בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> תרבות וספרים >> מה חדש >> כך כותבים סיפור
 כך כותבים סיפור

 

אורי פרץ-שרון רוצה ללמד אותנו איך כותבים סיפור ## תקציר העלילה: את הידע הרב שהוא גילה בשפה האנגלית סביב נושא זה, הוא קיבץ ותימצת והעלה לאתר שלו ktiva.org.il ## הפי אנד: עכשיו יצא לחנויות גם הספר המודפס 'איך כותבים סיפור' ## אתר 'כדאי לדעת' ממליץ בחום... 


 
אורי פרץ-שרון, בחנות 'סיפור פשוט' בתל אביב. צילומים: עדו פרץ
 

'איך כותבים סיפור' הוא מדריך חדש לכתיבת פרוזה. תורת הכתיבה היא מדע מפותח בעולם, ולאחרונה נלמדת גם באקדמיה בארץ, אבל רובה אינו נגיש בעברית לציבור הכותבים. 'איך כותבים סיפור' מנסה לגשר על הפער הזה. הוא חוקר ומפתח את משנתם של סופרים, אנשי הוצאה לאור, פרופסורים ומנחי כתיבה, עמוס בציטוטים שלהם על כתיבה ובדוגמאות רבות מהספרות העברית והעולמית איך סופרים מובילים מיישמים את הטכניקות וכלי הכתיבה בכתיבתם.

את הספר כתב אורי פרץ־שרון, מהנדס תעשייה וניהול ויועץ ארגוני עם צורך עז (כמו כל מהנדס) להבין בדיוק איך דברים עובדים ואיך לגרום להם לעבוד טוב יותר. קבענו להיפגש במעיין הבירה בעיר התחתית. אורי הגיע לפגישה אחרי סבב חנויות ספרים בחיפה, נלהב מכל המוכרים שפגש וסיפר להם על ספרו.
 

אורי, איך הגעת לכתוב את 'איך כותבים סיפור'?
הספר התחיל מהאהבה שלי לכתיבה. הרגשתי שחסרים לי כלים בכתיבה, ולכן חיפשתי חומרים על כתיבה יוצרת. להפתעתי מצאתי רק מעט חומר בעברית, אבל גיליתי עולם רחב של ידע על תורת הכתיבה באנגלית – מאות ספרים. פיתחתי התלהבות עצומה לתחום והתחלתי לקרוא, לארגן את הידע הזה ולחקור איך הוא מיושם בכתיבה של סופרים ידועים בארץ ובעולם.
החומר שאספתי ופיתחתי לא היה קיים בעברית, והיה לי חשוב לחלוק אותו עם כותבים נוספים. הקמתי אתר ktiva.org.il והתחלתי להעלות לשם חומרים שכולם יוכלו לקרוא חינם. כמו שחשבתי מראש, התברר שיש בזה הרבה עניין. סביב דף הפייסבוק 'כתיבה יוצרת' שמלווה את האתר, התאספה כבר קהילה של אלפי כותבים (וקוראים), והיא כל הזמן ממשיכה לגדול.
התחלתי להציע לכותבים גם סדנאות כתיבה, אבל אני גר במרכז וכותבים יש בכל הארץ. כותבים רבים מחיפה, מהצפון, מהדרום, מירושלים חיפשו דרך להגיע לידע הזה. חלקם פנו אלי ואמרו שקשה להם לעבור על כל כך הרבה חומר אונליין, שהם רוצים גם גרסה בדפוס, ומתוך זה צמח 'איך כותבים סיפור'. עוד לפני שהוצאתי את הספר לחנויות הוא כבר מכר כמה מאות עותקים אצלי באתר.

 

עטיפת הספר
אורי פרץ-שרון
איך זה שמישהו שאינו סופר מוציא ספר על כתיבה?
זו כנראה תפיסה ייחודית לישראל – שרק סופרים מבינים כתיבה. בחו"ל התפרסמו מאות אם לא אלפי ספרים בנושא כתיבה יוצרת, ורובם לא נכתבו על ידי סופרים. כתבו אותם חוקרי תורת הכתיבה, עורכים, סוכנים ספרותיים, מוציאים לאור. הספר הראשון הידוע לנו בתחום והחשוב שבהם עד היום – הפואטיקה של אריסטו – נכתב בכלל על ידי פילוסוף.
 

והספר באמת מלמד לכתוב? מי שיקרא אותו יכול להפוך לסופר?
'איך כותבים סיפור' מלמד את היסודות ההכרחיים לכתיבת סיפור: איך לבנות עלילה, איך לאפיין דמויות, איך להשתמש נכון במספר, אבל הוא נוגע גם בנושאים נוספים, יותר עקרוניים: איך לרגש את הקורא, איך לגרום לקורא לשקוע במציאות הבדיונית של הסיפור, איך לפתח רעיון טוב שיהפוך לסיפור טוב.
במבט ראשון נדמה שאי אפשר ללמוד דברים כאלה, אבל תורת הכתיבה נותנת  תשובות מרתקות לסוגיות האלה, ואני מנסה להסביר אותן ב'איך כותבים סיפור' ולחקור איך הן עובדות בפועל בספרים שכולנו מכירים. זה ספר מאוד יישומי. כמובן שלא שמספיק לקרוא אותו כדי להפוך לסופר, אבל הוא יכול לתת לכותבים המון כלים למי שרוצה להתחיל לכתוב, ולשיפור הכתיבה לכותבים מנוסים.

 
למה בחרת להוציא את הספר בהוצאה עצמית?
להוציא בבית הוצאה לאור גדול ומוכר – זאת כביכול הבחירה ההגיונית: מו"לים לוקחים על עצמם את כל הסיכון הכספי, יש להם צוות מקצועי, ניסיון, עוצמה שיווקית. אבל הם בנויים לסוג אחד ויחיד של שיווק – לתת לספר דחיפה חזקה כשהוא יוצא, להריץ אותו בכוח במשך תקופה קצרה, ואז לעבור לספר החדש הבא. השיטה הזאת מתאימה להרבה ספרים – כאלה שפונים לקהל רחב ושצריכים להגיע למודעות רחבה – אבל לא לכל ספר.
'איך כותבים סיפור' עוסק בכתיבה. הוא פונה לקבוצה של קוראים שאוהבים כתיבה ועוסקים בכתיבה ולכאלה שרוצים להעמיק את הקריאה שלהם. זה לא ספר שימכור במשך חודשיים ויעלם. הוא יכול ללוות כותבים וקוראים בארץ במשך שנים רבות, ואני מקווה שאפילו עשורים. זה לא ספר למבצעים. הוא זקוק למערך שיווקי אחר, שמבין לעומק את הספר ואת קהל היעד שלו, ושיכול להמשיך לקדם אותו על אש קטנה במשך תקופה ארוכה ובערוצים המתאימים.
לדוגמה, זה ספר שמתאים לחנויות פרטיות: שם המוכרים יוצרים קשר אישי יותר עם קהל הלקוחות ויודעים להציע לכל לקוח ספרים שמתאימים לו. אבל התחרות העזה עם רשתות הספרים פגעה בחנויות הפרטיות ורבות נסגרו. הצטערתי לגלות שבמטרופולין כמו חיפה נותרו רק שתי חנויות פרטיות לספרים חדשים, ובכל אזור הצפון יש רק שתיים נוספות, אבל חנויות כאלה מושכות קהל איכותי. היה לי חשוב להגיע אליהן, שיכירו את הספר וידעו להמליץ עליו לקונים שמתעניינים בכתיבה. בחנויות של הרשתות הגדולות קידום הספר הוא שונה לגמרי: שם יש צוות גדול בהרבה, והאתגר הוא להביא את הספר לידיעת הצוות.
יש גם כמה דברים שמו"לים לא הסכימו לאפשר לי, והדברים האלה היו חשובים בעיניי. למשל למכור את 'איך כותבים סיפור' באתר שלי ktiva.org.il, או להמשיך לפרסם במקביל חלק ניכר מהחומרים שבספר חינם באתר. אני לא חושב על מה שאני עושה כמוצר בלבד – הספר. המטרה שלי היא להפיץ ידע ולתרום לעולם הספרות הישראלי. אין לי בעיה שתלמיד תיכון, סטודנט או כל מי שמעדיף להוציא את כספו על דברים אחרים ייכנס לאתר ויקרא חומרים בחינם. יש להם כישרון וזכות לכתוב בדיוק כמו לכל אחד אחר.

 
כדאי לדעת:

המיזם 'כתיבה נוצרת'  כולל:

1.    אתר ללימוד כתיבה 
www.ktiva.org.il ובו מוצע לכותבים בחינם חומר רב ומקיף.
2.    הספר איך כותבים סיפור – מדריך לכתיבת פרוזה ומדריכים בתחומים משלימים שנמצאים בתהליך        עבודה.
3.    סדנאות לכתיבה יוצרת ולכתיבת רומן (חמישה מחזורים בשנת הפעילות הראשונה. ההרשמה                בעיצומה למחזורים השישי והשביעי).
4.    דף פייסבוק פעיל (מעל 7,500 עוקבים): torathaktiva, או בעברית: כתיבה יוצרת – תורת                   הכתיבה, איך לכתוב סיפור (שם ארוך, והוא בתהליך שינוי).
5.     שירותי ליווי אישי והנחיה לכותבים.
6.     מגוון שירותים נוספים לכותבים שנמצאים בשלבי פיתוח, חלקם יוצעו בחינם וחלקם בתשלום.
 

'איך כותבים סיפור' מוצע לקנייה ישירה באתר 'כתיבה נוצרת' www.ktiva.org.il, בכל אתרי הספרים הדיגיטאליים  ובחנויות הספרים.

302 עמודים, 59 ₪ לעותק מודפס, 37 ₪ לעותק דיגיטאלי.
 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

חגיגת החורף של זוזה מאמא

חגיגת החורף של זוזה מאמא
באחד מימי חמישי, באמצע החורף, יצאה לה מסעדת זוזה מאמא במסיבה עליזה וצוהלת, כאשר כל המי ומי מחיפה והקריות הגיעו לשם כדי ליהנות מערב חד-פעמי של מוזיקה סוערת (בווליום קצת מוגזם למי שישב ממש קרוב), ומנות.
קישור לעמוד המלא

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'

טונה סטארקיסט משיקה: סדרת 'סטארקיסט לייט'
טונה 'סטארקיסט' משיקה את סדרת 'סטארקיסט לייט' ב- 3 טעמים שונים: לימון – פלפל חריף, עשבי תיבול וטבעי. מקור לחלבון מצוין ושילוב מושלם של טעם ובריאות - רק 125 קלוריות לקופסא, 20 גר' חלבון ו-4% שומן.
קישור לעמוד המלא

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה

בורגר סאלון: נפתח סניף שני בחיפה
את ההמבורגר המיוחד של בורגר סאלון הכירו החיפאים לפני כחמש שנים, כאשר נפתח הסניף הראשון של הרשת בהיכל הספורט רוממה ומאז הפך מוקד עליה לרגל. ביום שלישי השבוע נפתח הסניף השני של הרשת בחיפה והאחד עשר...
קישור לעמוד המלא

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב

רשת spices (ספייסז) מגיעה לחורב
רשת החנויות Spices (ספייסז), המציעה חוויה קולינארית של טעמים, ריחות ומוצרים, חומרי גלם לאפייה ובישול, כלים מקצועיים למטבח הביתי ועוד, מוסיפה להתרחב ומשיקה סניף שני של הרשת בצפון, במרכז חורב, חיפה...
קישור לעמוד המלא

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!

אוכל, קדימה, אל מקומות האוכל!
בעיר התחתית בחיפה יש לא מעט שיש לא מעט מוסדות שמלווים את העיר ותושביה כבר שני דורות לפחות, ולצערנו הרב הם לא יהיו כאן לנצח. אם נודה על האמת, רוב החיפאים לא ישבו בהם מעולם, ובמקרה הטוב רק שמעו את שמם..
קישור לעמוד המלא

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019

ביגה חורב השיקה את תפריט חורף 2019
רשת בתי הקפה BIGA, בסגנון בולנז'רי פטיסרי, משיקה בימים אלה, תפריט עשיר לחורף 2019. אבי לוי, איש חיי לילה ומסעדנות ותיק שמנהל כיום את ביגה הפופולארית (והכשרה) שברחוב חורב 12, הזמין מספר חברים טובים...
קישור לעמוד המלא

יומנגס - "כל הקודם טועם"

יומנגס - "כל הקודם טועם"
בסוף השבוע האחרון, קיימה רשת "יומנגס" בסניף נשר, את אירוע "כל הקודם טועם", אשר מתקיים פעם בחודש, בכל פעם בסניף אחר של הרשת. מדובר באירועים אקסקלוסיביים לקליקת החברים של יומנגס - חברי "השמנמן המתמיד"..
קישור לעמוד המלא

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15

פסטיבל טעמים בעמקים חוגג 15
פסטיבל טעמים בעמקים חוגג השנה ט'ו שנים, השנה נחגוג פסטובל של 15 חורפים בהם מוזמנים אורחי הפסטיבל ליהנות מחוויה שמשלבת טבע ירוק ופורח, מכירת תוצרת חקלאית טרייה, ארוחות במסעדות כפריות, תערוכות אומנים..
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!

פאפא ג'ונס: 30 דקות מרגע ההזמנה, והפיצה אצלכם!
רשת פאפא גונ'ס יצאה בקמפיין במסגרתו הם מתחייבים להגעת משלוח הפיצה תוך חצי שעה מרגע ההזמנה. אין עלות משלוח ללקוח, אבל מחיר המינימום להזמנה הוא 50 ש"ח. בת"א ובחיפה ישנם אזורים שהמינימום הוא מעל 100 ש"ח.
קישור לעמוד המלא

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים