ספרותית שונה, מעולם לא נתקלת בשכמותה. זהו רומן הגותי שכל כולו עוסק במחשבותיו ורגשותיו של אדם אחד, סוליפ. כך נפרשים לפנייך במלואם עולמו הפנימי ואישיותו של סוליפ, על מוזרותם ועל הייחוד שבהם. מחשבותיו חלקן פילוסופיות (יש גם אנשים כאלה...), חלקן משעשעות וחלקן מחשבות של אדם שחייו נקלעו למבוך חסר מוצא. אלה הן מחשבות המשקפות את אישיותו המסוכסכת של סוליפ. מגלמות אותן דמויות שונות, אנשים קטנים המתרוצצים בהכרתו של סוליפ, מתווכחים ביניהם, רבים, משתעשעים, צוחקים, מספרים סיפורים מבדחים ומשתלטים על הווייתו של סוליפ בניסיון אמיץ ופראי לחלצו מהשבר בחייו, להאיר את הכרתו השרויה בדמדומים בכל צבעי הקשת.
 
אם אתה הקורא סבור שהמוח חולש על תפיסת העולם, שהכול בראש - כולל אהבה, ואם אתה אוהב לחשוב ולשקוע בהרהורים, לדבר עם עצמך, לספר לעצמך סיפורים, להאזין לקול הפנימי שלך ולהתמודד אתו, להתענג על מאבקים בין מחשבות – 'סוליפ סוסי פרא' הוא הספר עבורך.
 
או.קיי. אז אני מבין שהשמות המוזרים נתנו לאותם אישונים קטנים המתרוצצים בהכרתו של סוליפ ומגלמים סוגים שונים של מחשבותיו. יפה. אבל עדיין איני מבין מה פשר השמות האלה. דרך אגב, לאחת המילים שהמצאת, "היגמיון", יש הסבר פשוט: זהו שם למרחב הכרתו של סוליפ, והוא נוצר כצירוף של המילים "היגיון" ו"דמיון". במרחב זה מתרוצצות המחשבות של סוליפ כסוסי פרא...
 
נכון. אבל אני חייב להוסיף עוד כמה משפטי הסבר לעניין השמות. קודם כל סוליפ. זהו קיצור של המילה סוליפסיזם שמייצגת גישה פילוסופית האומרת בערך כך: אנו בטוחים רק במה שנמצא בהכרתנו. דקרט (הפילוסוף הצרפתי הגדול) אמר את המשפט המפורסם: אני חושב משמע אני קיים. ומה שנחשב בהכרה הוא הדבר היחידי שבו האדם בטוח. בכל היתר, כולל העולם הפיזי ואנשים אחרים, ניתן לפקפק. אולי החושים שלי מתעתעים בי, אולי אני נמצא בחלום. ובכן, כל הרומן כולו הוא על אודות מחשבות המתרוצצות בהכרה, בהיגמיון של סוליפ. ואומר עוד מילה על השם הזה, סוליפ. אם אתה מתרגל לצליל של השם "סו-ליפ", אזי לדעתי כבר אין הבדל בין זה להרגל לשמוע את צלילי שמות המוכרים לנו בשפות לועזיות (סו-לי-באן, ז''ו-רז'', פו-טין) כולל עברית (ד-ויד, יו-אב).            
 
האמת היא שחשתי שאי אפשר לכנות את אישוני ההכרה של סוליפ בשמות רגילים יומיומיים. גם את סוליפ עצמו אי אפשר היה לכנות בשם, למשל, אליעזר. זה פשוט לא טוב – צורם. מה שמתאים הוא צליל. מוסיקה. השמות למחשבות ולרגשות של סוליפ הם צלילים, ואלה אומרים לנו משהו מאוד מיוחד על האישונים האלה. חישובו על אישון-המחשבה המכונה "רורדרוּם" לעומת אישון-המחשבה המכונה "איטלוֹסנִי". למי לפי דעתכם יש סיכוי גדול יותר להסתבך בקטטה (ללכת מכות, כמו שהחברה אומרים)? התשובה ברורה. חוץ מכך, לצלילים יש עלי השפעה מאגית, של קסם.
 
לפני שנים רבות כתבתי את הדוקטורט שלי (למידת פחד בחולדות לבנות) בספריה הלאומית שבירושלים, באגף למוסיקה. שם אפשר היה לשמוע בעזרת אוזניות מוסיקה קלאסית, ואני תוך כדי כך כתבתי את הדוקטורט. שם גיליתי את המוסיקה הכנסייתית המופלאה. יום אחד שמעתי את הרקוויאם של מוצרט. ובעוד אני כותב: חולדה נפחדת ימינה וחולדה לא-נפחדת שמאלה במבוך למידה, הרעיפו עלי המילים והמוסיקה קסמים. חשתי שמוצרט מספיד את נעורי שעברו בחדרי ההרצאות ובמעבדות של המחלקה לפסיכולוגיה. ולפתע עצרה המוסיקה לרגע קל, ומבעד לדממה נשמע קול בריטון (כך אני זוכר) ששר בצליל שמימי חודר לב: Tuba mirum spargens sonum. הצליל הלטיני הילך עלי כשפים. לא יכולתי להמשיך לכתוב, קמתי ממקומי ושאלתי נפעם את הספרנית של חדר המוזיקה מה פשר המילים העלומות האלו, והיא ענתה: בתרגום מלטינית המשפט הזה אומר משהו כמו: החצוצרה שופכת צליל מקסים. ואז באחת התפוגג כל הקסם. לא נשאר ממנו כלום. ואני חזרתי לכתוב: חולדה ימינה, חולדה שמאלה. ובכן, לשמות המחשבות של סוליפ, כך אני מקווה, קסם מוסיקאלי ואין טעם לחפש להן משמעות סמנטית. זה יהרוס את הכישוף.
 
כאן עולה באופן טבעי שאלה חדשה ולא פחות חשובה: האם כל הרומן מבוסס על המחשבות האלה ואין לו שום עלילה חיצונית, זאת אומרת, אין שום התרחשות ממשית שסוליפ לוקח בה חלק, פועל ועושה דברים – אקשן?
 
ברור שיש עלילה חיצונית, כלומר, התרחשויות הקורות בחיים עצמם, שסוליפ הוא חלק בהן, ברצף מאורעות חיי יומיום. אולם מה שחשוב ברומן הוא איך סוליפ תופס את ההתרחשויות החיצוניות האלה, מה הוא חושב עליהן, בעצם, מה חושבים האישונים הקטנים, שמתרוצצים בהכרה שלו, על המאורעות בעולם. זה מה שחשוב. טוב, כאן אני חייב להוסיף ולהסביר דבר אחד חשוב ויסודי הקשור בטבעו של סוליפ ובמבנה האישיות שלו, הסבר שיבהיר את שאמרתי עד כה.
 
כפי שציינתי מקודם, הרומן עוסק באדם אחד, באישיות של אדם אחד, סוליפ. הדרך שבה החלטתי לעשות זאת שונה מזו המקובלת בספרות. בדרך כלל, ברומנים שאנו רגילים לקרוא, מתאר הסופר את הגיבור בעזרת כמה אפיונים, תכונות, מוטיבציות, גורמים מנטאליים, שמהם נגזרים במצבים מסוימים מספר פעולות ומעשים של הגיבור. (האמת היא שלא תמיד יודע הסופר מה מניע את הגיבור, מה מסביר את מעשיו. למשל, ב"חטא ועונשו" מחפש דוסטויבסקי עד לדפים האחרונים הסבר למעשי הרצח המזוויעים של גיבורו, רסקולניקוב.) מבנה כזה של אישיות הגיבור בספרות לא סיפק אותי. זה נראה לי פשטני מדי. היו כמה וכמה סיבות לביקורת הזו.
 
חשבתי, למשל, על מבנה האישיות לפי פרויד, על המורכבות העצומה של נפש האדם ועל כך שהוא מונע ממניעים שאינם נמצאים אצלו בהכרה. ברומנים ובסרטים, שנכתבו על בסיס פרוידיאני, התבטאו המאווים הבלתי מודעים בדרך כלל בהפרעה נפשית שהתממשה בסופו של דבר בהתנהגות פלילית (רצח, סטיות סדיסטיות וכו). יתר על כן, בהפרעות נפשיות קשות, כמו פיצול האישיות, מדברים הקלינאים על כמה אישיויות שרובן אינן מודעות אחת לשנייה. אולם אני סברתי שגם גישה כזו מחמיצה את העיקר, משום שחלק חשוב ועיקרי המסביר את התנהגותו של האדם נמצא בהכרתו, במחשבותיו המודעות. למשל, הייתי סבור שזה יהיה מוזר מאוד לכתוב רומן על אלברט איינשטיין מבלי לדבר על מה שבאמת העסיק אותו וקבע את מסלול חייו (ואת דרכו של העולם): מחשבותיו האין סופיות על הפיזיקה, מחשבות שהתבטאו בין היתר בבנייה של ניסויי מחשבה (מה יקרה אם יתרחש מצב זה או אחר, למשל, ארכב על קרן אור). ברור שאפשר לכתוב ביוגרפיה על איינשטיין כסתם בן אנוש: אוכל, ישן, רודף נשים וכו (הוא היה גם כזה). אבל זה לא מה שמיוחד באיש זה (הרי מיליארדים אוכלים, ישנים ורודפים נשים) מה שמיוחד בו הוא המחשבות שלו, ואיתן חייב הביוגרף להתמודד: המחשבות ההכרתיות על הפיזיקה שאינשטין היה מריץ חזור והרץ אין סוף פעמים בהיגמיון שלו, כשהוא יושב שעות ועושה רק דבר אחד – חושב, מריץ סוסי פרא במסלולי ההיגמיון. אני יכול להביא מספר רב של דוגמאות נוספות התומכות בחשיבות המחשבות והדמיון ההכרתיים בחיי האדם. אולם הדוגמה הזו מספיקה. היא ממחישה היטב את התפיסה שלי. בקיצור, התחלתי לחשוב ולתכנן את הרומן על סוליפ, כשאישיותו מושתתת על מחשבותיו ורגשותיו ההכרתיים שקבלו האנשה, דהיינו, רומן על אודות האישונים האלה בהכרתו המודעת של סוליפ. מחשבות המתמודדות אחת עם השנייה, משוחחות אחת עם רעותה, מתווכחות, רבות, מספרות סיפורים, מתלוצצות – מחשבות והרהורים של סוליפ בינו לבין עצמו – העולם הפנימי של אדם אחד: סוליפ.
 

 


יש במה שאמרת משהו לא מובן. אם הרומן הוא על אודות האישונים הקטנים האלה שרצים אנא ואנא בהיגמיון של סוליפ, איך יתכן שהם רבים אחד עם השני, שונאים/מחבבים אחד את השני, צוחקים אחד על השני וכו, הרי, בסופו של דבר, כולם אינם אלא סוליפ עצמו, הם הם הישות האנושית הייחודית הזו שנקראת סוליפ.
 
אני סבור שבעיה זו, בוא נקרא לה "בעיית האישיות האחידה", היא בעיה לכאורה, כאילו בעיה. הרי כולנו יודעים שגם אנשים נורמאלים, בחיי יומיום, לא תמיד מרוצים מעצמם, עושים דברים שהמצפון מייסר אותם, חוטאים עד כדי כך שלעיתים קרובות אנו מייסרים את עצמנו במחשבות ובתוכחות, ולפעמים אף מענישים את עצמנו בעונשים לא נעימים. אלה התנהגויות שכל אחד מכיר אותן היטב היטב. אני לא מגלה כאן את אמריקה. הבעיה שעמדה לפני בהקשר זה של ריבוי אישוני הכרה הייתה אחרת. לא רק שלא התחבטתי בבעיית האישיות האחידה, אלא להפך, השאלה שעמדה לפני הייתה איך לעצב אישוני הכרה אלה, כל אחד כאישיות נפרדת ובו בעת חלק חשוב בהווייתו השלמה של סוליפ. זו הייתה הבעיה הפילוסופית/ספרותית שהציקה לי במשך כל זמן כתיבת הרומן. התשובה שנתתי לבעיה זו הייתה בעזרת עיצוב הרומן כרב-שיח אמוציונאלי ודעתני (האישונים מתווכחים, מתפלספים, מספרים סיפורים מבדחים, צוחקים, רבים, משתלטים על הווייתו של סוליפ וכו). מספר אנשים שקראו את הספר אמרו לי שאני מחכה את הדיאלוגים של אפלטון. איני סבור שהמילה ''מחכה'' היא במקום, היא קופית מדי. יכול להיות ש ''הולך בעקבות'' הוא ביטוי קצת יותר טוב. ופה עלי להסביר את היחס, העמדה שלי לאפלטון.
 
אני בא ממחקר בהתנהגות, ממתודולוגיה, ומפילוסופיה של המדע והתודעה. לפני שנים רבות התנ"ך שלי היה הספר הידוע של קרל פופר "הלוגיקה של הגילוי המדעי". הרעיונות המתודולוגיים/פילוסופיים של המדע שהופיעו בכתביו של פופר הוו את המצע הרעיוני שעליו צמחתי. לפני מספר שנים פרסמה הוצאת שלם תרגומים לשני הספרים היוצאים מן הכלל: "החברה הפתוחה ואויביה" ו-"דלות ההיסטוריציזם". בקיצור נמרץ, בספרים אלה נמתחת ביקורת חריפה על הגישה ההיסטוריציסטית של אפלטון, מרקס והגל; נגד הפשיזם והקומוניזם והגנה על הדמוקרטיה ועל כך שלא ניתן לפתח תיאוריה מבוססת מדעית על התפתחות ההיסטוריה. ספרים אלה הלהיבו אותי, ואני לא היססתי לבלבל את המוח לחברים ממדע המדינה על הטיעונים המבריקים של פופר נגד האפשרות לפתח תיאוריה החוזה התפתחות היסטורית; ולאלו מהחברים העוסקים בפילוסופיה עתיקה, יצאתי בהתלהבות נגד אפלטון, נעזר גם בביקורת של ויטגנשטיין שאמר על הדיאלוגים של אפלטון שאלו אינן שיחות ממש אלא נאומים של סוקרטס, כשהדיבור של תלמידיו אינו בחזקת הבעת דעה עצמאית אלא תמרורים שבעזרתם מגיע סוקרטס/אפלטון לנקודה שאותה רוצים שני פילוסופים אלה להוכיח/להדגים ולשכנע בצדקתם. אחד ממומחי אפלטון אמר לי: אתה עושה עוול לאפלטון ואני מקווה שפופר לא יגרום לך לא לקרוא את אפלטון, כי אתה תפסיד. לבסוף קראתי את אפלטון והנה הוא צדק ולא אני! מצאתי שאפלטון כתב פילוסופיה ספרותית נפלאה, מושכת ומרתקת, למרות שניתן לומר שחלק מהרעיונות הפילוסופיים שלו (כמו על אודות נשמה נצחית, גלגול נשמות, וכו'', רעיונות/אמונות שאפשרו לסוקרטס לקבל את גזר הדין ''מוות'' ולשתות בשלווה פילוסופית את כוס התרעלה) לא מקובלים כיום; ולמרות שבמקומות רבים הביקורת של וויטגנשטיין תופסת.
 
לעומת הדיאלוגים האלה, האישונים הקטנים בהכרתו של סוליפ אינם משמשים תמרורי כיוון לנאומים של סוליפ או של איזשהו גורו פילוסוף הכרתי, הם תובעים לעצמם זכות מלאה להביע דעה, להתווכח, לא להבין, לפעמים לדבר שטויות, לריב, לשסע איש את אחיו, להשתיק את סוליפ עצמו, להביע רגשות שנאה ואהבה... להשתלט על הווייתו של סוליפ. זה מגיע למצב קיצוני שסוליפ ממש מבקש להיפטר מהם, כי הוא הולך ומשתגע ומבקש להשליכם מהכרתו. 

סוליפ סוסי פרא. הוצאת כרמל. 349 עמ'', 79 ₪.


 
כדאי לדעת:

סם רקובר הוא פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה, ותחומי התעניינותו הם היכר וזיהוי פרצופים, ופילוסופיה של המדע והתודעה. הוא פרסם מעל לתשעים מאמרים וארבעה ספרים מקצועיים בתחומים אלה. ב-1997 הוא קיבל יחד עם פרופסור ברוך כחלון, מהחוג למתמטיקה שבאוניברסיטת אוקלנד, מישיגן, ארה"ב, את הפרס לביטחון פנים על פיתוח מודל חדשני לזיהוי פרצופים המבוסס על תגובות של עדיי ראייה. סם רקובר הוא גם ממציא של משחקי לוח (board games). שני משחקי חשיבה חדשים שלו: "אנקונדה" ו"בלוק-אייד" יצאו לאחרונה על ידי חברת ''גיא – משחקי חשיבה''.


 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

BLACK מסביב לעולם

BLACK מסביב לעולם
רשת Black משיקה תפריט חדש עשיר בטעמים סובבי עולם: המבורגרים חדשים, מנות עוף פיקנטיות, סלטים וקינוחים חדשים ומרעננים. הרשת, שאת המטבח שלה מוביל השף הכי יצירתי בארץ, פרופסור מדופלם להמבורגרים - שף צחי..
קישור לעמוד המלא

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים
חברת "ליב", המתמחה בשיווק והפצה של מזון אורגני, טבעי וטבעוני וללא גלוטן, עוברת לייצור כלל מוצרי הטופו של החברה, למשק ויילר, הנחשב ליצרן הטופו המוביל בישראל. במסגרת שיתוף הפעולה משיקה ליב מוצרי טופו...
קישור לעמוד המלא

בלאק וביסלי משתפים פעולה

בלאק וביסלי משתפים פעולה
גם כשאנחנו כבר בטוחים שאי אפשר להמציא שום דבר חדש בנושא ההמבורגרים, מגיעות לפעמים הפתעות מרעישות. והפעם זה שוב מגיע מכיוון מסעדת ההמבורגרים האהובה עלינו מכולן - מסעדת Black...
קישור לעמוד המלא

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!
קפה לואיז, שהסניף הראשון שלו הוקם במפגש של שכונת כרמליה עם שדרות מוריה בשנת 2007, היה נושא הדגל של מהפיכת הצמחונות, הטבעונות והמנות ללא גלוטן בחיפה. הרעיון שעמד מאחורי קפה לואיז מבוסס על הבשורה...
קישור לעמוד המלא

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה
מהדורת הקיץ של דומינו'ס פיצה יצאה לדרך ב-8.7, והיא מוגבלת לשלושה חודשים בלבד. קבלו את New York Pizza משפחתית, שנחתכת ל-6 משולשים במקום 8, כך שכל משולש הינו דק דק וענק. מעליו מפוזרות גבינות ייחודיות...
קישור לעמוד המלא

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ
חדשות טובות למי שאוהב לאכול טוב - השבוע נפתח הסניף ה-40 במספר של רשת טיב טעם. לרגל הפתיחה הגיעו עשרות אנשי תקשורת ומובילי דעת קהל מחיפה והסביבה, כדי להכיר מקרוב את הסניף החדש, ולהתכבד בתקרובת עשירה...
קישור לעמוד המלא

בלאק: אמריקה זה כאן!!

בלאק: אמריקה זה כאן!!
רשת בלאק רשת ההמבורגרים הותיקה במדינה בניצוחו של השף צחי בוקששתר, יוצאת במהדורה מוגבלת לחודש אחד בלבד. עם גרסת ההמבורגר הייחודית במשקל 1.200 והפעם עם תוספות של מיקס צ'יפס, צ'יפס רגיל וצ'יפס בטטה...
קישור לעמוד המלא

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ
כאשר ישנה בחיפה השקה של תפריט חדש במסעדה נחשבת, מתייצבים כל המי ומי. ידוענים, אנשי תקשורת וכמובן - לירן חולצה אפורה. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בשף ששמו יצא לפניו, ובמסעדת ביסטרו מהטובות בסביבה...
קישור לעמוד המלא

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו
מינא הינה מסעדת דגים עם תפריט עשיר ומיוחד, בה נפגשים המזרח והמערב בנוף עוצר נשימה המשקיף על חומות עכו, חיפה והרי הכרמל. המסעדה עברה לפני חודשים אחדים אל משכנה החדש בו פעלה בעבר מסעדת "אל באבור"...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל היין חוזר לחיפה

פסטיבל היין חוזר לחיפה
לאור ההצלחה לה זכה בשנים האחרונות פסטיבל היין המסורתי ובתזמון מושלם לחג השבועות, חוזר בתאריכים 5-6.6 הפסטיבל אל חיפה ואל רחבת גן האודיטוריום המקסימה. הפסטיבל באחריות של קבוצת VPL GROUP,ORIZONS הפקות..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא
לאחר השקת פיצה טבעונית ופיצה ללא גלוטן, דומינו'ס ממשיכה לחדש ולפנות לקהלים נוספים, והפעם לקהל שוחר הבריאות, עם בצק כוסמין מלא טרי הנפתח במקום ושומר על מרקמו הפריך. בצק כוסמין הינו פיתוח ייחודי של...
קישור לעמוד המלא

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!
לרגל יום ההמבורגר הבינלאומי יחגגו ברשת בורגר סאלון ברחבי הארץ מזמינים אתכם להגיע להרכיב את ההמבורגר המושחת שלכם וליהנות מהטבה של תוספות מעל ההמבורגר בחצי מחיר וללא הגבלה בכמות התוספות בהטבה...
קישור לעמוד המלא

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!
אוטוטו מדינת ישראל תתמלא בתיירים, מוזיקה, שמחה והמון גאווה ישראלית ובדומינו'ס פיצה החליטו להצטרף לחגיגה עם פיצות דוז פואה מנצחות המשלבות לא פחות מ-12 תוספות מטורפות על כל פיצה. פיצת הדוז פואה הבשרית..
קישור לעמוד המלא

יקב טוליפ ומסעדות מובילות נרתמים למען כפר תקוה

יקב טוליפ ומסעדות מובילות נרתמים למען כפר תקוה
ערך התרומה החברתית הוא אחד היסודות החזקים של יקב טוליפ, שפועל בכפר תקווה ומעסיק אנשים בעלי צרכים מיוחדים. השנה החליט היקב לתת ביטוי נוסף לפעילות החברתית שלו ולהוציא את בשורת העשייה החברתית מחוץ...
קישור לעמוד המלא

פאב אפטר דארק פתח סטריט פוד

פאב אפטר דארק פתח סטריט פוד
רעבים באמצע היום? לא חייבים לטרוף דווקא פלאפל או שווארמה. אפשר להשביע את הרעב באופן מעניין בהרבה, אם תגיעו אל פאב האפטר דארק שבעיר התחתית. נתי טולוצ'ינסקי, הבעלים של הפאב הידוע ב-30 ברזי הבירה שלו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים