בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> מוזיקה >> הופעות חיות: רוק/פופ >> הפיקסיז - ביקורת מופע
 

הפיקסיז - ביקורת מופע


 

פסטיבל רוקנרולר ביומו הראשון הביא לנו את להקת הפיקסיז. למרבה השמחה, כולם כבר שכחו את הרצון להחרים אותם בגלל ביטול הופעתם בארץ לפני 4 שנים, וכמובן שמחנו שהם לא ביטלו הפעם, למרות המתיחות הנוכחית באזורנו... @ ההופעה, אגב, היתה מצוינת

 

מאת: אהוד בן פורת


 

נכנסתי לאצטדיון בלומפילד כשאייל פרידמן ("קוואמי") נתן בראש עם רדיו "הקצה" (תחנת רדיו לאוהבי המוסיקה האלטרנטיבית), אני אוהב אותו כעורך מוסיקלי ויש לומר לזכותו שהאמת שגם הפעם הבחירות המוסיקליות שלו לא היו מאכזבות, אני רק לא יודע אם מאחר וניתנה לו כבר במה עם מיקרופון לא היה במקום גם לזכות לשמוע אותו כאמן מקליט, שיש מאחוריו כבר שלוש יצירות אולפן נפלאות. 
 

ההרכב הראשון שחימם את הערב היה UBK של אורי כינורות, אמן ששר את שיריו באנגלית. לשיר באנגלית זו כבר מעבר לסתם אופנה, אבל אם להתייחס לזה כאל הלבשה זה כמו ללבוש בגדי הסוואה במיוחד בערב כמו זה. לי אישית הוא מזכיר את האחים רמירז / עוזי פיינרמן ואומר שהוא בכיוון המוסיקלי הנכון עובדה שהוא התאים לקהל שהגיע לערב והתחיל לצרוח את השם שלו מיד כשהוא עלה עם חבריו ללהקה לבמה אבל לדעתי אין לו, לפחות בשלב הזה של הקריירה המוסיקלית שלו, יותר משיר אחד או שניים. אותם הוא המליץ לקהל להשיג בדיסקים שנמכרים במקום או "להשיג בחינם באינטרנט". היו באמת כמה נקודות מכירה, פרט לדיסקים גם של חולצות וכובעים שקשורים לפסטיבל, באופן טבעי היה אפשר למצוא יותר דברים של "הפיקסיז" אבל חבל שאי-אפשר היה למצוא את הדיסקוגרפיה של הלהקה בשלמותה. הלכו יותר בכיוון של מה שהקהל ירצה לרכוש ו/או מה שהלהקה עשויה לבצע בערב.  

אצטדיון בלומפילד הוסב ממגרש כדורגל לרחבה ענקית שהקהל יוכל לגדוש 
ולהתפרע עליו בהמוניו, על זה אין לי דבר לומר אלא מילה טובה אבל כשאורי כינורות רמז ש"קשה להופיע מול השמש" בכך שהוא אולי מסונוור פחות מהקהל יש בזה משהו שמארגני הערב צריכים לחשוב עליו להבא.  

בעיניי, הפתעת הערב היתה הלהקה השניה The Hives שנבחרה לחמם את המופע של "הפיקסיז", היא הגיעה אלינו משבדיה ואם אתם שואלים אותי די מפתיע לטובה ששבדיה היא לא רק מעצמת פופ (כרביעית "אבבא" שהיא דוגמא אחת מיני רבים). לדעתי הם עוד יחזרו אלינו ביום מן הימים, בכדי לתפוס מקום מרכזי יותר בזכות עצמם. ניתן היה לרכוש כרטיס משולב לפסטיבל, ולקבל במחיר טוב גם את "הפיקסיז" וגם את "סאונדגרדן", אבל זאת עיסקה שמתאימה יותר לקהל המקומי ופחות לזה המגיע מרחוק, חבל ששוקי וייס שמארגן את האירוע הזה, ומביא בקיץ הזה עוד כמה אמנים, לא השכיל לתת הנחה לרוכשי הכרטיסים להופעות בכלל ולא רק לאלו המתקיימות זו אחר זו יום אחר יום. 
 

 

קוואמי חזר לתקלט בקטעי הקישור שבין ההופעות והוסיף חן רב לערב, החלק האחרון היה נשמע יותר כמו בחירות מוסיקליות של חברי "הפיקסיז", כי פתאום שמתי לב שהשיר שלהם "Here comes Your Man" יכול היה להצטרף בקלות לרפרטואר השירים של להקת "Talking Heads". רגע לפני ש"הפיקסיז" עלו לבמה גם שוקי וייס נשא את דבריו לקהל, יותר על נוהלי הערב כמו זה שאסור לעשן במתחם האצטדיון ומומלץ לא לשתות אלכוהול לפני נהיגה. 

 

בהזדמנות זו חשוב לי לומר שבמתחם B לא היה כיסא אחד לשבת עליו ומשום מה אחד מהאיסורים שחלו על הקהל היה האיסור לשבת על הכיסאות שבמעברים, מקומות שחלק מהקהל שלא יכל לעמוד מול הרמקולים ניסה כל פעם מחדש לשבת בו. לדעתי צריך להתחשב לפחות בנכים ובמוגבלים שלא יכולים לעמוד לאורך זמן (5 שעות !!!) על רגליהם, ואני נמנה עליהם.   


"הפיקסיז" הפתיעו אותי בכך שהם בחרו לפתוח את ההופעה שלהם בשיר "Bone Machine", אני תמיד חשבתי שיש להם את הקטע האינסטרומנטלי "Cecilia Ann" כפתיחה אולטימטיבית להופעות שלהם.  

החלק הראשון של המופע היה נראה כמו מופע האימים של פרנק בלק (בכנות עד היום לא הבנתי את העניין של הלהקה גם לשיר בספרדית) במיוחד בהתחשב לעוצמת הדציבלים הבלתי יאמנת שיש בה לדעתי 
סוג של התעללות בקהל. כמי שהקשיב לשירים הראשונים של "הפיקסיז" בזמן שישבתי בצד (שוב למי יש את הכוח לעמוד כלכך הרבה שעות על הרגליים?) נראה היה לי שלא כל הקהל עמד בזה ועזב את הערב כבר בשיא שלו, לא אגזים אם אומר שיש כאלה שפשוט הלכו וחזרו עם אטמים באוזניים.    

נזכרתי בזה שיש תמיד כאלה שאומרים שהם לא אוהבים מופעי אצטדיונים. בדיעבד, קשה באמת להשוות בין מה שהלהקה נתנה בזמנו באולפן למה שהיא נותנת כיום על הבמה ואולי לא צריך בכלל להשוות אבל חבל שמשהו בין לבין הולך לאיבוד בים של צלילים. באמצע ההופעה של הלהקה הצטרפתי כבר לקהל, רציתי לחוש את החוויה איך זה לעמוד מול הבמה (אם כבר אז כבר) ואמרתי לאחד החברים שבמקרה פגשתי שאני דיי מאוכזב מהסאונד והוא ענה לי ש"אין מה לעשות זה הפיקסיז" אז אולי באמת לא רק שאין מקום להשוות אני נמנה בין הקהל שלא אוהב אצטדיונים, מעולם לא יצא לי לחשוב על זה.  

 

 


הבסיסטית החדשה של "הפיקסיז" הופיעה כשעל קצה הגיטרה שלה שדון (מסוג השדונים, להזכיר שעל שמם נקראת הלהקה) לדעתי היא רחוקה מלהיות קים דיל אבל טוב שהלהקה לא ויתרה על צלע נשית. 

ההרגשה שליוותה אותי לאורך הערב היא שבכדי שהפסטיבל הזה יחקק מעבר לזכרונו של הקהל גם בהיסטוריה של הרוק העולמי בכלל ולאו דווקא זו של ישראל, להבדיל מהפסטיבלים האחרים בחו"ל גם בו צריך להיות מישהו מבין המופיעים מספיק אמיץ בכדי להקריב את הגיטרה שלו או למצוא לפחות איזה טריק  אחר אבל כך או כך אפשר לחתום את הערב בכך שסופסוף יש בישראל גם פסטיבל מסוג של  "לולהפלוזה".

על המסכים בצדי הבמה נראו במהלך ההופעה חברי הלהקה כשמדי פעם כל מיני איזכורים שקשורים לשירים שהם מבצעים באותה עת. כמו קוף שנראה מקפץ מעל איזו קופסא בזמן שהם ביצעו את "Monkey Goes To Heaven" 

"הפיקסיז" שקיבלנו שונה מהלהקה שהיתה אמורה להיות כאן לפני 4 שנים, כשהם ביטלו את ההגעה שלהם, בעקבות משט "המרמרה". הציפיה מההופעה שלהם היתה שונה, הגעתי מאוכזב מהעובדה שקים דיל עזבה את הלהקה ומזה שלא התחברתי לדיסק החדש שלהם, "Indie Cindy" אבל לפחות שמחתי שלמרות שהמצב עדיין מתוח (הפעם מסיבות אחרות) הם לא ויתרו ובכל זאת הגיעו. כמו שאמרתי בזמנו (באנגלית) לאחד מכלי התקשורת בחו"ל אני מצר על כך שאמנים שמבטלים את הגעתם לארץ כויכול בוחרים בצעד הזה להעניש את הקהל שלהם.    

הערב נחתם בשיר "Where Is My Mind" ובאמת אם לשפוט את ההופעה שלהם לפחות בחלק הראשון שהם נתנו (ולא שבאמת היתה הפסקה שהפרידה בין החלק הגדול והעיקרי ש-"הפיקסיז" נתנו) אני לא יודע איפה היה השכל שלהם לא לראות שהקהל אוהב אותם אבל בסופו של דבר פרנק בלק וחבריו ללהקה התעוררו, זה היה בשיר La La La Love You אותו שר המתופף ונתנו לקהל להרגיש שהם  יורדים מהבמה לפני שהם מודים לקהל על אהבתו והם יתנו לו בתמורה אם לא את הכל אז לפחות את רוב השירים שהוא הגיע לערב בציפיה לשמוע.    

בעניין אלו שדיברו על להחרים את "הפיקסיז" אחרי שהם סירבו להופיע כאן בפעם הקודמת, הרי שבעצם נהירת הקהל בהמוניו הוא עוד זוכר להם חסד נעורים וקיבל הופעה שלא יכולה היתה להיות מפוייסת ממנה. 

משהו אישי לסיום. אני כבר כותב לא מעט שנים על הופעות שאני הולך לראות (זה מה שאני נוהג לעשות כבר ביום שלמחרת), נעזוב את זה שאני לא מתוגמל בניגוד לכותבים אחרים, אני חש שהקהל באמצעות הטלפונים הסלולריים כבר לוקח חלק פעיל יותר ממה שיישאר בסופו של דבר מהחוויה שהוא עבר, כדבריו של איש הרדיו, תומר מולוידזון (מתחנת הרדיו 88Fm) שאני רואה צדק מסוים באמירתו באחת 
מתוכניותיו (אחרי הופעת "האבנים המתגלגלות" בארץ), זו התפתחה להיות תופעה מכוערת שלא רק שהקהל מפריע בכך לצפות במופעים אלא גם לא נהנה בעצמו מהדברים ברגע שהם מתרחשים. 
 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים