בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> גלריית יד לבנים: פואטיקאמרה
 

 

 

גלריית בית יד לבנים:

פואטיקאמרה

נורית בהונקר / סיגל זהבי פתיחה: 27.6.19, יום חמישי, 18:30
נעילה: 19.7.19
אוצר: מילוא שור 


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
ההזמנה לתערוכה
 
בגלריית יד לבנים ברחוב הירקון 48 בחיפה, תוצג החל מ-27 ביוני תערוכתן המשותפת של הצלמת נורית בהונקר והמשוררת סיגל זהבי – 'פואטיקאמרה': מפגשים בין צילום לשירה.

בערב ההשקה, חמישי, 27.6, בשעה 18:30, יתקים מופע באולם הסמוך לתערוכה, בהשתתפות הצלמת והמשוררת. במופע יוקרנו כל המיצגים (שלחלקם שותפים גם צלמים ומשוררים אורחים), והשתיים תשתפנה את הקהל במחשבות על צילום, על שירה ועל תהליכי היצירה.
 
תערוכה זו היא פרי יצירתן של צלמת ומשוררת, שתי אמניות, המשתפות פעולה באופן הדוק וּממושך, ובוחנות ב"מעבדה" הפרטית שלהן את חומרי הגלם שברשותן. באופן זה הרחיבה כל אחת את גבולות הז'אנר שלה-עצמה, ויחד נוצרה אמנות חדשה: פואטיקאמרה.

פואטיקאמרה היא דיאלוג אחר בין צילום לשירה. בתחילתו של הדיאלוג נכתב שיר מתוך רצון להעניק פרשנות לתצלום מסוים. לעתים נוצר תצלום, מתוך רצון להעניק לשיר מסוים דימוי חזותי. בהמשך, בעזרת תנועות מינימאליות של וידאו, נשזרים התצלום והשיר זה בזה ומתקבל מיצג וידאו, קולנוע פיוטי. כך נמחק הפער בין אמנות לינארית (שירה) לבין אמנות במרחב (צילום).

 
נורית בהונקר (משמאל), סיגל זהבי. צילום: נורית בהונקר
 
בתערוכה מוזמן הקהל למסך הטלוויזיה, שם יוכל לצפות בתצלום, ההולך ונגלה, ובה בעת  להאזין לשיר. בנוסף, מוזמן הקהל ליהנות מאותן היצירות, המופיעות במיצג, כשהן תלויות על הקיר. בכל יצירה שכזו יש תצלום ושיר, המתכתבים זה עם זה.
 
בתערוכה מוצגות מספר יצירות מהסידרה השנייה של פואטיקאמרה - 'בלי איפור' – סידרה, המוקדשת לנשים, למערכות היחסים בינן לבין העולם ובינן לבין עצמן. הסידרה הקודמת, הראשונה, הוצגה במוזיאון החאן בחדרה ומול קהלים שונים ברחבי הארץ. בחודשים הקרובים ניתן לצפות בפואטיקאמרה גם בגלריה Art and About בעמק חפר.
 
נורית בהונקר הגיעה אל הצילום אחרי שנים בהן עבדה כמעצבת פנים ושילבה בין אהבתה לחומרים ולצבעים לבין ניסיונה הממושך בעולם ההייטק כבוגרת מדעי המחשב. תצלומיה אינם מבוימים. יש בהם, כבשירו של אלתרמן, רגע של הולדת. נוכחותה מורגשת בכל תצלום, באופן שמעלה את המחשבה, שהיא לא "לוקחת" תמונות, אלא מצטרפת אליהן. ניכר, שנורית אינה מחפשת לצלם את "התמונה שמעולם לא צולמה", ודווקא מתוך צניעות זו, מאהבת האדם שבה ומהתשוקה המתמדת לגלות את היומיום באור חדש, תצלומיה ניחנים באותנטיות נוגעת ללב.

סיגל זהבי בוגרת תואר ראשון ושני בספרות באוניברסיטת חיפה. מרצה לספרות בקהילה. בהקדמה לספר שיריה, כתב המשורר והעורך עמוס לויתן, כי ספרה 'חמש שיחות שלא נענו' מפתיע בתפיסתו ובשיריו: "חמש קריאות אל העולם, שנותרו בלא מענה. אין הן טרוניות על העולם, ברוח הזמן, אלא תהיות, שאולי אין עליהן תשובה. ודווקא מתוך אי המענה הזה, מתוך העמידה הבלבדית כל כך של המשוררת, היא משיגה מידה רבה של חירות. מה ששובה את הלב ומעורר את הסקרנות הם אירוניה עצמית, שנינה והומור, המצויים בשפע בשירים". בימים אלה שוקדת סיגל על ספר השירה השני שלה, והפעם בעריכת המשורר אלי אליהו.

 
פואטיקאמרה בגלריה עמק חפר. צילום: נורית בהונקר

מה מזמין שירה וצילום למפגש משותף?

המבט של משורר וצלם הוא מבט דומה – שניהם בה בעת רואים את העולם, אבל גם רואים את הסמליות שבו. לכן שיר ותצלום תמיד יישארו לא לגמרי מפוענחים. לכן, תמיד, הם יצפנו איזה סוד. המבט שלהם דומה גם משום ששניהם מנסים ללכוד את הרגע – המשורר באמצעות המילה והצלם באמצעות האור...

בנוסף, הצילום והשירה הם מצד אחד - אמנויות חיות, ומצד שני – אמנויות מתות:

הצילום – יש בו הרגע החי, האמיתי, סוג של ראיה, ומצד שני אין מת ממנו, כי הרגע הזה היה ונגמר.

השירה – מצד אחד היא מתה, שהרי שירה היא (לכאורה) לא יותר מאשר אוסף של סימנים על דף, אותיות (היא לא מפעילה את החושים כמו באמנויות אחרות – מחול, פיסול, מוסיקה, תיאטרון... למעט חוש הראייה, שרואה רק סימנים לדבר האמיתי). ומצד שני, השירה חיה ואמיתית, משום שכדי להבין אותה הקורא פועל, יוצר בדמיונו תמונות, יוצק לתוכן משמעות ומתרגש.

יש גם שוני מהותי בין צילום לשירה, והוא שצילום הוא אמנות במרחב, ושירה היא אמנות לינארית: את רואה את התצלום כולו, ורק אח"כ בוחנת את הפרטים שלו, בעוד שבשיר את קוראת מילה מילה, מתקדמת לפי שורות ובתים, עד שאת מגיעה לסוף.

 
מבחן עץ המנדרינות

מבחן עץ המנדרינות

 

אִם סָפֵק יְדַקֵּר אֶת לִבְּכֶם

לְהַעֲרִיךְ אֶת חַיַּי, אִם לָאו,

קְחוּנִי, יְלָדָי, לְהַבִּיט

בָּעֵץ הֶהָרֶה פֵּירוֹתָיו.

 

וּמוּל הַכְּתֻמִּים הָאֵלֶּה

שֶׁאוֹר יוֹם מְגַלֶּה חֶמְדָּתָם

תִּתְעוֹרֵר בִּי אוֹתָהּ יַלְדָּה

שֶׁאֲנִי שֶׁהָיִיתִי מִזְּמַן.

 

וְאִם אֲחַיֵּךְ נְבוֹכָה

מוּל הַיֹּפִי הַזֶּה, הַפָּשׁוּט

תֵּדְעוּ בֶּאֱמֶת וּבְתָּמִים

 שֶׁאֵינֶנִּי רוֹצָה לָמוּת.
מילות השיר 'מבחן עץ המנדרינות'

כיצד נוצרה פואטיקאמרה?
 
אנחנו חברות כבר שנים, ויש לנו תחומי עניין דומים. יום אחד חשבנו ללכת יחד לקורס, שישפר את המיומנות שלנו בקריאת תצלומים. מאחר שלא מצאנו קורס כזה, החלטנו ללמד את עצמנו. קבענו להיפגש אחת לשבוע ביום קבוע ובשעה קבועה, בבית, להתבונן יחד בתצלומים ולהגיב להם, כל אחת מכל בחינה שהיא. כך היה, ולא זו בלבד שהרגשנו שהקריאה שלנו משתפרת, אלא שהתפתחו בינינו שיחות עומק מרתקות. באחת הפגישות התעכבנו על הכותרות שניתנות לתצלומים. לעתים הכותרת אנמית: למשל, בתצלום רואים עץ זית בשטח פנוי, והכותרת - "עץ זית".  אולם לעתים הכותרת מתכתבת עם התצלום בדרך מתוחכמת, ונוצר ביניהם חשמל. עברנו על פני תצלומים רבים והתמקדנו בקשר בינם לבין הכותרת, וכשראינו כמה זה מרגש אותנו התחלנו לטוות רעיון לפרויקט משותף: הוצאה לאור של ספר, שבו בכל דף יהיה תצלום של נורית לצד שיר של סיגל. החלטנו, שהשיר ייכתב מתוך התבוננות בתצלום מסוים, וינסה לתת לו פרשנות וקול.

יש הרבה ספרים כאלה, אלא שבמרביתם החיבור בין השיר לתצלום נעשה בדיעבד: מישהו צילם, מישהו כתב שיר, ומאוחר יותר הוחלט לחבר ביניהם, בדרך כלל על רקע תמטי, למשל, משום ששניהם עוסקים בטבע.

הבנו, שהחיבור של צילום ושירה הוא משמעותי, כאשר האחד מיילד את השני. הייחודיות שלנו היא בעובדה, שזאת יצירה משותפת: לרוב, השיר נכתב מתוך התבוננות בתצלום, ומתוך ניסיון להעניק לדמות שבו או לדומם שבו קול. לעתים, נורית צילמה בהשראה של שיר שקראה ונגע ללבה, ובכך העניקה לשיר דימוי חזותי.

 
קהל צופה במיצג וידיאו של פואטיקארה. צילום: אלבום פרטי

לאט לאט יצרנו זוגות כאלה – תצלום ושיר שנוצרו האחד בעקבות השני. כדי לדעת אם הפעולה שאנחנו עושות ראויה, קבענו לעצמנו שלוש בדיקות: ראשית, האם התצלום יכול לעמוד בפני עצמו? שנית, האם השיר יכול לעמוד בפני עצמו? ושלישית, האם השלם שהתקבל גדול מסך חלקיו? נוכחנו לדעת, שהיצירה עומדת בכל הבדיקות הללו, והיינו מרוצות, אבל לא שבעות רצון... חיפשנו דרך שתצלום ושיר ישתלבו זה בזה, כאילו היו גוף אחד. שאפנו לכך, שכל אחת מהאמנויות תפעל את פעולתה על השנייה בו זמנית ושהמתבונן ייחשף לתמונה במקביל להאזנה שלו לשיר.

בנקודה זו הבנו, שאנחנו חייבות שחקן חיזוק נוסף, ובחרנו בווידאו, שיגשר על השוני בין אמנות במרחב לאמנות לינארית. נורית למדה והתמקצעה בתוכנה של עריכת וידאו, ומכאן ואילך השמיים נפתחו. מאז, כשיש לנו זוג כזה, תצלום ושיר, אנחנו יושבות ומביימות את המיצג. חשוב לנו שהשחקנים העיקריים יישארו הצילום והשירה, ושהווידאו יבצע את המינימום הדרוש כדי לחבר ביניהם. בהמשך אנחנו מקליטות את סיגל קוראת את השיר בקולה ומראות מילים בכתב ידה (לצורך האותנטיות והקשר החי עם הצופה).
 
ומה התוכניות להמשך?
 
בחזון שלנו, פואטיקאמרה אינה רק שדה היצירה הפרטי של נורית וסיגל. בעינינו, פואטיקאמרה היא פלטפורמה, שדה, שאליו מוזמנים משוררים וצלמים ליצירה משותפת. לשמחתנו, כבר בסידרה השנייה, זו שמוצגת כעת, אירחנו צלמת וארבעה משוררים נפלאים. זו זכות גדולה לארח יוצרים, ואנחנו נרגשות ומודות על כך.

בימים אלו אנחנו מתחילות את העבודה על הסידרה השלישית. לא נגלה במה הסידרה עוסקת, אך נאמר, שהסלון של פואטיקאמרה מארח יוצרים נוספים, וכי התנועה היפה הזו צוברת תאוצה.לינק למיצג וידיאו של פאטיקאמרה ביוטיוב:  https://youtu.be/zNs6ZhJff7Q
 
לינק לאתר: https://www.PoetiCamera.com
 
הזמנה ל"חמש שיחות שלא נענו": https://www.facebook.com/SigalsFMC
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה

לחובבי הניגוב: נפתח חומוס נחמה
לקראת סוף אוקטובר נפתחה חומוסייה חדשה ברחוב העצמאות 3, בערך מתחת לבניין הטיל בעיר התחתית. הבעלים הם בני הזוג אנה ורן נשיב, והמקום נקרא על שם סבתו בת ה-101 של רן, שלאורך כל השנים תמכה ברן וחיזקה אותו..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט

דומינו'ס פיצה: חדש בסדרת הצ'יזי קראסט
חשבתם ששום דבר כבר לא יפתיע אתכם בעולם הפיצות? אז תחשבו שוב. אחרי שדומוינו'ס הפתיעה את לקוחותיה עם מגוון פיצות בטעמים ייחודיים כמו פיצת הכוסמין, פיצת ניו-יורק ופיצת "מוגזמת שוקולד", כעת היא מרחיבה...
קישור לעמוד המלא

BLACK מסביב לעולם

BLACK מסביב לעולם
רשת Black משיקה תפריט חדש עשיר בטעמים סובבי עולם: המבורגרים חדשים, מנות עוף פיקנטיות, סלטים וקינוחים חדשים ומרעננים. הרשת, שאת המטבח שלה מוביל השף הכי יצירתי בארץ, פרופסור מדופלם להמבורגרים - שף צחי..
קישור לעמוד המלא

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים

שולחן ראש השנה עם מוצרים חדשים
חברת "ליב", המתמחה בשיווק והפצה של מזון אורגני, טבעי וטבעוני וללא גלוטן, עוברת לייצור כלל מוצרי הטופו של החברה, למשק ויילר, הנחשב ליצרן הטופו המוביל בישראל. במסגרת שיתוף הפעולה משיקה ליב מוצרי טופו...
קישור לעמוד המלא

בלאק וביסלי משתפים פעולה

בלאק וביסלי משתפים פעולה
גם כשאנחנו כבר בטוחים שאי אפשר להמציא שום דבר חדש בנושא ההמבורגרים, מגיעות לפעמים הפתעות מרעישות. והפעם זה שוב מגיע מכיוון מסעדת ההמבורגרים האהובה עלינו מכולן - מסעדת Black...
קישור לעמוד המלא

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!

קפה לואיז: מעכשיו גם מגשי אירוח!
קפה לואיז, שהסניף הראשון שלו הוקם במפגש של שכונת כרמליה עם שדרות מוריה בשנת 2007, היה נושא הדגל של מהפיכת הצמחונות, הטבעונות והמנות ללא גלוטן בחיפה. הרעיון שעמד מאחורי קפה לואיז מבוסס על הבשורה...
קישור לעמוד המלא

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה

ניו יורק בנוסח דומינו'ס פיצה
מהדורת הקיץ של דומינו'ס פיצה יצאה לדרך ב-8.7, והיא מוגבלת לשלושה חודשים בלבד. קבלו את New York Pizza משפחתית, שנחתכת ל-6 משולשים במקום 8, כך שכל משולש הינו דק דק וענק. מעליו מפוזרות גבינות ייחודיות...
קישור לעמוד המלא

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ

רשת טיב טעם פתחה סניף דגל במתחם חוצות המפרץ
חדשות טובות למי שאוהב לאכול טוב - השבוע נפתח הסניף ה-40 במספר של רשת טיב טעם. לרגל הפתיחה הגיעו עשרות אנשי תקשורת ומובילי דעת קהל מחיפה והסביבה, כדי להכיר מקרוב את הסניף החדש, ולהתכבד בתקרובת עשירה...
קישור לעמוד המלא

בלאק: אמריקה זה כאן!!

בלאק: אמריקה זה כאן!!
רשת בלאק רשת ההמבורגרים הותיקה במדינה בניצוחו של השף צחי בוקששתר, יוצאת במהדורה מוגבלת לחודש אחד בלבד. עם גרסת ההמבורגר הייחודית במשקל 1.200 והפעם עם תוספות של מיקס צ'יפס, צ'יפס רגיל וצ'יפס בטטה...
קישור לעמוד המלא

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ

וניה ביסטרו: השקת תפריט הקיץ
כאשר ישנה בחיפה השקה של תפריט חדש במסעדה נחשבת, מתייצבים כל המי ומי. ידוענים, אנשי תקשורת וכמובן - לירן חולצה אפורה. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בשף ששמו יצא לפניו, ובמסעדת ביסטרו מהטובות בסביבה...
קישור לעמוד המלא

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו

מסעדת מינא: ביי ביי נצרת, ברוכה הבאה לעכו
מינא הינה מסעדת דגים עם תפריט עשיר ומיוחד, בה נפגשים המזרח והמערב בנוף עוצר נשימה המשקיף על חומות עכו, חיפה והרי הכרמל. המסעדה עברה לפני חודשים אחדים אל משכנה החדש בו פעלה בעבר מסעדת "אל באבור"...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל היין חוזר לחיפה

פסטיבל היין חוזר לחיפה
לאור ההצלחה לה זכה בשנים האחרונות פסטיבל היין המסורתי ובתזמון מושלם לחג השבועות, חוזר בתאריכים 5-6.6 הפסטיבל אל חיפה ואל רחבת גן האודיטוריום המקסימה. הפסטיבל באחריות של קבוצת VPL GROUP,ORIZONS הפקות..
קישור לעמוד המלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא

דומינו'ס: בצק פיצה מכוסמין מלא
לאחר השקת פיצה טבעונית ופיצה ללא גלוטן, דומינו'ס ממשיכה לחדש ולפנות לקהלים נוספים, והפעם לקהל שוחר הבריאות, עם בצק כוסמין מלא טרי הנפתח במקום ושומר על מרקמו הפריך. בצק כוסמין הינו פיתוח ייחודי של...
קישור לעמוד המלא

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!

היכונו ליום ההמבורגר הבינלאומי!!
לרגל יום ההמבורגר הבינלאומי יחגגו ברשת בורגר סאלון ברחבי הארץ מזמינים אתכם להגיע להרכיב את ההמבורגר המושחת שלכם וליהנות מהטבה של תוספות מעל ההמבורגר בחצי מחיר וללא הגבלה בכמות התוספות בהטבה...
קישור לעמוד המלא

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!

האירוויזיון בפתח, דומינו'ס תפחית את המתח!
אוטוטו מדינת ישראל תתמלא בתיירים, מוזיקה, שמחה והמון גאווה ישראלית ובדומינו'ס פיצה החליטו להצטרף לחגיגה עם פיצות דוז פואה מנצחות המשלבות לא פחות מ-12 תוספות מטורפות על כל פיצה. פיצת הדוז פואה הבשרית..
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים