בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> תיאטרון ומחול >> מחול >> הגברת הראשונה של הבלט החיפאי
 

 

הגברת הראשונה של הבלט החיפאי


 

אילנה פסטרנק, אשת הבלט החיפאית הוותיקה, מספרת על הדרך שעשתה ועל הטרגדיה שפקדה אותה עם מות בעלה האהוב ## בשנים האחרונות היא מטפחת זוגיות חדשה, ומשתפת פעולה עם בתה שירלי


 

יורם מארק-רייך 

אתר כדאי לדעת


 
צילומים: יוסי שרם
 
אדם פסטרנק ז"ל היה בחייו אייקון וסמל למחול החיפאי. מאז מותו ממחלת הסרטן בשנת 1998, ממשיכה את דרכם המשותפת אלמנתו אילנה, ובשנים האחרונות התווספה לפעילותה גם הבת שירלי.
 
אילנה פסטרנק נולדה באוקראינה בשנת 1947. הרומן שלה עם הבלט התחיל בגיל תשע, בזכות חברה שהיתה רשומה בחוג לבלט ושכנעה את אילנה להצטרף. בגיל 13 כבר עברה לאקדמיה למחול הנחשבת של קייב. "גרתי שם בפנימייה, רחוק מהבית. הייתי ילדה מפונקת, אבל אהבתי לרקוד. הבעיה היחידה מבחינתי היתה שנתנו לנו מעט אוכל, כי זו היתה תקופה מאוד קשה ברוסיה של אחרי המלחמה. חצי תפוח ודייסה בדרך כלל. פעם בחודש אמי היתה מגיעה עם אוכל, מביאה נקניקים וכל טוב, לא מאכלים כשרים במיוחד, וכל הבנות בחדר נהנו מזה..."
 
בגיל 17 וחצי סיימה את האקדמיה, והתקבלה לבלט קייב. אחרי שנתיים חזרה לאודסה, ורקדה בלהקת האופרה-בלט של העיר, שם התקדמה עד לתפקיד סולנית ראשונה. ב-1973 עלתה ארצה, ובתוך שבוע התקבלה לעבודה אצל הגברת ליה שוברט, שלימדה באודיטוריום חיפה, דמות בולטת בעולם המחול הישראלי, שניהלה בעברה את האקדמיה למחול של שבדיה.
 
שם גם פגשה את אדם פסטרנק, שהפך לבעלה. אדם ז"ל היה רקדן וסולן בתיאטרון הבלט פיטסבורג. באותו קיץ הוא הגיע לבקר את הוריו בחיפה, ובאותה הזדמנות גם לומר שלום למורתו לשעבר, ליה שוברט. "ככה הכרנו. הייתי צריכה לצאת לתל אביב למבחנים עם הכיתה. אדם הציע לי טרמפ, ואחרי אותו טרמפ, הוא כבר נשאר בארץ. אני עזבתי את ליה, ועם הזמן פתחנו יחד בית ספר לבלט בבית אבא חושי, שהוקם אז. נולדו לנו שני ילדים, ורק מאוחר יותר כשרצינו לקחת משכנתה לבית, גם טרחנו להתחתן. לקחנו בייביסיטר לשמור על הילדים, ונסענו להתחתן ברבנות בהדר. אני זוכרת שסיימנו ללמד בבית אבא חושי בשעה שבע, התלבשנו מהר בשירותים בבגדים חגיגיים, ונסענו לרבנות להתחתן..."

 
אילנה פסטרנק ובתה שירלי

 הסטודיו לבלט גדל והתרחב. אדם שאף לפתוח בית ספר למחול, שגם יהפוך עם הזמן ללהקת בלט שתייצג את חיפה, ולשם כך היה לו חשוב לקלוט תלמידים מוכשרים גם אם לא היתה להם אפשרות לשלם. אחרי כמה תחנות הם התמקמו בהיכל הספורט רוממה עם 700 תלמידים. בתחילת הניינטיז, עם גל העלייה הגדול מרוסיה, הצטרפו תלמידים רוסים, רבים מהם היו רקדנים מקצועיים, אבל למדו בחינם כי לא היה להם כסף. ב-1995 נאלצו בני הזוג לפרק את הלהקה מחוסר יכולת לעמוד בעלויות. שנה מאוחר יותר חלה אדם בסרטן, וב-1998 הוא נפטר.
 
"פירוק הלהקה השפיע עליו מאוד קשה," מספרת אילנה. "אחרי קצת יותר משנתיים, בפברואר 1998, הוא נפטר, ונאלצתי לסגור את בית הספר. אבל אני ממשיכה לעבוד כמורה לבלט עד עצם היום הזה, במרכז מחול ברחוב דיזרעאלי, ובתי שירלי תפסה עם הזמן את מקומו של אדם."
 
שירלי, 36, החלה את דרכה המקצועית בלהקת 'בלט חיפה', סיימה ב-1994 את לימודיה באקדמיה למחול באמסטרדם, ועבדה כרקדנית וסולנית בלהקת בת דור ובלהקת המחול הקיבוצית. משנת 2003 היא עובדת כמורה וכוראוגרפית במחול קלאסי וג'אז.
 
אילנה, איך זה לעבוד בצמוד עם הבת שלך?
 
"זה נהדר. פנטסטי. אנחנו יכולות לעבוד יחד בלי לדבר בכלל, כי אנחנו כל כך מבינות טוב זו את זו, וחוץ מזה היא יותר מוכשרת ממני בכוריאוגרפיה. כנראה ירשה את הגנים של אבא שלה. היא עושה הרבה עבודות למבוגרים, שזה ניאו-קלאסי ומודרני. היא גם פתחה עכשיו קבוצה שמשלבת פילאטיס עם בלט, שזו כנראה הקבוצה היחידה מסוגה בארץ."
 
"אני רק מתפלאת שהיא נשארה בחיפה, ולא עברה למרכז הארץ, כי הרי היא כבר עבדה בבת דור ונסעה מסביב לעולם, ובסופו של דבר חזרה לחיפה. היא פשוט אוהבת את ישראל, ואת חיפה במיוחד. היא ציונית. היא ספגה את הציונות מאבא שלה, שמגיל צעיר הסביר שכל המשפחה שלו, משני הצדדים, נספתה בשואה ושהמקום שלו זה בישראל. הוא עשה מילואים בלי סוף, ולא נעתר להצעות ולהזמנות הרבות להשתקע בחו"ל. שירלי מאוד דומה לו בזה."
 
איך מתבטאת הציונות הזו אצל שירלי?
 
"מגיל 13 ועד 16 היא נסעה לקורסי קיץ בניו יורק, ובגיל 16 היא התקבלה לאקדמיה המלכותית לבלט קלאסי בהולנד. קיבלה שם מילגה ותנאים מצוינים. כשהגיע הזמן להתגייס היא התעקשה לחזור ארצה כדי לשרת בצה"ל. למזלה, גם בעת השירות הצבאי שלה היא הופיעה כסולנית להקת בת דור ואפילו קיבלה משכורת. עבדה בצבא משש בבוקר עד אחת בצהרים. אז היתה הולכת לבת דור לקחת שיעורי בלט. בערב היו לה הופעות, ואם לא הספיקה לסיים את עבודתה בצבא, היתה חוזרת בלילה לסיים, ובבוקר היו מוצאים אותה ישנה עם הראש על השולחן. כשאבא שלה חלה, בשלושת הימים האחרונים לחייו היא ברחה מהצבא כדי להיות לצדו. אחרי השבעה הענישו אותה בריתוק."
 
מזה שמונה שנים מטפחת אילנה זוגיות עם דניאל שנון, 67, שבימים אלה יוצא לפנסיה. "התמזל מזלי לפגוש אותו. הוא בנאדם עם לב רחב וגדול, שמאוד דואג לי ואוהב אותי."
 
אדם, בנה בן השש של שירלי, שנקרא על שם הסבא, מסרב להמשיך בשושלת המשפחתית בתואנה שבלט מיועד רק לבנות. אילנה: "הוא עקשן. בשום אופן הוא לא רוצה בלט. רק כדורגל. אמרתי לו שהוא מאוד גמיש, וזה יתאים לו, אבל זה לא הזיז לו...  יש אצלנו גם בנים, כמובן. הם רוקדים בחוגים של היפ הופ וגם בבלט קלאסי. העולם כולו לא חושב שזה מקצוע של בנות. להיפך, בהרבה להקות בלט, הבנים הם המובילים!"
 

 

במהלך שנת הלימודים הנוכחית, צפויות שתי הפקות גדולות. האחת סביב חודש ינואר, בנושא אליס בארץ הפלאות, והשנייה – בנושא יחסים בין בני אדם, בהפקתה של שירלי, שהולכת ותופסת, בברכתה של אילנה, את קדמת הבמה.
 
במהלך השנה האחרונה עבר הסטודיו שברחוב דיזרעאלי 58 שיפוץ ורענון. בין היתר, הותקנו בו מזגנים חדשים. חידוש נוסף הוא בלט למבוגרים, שמושך הרבה נשים בגילאי 20-50 פלוס, וגם כמה גברים. זה טוב להחזקת גוף, ליציבות, הליכה נכונה, גמישות ויתרונות נוספים.
 
במהלך השנה האחרונה גם נרשמו המון ילדים קטנים. מעדכנת אילנה: "שירלי עשתה השתלמות בחו"ל, בניו יורק, של משחקי מחול ותנועה לילדים, ומגיעים אלינו הרבה ילדים בני שלוש ומעלה."
 
סניף חיפה: 

רח' ד'ישראלי 58, חיפה. טלפון: 054-2025959

סניף נשר: 

רחוב החרושת 12, בית העובד חברת החשמל, נשר. טלפון: 052-6770146

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו
מאות אנשים הגיעו בערבו של יום שני, 30 ביולי אל מסעדת 'מקאו' שפתחה את שעריה במושבה הגרמנית שבחיפה. המסעדה, בבעלותם של צביקה לוי ואיסמעאיל חלפו, מביאה בשורה אסיאתית קולינארית חדשה לחיפה. השניים לא...
קישור לעמוד המלא

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018
"הזרע" מרכזת מאמצים ביצירת ערך מוסף משמעותי לכל אורך שרשרת האספקה, באמצעות טיפוח ממוקד של זנים ייחודיים של זרעי ירקות ופירות. כבר בימים אלו ניתן למצוא ברשתות שיווק מספר זנים ופיתוחים של "הזרע" שזכו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים